P2P messenger

Sekcia: Ostatné 16.01.2017 | 12:07
Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

Zdravím všetkých Má niekto reálne skúsenosti s p2p messengermi? Dostal som sa do situácie kde hľadám náhradu za hangout. Je to na komunikáciu v skupinách, a na viacerých platformách (win, Linux, Android, ios). Vďaka za podnety

    • RE: P2P messenger 16.01.2017 | 12:31
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja pouzivam viber

      ma aj desktop klientov

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: P2P messenger 16.01.2017 | 14:50
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        prípadne ak si paranoidný - https://tox.chat/

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: P2P messenger 17.01.2017 | 18:42
          Avatar 3xc   Návštevník

          Ja by som skôr povedal uvedomelý. Avšak Tox je stále nepoužiteľný, posledne ako som skúšal tox pre IOS a Android tak to skôr nešlo a išlo. Ale zas chalani sa snažia, vývoj ide stále dopredu.

    • RE: P2P messenger 16.01.2017 | 15:23
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      telegram

    • RE: P2P messenger 16.01.2017 | 17:34
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Paranoidný nie som,ale zas na druhej strane nemienim dávať na podnose všetky moje dáta. Aj keď hangout si všetko pekne uložil.

    • RE: P2P messenger 17.01.2017 | 18:48
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Tak práve testujem signal. Mám dojem, že nie stále prechádzajú správy

    • RE: P2P messenger 17.01.2017 | 19:12
      Avatar 3xc   Návštevník

      Tiež som tento problém riešil ale asi tak pred dvoma rokmi, nakoniec sme ostali pri emaily.

      Ako som písal TOX bude top, ale k použiteľnosti mu to ešte chvíľu potrvá.

      Napadlo ma ešte https://ricochet.im/

      Na tvojom mieste pre zatial ostanem pri emaily, alebo keď už tak si rozbehám vlastný jabber.

      Každopádne daj vedieť, na čom si skončil.

      • RE: P2P messenger 17.01.2017 | 19:26
        Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

        Ono ja musím robiť kompromis, pretože komunikácia cez messenger bude hlavne medzi svokrovcami, mojimi rodičmi a mojou žienkou. Takže to musí sadnúť aj im. Jasné dám vedieť

      • RE: P2P messenger 17.01.2017 | 19:32
        Avatar 3xc   Návštevník

        Ma ešte napadlo, že FSF to ma vo svojom HPPL

        http://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=FSF-2017-High-Priority-Projects

        https://www.fsf.org/campaigns/priority-projects/

    • RE: P2P messenger 18.01.2017 | 09:55
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      wire.com, svajciarsky, sifrovany, open source, vyborny, zial v okruhu mojich znamych min.vyuzivany. Nikomu sa uz nechce prechadzat na nieco nove, preto pouzivame viber.

      • RE: P2P messenger 18.01.2017 | 13:16
        Avatar LH   Návštevník

        Zdaaarek.

        Ano, Wire vyzera slubne, ale otazka jeho bezpecnosti este nie je podla mojho nazoru zodpovedana. Wire vytvoril svoj algoritmus (Proteus), ktory je reimplementaciou OpenWhiskerSystems algoritmu (Double Ratchet Algorithm) v jazyku RUST. Wire obvinilo v roku 2016 OpenWhiskerSystems z vydierania, ale nasledne bolo toto obvinenie stiahnute (zaujimave), vid. [2]. V odkaze [3] Wire nespravne oznacuje Axolotl Ratchet (po novom uz Double Ratchet Algorithm) ako protokol pricom to nie je plny protokol (ako napriklad signal protokol), ale algoritmus. Odporucam chladnu hlavu a opatrnost.

        [1] 2016 - Hacker News - Wire and GPL diskusia

        [2] 2016 - Wire Drops Lawsuit Alleging Extortion from Signal Co-Founder

        [3] 2016 - Axolotl and Proteus

        ;-)

        • RE: P2P messenger 18.01.2017 | 14:40
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Ked nestaci ani algoritmus Wire, tak pomoze uz len Enigma.

          • RE: P2P messenger 18.01.2017 | 15:06
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

            To potom hrozí opätovné nasťahovanie do Bletchley Parku :)

            • RE: P2P messenger 18.01.2017 | 15:42
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Po brexite, ak EU bude chciet sledovat UK sifrovanu postu, a naopak, tak je mozne, ze sa vratime aj k starym, osvedcenym sposobom a miestam

      • RE: P2P messenger 18.01.2017 | 17:23
        Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

        Super, vyskúšam, otestujem, toto ma dokonca aj video hovor, oproti signalu. Všetko závisí od toho ako to prijme zvyšok Familie. Vďaka za podnety

    • RE: P2P messenger 18.01.2017 | 21:31
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Rozhodne si treba vybrať nejaký slobodný softvér, dnes je to kopec, či cez rôzne "dopnky" do prehliadačov, SIP phone, WebRTC, kombináciou všetkého.

      Treba si tým prejsť, pretože informácie na nete hrozne rýchlo zastarávajú a to čo platilo včera už dnes nieje pravda.

      Slobodný softvér má väčšiu záruku, že ťa niekto bude špiclovať, pretože sa tam nedajú robiť detské backdoors ako v uzatvorenom softvére, kde do kódu vidí len autor. No a keď je tam možnosť dať tam backdoor, prečo ho tam nedať.

      Sám by som uvítal hoci aj krátky blog keď vyriešiš pre čo si sa rozhodol a prečo.

      Good luck.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: P2P messenger 19.01.2017 | 14:36
        Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

        Tak včera nainštalovaný Wire, zatiaľ skúšame s manželkou. Po určitom čase keď sa to všetko ustáli, to zhrniem a napíšem ako to všetko dopadlo

        • RE: P2P messenger 19.01.2017 | 18:06
          Avatar 3xc   Návštevník

          Ten wire je mi nejak nejasny, ake servery to pouziva ? Kto exportuje webapp ? je to P2P ?

          • RE: P2P messenger 20.01.2017 | 09:29
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Používa to servery Wire Swiss GmbH a nieje to P2P. Používa End2End šifrovanie. Firma ešte nemá vymyslený biznis model, takže časom budú určite reklamy, alebo platené účty bez reklamy.

            Pozrel by som sa po niečom inom. Serverová aplikácia má uzatvorený kód.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: P2P messenger 20.01.2017 | 09:53
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Nebudú zas po sto rokoch najbezpečnejšou formou komunikácie poštové holuby?

              • RE: P2P messenger 20.01.2017 | 09:57
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Poštový holub sa dá zastreliť a správa prečítať, takže ani to nie je východisko.

            • RE: P2P messenger 20.01.2017 | 11:13
              Avatar 3xc   Návštevník

              Som si aj myslel, to iste ako telegram.

    • RE: P2P messenger 20.01.2017 | 12:31
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Wire je momentálne vyradený z testu. Pôjdeme na to inak, teraz test signal vs hangout, a takto budeme postupovať ďalej. Wire akosi nesedí mojej Žienke, ale zatiaľ sú to počiatočné testy.

      • RE: P2P messenger 20.01.2017 | 18:44
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Zle sa pamatam, nieco som cital o tom, ze Google sa sprava k hangouts dost macossky a dava ich na vedlajsiu kolaj, vid tie 2 nove a samostatne aplikacie, ktore ma neoslovili ani tak, ako wire. Ci?

        • RE: P2P messenger 20.01.2017 | 20:21
          Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

          Dobre sa pamätáš, najprv odpísali gtalk, a teraz je na rade hangout. Nechápem túto politiku vývoja. A práve preto hľadám náhradu. Máš pravdu, ani mňa neoslovili tie nove Appky, zbytočne len z jednej veci robia dve.

      • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 18:02
        Avatar iko   Návštevník

        ja uz dlhsie s rodinou pouzivam signal, zatial som spokojny

    • RE: P2P messenger 21.01.2017 | 16:45
      Avatar HoS   Návštevník

      Ring

      https://ring.cx/

      • RE: P2P messenger 21.01.2017 | 18:02
        Avatar 3xc   Návštevník

        +1 for ring

        +1 je to GNU project

        +1 pouziva to DHT

        skusal to uz niekto ? pouziva to uz niekto ?

        • RE: P2P messenger 21.01.2017 | 18:06
          Avatar 3xc   Návštevník

          +1 ciste zdrojaky

          -1 zatial tam nevidim ziaden filesend...

          • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 06:27
            Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

            Zatiaľ je to len ako beta verzia.

            • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 14:41
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Beta verzia znamená u softvéru, že to funguje ako má, ale občas ešte niečo nemusí fungovať, alebo výnimočne padne.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 15:37
                Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                Čítal som niekoľko niekoľko recenzií, a porovnávali to s tox. Momentálne čo máme nainštalovaných pár messengerov, tak asi ten signal. Pri niektorých to hapruje s doručovanim, ďalšie sa im zase nepáči prostredie. No je to dosť ťažké vyhovieť všetkým.

                • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 18:18
                  Avatar 3xc   Návštevník

                  este som nasiel. celkom zaujimava myslienka vyuzit uz existujuce kanaly a posielat nimi sifrovane data:

                  https://chatsecure.org/

                  len pre zaujimavost ze aj daco taketo sa vyvyja:

                  https://trac.torproject.org/projects/tor/wiki/doc/TorMessenger

                  • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 19:42
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Keď sme pri Darknete, neviem či si niekedy skúšal Freenet.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 23:25
                      Avatar 3xc   Návštevník

                      zaujímavé, to ma byť konkurencia k cibuli a neviditeľnému internetu ?

                      • RE: P2P messenger 23.01.2017 | 01:02
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Funguje to inak, ale je to Darknet tvorený len užívateľmi, dáta sa ukladajú náhodne zašifrované u užívateľov, takže nikto netuší čo sa zrovna u neho ukladá. Máš možnosť si určiť koľko si sieť u teba toho môže uložiť a koľko ti bude žrať internetového pripojenia.

                        Potom existujú komunikátory cez ktoré v sieti dokážeš komunikovať, môžeš si založiť stránky atď.

                        Je to najhlbší Darknet.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: P2P messenger 23.01.2017 | 14:02
                          Avatar 3xc   Návštevník

                          Niečo ako torrent, akurát že nevieš čo zdieľaš :D Niekde som už zazrel aj tabuľku porovnávajúcu tieto tri technológie.

        • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 18:30
          Avatar 3xc   Návštevník

          Ale vo všeobecnosti, si myslím že cez tudy cez DHT cesta nevede. Instant messenger potrebuje byt realtime. A v prípade použitia len DHT siete, ak má niekto už len 20 kontaktov, tak to bude generovať enormné množstvo keep-alive packetov, no neviem ako na mobile udržia spotrebu baterky a dáta na uzde.

          • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 20:17
            Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

            Ten freenet ceknem. Keď sa týmto všetkým prehryziem tak to bude aj na blog. Nesmiem zabúdať, že to bude pre mojich rodičov a svokrovcov, čiže to musí byť jednoduché, a hlavne aby tam nemohli "náhodne prestaviť dáke veci". Ale asi viete čo myslím.

            • RE: P2P messenger 22.01.2017 | 23:27
              Avatar 3xc   Návštevník

              Hmm tuším myslíš niečo viac user friendly.... aaa trošku blbuvzdorné...

              • RE: P2P messenger 23.01.2017 | 14:49
                Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                Presne si to vystihol, čím menej môžu nastavovať, tím menej môžu pokaziť.

    • RE: P2P messenger 29.01.2017 | 15:06
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Tak po testoch, a porovnávaní som sa dopracoval k výsledku, celá familia nafasuje ale nafasovala už signal privat messenger. Ak budem mať času ta napíšem do blogu poznatky z môjho testovania. Testovanie prebiehalo len na úrovni používateľa. Všetkým Vám ďakujem za podnety.

      • RE: P2P messenger 03.02.2017 | 21:22
        Avatar 3xc   Návštevník

        Nie je za čo.

        A skús potom to blogu popísať popísať hlavne to, že čo ti na ktorom chýbalo, prípadne, tak celkovo čo ako používateľ od takého IM očakávaš, aká funkcionalita by tam určite ma byť, prípadne čo by tam byť určite nemalo. Ak si nenájdeš čas písať blog, napíš to aj sem.

        • RE: P2P messenger 05.02.2017 | 08:22
          Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

          zhrnul som to do krátkeho blogu

          • RE: P2P messenger 05.02.2017 | 16:49
            Avatar 3xc   Návštevník

            Vďaka.