Loader Mandrivalinux a Win10

Sekcia: Ostatné 02.02.2017 | 16:47
Avatar M   Návštevník

Ahojte,

nainstaloval som ako prvý Win 10 vsetko bolo ok, potom som nainstaloval Mandrivu a po dokonceni instalacie, ktora prebehla v poriadku isiel restart a tu sa PC dostal do stavu, ze sa snazi obnovit data asi cez recovery, ide o to, ze ziadny bootloader nenabehne.

Teraz nemam ani Win a ani Mandrivu, ficim na live z USB.

Ako prosim upravim bootloader v PC na HDD z live USB?

Skusal som aj preinstalovat Mandrivu ale to iste, skusal som aj bootloader po nacitani z live USB ale nepomohlo, asi sa upravy po restarte zmazali.

Pozeral som aj Bios ale nic som nenasiel.

Mam HP ProBook 6570b

Dakujem za kazdu pomoc.

M

    • RE: Loader Mandrivalinux a Win10 02.02.2017 | 17:08
      Avatar menom   Používateľ

      To záleží aj od toho akú Tabuľku rozdelenia (Partition table) máš na HDD.Pre msdos (dos) je potreba zavádzač dať inštalovať do mbr toho disku čo býva pri výbere obvykle viditeľné ako sda bez čísla.

      Pre GPT treba instalovať zavádzač na malú partíciu čo býva označená a vo windowse vidieť s príznakom EFI.

      • RE: Loader Mandrivalinux a Win10 02.02.2017 | 17:13
        Avatar m   Návštevník

        Ako to prosim presne vyriesit?

        • RE: Loader Mandrivalinux a Win10 02.02.2017 | 17:29
          Avatar menom   Používateľ

          Zadať príkazy do Terminálu

          sudo fdisk -l

          sudo parted -l

          Dodržať medzery, veľkosť písmen a za pomlčkou -to je v príkaze malé el. Potom by malo vypísať okrem rozdelenia disku a tabuľku aká sa používa. Potom znova inštalovať Linux a zvoliť správne miesto pre zavádzač, podľa druhu použitej Tabuľky rozdelenia disku ako som pisal.

    • RE: Loader Mandrivalinux a Win10 02.02.2017 | 18:12
      Avatar Kyle   Návštevník
      ze sa snazi obnovit data asi cez recovery, ide o to, ze ziadny bootloader nenabehne

      Nechceš to odfotiť? A ak na tom USB nemáš Gparted, tak si sprav nejaké, čo má Gparted (napríklad Porteus).

    • RE: Loader Mandrivalinux a Win10 02.02.2017 | 19:49
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Win10 bolo pred pár mesiacmi kritizované za to, že prehodilo rozdelenie MBR na GPT, a uzamklo štartovanie systému tak aby sa nedali použiť iné ako od MS podpísané zavádzače operačného systému. OpenMandriva má len základnú podporu GPT, a neverím že by mala podpísaný zavádzač. Zaujímalo by ma ako sa ti podarilo naštartovať inštalátor openmandrivy na uzamknutom notebooku.

      Mal si na disku niečo cenné čo sa oplatí zachrániť?

    • RE: Loader Mandrivalinux a Win10 04.02.2017 | 11:37
      Avatar ppppp   Návštevník

      ... len mi tak prišlo na um - problém môže byť v tom, že si Win 10 nechal po inštalácii, čo sa týka vypínania PC, v tom stave ako je ponúkané implicitne? Myslím tým, že M$ od istej verzie Win (neviem už či to bolo už v 7 alebo je to až od 8) namiesto vypínania PC má nastavenú hibernáciu (aby oklamali naivných užívateľov WIndows, že im zázračne rýchlo nabieha operačný systém po zapnutí PC).

      No a do takto nastaveného WIndows 10 keď nainštaluješ Linux ...

      ...

      Možno by pomohlo obnovenie Win pomocou inštalačného DVD a potom zakázať hibernáciu:

      (príkazový riadok s právami admin):

      powercfg -h off

      Potom pomocou LiveCD znovu nainštalovať grub, reštartovať a v príkazovom riadku zadať:

      sudo update-grub

      Znovu reštart.

      • RE: Loader Mandrivalinux a Win10 04.02.2017 | 13:18
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ak by to bola príčina, tak by mu musel nejako zvláštne fungovať UEFI Secure Boot že by mu pustil štart systému iného ako je podpísaný a zároveň uspatý. Na to by sa musel trafiť v presnom slede krokov pri inštalácii, ale windows by sa mu ajtak nezobudil z disku a nedorazil to.