Zálohovanie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.02.2017 | 23:53
Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

Ahojte, chcem sa len spýtať ako najľahšie zálohovať súbory a priečinky.

Moja situácia mám jeden 2TB disk a jedno raidpole 2x4TB. Doteraz som mal všetky dáta na 2TB disku, kúpil som si dva 4TB disky a mám ich v servery v raide s BTRFS. Všetky dáta som si nakopíroval z 2TB disku na tie dvy 4TB a teraz by som rád využíval momentálne nevyužitý 2TB na zálohy.

Ako najjednoduchšie docieliť aby sa mi zálohovali len zmeny, lebo pôvodné dáta som si na tom 2TB disku nechal ale to už bolo pred nejakým časom, čo som nechcel zálohovať to mám vymazané čiže ostali len veci čo by som rád aj odzálohoval.

Je niečo lepšie ako rsync alebo sa na to hodí niečo iné?

    • RE: Zálohovanie 06.02.2017 | 00:18
      Avatar redhawk75   Používateľ

      skusil by som BackInTime  http://backintime.le-web.org/  ma slusne moznosti

       

    • RE: Zálohovanie 06.02.2017 | 02:50
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pozor rsync nieje záloha, teda v defaultnom správaní a treba si zvoliť tie správne prepínače.

      Skôr by som siahol po nejakom hotovom zálohovacom nástroji ako tu už bolo spomenuté.

      Ja zálohujem hlavne svoju prácu, čo pribúda v čase len malé množstvo údajov, pretože väčšina obsahuje písaný kód a na to sa dajú napísať hravo scripty. Sem tam aj nejaké tie médiá, ale to zas tak často nieje.

      Takže keď hľadáš nejaké riešenie, tak po prvé treba uviesť o aký objem dát ide mesačne. Pretože nie len zálohou je človek živý, ale ide aj obnovu dát. Keď ide o malé množstvo dát, tak si ich vytiahneš aj ručne, pokiaľ ide o väčšie množstvo dát budeš riešiť viacero problémov. Jeden s tých problémov je prepísanie starších dát novšími a tie napríklad nebudú tie čo chceš, ale budeš chcieť ešte staršie verzie. Btrfs napríklad ponúka snapšoty ktoré sa dajú prehliadať v čase a nezaberajú moc priestoru, pretože sa ukladajú len rozdiely medzi verziami.

      Poďalšie ako staré zálohy sú bolestivé. Napríklad stratíš jeden deň zálohy, bude to moc bolieť? Alebo aj straty niekoľko hodín je zlé?

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Zálohovanie 06.02.2017 | 09:19
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Nejde o veľa dát, ide mi len o to aby som mal na druhom disku kópiu niektorých dát zo servera.

        Ide mi o to aby sa mi tie priečinky a súbory čo už mám zosynchronizovali a potom sa prenášali len zmeny. Napríklad raz alebo dvakrát týždenne.

        Strata niekoľkohodinovej práce naserie ale neobesím sa.

        • RE: Zálohovanie 06.02.2017 | 09:28
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ešte jedna otázka zostala

          potrebuješ mať staršie verzie jednotlivých súborov alebo chceš mať rovnakú verziu dát na všetkých zariadeniach ?

          pre druhú variantu je ideálny ten rsync - prenesie všetky vykonané zmeny na druhý disk (ale už sa nedajú obnoviť staršie dáta z minulého mesiaca)

          ak potrebujes zálohy v pravom zmysle slova (teda možnosť obnoviť verziu dát z pred 3 dní aj pred 3 mesiacov aj z minulého roku) tak treba nejaký zálohovací softvér, čo robí časové inkrementálne zálohy (aj ked aj rsync sa dá tak nastaviť)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Zálohovanie 06.02.2017 | 10:54
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Zle som sa vyjadril, potrebujem kópiu 1:1, súbory ktoré sa menia a potrebujem staršiu verziu duplikujem.

        • RE: Zálohovanie 06.02.2017 | 18:59
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Pokiaľ nepotrebuješ zálohovanie v čase, bude stačiť rsync, ale tam záleží na nastavení, pretože pri synchronizácií ti môže zo zálohy zmazať súbory čo si si zmazal u seba.

          Na desktope by som odporúčal nejaké klikátko postavené nad rsync, napríklad v antiXe je by default LuckyBackup.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Zálohovanie 06.02.2017 | 15:50
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Chcem sa ešte spýtať či pri rsync môžem využívať jestvujúci adresár či mi to neprepíše už jestvujúce súbory, len zapíše tie čo sú nové alebo prepíše len tie čo sa zmenili.

      • RE: Zálohovanie 07.02.2017 | 10:41
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ak ja spávne rozumiem fungovaniu rsync, tak on si najprv poropvná obsah zdrojového a cielové adresára a potom správi to že cieľový bude identický ako zdrojový, stým že sa pokúsi preniesť čo najmenej dát

        takže odpoveď na otázku by mala byť áno - ešte si to radšej daj potvrdiť niekým iným

        ale rsync ponúka množstvo parametrov ktoré menia správanie

        osobne používam grsync - tam sa to dá pekne naklikať aj s popisom parametrov

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Zálohovanie 08.02.2017 | 14:50
      Avatar Adusko   Návštevník

      Ahoj,

      ja používam na zálohovanie duplicity. Dá sa nastaviť aby sa záloha nešifrovala, prípadne šifrovať s heslom, alebo kľúčom. Tiež či sa má urobiť plná, alebo prírastková.

    • RE: Zálohovanie 08.02.2017 | 15:20
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Presne kvôli tomuto je jedným z rozdielov medzi Ubuntu a Debianom aj vo východzom stave pridaný sprievodca zálohovaním v tom Unity paneli hneď vedľa odchodu rieky Orinoko, či Amazon.

    • RE: Zálohovanie 08.02.2017 | 15:58
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      všimol som si to až teraz a nie je to najpodstatnešie, ale dáta z dvoch 4TB diskov sa budú celkom neprakticky zálohovať na 2TB disk (najmä do budúcnosti) ;-)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Zálohovanie 08.02.2017 | 18:04
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ani nie. Nie všetky údaje si zaslúžia zálohovanie, a ide mu o čiastkové zmeny. Teoreticky môže použiť aj deduplikáciu.

        • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 01:24
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Presne to čo nepotrebujem zálohovať tak to zaberá najviac priestoru. Jedná sa o nejakých 500GB na duplikáciu/zálohovanie

          • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 11:09
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            A na pracovnej stanici používaš jaké distro? Lebo Ubuntu by ti tvoju otázku zodpovedalo skôr, ako by si ju položil.

            • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 13:07
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Všade mám debian, len som chcel vedieť či je niečo iné ako rsync na synchronizovanie/zálohu na druhý disk.

              • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 14:34
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Áno, je. V Ubuntu je toho zopár kýblov. Podľa požiadaviek. Či ideš zálohovať do verejného cloudu, privátneho (hoci cez ftp/scp), alebo na iný lokálny či externý disk. Má to na výber verzionovanie, inkrementél na vždy, spúšťanie na vyžiadanie alebo v určitom čase.

                • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 15:39
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  je niečo univerzálne vhodné a užívateľský prívetivé (= jednoduche gui) čo zvláda všetko/väčšinu vyššie uvedeného ?

                  najmä lokálne zálohovanie (aj sieť), inkrementálne, s možnosťou verzí, časovateľné

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 15:55
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Áno. Daj si Ubuntu do virtuálky, vyber si zo sprievodcu zálohoavním (doinštaluje to voľajaký program podľa preferencií) a vyskúšaj to zálohovanie. Ak Ti bude vyhovovať, tak si zisti jeho meno a či je v repozitároch pre Debian.

                    • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 17:04
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      ja práveže používam ubuntu preto som sa pýtal, ale zálohujem len moje video projekty manuálne cez GRSYNC

                      a rád by som vyskúšal dačo automatizované aj na dokumenty

                      a ked si písal že to je kopa tak som chcel nejaké konrétne odporúčanie, vyskúšam toho sprievodcu zálohovaním

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 19:18
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Konkrétne neporadím, tú ikonku na zálohovanie som si z panela vyhodil aj ja. Chvíľu som sa s tým hral, všimol som si že to ľuďom vyhovovalo. Súkromné zálohovanie riešim iným spôsobom, ale ten by ti nevyhovoval.

    • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 08:07
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      pouzi zfs a mas vystarane, robis si snapshots, ako potrebujes ;), je to presne co ty potrebujes ZFS-Linux

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 11:05
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To mu zvláda aj BTRFS ktorý tam už má.

      • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 13:08
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Presne tak, mám tam BTRFS, ide mi o to aby som to mal aj fyzicky na inom disku a stroji ako len na servery.

        • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 16:20
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Snapshoty budú zaberať viac miesta ako potrebuješ, hoci snapshoty udržujú len diff súborov, stále je to viac ako keď ti stačí posledný uložený súbor, čo splňuje rsync. Lepšie riešenie pre tvoje potreby nenájdeš, jedine žeby si použil nejaké GUI klikátko nad rsync ako som spomínal vyššie, aby si si to nemusel riešiť skriptami.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Zálohovanie 09.02.2017 | 19:10
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ak sa pracuje s dátami, tak posledná verzia nestačí. Inak by napríklad GIT nemal svoj HUB.

    • RE: Zálohovanie 13.02.2017 | 19:40
      Avatar R   Používateľ

      btw. vie mi niekto odporučiť soft ktorý by vedel urobiť a potom aj obnoviť obraz disku?

      • RE: Zálohovanie 13.02.2017 | 21:45
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Nepochopil som otázku.

        Alebo si odpásol dáta a teraz ich spätne vrátiť v čase?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Zálohovanie 15.02.2017 | 08:31
          Avatar R   Používateľ

          ozrejmím, rozsypal sa mi systém, bola tu o tom diskusia, idem zrobiť novú inštaláciu, všetko čo potrebujem, nastavím čo treba o čom viem že dlhodobo funguje bez problému a v tomto momente chcem urobiť klon disku aby som mohol ďalej experimentovať a keď to zas mrdne do problému nemusím strácať čas celým cirkusom kolo novej inštalácie iba nasypem klon naspäť. Dáta mám osobitne.

          • RE: Zálohovanie 15.02.2017 | 11:35
            Avatar samalama.   Návštevník

            staci sTARovat filesystem z live cd, pri obnove rozbalit spat...

            • RE: Zálohovanie 15.02.2017 | 12:59
              Avatar R   Používateľ

              Filesystem z livecd alebo že naštartujem livecd a tarnem filesystem z disku ?

              • RE: Zálohovanie 15.02.2017 | 16:15
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Presne tak. Keď nájdeš pár mega voľných na disku, môžeš si tam nainštalovať nejakú minimalistické distro a z toho robiť obnovy a zálohy.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Zálohovanie 15.02.2017 | 23:18
                Avatar samalama.   Návštevník

                spustis live cd, pripojis root particiu (pokial mas viac particii, tak je to trochu komplikovanejsie, ale aj tak sa to da), pripojis /home particiu, zbalis root a ulozis na /home:

                mount -o ro /dev/sda1 /mnt/root
                mount /dev/sda2 /mnt/home
                cd /mnt/root; tar -cf /mnt/home/root.tar .



                ak nebudes robit ziadne upravy s diskom (grub, lvm a pod.), tak pri obnove staci aplikovat opacny postup:

                mount /dev/sda1 /mnt/root
                mount /dev/sda2 /mnt/home
                rm -rf /mnt/root/
                tar -xf /mnt/home/root.tar -C /mnt/root/
                • RE: Zálohovanie 16.02.2017 | 08:36
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  A co ked mam lvm nastavene? Ako by sa to chovalo?

                  • RE: Zálohovanie 16.02.2017 | 10:42
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    lvm metadata su mimo fs, takze sa na tom nic nemeni. mozes si kludne vyrobit v livecd aj dalsie lvm, a upravit fstab. dokonca ani raid nie je problem. akurat si to musis rozbehat v live, ale tusim, ze sa to uz aktivuje automaticky...

      • RE: Zálohovanie 14.02.2017 | 01:29
        Avatar menom   Používateľ

        Možno máš na mysli niečo ako Clonezilla

      • RE: Zálohovanie 14.02.2017 | 09:12
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        v prvom rade klasické DD - sudo dd if=/dev/sda of=file.iso

        ale vhodnejšia asi bude spominana clonezilla

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment