Greenie 16.04

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.02.2017 | 10:13
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Po dlhšom čase som sa znovu dostal k tvorbe. Pracuje sa na novom iso súbore, ktorý bude mať nasledovné vlastnosti:

  • jednoduchý systém "na doma" a zároveň užitočné livecd/liveusb
  • LXDE prostredie s light, primárne gtk aplikáciami
  • komplet aktualizácia oproti originálu
  • aktuálny libreoffice (dať default muffin? na diskusiu)
  • aktuálny gimp
  • aplikácie pre windows na cd (napálenie iso obrazu, čítanie linuxových diskov z win)
  • ďalšie funkcie, v štádiu plánovania

Samozrejme, veľmi rád by som vedel vaše názory. Aké programy by ste pridali? A aké nástroje by boli veľmi užitočné pre vás, keby boli už na LiveCD? Dosť ma napríklad zaujíma:

  1. pridať video editor? ak áno, ktorý?
  2. pridať default aktuálne wine?
  3. aké balíčky pridať do LXDE prostredia?
  4. má zmysel dávať hry? Možnosti sú samozrejme 3 - žiadne, pár, alebo kolekciu, prípadne i s väčšími hrami.
    • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 10:14
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      čo som zabudol pridať... vychádza sa z Lubuntu Xenial 16.04 LTS 32bit.

      • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 10:36
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Preco 32 bit??

        • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 11:26
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          pretože keby som chcel robiť niečo pre výkonné pc, tak nejdem ani do LXDE, ani do 32bit. navyše 32bit rozchodíš aj ako livecd úplne všade. nehovorím o tom, že u mňa nerozchodím 64bit vo virtualboxe, takže nemám ako rýchlo zistiť, že sa niečo pokazilo.

    • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 10:26
      Avatar redhawk75   Používateľ

      odpovede na tie otazky zavysia od toho, na koho greenie chces smerovat.

      1., 2. a 4. na live, podla mna, nema zmysel.

      Osobne si myslim, ze ked uz spravit z toho lahke live s moznostou opravy grub, disku, citania win.

      povedzme ako vzor taky mx16

      • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 10:34
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        nie len live. aj live, aj bežný systém na inštaláciu na hdd. samozrejme mx16 si rád pozriem

        • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 14:31
          Avatar redhawk75   Používateľ

          v tomto suhlasim s Branom Poldaufom:

          Cisty system, radsej nech si kazdy doinstaluje co potrebuje.

          aj tak je tazky problem vyhoviet vacsine, kedze aj v tej vacsine kazdy ma ine priority.

          naozaj ak to ma byt pre bfu tak spravit jednoduchy ale univerzalny nastroj (to znaci vybrat nieco za uzivatela) na live a aj po instalacii. ak to ma byt pre pokrocilych, tak tam je problem.

          Inak nezavidim robit take distro, vzhladom k tomu co sa teraz deje s ovladacmi na sietovky, grafiky a pod. to je peklo robit.

          • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 16:40
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            heh, s obidvomi je u mňa problém :D

            k výberu softvéru: nikdy sa nedá vyhovieť každému, ale... ak je možné pridať niečo, čo 20 percent ľudí využije a 80 percent nie, tak sa to pridať dá - ak to nikomu neprekáža.

            teraz som napríklad vyhodil midnight commander. dôvod? momentálne ho asi nikto nepoužije, ale v menu je to defaultne dávané do "ostatné". ako single položka. tak ako je geany single položka v programovaní. asi pôjde preč.

            • RE: Greenie 16.04 09.02.2017 | 13:15
              Avatar jajo Debian|Sabayon|win7  Používateľ

              midnight commander ešte stále používam. Hlavne v textovom režime. Ale je pravda, že nie prostredí Greenie

              • RE: Greenie 16.04 10.02.2017 | 13:52
                Avatar menom   Používateľ

                Aj ja, a keď občas pri pokusoch spadne grafické prostredie tak je to záchrana v poslednej chvíli.V tty je problém kuknúť na dáky dlhší výpis, čo presahuje veľkosť obrazovky.Naproti tomu cez MC sa k dlhému výpisu dostanem a kuknem ho celý pomocou šípok hore - dolu.

                • RE: Greenie 16.04 11.02.2017 | 15:22
                  Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

                  Menom, pozri program less.

                  Greenie nepoužívam, ale som za, nech je mc v distre. Ja ho používam.

                  človek z Prešovského kraja
      • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 17:25
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Oprav grubu? Aký balík? A cez čo môžem vypísať graficky prehľad hardvéru? Sysinfo je fajn, ale je to strašne veľké s aktualizáciami

    • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 10:35
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      pridať video editor? ak áno, ktorý?

      nie lebo každému vyhovuje iný - a pre väčšinu tak bude len aplikácia navyše

      pridať default aktuálne wine?

      podla mňa áno, lebo veľa ludí sa pokúsi spustiť nejakú windowsacku aplikáciu (pridal by som playonlinux alebo niečo podobné čo to maximálne ulahci), wine nepovažujem za aplikáciu ale za "funkčnosť"

      aké balíčky pridať do LXDE prostredia?

      pridaval by som toho čo najmenej - ak to má byť ľahké a založené na LXDE tak užívatelovi budu zbytocne desiatky aplikácií ktoré nepoužije

      má zmysel dávať hry? Možnosti sú samozrejme 3 - žiadne, pár, alebo kolekciu, prípadne i s väčšími hrami.

      tak ako pri video editore, podľa mna každému vyhovuje niečo iné takže maximálne tak také jednoduche klikačky typu minesweeper, ale skôr nič (kto chce si doinstaluje)

      ale ja som zástanca cisteho systemu pri instalacii, len uplny základ: prehliadac suborov, browser a zakladne apky co sa tiahnu spou s grafickým rozhraním (panely, nastavenia, správca balikov, kalulacka, terminálovy emulátor ...) - osobne by som ani office nedával - niekto chce LO, iný OO, niekto WPS - prečo byť ako microsoft a natláčať užívatelovi programy ktoré nechce/nepotrebuje

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 11:29
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        ok, video editor nebude. synaptic a spol tam je, takže nahodiť si ten pravý nie je problém. wine 2.0 stable pridané. Do LXDE som myslel, či sa hodí niečo pridať z bežných balíčkov. Teda nejaký dôležitý plugin do panela alebo tak niečo. Pravdepodobne nič prídavné netreba.

        ku kancelárskemu balíku - libreoffice treba. iste, môžem urobiť light verziu bez wine/libreoffice/hier a spol, ale v hlavnej by som toto chcel mať - aby to tam mal začiatočník. expert si vie vyhodiť kedykoľvek, a navyše expert si dá skôr arch ako greenie.

        • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 11:56
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          jasne však z toho istého dôvodu talčia všetky distribúcie kopu softvéru spolu s inštaláciou

          inak ked uz LXDE - neexistje light alternatíva aj pre LO - napadol ma abiword a gnumeric

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 16:38
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            samozrejme že existuje - ale kto musí robiť s wordom niekde, ten bude na abiword nadávať. abi je fajn, ale pre začiatočníka moc nie.

            • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 18:19
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              16.04 stále pôsobí ako nepodarok, LXDE migruje ku LXQt, a kto otvorí doc súbor v Abiworde, sa nebude stačiť čudovať. Aby si si neurobil z dobrého úmyslu zle.

              • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 18:32
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Používam k plnej spokojnosti už dlhšiu dobu 16.04. LXDE nemigruje na LXQT, jedná sa o dva separátne projekty. To si mýliš s Lubuntu. LXQT si môžeš nainštalovať bez problémov, a bez Lubuntu.

                • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 19:35
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Dík za upresnenie. Aj tak si myslím, že 16.04 je bullshit ;)

                  • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 20:06
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    Lubuntu 16.04 je fajn. Iste, sú aj lepšie veci na svete, ale plne vyhovuje. Lubuntu prejde na lxqt. Kedy sa to stane, to sa nevie. Uvidíme. Každopádne kto chcr mať už teraz lxqt, môže.

                  • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 20:31
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Tvoj názor Ti nikto neberie, máme predsa slobodu. Len vedz že cena tvojho názoru závisí od toho ako si ho vieš obhájiť, nie od toho ako si ho prijal za svoj.

                    Môžeš tvrdiť aj to, že fiko by bol lepší prezident ako hocikto iný. Koniec koncov by som to mohol tvrdiť aj ja, ak by som sa s tým stotožňoval alebo ak by som z toho mal prospech. Ale netvrdím to.

                    Nejaké podklady ...?

                    • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 22:48
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      16.04 má viacero problémov už sa to tu par krát riešilo. Je to závislé od HW, no v 14.04 sa tieto veci nedujú. Napríklad rozbité ovládače pre AMD a čiastočne aj Intel, no a problémy s bootom a rozbíjanie konzistencie disku, toto som si osvedčil s niekoľkými užívateľmi.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 22:51
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        to je možné. každopádne, napadá ti lepšia varianta v súčasnosti? 14.04 môže byť fajn, ale je to už dosť staré.

                        • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 23:42
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Nechcem nikomu nič vnucovať, ale 16.04 je za roky čo poznám Ubuntu to najhoršie vydanie. Neviem ako je na tom 16.10, ale to by si musel za chvíľu upgradovať 17.04.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 09:02
                            Avatar redhawk75   Používateľ

                            16.10 je na to podobne, opravili jedno a pokazili ine

                            Rovnako je na tom Mint 18.1, zmizlo par bugov z 18 a pribudli nove.

                             

                      • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 08:37
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Myslíš rozbité binárne ovládače pre AMD, alebo všeobecné ovládače PowerVR? Tie si riešia výrobcovia AMD a Intel. Ale aj napriek tvojmu názoru má 16.04 menej problémov s nimi ako to bolo rovnaký počet mesiacov po vydaní napríklad 14.04 alebo inej LTS verzie Ubuntu. Tie problémy s bootom a konzistenciou budú niečo podobné. Ale to osvedčenie, tomu nerozumiem. To však asi nebude môj problém.

                        • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 09:05
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          ciste Ubuntu nepouzivam, ale co sa tyka Mintu, tak tam je to jedna katastrofa za druhou.

                          Prechod z 14.04 pri 17.x na 16.04 pri 18.x sposobuje nielen problemy s ovladacmi grafiky ale hlavne wifi sietovkami.

                          Ten stav je teraz, predpokladam ale ze sa to doriesi kym bude Greenie v alfa verzii.

                          • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 19:06
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Mint hlavne nepodporuje upgrade na vyššiu verziu, takže ho nestotožňuj s Ubuntu. Ubuntu podporuje upgrade na vyššiu verziu, a robí pre to všetko. Napríklad vypne repozitáre tretích strán ktoré sú najčastejším dôvodom zlyhania upgrade.

                            PS: Ktorými problémami ovládačov grafických kariet alebo sieťových kariet? Zatiaľ som nevidel ani jeden problém za ktorý mohlo Ubuntu.

                • RE: Greenie 16.04 27.02.2017 | 12:55
                  Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

                  Tiež som si nainštaloval na druhú partíciu LXDE. Na prvej mi končí podpora Ubuntu 12.04 LTS Precise, čo mi je hrozne ľúto, lebo nemôžem nájsť nič, čím by som to nahradil. LXDE je fajn, ale neviem na ňom počítač prebudiť zo spánku. Vlastne na žiadnom z nových distier mi to nejde. Je to kernelom?

                  • RE: Greenie 16.04 27.02.2017 | 13:21
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                    MX 16 32bit si skúšal? 32 bit má kernel 3.16 a tudíž je veľká pravdepodobnosť, že bude fachčať aj na staršom stroji.

              • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 20:06
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                Abiword nebude súčasťou greenie

                • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 20:23
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Je to tvoj výber. Abiword má menšie pamäťové nároky, ale aj oveľa menšiu funkcionalitu oproti produktom vyvinuvším sa zo Star Office.

                  Mimochodom, aké bude minimálne a odporúčané množstvo RAM? Pýtam sa aj kvôli "pohodlnej" práci s kancelárskym balíkom. A koľko bude plánovaná životnosť? Lubuntu a Xubuntu verzie 16.04 majú plánovanú životnosť len tri roky, a jeden už skoro uplynul.

                  • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 21:09
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    Pokiaľ ide o pamäťové nároky, to neviem odhadnúť. Pamätám si, keď bolo 256 MB RAM úplne v pohode na všetko s Gnome2, ale odvtedy sa veľa vecí zmenilo. Sú to roky dozadu. Presné HW nároky neviem, ale v prípade použitia LXDE a internetového prehliadača Midori (spolu s Firefoxom je predinštalovaný) by to malo byť použiteľné na 512MB RAM.

                    Pokiaľ ide o výber verzie, ideálne by bolo stavať na LTS s dlhodobou podporou. Ak je 16.04 len na 3 roky, stále je to momentálne najlepšia možnosť. Bežné vydania majú len veľmi krátku podporu.

                    • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 21:28
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Nuž z môjho pohľadu by bolo rozumné postaviť alfu pred vydaním LTS, a potom dať jednoduchý upgrade na stable LTS.

                      Mimochodom 512M na beh FF v dnešnej dobe radšej nekomentujem. A ani na Office. Mal som tú česť. Držím palce, a prejem veľa zdaru.

                      • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 21:44
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        upravovať iso pred vydaním LTS je dobrý nápad, ale v praxi je to dosť divnô. aktualizácie veľa vecí menia. každopádne rád by som potom urobil vydanie na 18.04 LTS. uvidíme. každopádne toto chcem dať dokopy. Inak, Firefox aspoň funguje. Na svojom NB Chrome nenainštalujem na Linux a Chromium mi nedokáže nič otvoriť. Ale za to môže problém s grafikou.

                        • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 22:07
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Použiť testovaciu verziu ako testovaciu verziu nie je divné. Ale testovať na stabilnej LTS verzii tiež nie je divné, len to uberá z plánovanej životnosti. Už aj RPi a klony majú viac RAM, alebo Smartfóny od Číňana za 50. Mal som čisté Lubuntu (LXDE) na 640M RAM, a spustenie FF ten stroj zastavilo. Keď som to vymenil za XFCE, tak to dokázal FF zastaviť tiež. Ani zram tomu nepomohol. Web už dávno nie je stavaný na niečo tak malé, a ani Open/Libre Office.

                          PS: Ak sa ti rozbíjajú repozitáre tretích strán, tak ich radšej nepoužívaj.

                          • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 22:27
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                            preto je tam firefox ako plnohodnotný prehliadač. kto hľadá niečo menej náročné, má tam midori. každopádne, ani na priemernom stroji (ak tak môžem nazvať túto moju haraburdu) sa firefox či chrome trápi.

                            keby som mal výkonný pc, išiel by som asi do niečoho, čo by s lubuntu nemalo tak veľa spoločného.

                            • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 05:27
                              Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

                              Čo máš za počítač?

                              Hm nepovedal by som, že by FF až tak veľmi vadila 500 MB RAM. Taký používam. Ale proste, kým spracuje 899.985 MHz všetok Javascript na moderných stránkach, to mi vadí skôr viac.

                              A čo tak používať aj netsurf a surf?

                              človek z Prešovského kraja
                              • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 07:41
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                Core 2 duo, frekvenciu ti teraz nepoviem. 4GB ram, mechanický disk, Radeon 4xxx. Starší HP notebook.

                                • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 08:57
                                  Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

                                  Hm, ak majú slabé pc, tak im daj tam okenny manager WindomMaker a ten spustí, ak sú slabé parametre.

                                  KBRAM=`cat /proc/meminfo |grep MemTotal| gawk '{print $2}'`
                                  človek z Prešovského kraja
                                • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 19:16
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Core2Duo boli 64bit a mali aj podporu virtualizácie. Čo máš v /proc/cpuinfo?

                                  Ja len či je to problém HW alebo len virtual boxu.

                                  • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 20:55
                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                    • stano@stano-HP-ProBook-4510s:~$ cat /proc/cpuinfo
                                    • processor : 0
                                    • vendor_id : GenuineIntel
                                    • cpu family : 6
                                    • model : 15
                                    • model name : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5870 @ 2.00GHz
                                    • stepping : 13
                                    • microcode : 0xa4
                                    • cpu MHz : 1200.000
                                    • cache size : 2048 KB
                                    • physical id : 0
                                    • siblings : 2
                                    • core id : 0
                                    • cpu cores : 2
                                    • apicid : 0
                                    • initial apicid : 0
                                    • fdiv_bug : no
                                    • f00f_bug : no
                                    • coma_bug : no
                                    • fpu : yes
                                    • fpu_exception : yes
                                    • cpuid level : 10
                                    • wp : yes
                                    • flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm ida
                                    • bugs :
                                    • bogomips : 3990.04
                                    • clflush size : 64
                                    • cache_alignment : 64
                                    • address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
                                    • power management:
                                    • processor : 1
                                    • vendor_id : GenuineIntel
                                    • cpu family : 6
                                    • model : 15
                                    • model name : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5870 @ 2.00GHz
                                    • stepping : 13
                                    • microcode : 0xa4
                                    • cpu MHz : 2001.000
                                    • cache size : 2048 KB
                                    • physical id : 0
                                    • siblings : 2
                                    • core id : 1
                                    • cpu cores : 2
                                    • apicid : 1
                                    • initial apicid : 1
                                    • fdiv_bug : no
                                    • f00f_bug : no
                                    • coma_bug : no
                                    • fpu : yes
                                    • fpu_exception : yes
                                    • cpuid level : 10
                                    • wp : yes
                                    • flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm ida
                                    • bugs :
                                    • bogomips : 3990.04
                                    • clflush size : 64
                                    • cache_alignment : 64
                                    • address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
                                    • power management:
                              • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 08:52
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Podobne. Skúšal som to na CPU 800MHz s 640M, a FF na moderných stránkach drhol. Nie všetok JS sa dá vypnúť, a dosť vadí aj že stránky sa skladajú z dvoch stovák tabuliek ktoré len akože zachovávajú formátovanie dokumentu. Keď som vymenil tú 512 za 1024 (128 je onboard), tak sa to dosť zlepšilo. Stránka čo sa mi renderovala cez 10 sekúnd bola zobrazená po upgrade RAM do troch sekúnd. Teda pohodlnosť práce bola podobná ako v nadnárodnej korporácii kde pracuješ s terminálom na inom kontinente.

                                S pol gigom by som sa ja osobne už nezaoberal. Svet na to už nie je uspôsobený.

                              • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 11:29
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                no ja mám na orange pi hračke nahodený debian s lxde a ako prehliadace mam midori a qupzillu

                                má to 1GB ram a najeký smiešny allwiner ARM procesor

                                otvorenie prehliadaca trvá samotné 10-15 s (ak sú aktívne iné procesy dlhšie)

                                používam to len na upload videi na youtube, lebo nacitanie nejakej plnohodnotnej stránky je na samovraždu

                                ak ked tie prehliadace zozeru len 300 - 400 mb z tej ramky

                                podľa mna bežná distribucia by mala počitať minimálne s 2GB ram alebo rovno so 4GB a pre stroje s menej ram su vhodnejsie specializovane distribucie

                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 19:13
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Tiež nepovažujem za najšťastnejšie riešenie ak niekto pridá náročné programy do odľahčenej distribúcie a očakáva že tie programy budú mať znížené nároky. Ale 4G RAM, to s prehľadom stačí na bežnú neodľahčenú distribúciu. Minimum by som dal 1G RAM a odporúčané 2G RAM. Na pôvodnom ½G by som už naozaj nemal odvahu spúšťať. Ale to by som sa zbytočne opakoval. Keď chce, nech sa pohrá. Ak vytvorí metabalík bez natvrdo prepisovanej konfigurácie, tak to bude jeho plus.

    • RE: Greenie 16.04 06.02.2017 | 23:46
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Video editor by som nedával, dnes už väčšinou stiahneš z netu čo chceš a po pozretí to mažeš, nikto to nebude upravovať. Wine by som dal aktuálne, čo som skúšal tak so staršími verziami ako 2.0 sa mi nepodarilo rozbehať napr. WoT. A ak hry tak by som pridal notoricky známe Frozen Buble, Chromium B.S.U. a XMoto :)

    • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 10:34
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      Video editor tam nedávaj, človek to použije raz za rok...

      Aplikáciami pre Windows navodíš užívateľovi dojem že to je program pre Windows...

      Hry by som dal nejaké karty (solitaire) a ešte niečo trochu živšie...

      Do istej miery by sa hodilo GPrated.

      Happy falling
      • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 11:47
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        gparted je samozrejmosť. solitaire mám pridané. rozmýšľam nad niečím na prácu s fotkami. gimp mám, no rozmýšľam nad niečím, čo urobí pár efektov.

    • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 21:04
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      BETA JE VON!

      A čuduj sa svete, vraj tam je malware :D v čom presne, to sa nevie. Pridané sú tam len dva programy z oficiálnych zdrojov - napaľovací softvér CDburnerXP a EXT2FSD na čítanie Linuxových diskov z Windows.

      Nasledovné je viac-menej hotové:

      1. výber programov, aktualizácie

      Nasledovné sa bude trochu meniť:

      1. lokalizácie
      2. estetika
      3. greenie nástroje
      4. prečistenie

      Finálne vydanie by malo mať približne 1GB.

      Stiahnutie beta verzie: https://sourceforge.net/projects/greenie/fileshttps://sourceforge.net/projects/greenie/files

      • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 21:08
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        7005cb37a04800aa360249b296d5007b greenie-16.04-beta.iso

        • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 21:30
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          zistené, že vírus je údajne v aplikácií na napaľovanie pre windows. pôjde von. aký softvér používate vo Windows na napálenie ISO obrazu?

          • RE: Greenie 16.04 07.02.2017 | 21:32
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Žiaden, pálim pod Linuxom.

          • RE: Greenie 16.04 08.02.2017 | 00:07
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Môžeš použiť napríklad ImgBurn. Čo tak dať miesto napaľovanieho radšej niečo na kontrolný súčet a vytvorenie boot usb? Napr. Win32 DiskImagerWin32 DiskImager,,,

            • RE: Greenie 16.04 08.02.2017 | 07:25
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              Md5 nemám, ale pridám. Mám tam unetbootin

              • RE: Greenie 16.04 11.02.2017 | 15:31
                Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

                Daj aj SHA, kedže MD5 už není bezpečné na kontrolné súčty súborov.

                človek z Prešovského kraja
          • RE: Greenie 16.04 08.02.2017 | 06:48
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Ja používam Ashampoo Burning Studio Free alebo Burnaware Free. Obidva sú veľmi dobré.

    • RE: Greenie 16.04 09.02.2017 | 16:26
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Inak pokiaľ chceš udržiavať distro na 32bit platforme ktorá je hádam staršia ako 15rokov, tak namiesto rozmýšľania sa nad aplikáciami, tam naťahaj čo najviac ovládačov pre grafiky, Wifi, sieťovky aby to malo nejaký zmysel.

      Ničím iným už dnes 32bit distro nedokáže zaujať.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Greenie 16.04 09.02.2017 | 16:33
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        true +1

      • RE: Greenie 16.04 09.02.2017 | 21:06
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        samozrejme súhlasím. možno blbá otázka, ale ak dám priamo nainštalovať ovládač pre broadcom, neurobí to neplechu tým, čo majú celkom inú wifi kartu?

        • RE: Greenie 16.04 09.02.2017 | 22:10
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Nebude to robiť žiadny problém, dokonca môžeš prekompilovať jadro s voľbou ALL či ako to bolo, aby sa skompilovali všetky ovládače.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Greenie 16.04 09.02.2017 | 21:15
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Navyše na niektorých nových mašinách sa to 32 bitové distro nedá ani odskúšať, pretože to nepodporuje UEFI. Ja na svojom Asuse X200MA mám slabý 64 bitový procesor ale nedá sa prepnúť UEFI do legacy módu, takže si ani nešmolknem. A takýchto mašín sa poslednou dobou objavuje čím ďalej tým viacej.

        • RE: Greenie 16.04 09.02.2017 | 22:20
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          tak Greenie rozhodne nie je na nové mašiny. celé to divadlo okolo UEFI je fakt že hlúposť. myslím si, že je to v prvom rade o tom, aby to robilo niekomu problém, než aby to nejako riešilo stabilitu či bezpečnosť.

    • RE: Greenie 16.04 26.02.2017 | 12:28
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      na čo používate livecd? teda samozrejme okrem inštalácie. používate cez livecd nejakú diagnostiku, antivírus, nejaký spešl softvér na rozdelenie diskov alebo tak niečo? prípadne niečo na bezpečnejšie (alebo anonymnejšie) surfovanie po internete?

      • RE: Greenie 16.04 26.02.2017 | 12:49
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ja osobne už nepoužívam LiveCD takmer na nič zmysluplné, okrem inštalácie virtuálky. Samotné CD má v dnešnej dobe už nedostatočnú kapacitu, DVD o ktorom nepíšeš má zas pre mňa nevyhovujúcu spoľahlivosť. Obávam sa, že si sa chcel opýtať na LiveUSB. Ja osobne používam LiveUSB na takmer všetko čo si vymenoval. Teda ako antivírus to používam, ale používam to ako najľahšiu bežne dostupnú pracovnú stanicu. Je rozdiel nosiť PC ktoré váži 10Kg, notebook ktorý váži 3Kg a USB kľúč ktorý váži 30g.

        • RE: Greenie 16.04 26.02.2017 | 13:39
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Oops, preklep:

          Teda ako antivírus to nepoužívam, ale používam to ...

        • RE: Greenie 16.04 27.02.2017 | 12:44
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          Myslím live médium na akomkoľvek nosiči.

          Ak pracovná stanica, ako riešiš svoje súbory? Priamo na usb, alebo nejako cez web cez službu ako dropbox?

          • RE: Greenie 16.04 27.02.2017 | 13:41
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ja osobne pouzivam http://multibootusb.org/

            na USB mam clonezillu, systemrescuecd a remastrovane xubuntu

            zatial mi nic nechybalo a opravil som stym kadejake problemy vrátane windowsackych

            na USB mam samostatnu particiu na DATA - na zahcranu dat napr, male zálohy atd

            a zvyšné dáta mam na google cloude

            + pracovné dáta mam na NASku s VPN

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Greenie 16.04 27.02.2017 | 18:08
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pri tvorbe LiveUSB máš možnosť vytvoriť miesto na perzistenté uchovávanie zmien. A mám aj môj osobný cloud s verejnou IPkou, i keď na iné účely.

            Ale takýmto spôsobom ako sa pýtaš to používam len pár krát za rok.

    • RE: Greenie 16.04 27.02.2017 | 23:01
      Avatar roboerent   Návštevník

      K tým videoprogramom - ľudia si niekedy mailujú zmenšené videá z mobilov - takže niečo ako Arista Transcoder, Handbrake, Openshot. Podobne na zvuk Audacity. Aj Bleachbit sa zíde - v HDD inštalácii Greenie sa mi minule neviem ako vyskytla či dostala nejaká vec/súbor pre Bleachbit zakazujúca Bleachbitu zmazať svoje prepisovacie náhodné súbory v root užívateľovi a zmazal som ich teda manuálne. Ak by tam išli časti KDE, tak K3B (zachováva dátumy napálených súborov), Gwenview (kvalitne zmenšuje fotografie). Ďalej gnome-commander, xsane, Xarchiver, gthumb, pre sebafilmovačov niečo ako Cheese (neviem, či ešte existuje), príp. FF rozšírenia ako dwhelper, Canvas Blocker, FlashControl, UnMHT, Saved From URL. A hádam ešte gksu, gpw, gdebi, PyRoom alebo FocusWriter, Disks (i kvôli nast. hdparm-APM na NB s rotač. HDD), nejaké žartovné textové programy tvoriace obrázky, nejaká čítačka, nejaké obnovovacie veci spolupracujúce s gparted-om i iné textové, 5-kový RawTherapee, Fotoxx, Artha alebo iný slovník, možno Scribus, nezabudnúť na cryptsetup a podobnú výbavu umožňujúcu aspoň zvoliť typ šifrovania usb v commandline alebo rovno Veracrypt alebo podobne, aktuálne ovládače HP tlačiarní... teda radšej iba niečo z toho, aby sa zmestilo na malé DVD pravdaže (:-)).

      • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 04:47
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ale jednovrstvé DVD má len do 5 GB.

        • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 12:35
          Avatar roboerent   Návštevník

          300 MB navyše je v skutočnosti veľa miesta, skôr ide o zachovanie rozumnej svižnosti, ako sa dočítate od autora nižšie (aj 1,4 GB DVD/iso býva kompresované samozrejme). Ale samozrejme svižnosť je dôležitejšia - jedno nemecké mesto zotrvávalo dlho pri zrejme pomalšom OpenOffice namiesto LibreOffice a pri pomalej infraštruktúre a organizácii tech. podpory, malo vlastný a rôzne ne/aktualizovaný linux a politici a personál potom vinia najmä to, čo vidia na svojej obrazovke. (Potom sa im tam opäť vráti Windows, veľa hardvérových vecí bude aj nových a budú sa cítiť ako keď TASR prešla z xx rokov starého DOSovského klientského systému na jeho novšiu multitaskingovú verziu, ktorá bežala už nie na VAX/VMS, ale na Win...)

          • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 12:44
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nemyslím si že Tebou vymenovaná kopa programov bude po nainštalovaní zaberať len 300M miesta, hoci aj po kompresii squashfs.

            • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 13:36
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              Hlavne neviem, kto by to všetko využíval...

              • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 14:14
                Avatar roboerent   Návštevník

                To je samozrejme celkom na selekcii autora - každý užívateľ má svoj vlastný štýl činností a stupeň ochoty inštalovať zo siete pomocné veci, keď treba a nepoužíva väčšinou iný systém - napr. americký na kresťanských užívateľov zameraný linux (nie ten známy z 12.04) obsahuje už aj veľkú časť takpovediac používaných dát šírených tou dobročinnou organizáciou (neziskovou firmou oficiálne) a zaberá asi 3.9 GB (http://computers4christians.org/FAQ/Install/Install.html). Nenavádzam k jeho napodobňovaniu, je tam originál.

                • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 15:14
                  Avatar fela   Návštevník

                  To C4C je zaujímavý počin. Určite, a bez srandovania, by mohlo znížiť počet hriechov typu 'hnev', ak by kresťania používali toto namiesto Win...

            • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 13:59
              Avatar roboerent   Návštevník

              Nebolo by ťažké to presne zistiť - to vyššie sú iba návrhy, i viac variantov a niektoré "systémovejšie" majú pod 1 MB. Inak napadá mi, že osožné môžu byť aj objemovo celkom malé bookmarky v browseri - napr. na návody ako prepájať počítače, ako urobiť z vyradeného ADSL routra wifi-"retranslátor", ako zachraňovať súbory a podobne.

            • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 19:43
              Avatar roboerent   Návštevník

              Pokojne vyrobte aj štíhlejší slovenský linux než Antix 1.6 bez MX, ale aby som nepôsobil nejako megalomanicky (a v tomto kroku bez ohľadu na to, ako sú tie veci naprogramované), tak inštalácia väčšiny tých programov bez kde-čkových a neodpútavých text. editorov, bez šifrovacích a bez Aristy Transc. by sa asi zmestila do 300 MB (download pre live lubuntu 16.04.2, teda handbrake openshot bleachbit audacity xsane xarchiver gthumb cheese testdisk scalpel rawtherapee fotoxx artha scribus si aj so závislosťami pýta stiahnutie 257 MB archívov). Nechám sa prekvapiť, pozriem s čas. odstupom. Veľa úspechov.

              • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 19:58
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                To sú ale len inštalačné archívy. Nainštalované na disku to má oveľa viac, a kompresia virtuálneho súborového systému nie je tak výkonná. Toľko k tvojím 257/300M.

                Ale rád sa nehám vyviesť z omylu. Skús to zmerať pri tvorbe LiveCD že či si sa nesekol viac ako o tých 20%.

                • RE: Greenie 16.04 01.03.2017 | 00:21
                  Avatar roboerent   Návštevník

                  Ďakujem za nápad, iste vyskúšam, ak budem mať na to veľký dôvod (on raz aj tak vznikne...), a uznávam, že ide o približný odhad - aj dáta neboli spočítané na aktualizovanú inštaláciu ale iba tak na demonštráciu, že 5GB veľmi ťažko. Aj tak existuje ale taký kompromisový problém s tou kompresiou - privysoká môže niekedy spomaľovať čítanie DVD-čka a podobne, niekto si už dal námahu v tomto smere za iných našťastie (https://jonathancarter.org/2015/04/06/squashfs-performance-testing/).

                  • RE: Greenie 16.04 01.03.2017 | 06:55
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Dohodneme sa na kompromise, tú kompresiu si už kompromitoval.

      • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 07:37
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Focuswriter a pyroom sú super veci na písanie, tie vo full verzií budú. Ale je tam LXDE, nechcem tam dávať veľa qt programov. Na to je dosť KDE distier

      • RE: Greenie 16.04 28.02.2017 | 07:46
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Každé pridané rozšírenie spomalí prehliadač. A každému sa hodí nejaké iné. Preto si myslím, že to nie je dobrý nápad.

    • RE: Greenie 16.04 13.03.2017 | 19:48
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      minianketa... používa tu niekto Abiword alebo Gnumeric? Ak áno, ako často? Alebo na aké úlohy?

      • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 07:45
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        Používam LibreOffice i keď má problémy s kompatibilitou s vlastnými súbormi...

        Happy falling
      • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 10:51
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Krátky čas som používal Abiword, úplne mi však rozhádzal doc formát. LO sa chová omnoho prívetivejšie (až na ten kolotočársky panel). Naďabil som na totok. Kto nevechsluje do M$O a má slabší stroj, tak Abiword zrejme účel splní.

        • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 12:41
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Nakoniec LO sa dá doinštalovať vždy, pokiaľ niekomu Abiword a Gnumeric nebude vyhovovať.

      • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 19:54
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        No, abiword a gnumeric používam tam, kde nemám dostatok RAM a disku pre iný nenažranejší kancelársky balík. Podporuješ niečo čo má reálne pod 2G RAM? Ak nie, tak je tá tvoja otázka zbytočná. A ak áno, tak prezraď aké máš reálne pam.nároky pri Greenie.

        • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 22:31
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          pamäťové nároky sú v podstate identické ako na Lubuntu. Na 1GB Ram to pôjde, ale veľká sláva to nebude. Na Abiword sa pýtam kvôli tomu, že uvažujem urobiť aj CD verziu. Ale či to má nejaký zmysel... ten 1GB nie je až tak veľa, a 1.3GB dnes tiež nie je žiadna katastrofa.

          • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 23:04
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Linux ide bez problémov aj na 1G RAM, do doby pokiaľ si v prehliadači nepozreš bulvárnu tlač. Ak dodržíš homogenitu prostredia a máš rozumnú grafickú kartu. Pri tak malej RAM sa neoplatí plytvať ani obrázkom na pozadie. Používam to tak už roky.

        • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 22:41
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Takže 32bit distro dnes nerieši RAM? Načo potom je?

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 22:59
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Od 32bit x86 sa už dávnejšie upúšťa. V prípade Greenie by som si dovolil typnúť že nemá nároky ako 32bit Lubuntu, a to kvôli predinštalovanej spleti rôznych toolkitov.

            A táto posledná časť otázku je tiež len o tom, či nahradí program libreoffice calc ktorý po štarte bez kliknutia zoberie 100M programom gnumeric čo po štarte zoberie 30M. Ten rozdiel 70G je pri 1G alebo menej RAM niečo, na čom záleži. Nad 2G už moc nie. Takže ak to tam mal takto naplytvané, tak sa nezaoberal niečím čo má pod 2G. A zbytočne sa s tým ani zaoberať nebude.

            • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 23:17
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              skôr si myslím, že LO je na väčšinu vecí lepšie riešenie, ale na live systém úplne stačí niečo, čo dokáže otvoriť nejaký ten dokument a vycucnúť z toho dôležité údaje. viac ako RAM riešim to, koľko to reálne zaberá na médiu. Každopádne na rozdiel od Lubuntu ide Greenie kompletne do LO.

              • RE: Greenie 16.04 15.03.2017 | 06:46
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Pokiaľ chceš mať v Live len gnome office, a po inštalácii z toho istého média zas libre office, tak tým zmetieš užívateľov.

                Teraz som si zapol Lubuntu 16.04 64bit, a po štarte to malo využitého len 220M. Virtuálka s inštaláciou Greenie Desktop 16.06 a 1G RAM mi nebola schopná spustiť shell ani cez textový mód, a ani v termináli. Tak som si nebol schopný pozrieť koľko RAM to vyžaduje pri inštalácii. Vedel by si to overiť, či sa naozaj bavíme o niečom čo je schopné reálne existovať aj pod 2G RAM?

                PS: Ak sa chceš zaoberať odľahčeným desktopom, tak doň nedávaj halabala veci ale vyberaj z rozvahou. Alebo sa radšej orientuj na "tradičný" desktop s najpoužívanejšími aplikáciami a jasne zadefinuj minimálne a optimálne systémové požiadavky.

                • RE: Greenie 16.04 15.03.2017 | 17:23
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  Akým príkazom to zisťuješ? Nie sú tam žiadne QT či náročnejšie GTK programy s kopou závislostí.

                  • RE: Greenie 16.04 15.03.2017 | 17:35
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    http://www.binarytides.com/linux-command-check-memory-usage/

                    • RE: Greenie 16.04 15.03.2017 | 19:22
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Stano, ja viem ako si pozrieť vyťaženie RAM. Problém bol v tom, že v LiveDVD mi pri výbere inštalácie nefungoval lxde terminál z toho jednoduchého obrazovkového menu. Nezobrazili mi prompt, a tak som nemal ako zadať akýkoľvek príkaz. Dokonca nefungovalo ani prepnutie na textovú konzolu.

                      Neskôr som si všimol že je v menu schovaná voľba "shells" v ktorej mi to už fungovalo, a mohol som do Live/Install nahodiť htop. Ten mi ukázal že inštalácia na 1G RAM naozaj dosť škrípe. Všimni si koľko to akej pamäte spapalo. Áno, priamo to zjedlo 375M + 253 zram swap, a zvyšok bol agresívne zabraný pre diskovú cache. Takže sa to mohlo pomestiť do 1G, ale pod 2G by som to aspoň ja neinštaloval. Neviem či je to štandard pre zdrojové Lubuntu, ale je mi to jedno. Na slabé počítače idem cez MinimalCD, a nakoniec po reboote doinštalujem metabalík s desktopom. Aspoň zbytočne nesťahujem balíky na inštalačné médium ktoré sú už nahradené, a trvá to kratšie kvôli I/O.

                      Mimochodom, nefunguje mi v tom greenie úprava repozitárov. Síce máš vo východzej inštalácii príkaz software-properties-gtk ako je zvykom v Lubuntu, ale hádže výnimku:

                      aptsources.distro.NoDistroTemplateException: Error: could not find a distribution template for Greenie/xenial

                      Takže sa nedajú vypnúť a ani zapnúť repozitáre. Schválne, skús to cez napríklad synaptic alebo iného správcu balíčkov.

                      Kvôli týmto chybám by som rád skontroloval či mám korektne stiahnuté médium, ale nikde sa neviem dopátrať na checksum. Voľba na kontrolu média pri štarte z LiveDVD mi len reštartne virtuálku. Buď mi to zle stiahlo, alebo to médium nebolo testované.

                      • RE: Greenie 16.04 23.03.2017 | 23:25
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        toto je vecou niektorých súborov v etc. softvér cez ktorý to robím nahádzal všade Greenie, a ja som myslel, že som to všade opravil. Takže to poriadne prebehnem.

                        akurát hľadám, čo môžem vyhodiť, aby to žralo z ramky menej

                        • RE: Greenie 16.04 24.03.2017 | 06:23
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Menovite si prepísal obsah súboru /etc/lsb-release v ktorom si nahradil identifikátor distribúcie (DISTRIB_ID) Ubuntu za Greenie. To pokazilo prácu s repozitármi. Mal si to urobiť v popise distribúcie (DISTRIB_DESCRIPTION), ak to tam chceš mať.

                          Ohľadne RAM, tak neviem čo tam chceš vyhodiť. Ako som už vravel by si to zosúladiť a nie to tam dávať ako keď psíček s mačičkou tortu piekli.

                          PS: Tie voľby na kontrolu média alebo RAM máš pri štarte z toho média načo? Keď to nefunguje, tak to radšej vyhoď. Radšej niečo nemať, ako to mať pokazené.

                          • RE: Greenie 16.04 24.03.2017 | 16:04
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                            To mi je jasné. Tie voľby v lubuntu fungujú a v greenie nie? Chápem správne?

                            • RE: Greenie 16.04 24.03.2017 | 19:50
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Predpokladám, že si si to vyskúšal sám, a sám si môžeš potvrdiť že v Lubuntu funguje pri štarte jak memtest, tak aj kontrola konzistencie (md5) inštalačného média. Predsa si to médium lubuntu-16.04.2-desktop-i386.iso nezmazal.

                • RE: Greenie 16.04 15.03.2017 | 17:24
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  A nemyslel som iný sw live a iný po inštalácií, len som uvažoval o tretej edícií s veľkosťou pod 700MB

                  • RE: Greenie 16.04 15.03.2017 | 17:58
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Stano, CD su dnes uplne zbytocne. Tak isto aj 32bit procaky. Cize ak chces spravit distro ktore bude realne niekto vyuzivat tak sprav aspon 64bit. S velkostou onej instalacky by som sa osobne tiez neparal lebo dnes uz netrpime nedostatok miesto. Disky su za par supek.

                    • RE: Greenie 16.04 15.03.2017 | 19:23
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      On ale nemá na čom spustiť 64Bit virtuálku.

    • RE: Greenie 16.04 14.03.2017 | 17:19
      Avatar ota   Návštevník

      Já používám celkem úspěšně WPS Ofiice. Jinak mám vyzkoušené, že Lubuntu 14.04 je asi nejleší. Zkoušel jsem 16.04, 16.10 i 17.04 beta. U 14.04 akorát se vymění kernel. Video editor Avidemux 2.6 QT5. Browser používám Dooble.

      • RE: Greenie 16.04 24.03.2017 | 06:30
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Jinak mám vyzkoušené, že Lubuntu 14.04 je asi nejleší.

        Podpora Lubuntu 14.04 končí za pár dní, je načase zvyknúť si o tej verzii hovoriť v minulom čase...

    • RE: Greenie 16.04 03.04.2017 | 14:57
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Greenie 16.04.1:

      - pridané ďalšie nástroje na prípravu usb systému - kompletná aktualizácia - lepšie prečistenie od nepotrebných balíkov - niektoré súbory v /etc prepísané z Greenie na Ubuntu - lite: pridané ďalšie programy z balíka LibreOffice (predtým bol len Writer a Calc) - test pamäte a podobné nástroje funguje (minimálne vo virtualboxe)

      • RE: Greenie 16.04 03.04.2017 | 15:18
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Greenie 16.04.1:

        • pridané ďalšie nástroje na prípravu usb systému
        • kompletná aktualizácia
        • lepšie prečistenie od nepotrebných balíkov
        • niektoré súbory v /etc prepísané z Greenie na Ubuntu
        • lite: pridané ďalšie programy z balíka LibreOffice (predtým bol len Writer a Calc)
        • test pamäte a podobné nástroje funguje (minimálne vo virtualboxe)

        0f2603c4c77cd31218b4124ae86631dd greenie-16.04.1-desktop.iso
        717fbf224eb20f738345e4ad1ef2473a greenie-16.04.1-lite.iso

        https://sourceforge.net/projects/greenie/files/

        • RE: Greenie 16.04 03.04.2017 | 18:08
          Avatar samalama.   Návštevník

          to muselo dat prace...

          • RE: Greenie 16.04 03.04.2017 | 19:14
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Urobiť pacienta ako si ty?

    • RE: Greenie 16.04 20.04.2017 | 08:20
      Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

      Použiť Mate miesto Lxde.. stále si spomínam ako pekne si sa vedel vyhrať s Gnome 2...

      • RE: Greenie 16.04 21.04.2017 | 07:12
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        osobne tiež používam mate a môžem prejsť z lxde na mate, však prečo nie. každopádne mate sa dá vždy doinštalovať. s prechodom na mate sa však jemne zvýšia pamäťové nároky a celkovo by som dal mate skôr na 64bit systém.