Minimal SAMBA distro ???

Sekcia: Konfigurácia 22.02.2017 | 17:49
Avatar worm6666   Používateľ

priatelia, hladam nejake disro, kludne aj bez gui (alebo skor radsej) hlavne aby vedelo bezat SAMBA.

bude stacit ked si natiahne IP z DHCP, bude vediet naistalovat SAMBA balik (a zavisle k nemu) a mozno Webmin na spravu (ten je dobry lebo obsiahne ako editaciu smb.conf tak aj uzivatelske ucty a start/stop/restart samby aj os cez prehliadac z druheho PC co by bola super vyhoda = napriklad nepotrebujete monitor ani keyboard na konfiguraciu samba servera)

hlavne nech tam bezi minimum procesov co su uplne ale uplne zbytocne... vie niekto o niecom co ozaj funguje a tym padom moze bezat aj na najstarsom zeleze ? (neni podmienka to stare zelezo...)

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 18:07
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      DEBIAN minimal server

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 18:08
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Debian RC2 ... používam na AMD Sempron ~900MHz, 32 bit ... A daj pri inštalovaní skupiny balíčkov iba systémove ulity, či čo ... A ak by si mal istotu, nainštaluj si network manager (automatický by šla sieť) ... Samba Debian nájdeš bez problémov. ... A google, alebo sa pýtaj.

      A Debian, je user-friendy (čo sa týka pokročilého uživateľa). A je najpouživanejší ale k ním patrí na servery.

      človek z Prešovského kraja
      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 18:12
        Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

        Oprava, správny link na Debian Stretch RC2.

        človek z Prešovského kraja
    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 18:18
      Avatar worm6666   Používateľ

      no ten som zrovna dnes stiahol a zajtra skusim na ssd disku - ale NO GUI verziu - lebo ked mi pri GUI instalacii oznamil ze z REPO chce stahovat cez 1400 suborov tak to asi nebol spravny smer :-D

      tak som dal install z full media c.1 - tam to zbehlo za par minut - ale beziacich bolo potom cez 200 procesov - tam som sa nechcel dostat... :-)

      takze zajtra sa ozvem... dufam

      inak ale mal som skor predstavu o nejakom objeme par desiatok MB max. (kernel, net, samba, webmin) - jako ze tam ozaj nebude takmer nic. take nikto neladil ?

      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 18:22
        Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

        Daj CLI inštalaciu. Pri bootovaní CD je default v GRUB grafická, ale daj druhú položku, že textovú inštaláciu.

        človek z Prešovského kraja
      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 23:51
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        To je jedno ako dáš inštalovať či cli alebo v grafike, keď prídeš k časti čo inštalovať DE odškrtneš a necháš len základný systém tak to budeš mať bez X-iek.

        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 07:40
          Avatar worm6666   Používateľ

          myslis ze nedavat ani Debian desktop enviroment ? ako je prva fajka na tomto image ? z toho linku do Dusana ?

          Package selection:

          http://www.tecmint.com/wp-content/uploads/2015/04/Jessie-Package-Selection.png

          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 08:33
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            no ten desktop enviroment ti na server bude pravdepodobne zbytocny

            inak ked chceš nieco minimalisticke a poskladane podla vlastnej chute tak skus ARCH linux

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 10:18
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Presne, ja si nechávam len poslednú fajku a potom doinštalovávam to čo potrebujem

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 18:30
      Avatar worm6666   Používateľ

      ok. páni.

      pohram sa s tym zajtra v praci, snad nieco z toho vypadne :-)

      echo dam hned (ak nie zajtra tak neskor) ako porovnam nejake relevantne informacie ako rychlosti, pocet procesov a pod.

      zatial dakujem.

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 20:06
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Balík SAMBA je rozdelený do dvoch častí.

      1. Do klientskej slúžiacej na lokálne pripájanie vzdialených nazdieľaných priečinkov.
      2. Do serverovej slúžiacej na správu vnútrofiremnej domény, na správu uživateľov, na ... a na zdieľanie priečinnkov (diskov)

      Skús povedať čo od toho očakávaš, a koľko chceš do toho investovať. Existujú hotové riešenia pre NAS (server zdieľajúci svoje disky) ktoré majú základnú správu užívateľov. To zvládne obhospodarovať aj netechnický typ. Sú vhodné do SOHO segmentu. Ale, každopádne ak sa chceš niečo naučiť, tak nahodiť Debian z Minimal ISO, a doinštalovať balík samba a poprípade niečo ako system-config-samba nie je problém.

      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 20:42
        Avatar worm6666   Používateľ

        rad by som nejake distro, co sa bootne za 10 20 sekund lebo neobsahuje nic co netreba...

        ale vyzera ze budem musiet prejst nejaku cestu ako napriklad http://www.linuxfromscratch.org/

        dobrym prikladom su tie jednoucelove minilinuxiky napriklad ako boot cd s gparted, alebo Minitool Partition Wizzard a podobne. tam sa to bootne asi tak nejako za par sekund a spusti este nejake GUI a konkretny program...

        ja by som mal rad nieco take ale so SAMBA serverom.

        proste niekam prist. strcit USB. spravit install a rozdelenie disku (akehokolvek co najde) a mat funkcny SAMBA server ako ulozisko... a verzia LIVE, HD INSTALL, LIVE FLASH. to by bola parada...

        uloziska NAS pouzivame bezne a prave koli ich nestabilite v urcitom prostredi som zacal pozerat po linuxe... kedysi davno som raz pouzival jednu distribuciu - Knoppix - a dost uspesne. pre porovnanie - tam som nemal reboot koli chybe OS alebo SAMBA ani jeden krat za rok ! a kedze doba je inde (mini PC, SSD disky, 32 64 GB RAM, mini SSD) rozmyslam nad takym superjednoduchym distrom, ktore by mi bezalo nad nejakym RAID SSD polom. to by bola parada. a pre nasu nestastnu aplikaciu ako stvorene...

        a po bootnuti nech tam ostane jednoducha hlaska ako napriklad pre Webmin rozhranie:

        To configure this SAMBA server connect from browser to: https://192.168.2.xxx:10000/?dashboard

        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 21:23
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To ti spĺňa hocičo z menovaného. A po bootnutí, no /etc/issue.net si vieš naplniť aj sám.

          A ak ideš do Linux From Scratch, tak veľa zdaru. K tomu budeš potrebovať okuliare čo sa ti len tak ľahko neošúchajú.

          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 07:23
            Avatar worm6666   Používateľ

            ano ano, zbezne som to prebehol, veru, mam sa na co tesit :-D ale to su tie vyzvy, ktore mam rad. ak to niekam povedie, snad sa cosi podari...

        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 22:16
          Avatar samalama.   Návštevník

          si totalna lama, ktora vobec nicomu nerozumie, takze sa na to vyser, lebo aj tak by si to nezvladol. a co je dolezitejsie, ani sa sam o nic sam nesnazis a ignorujes rady, ktore si dostal. proste si taky tajtrlik, co pocul, ze linux je kul a hned ides instalovat akoze servery...

          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 22:23
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Prečo by si bežný užívateľ nemohol spustiť Samba server? Upozorniť ho na bezpečnostné riziká pri neznalosti technológie môžeš, ale vykašli sa na tie urážky. Dík.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 22:41
              Avatar samalama.   Návštevník

              kto tu hovori o bfu? ja tu hovorim o nafukancovy, ktory sa tu snazi ohurovat silnymi recami, ale pritom ma absurdne a protichodne poziadavky a pise tu somariny a to je dosledok nulovych znalosti (len niekde pocul, ze je to vsetko kul)...

              vsetci sa tu hraju na neskutocnych adminov, ale neovladaju ani zakladne veci...

              ... takyto pristup ma serie, a povazujem to za urazku...

              pozri sa na lacha. ten tu tiez pisal blbosti, kym neprisiel na to, ze ono to nie je vsetko take lahke ako to vyzera, ked sa cita nejake howto, nedajboze manual. teraz uz slusne sedi a ozve sa, ked sa vie k danej veci vyjadrit. presny (a nepoucitelny) opak je krehel...

              • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 23:21
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Chováš sa, ako keby si mal strach že ti vyfúkne dobre platené miesto. Oprávnený strach.

              • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 23:21
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Sú servery kde sa môžu vyjadrovať len odborníci, sú servery kde môžeš svoje vzdelanie dokladovať a tým získať nejaký stupeň dôvery ak sa vyjadruješ k téme.

                My sme partička ľudí s rôznym levelom.

                Keby som nevidel ako človek z BFU vyrástol na hackra, alebo sa ďalší začali vyznať v technológiach okolo seba, tak si poviem máš pravdu a tento server je zbytočný.

                Je fajn niekoho ubrzdiť, keď máš pocit, že sa niekto nafukuje, ale ide to aj hackersky s poukázaním na konkrétne veci. Dá to prácu, ale tým máš šancu, že konkrétneho užívateľa niekam usmerníš a nie naserieš.

                Andrej aj Dušan sú členmi tejto komunity a ty si vyberieš len vlákna kde by si ich mohol zhodiť, namiesto toho kde to majú na palec hore.

                Je škoda, že sa nechceš zapojiť do vzdelávania miestnej komunity, kedže viem kto si, mal by si nám tu čo odovzdať.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 23:31
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Keď nemáš ako človeka využiť, ta je bezcenný.

                • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 07:31
                  Avatar worm6666   Používateľ

                  presne. admin vie o com vravi. :-) dakujem.

                  inak toto je taky slovensky fenomen - pisem na SK forum s urcenou problematikou prvy krat, a je to "take slovenske" toto hejtovanie - prvy moj prispevok, hned sa tam nejaky hejter nasere do toho...

                  mam zopar zahranicnych for prejdenych a veru, s hejtovanim sa tam clovek moc nestretava - ked tak admin vzdy zakroci a fajka zhasla pre dotycneho. ale ved vsetko je len o ludoch, mozno si panko neuvedomuje, ze takto sa prezentovat je uplne detinske, a kazdy si na neho spravi nazor svoj, a ked nabuduce zbada jeho koment (nick) ani ho citat nebude. len to tu proste zavadza tie jeho dristy... ale co uz, kazdy sme nejaky...

                  a podla toho ze tento panko "salama" je znamy, tak by som ani nevahal a hned by som ho zabanoval... a smitec :-)

                  • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 11:12
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    az na to, ze ked clovek pride na zahranicne forum, tak vysvetli, o co mu ide, co skusil a co mu nefungovalo. kdezto ty tu prides ako majster sveta, ohanas sa tu kadejakymi hype vyrazmi a trepes somariny typu

                    ... distro, ktore bude vediet naistalovat SAMBA balik...
                    ... Webmin na spravu... nepotrebujete monitor ani keyboard na konfiguraciu samba servera...
                    ... nech tam bezi minimum procesov co su uplne ale uplne zbytocne... - a co?
                    chces minimal OS ale instalujes X-ka...
                    ... ale beziacich bolo potom cez 200 procesov - tam som sa nechcel dostat... - lebo?
                    musis si nainstalovat webmin, lebo si ani netusis, ako inac adminovat server, ALE ides instalovat LFS...
                    atd...

                    keby si tu miesto toho prisiel so sklonenou hlavou a povedal "som totalna lama (to aj si), a potrebujem to a to...", ale nie, ty budes hrat chytrolina, aj ked o tom hovno vies...

                    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 11:41
                      Avatar LH   Návštevník

                      Zdaaarek.

                      Bohuzial musim suhlasit s pritomnym "samalama" ohladom silnych reci dalsieho pritomneho "worm6666", ktory takmer v kazdom prispevku "trepol" nejaku somarinu v zmysle ake ma Linuxove ramena. To ale neznamena, ze pritomny "samalama" ho nemohol uzemnit inteligentnejsie a bez invektiv.

                      ;-)

                      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 24.02.2017 | 10:25
                        Avatar worm6666   Používateľ

                        linuxove ramena ? kde ? ale kedze tu nejdeme riesit vase komplexy prosim, k veci pani. k veci... dakujem.

          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 23:33
            Avatar redhawk75   Používateľ

            kazdy z nas zacinal ako lama :-)

            zalezi len na chuti sa ucit

            • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 23:38
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              +1

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 23:43
              Avatar samalama.   Návštevník

              ale zacinat ako lama a tvarit sa pri tom chytro, je rozdiel...

            • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 07:33
              Avatar worm6666   Používateľ

              veru, ja si este dokonca pamatam, ako som podla toho, ako je pocut pripajacia sekvencia (cvrlikanie) modemu vedel, ci sa spojenie podari alebo nie :-)

              a potom dvihli rychlost z 33600bps a uz sa to moc nedalo :-D

        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 22.02.2017 | 22:42
          Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

          Čo tak použiť Linuxové distribúcie určené pre NAS? Napr. viď tento prehľad alebo daj do google linux distribution for nas.

          človek z Prešovského kraja
          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 07:21
            Avatar worm6666   Používateľ

            co sa tyka tych NAS-distro - ano, dobry smer, par ich mam prejdenych (aj spustenych bolo, ale to bolo ozaj davno, mozno je uz doba niekde inde) - dokonca som raz cital postup ako s takymto distrom zachranit RAID-ove pole z "normalnej" NAS-ky bez straty udajov - velmi zaujimave citanie (chvalabohu som ho nemusel pouzit) - ale ako som pisal vyssie - radsej by som nieco minimalisticke, bez vsetkych tych ficur okolo. ono su to pekne ucelene riesenia, ale zbytocne velke...

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 07:20
      Avatar worm6666   Používateľ

      dobre ranko vsetkym ! :-)

      prosim pana navstevnika salamu :-D nech sa nezucastnuje debaty hejtovanim ked nemieni prispievat niecim produktivnym... dakujem. snad aj za vsetkych.

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 08:54
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      keď tak čítam celé toto vlákno tak je ťažko ti presne poradiť lebo jednak chces minimalisticke distro kde nebeží nič iné okrem siete a samby ale potom tam chces webmin, ktorý bude mať milion závislosti (napríklad webserver, ktorý ma milion dalsich závislosti)

      inak celkovo nevidim dovod preco sa zameriavat na minimálny počet balíkov (pri velkosti dnešných usb klucov - o diskoch nehovorim) a počty procesov (lebo idle proces nikomu nevadi)

      skor by som sa zameriaval na uzivatelsku privetivost, podporu HW, dostupnosť dodatočných balíkov, stabilitu a aktuálnosť

      pre takmer bezudrzbove domace ulozisko dat je podla mna ideálny OpenMediaVault, s dobrým webgui, podporou pluginov, klikacou konfiguráciou snáď všetkého, založený na DEBIANE - teda pravidelne updaty, stabilita obrovský repozitár daľších balíkov

      ak chceš mať úplnú kontrolu nad obsahom balíkov a procesov v systéme a nechceš ísť do LFS alebo GENTOO tak ako som už písal treba vyskúšať ARCH LINUX.

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 09:58
        Avatar worm6666   Používateľ

        no ten WEBMIN je v podstate taka barlicka aby som nemusel riesit spravcu suborov, editor smb.conf, a pod. a hlavne mam konzolu dostupnu aj v prehliadaci = mozem bootnut masinu bez KB a MON a po LAN-ke sa tam dostanem... tak asi preto ten webmin. jasne ze spravi navyse zavisle balicky a podobne ale je to v postate minimalna dan za ten komfort co clovek ziska ked moze manageovat viacero masin z prehliadaca... :-)

        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 10:01
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ked sa chces dostat do masiny bez KB a MON tak na to staci SSH.

          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 10:45
            Avatar samalama.   Návštevník

            ... ale to by ten chytrolin o tom nieco najprv musel vediet, ze...?

            • RE: Minimal SAMBA distro ??? 24.02.2017 | 10:04
              Avatar worm6666   Používateľ

              pocuj ty salam. uz som ti raz napisal, ze hejty si mas strcit do prdele, tak pal do pice odtialto, ak nemienis prispievat konstruktivne ty debilko zakomplexovany. evidentne mas nejaky problem sa daj liecit ty kokotko lebo si ozaj ostal tym cim ta tvoj tatko spravil. ale asi ti slovo sebareflexia nic nehovori, proste to mas v povahe - ale sak za to sa nemusis hanbit ked si mozgovo nedostatocny - chod k doktorovi, on ti da razitko a mozes este na tu sprostu hlavu poberat aj davky invalidne. to ti mozno pomoze prekonat tu osobnostnu krizu. doporucujem ti zacat vo vacsej miere pozivat alkohol a drogy - a uz nebudes mat cas sem ani chodit, cim spravis vsetkym normalnym uzivatelom tohoto fora iba sluzbu. pripadne ak uz si dospely a mas dokonca aj rodinu (o com silno pochybujem na zaklade kvality tvojich prispevkov) tak by si sa mal zamyslet aj nad moznostou, ze trpis schizofreniou a su na to aj lieky. ale v tvojom pripade by som preferoval ten alkohol a drogy. to ta dostatocne zabavi a oddiali tvoju osobu od tychto diskusnych skupin...

          • RE: Minimal SAMBA distro ??? 24.02.2017 | 09:47
            Avatar worm6666   Používateľ

            jj. ale komfort prehliadaca a hlavne jeho dostupnost na akomkolvek pocitaci je prevazujuca... mam za to ze je dolezitejsi osobny pocit pohodlia ako nejake dokazovanie si "skills" za kozolou :-) ale jasne. ssh je zaklad. ale ja som uzivatelsky pristupne ladeny. napriklad niektore veci mozem potom delegovat dalej na uzivatelov - a to by som asi nezvladol, ak by som ich mal ucit robit cez konzolu. niektory to striktne odmietaju ak nemozu cosi s mysou ovladat... ale co uz.

            im proste nevysvetlite ze ak chyba aj co i len jedno pismenko (typo chyba) ze to proste nefunguje :-D

            • RE: Minimal SAMBA distro ??? 24.02.2017 | 10:06
              Avatar samalama.   Návštevník

              oprava

              ... a to by som asi nezvladol, ak by som sa mal ucit robit cez konzolu...

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 09:54
      Avatar worm6666   Používateľ

      dakujem za tip - pozriem ako dalsi ten ARCH

      ZATIAL HOTOVO na DEBIANE ! :-)

      ---------------------

      takze pani som sa nad tym trocha zamyslel - pustil som teda ten posledny RC netinstall (tip Dusana) v NO-GUI mode (tipy viacerych) - a nedal som ani Debian desktop enviroment (tip 7R7) - takze mi to bootlo do konzoly pekne ako som potreboval.

      po troske babrania sa s update balickov a porieseni zavislosti a chybovych hlaseni pri instalacii SAMBA a dep. balikov + WEBMIN a dep. balikov sa mi to podarilo spustit tak ako som ocakaval.

      dal som spristupnit uplne jeden adresar na skusku tak, aby to neziadalo overovanie (to koli nasej aplikacii), niekto sa mozno chyti za hlavu, ale potrebujem testovat aplikaciu a nie uzivatelov :-D



      prikladam nejake screenshoty kde je vidiet asi jedina relevantna informacia - obsadenost RAM: zo 440MB na 130MB - celkom dobry vysledok. mozno este ten pocet procesov z 200 na 160 - stale lepsie ako nic :-)

      Screenshot 1: a Screenshot 2:

      ku specifikacii uzivatelov: je tam iba root

      specifikacia smb.conf:

      -------------
      [global]
      netbios name = LINUX-1
      workgroup = WORKGROUP
      security = user
      map to guest = Bad Password
      null passwords = yes

      [DATA]
      path = /DATA
      public = yes
      writable = yes
      available = yes
      browsable = yes
      guest ok = yes
      create mask = 0777
      directory mask = 0777
      directory mode = 777
      create mode = 777
      -------------

      myslim ze na to ze iba vcera som s tym zacal a robil som len gui pokusy tak dnes som to mal za ca. 5 minut od reinstalu z USB kluca - som celkom spokojny... :-D
      celkovy cas odhadujem na treti pokus aj s tvorbou kluca na cirka 15 - 30 minut - podla toho asi ake je rychle net pripojenie a masina na ktoru sa to ide instalovat.


      uvidim este ako to pojde na tych SSD diskoch - asi spravim komplet znova instal takym istym sposobom a uvidime ci tam bude rozdiel. mozno iba pri rychlosti bootovania - ale uz teraz to je na ca. 15 sekundach odkedy odentrujem v GRUB-e start systemu.
      de facto je boot linuxu do beziaceho stavu rychlejsi ako boot masiny (bios) :-D :-D :-D

      kto by mal otazky rad odpoviem - budem sem este obcas pozerat - a mozno postnem nejky ten vysledok na ssd diskoch a ARCH linux...

      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 11:54
        Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

        Daj do prílohy súbor processvytvorený v domovskom priečinku príkazok:

        ps aux > ~/process
        



        A keď budeš často inštalovať rovnakú inštaláciu, tak si napíš poinštalačný skript so všetkými operáciami (napr. update, pridanie webmin, ...) a ten spuštaj.

        A v debiane si prečítaj ešte odsek Keeping your Debian system secure.

        A Arch je rolling distro.

        človek z Prešovského kraja
        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 12:22
          Avatar worm6666   Používateľ

          nech sa paci - procesy beziace podla vsetkeho :-)

          a co sa tyka toho skriptovania - no sak rad by som, ale v podstate toto je laboratorny test na odhalenie problemoveho miesta aplikacie co pouzivame (sietova) a musim spravit laboratorne 1 stroj, ktory nebude mat ziadne obmedzenia ci uz vykonove alebo co sa OS tyka. sak je vidiet v tych printscreenoch ze to bezim na Xeone :-D s 8 GB RAM :-) jasne ze toto by mi bezalo aj na Atom procaku alebo aj na lepsich digitalkach, ale sak uvidime... :-)

          zatial diki. a postudujem daco ak bude cas...

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 10:28
      Avatar LH   Návštevník

      Zdaaarek.

      Moje odporucania v tejto veci su nasledovne:

      • Linux from scratch - je sice vhodny pre studijne ucely, aby clovek videl ako v Linuxe veci vnutorne funguju a ake su medzi nimi zavislosti, ale pre Vase ucely to bude si myslim strata casu.
      • OpenFiler, FreeNAS, ... - tak ako pisali ostatny diskutujuci, nevidim dovod nevyuzit hotove riesenie postavene na konkretny ucel (NAS a SAN sluzby). Pocet sluzieb je manazovatelny, cize mozu byt spustene len tie sluzby, ktore su pouzivane (napriklad len zdielanie suborov [SAMBA]).
      • AlpineLinux - Odlahcena Linux distribucia orientovana na bezpecnost (musl libc, grsecurity patch aj ked nie oficialny, ...). Rychly start systemu a ma dostatok balickov (vratane samba servera). K tomu je mozne doinstalovat WEBMIN, ktory je zavisly len na interpretri PERL a je mozne spravovat SAMBU jednoduchym sposobom ak je to potrebne.

      ;-)

      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 12:12
        Avatar worm6666   Používateľ

        diki. ked bude cas poskusam... :-)

      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 12:28
        Avatar worm6666   Používateľ

        no na prvy pohlad bude asi ten AlpineLinux to co som hladal... asi tam zacnem :-D

        diki. toto som potreboval na zaciatku. ale aspom viem ze aj s Debianom sa da poriesit daco velmi sikovne :-D

        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 23.02.2017 | 16:25
          Avatar samalama.   Návštevník

          tak urcite...

    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 24.02.2017 | 09:38
      Avatar worm6666   Používateľ

      tak vcera vecer som doma luskol ten Alpine Linux - sice iba vo virtualke (32-bit) - ale podarilo sa.
      mozno je to len subjektivny dojem ale zatial je ten Debian lepsi minimalne v tom, ze ma aktualne verzie balickov.
      totiz v Alpine su relativne stare, a hlavne chybali nejake zavislosti co sa aj prejavilo v komforte pouzivania.
      jako ked uz viem ako, ani mi to tak nevadi. jako ten webmin je dost dobra pomocka rad by som ho mal - jako v tom Alpine to rozchodit - no troska ma to potrapilo :-D

      hlavne je ze SAMBA ide nainstalovat - teda ak si odmyslime to ze pri instalacii nespravi ani smb.conf a je ho treba rucne vytvorit... jako v tom nano editore som bol prvy raz ale sak dalo sa... :-)

      takze ostava uz iba Alpine na realnom zeleze ale kedze momentalne testujeme Debian variantu, pockame tak tyzden...

      p.s. uvidim este ako to je s moznostou vytvorit RAID pod Alpine - v Debiane som to videl ze to ponuka - v Alpine som si neni 2x isty... a kedze chcem aspom RAID-1 mozno ostane Debian minimal...

      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 24.02.2017 | 10:17
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Zostan pri debiane. Ma aj jeden z nalepsich instalatorov - ponuka rychlo vytvorit vlastne LVM aj s RIADom nieje problem. + Ako bonus dostanes stabilne distro so skvelou dokumentaciou.

        • RE: Minimal SAMBA distro ??? 24.02.2017 | 10:22
          Avatar worm6666   Používateľ

          vyzera ze to tak aj ostane. ved som sa na boot-time dostal na nejakych 15 sekund - to je nad ocakavania vyborne. tusim trva menej start OS ako kym si masina prejde vsetky self-testy :-D

      • RE: Minimal SAMBA distro ??? 27.02.2017 | 12:54
        Avatar LH   Návštevník

        Zdaaarek.

        • worm6666> mozno je to len subjektivny dojem ale zatial je ten Debian lepsi minimalne v tom, ze ma aktualne verzie balickov.
        • LH> Jedna sa zrejme o chybu pri citani nakolko sa mi nezda, ze by AlpineLinux Stable (3.5) mal starsie samba balicky ako Debian stable, vid. [1] a [2].



        • worm6666> totiz v Alpine su relativne stare, a hlavne chybali nejake zavislosti co sa aj prejavilo v komforte pouzivania.
        • LH>Ako som uz pisal vyssie, odporucam preverit toto zavadzajuce tvrdenie. Instalacia a minimalisticka konfiguracia je na moj vkus az prilis priamociara, aby mohli vzniknut nejake problemy, vid. [3].



        • uvidim este ako to je s moznostou vytvorit RAID pod Alpine
        • Tak ako vo vacsine distribucii existuje predsa mdadm, vid. [4].



        ;-)

        [1] AlpineLinux - samba - verzia 4.5.4
        https://pkgs.alpinelinux.org/packages?name=samba*&branch=v3.5&repo=&arch=&maintainer=
        
        [2] Debian (stable) - samba - verzia 4.2.14
        https://packages.debian.org/jessie/samba
        https://packages.debian.org/search?keywords=samba
        
        [3] AlpineLinux - Wiki - Setting up a samba-server
        https://wiki.alpinelinux.org/wiki/Setting_up_a_samba-server
        
        [4] mdadm*
        https://pkgs.alpinelinux.org/packages?name=mdadm*&branch=v3.5&repo=&arch=&maintainer=
        
    • RE: Minimal SAMBA distro ??? 27.02.2017 | 08:41
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      http://www.openmediavault.org/

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))