Prebudenie zo spánku

Sekcia: Konfigurácia 28.02.2017 | 17:52
Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

Prosím o radu. Na Toshibe C660 s procesorom Pentium Dual Core T4500, 3GB RAM, 300GB HD... mám nainštalované Ubuntu 12.04 LTS 64bit. Pracuje k mojej spokojnosti vynikajúco, no na druhej partícii testujem iné distribúcie pre prípad, že budem musieť upgradovať z 12.04, lebo v apríli bude končiť LTS. 12.04ka sa prebúdza zo spánku spoľahlivo. Už som vyskúšal mnoho nových distier, no ani jedno sa nevie na mojom kompe prebudiť. Rozbehne sa ventilátor, rozsvieti sa ledka zapnutia, ale display je čierny a nefunguje ani keyboard. Musím natvrdo vypnúť a to dvakrát po sebe, lebo po prvom vypnutí sa zapne, ale nenabehne display, ani keyboard. Teraz mám v compe Linux MX16 32Bitovú verziu s jadrom 3.19 a problém pretrváva.

    • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 18:21
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      budem musieť upgradovať z 12.04

      Áno, budeš musieť.

      Teraz mám v compe Linux MX16 32Bitovú verziu
      Na Toshibe C660 s procesorom Pentium Dual Core T4500

      Prečo 32bit keď máš 64Bit CPU? Odporučil by som aj nejakú distribúciu ktorá má viacej užíateľov. Vpravo máš anketu, môžeš sa zariadiť podľa výsledkov. Ak použiješ distro ktoré používa viac užívateľov ako jeden, tak máš vyššiu šancu že ti niekto poradí.

      Rozbehne sa ventilátor, rozsvieti sa ledka zapnutia, ale display je čierny a nefunguje ani keyboard.

      Bolo by rozumné vupnúť grafickú animáciu pri štarte, zapnúť ukecaný mód a pozrieť na čom to padne. Najčastejšie sa to stáva pri použití nevhodných ovládačov pre grafickú kartu.

      • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 18:47
        Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

        32bit mi bolo doporučené, že na staršom kerneli by to mohlo fungovať. Zaujíma ma ten UKECANÝ MÓD. Čo to sakra je? Ja som len skúsenejší používateľ ale neskúsený správca. OS chcem nainštalovať s minimálnymi zásahmi do systému a používať.

    • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 19:04
      Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

      a vyskúčal som všetky najpoužívanejšie distrá. A to v 64 bitových verziach. Nechápem, že stará 12.04ka fachčí jak swiss watches a nové jak 中国制造.

      • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 19:28
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        stará 12.04ka fachčí jak swiss watches a nové jak 中国制造

        Čína má aj veľmi kvalitné výrobky, väčšina techniky sa ajtak vyrába v Číne. Šunty si žiada trh ktorý chce znížiť cenu tak, aby nevydržala ani dvojročnú záručnú dobu. Čína vyrába a predáva to, čo si zákazník praje.

        Vyskúčal som všetky najpoužívanejšie distrá. A to v 64 bitových verziach.

        To sú podľa Teba ktoré?

        32bit mi bolo doporučené, že na staršom kerneli by to mohlo fungovať.

        Odporúčanie používať 32bit OS na 64bit CPU dávajú len odchovanci Windows a ani nevedia prečo. V Linuxe použitím 32bit OS na 64bit len stratíš.

        Zaujíma ma ten UKECANÝ MÓD. Čo to sakra je?

        Nie je to nič sakrálne, cirkevné a ani posvätené. Dočasne sa to zapína pri štarte pomocou klávesy ESC, a trvalo sa to prepína v konfigurácii pre zavádzač systému. Ten je obvykle v /etc/default/grub, a treba nahradiť slová silent splash za verbose nosplash a pregenerovať to obvykle príkazom update-grub.

        Linux MX16 32Bitovú verziu s jadrom 3.19

        To si niekto robí srandu? Upstream z kernel.org to jadro už nepodporuje, a pochybijem že komunita okolo MXLinux má dostatok prostriedkov aby také jadro udržiavalo pri živote. Posledný patch čo som na kernel.org našiel pre danú verziu bol 3.19.7 z mája 2015. To je skoro dva roky dozadu. Odvtedy bola opravená pekná zbierka šťavnatých chýb.

        • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 20:36
          Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

          # If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
          # /boot/grub/grub.cfg.
          # For full documentation of the options in this file, see:
          #   info -f grub -n 'Simple configuration'

          GRUB_DEFAULT=0
          GRUB_TIMEOUT=5
          GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -d -s 2> /dev/null || echo Debian`
          GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
          GRUB_CMDLINE_LINUX=""

          # Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
          # This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
          # the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
          #GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

          # Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
          #GRUB_TERMINAL=console

          # The resolution used on graphical terminal
          # note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
          # you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
          #GRUB_GFXMODE=640x480

          # Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
          #GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

          # Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
          GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

          # Uncomment to get a beep at grub start
          #GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

          GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
          GRUB_BACKGROUND=/usr/local/share/backgrounds/MX16/grub/maine-sunrise-grub.png

          Tak tuto žiaden splaš neni... ???

          • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 20:50
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor
            GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"

            </pre>

            vymaz to quiete a uloz pak daj

            # update-grub
            
            # reboot
            • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 21:05
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Škoda. Chcel som vedieť či vie čo robí.

    • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 20:48
      Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

      Tu ani nejde o to, či 32 bitová architektúra, alebo 64, problém je ten, že to nefunguje nikde. Vyskúšal som Ubuntu 16.04 aj Lxde. Mint, Open Suse a aj Manjaro, či Fedoru. Všetko 64 bitové. MX16 nekomentujem. Najradšej používam Lubuntu. Je tam všetko čo potrebujem, len keby sa mi to podarilo uspať a zobudiť a mal by som vystaráno na dlhší čas.

      • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 21:02
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Keď myslíš. Predpokladám že sa ani naďalej nepozrieš na to, čo to vypíše ako posledné. To je obvykle informácia čo to posledné urobilo pred zlyhaním. Z toho rozumný človek vie kde má hladať chybu.

        PS: Predpokladám že to bude buď problém s rozstrihnutou RAM (ten NB sa dodával s 2x2G ale Ty máš ževraj 3G), jednoducho vypadnuté podsvietenie pri prebudení, alebo problém s grafickou kartou. Napríklad vtipným inteláckym GMA kartám svojho času vadil kernel modesetting, a tak im svečil parameter nomodeset. Ale neviem či je to rada pre teba, o grafickej karte zaryto mlčíš.

        Asi bude lepšie keď to tak ostane aj naďalej.

        • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 21:12
          Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

          Rozhodne sa na to pozriem, som vďačný za každý príspevok, no nebudem to robiť na tom neznysle MX16 so starým jadrom. Nainštalujem späť Lubuntu 16.04 LTS 64 bit a potom to začnem riešiť. Zatiaľ ďakujem ozvem sa potom.

          • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 21:34
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Používaš na uspanie 'suspend' alebo 'hibernate'?

            V čom je problém na MX16? Defaultne staré jadro? To je patchované Debianistami, takže sú v ňom aj novšie vychytávky. Ja používam antiX a uspávanie ide v pohode, no jadro mám s backportu 4.4.10.

            Včera som inštaloval na NTB s Intel grafickou kartou MX16 a všetko fachá jak hodinky. Hibernate som neskúšal a ani ho nikdy nepoužívam. Pri hibernate potrebuješ aj dostatočne veľký swap pre uloženie RAM na disk.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 21:40
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Čo je zlé na starom jadre? To vieš aj sám keďže si ho z nejakého dôvodu vymenil za novšie.

              A ohľadne toho SWAPu na hibernáciu. Ak by sa mu to tam nezmestilo, tak sa mu to neuspí ale ostane to prebudené.

              • RE: Prebudenie zo spánku 28.02.2017 | 23:06
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Dôvod nebol uspávanie, ale prechod na Liquorix Kernel, kde ale časom rozhasili headers, tak som siahol po backporte, pretože sa tam naťahali závislosti na novšie jadro ako 3.19. Keď budem v práci pozriem aké jadro je na tej čistej inštalácií.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 06:59
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Takže Debian, vravíš? Momentálne sa dá stiahnúť len Jessie s jadrom 3.16 (Podpora v upstreame do Apr, 2020) a Stretch s jadrom 4.9 (upstream podpora len do Jan, 2019, ale stretch ešte nebol oficiálne vydaný). Ak chceš tvrdiť že sa niekto stará o 3.19, tak zisti kto. A prezraď.

                  • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 07:51
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Tie desatinky som sa možno sekol, ale pozrel som teraz do čistej inštalácie MX16 a je tam jadro 4.7.8 bez toho že by som upravoval zdroje softvéru.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 09:10
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Čiže tu máme teoretickú otázku z ekonomickej učňovky. Aj som sa divil že prečo sem nedal reálne informácie. Ale má u mňa malý bod za teoretické copy and paste z webu.

                    • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 09:49
                      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                      @Bedňa Len doplním: MX16 32bit má kernel 3.16 (nie 3.19) a MX16 64bit kernel 4.4 ako spomínaš. Pri testovaní MX16 32 bit na 32 bitovom stroji nebol problém s uspávaním do pamäte. Uspávanie na disk som netestoval páč ho nepoužívam.

                      no nebudem to robiť na tom neznysle MX16 so starým jadrom

                      @JaBuko Ako si prišiel k tomu, že MX16 je nezmysel? Je to perfekne urobené distro na nové aj staršie stroje. Neuviedol si, ako máš rozdelený disk na testovacích distrách. A tiež si neuviedol, či uspávaš do pamäte alebo na disk.

                      Ak sa distrá chovajú rovnako, možno robíš všade rovnakú chybu. Často je problém medzi stoličkou a klávesnicou. Z Ubuntu 12.04 by som skôr preinštaloval na Ubuntu 14.04 alebo Mint 17.3. (podpora do r. 2019) Cinnamon by mal na 3GB chodiť ok. Ak nie, máš na výber ešte MATE alebo Xfce. 16.04 by som na stašom stroji nechal na pokoji.

                      • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 20:17
                        Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

                        Nefunguje to ani na 14.04. To mám vyskúšané. Inak, všetky nové distrá fungujú svižne a bez problémov. Len jedna vec mi na nich vadí a preto som tu.

                    • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 10:28
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      v 64 bitove je 4.7.8 ale jadro v 32 bitovej verzii 3.16.0 nie 3.19

                      • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 20:49
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Obávam sa že sa mýliš. V Debian Jessie (stavble) je východzie jadro 3.16, nie 4.7. A to platí ako pre x86, tak aj pre AMD64. To zodpovedá upstreamu. Ostatné verzie Debianu sa hľadajú pre BFU trocha ťažkopádne.

                        • RE: Prebudenie zo spánku 02.03.2017 | 08:01
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          myslel som ako reakciu k MX 16

                          • RE: Prebudenie zo spánku 02.03.2017 | 17:54
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Aha, takže sa o to jadro v MX nestartajú debianisti, nesedí verzia. Stretch má 4.9, a bude mať novšie keď LTS Vanilla dostane 5 ročnú podporu. Debianisti nebudú plytvať prostriedkami aby backportovali opravy do jadra ktoré už upstream nepodporuje.

                            • RE: Prebudenie zo spánku 02.03.2017 | 18:18
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              To 3.16 je z Debianu, len v antiXe sa dejú zmeny častejšie, tak som si ani nevšimol, že jadro pre 64bit je defaultne štvorkové jadro.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: Prebudenie zo spánku 02.03.2017 | 18:36
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Zmeny tam môžu mať tak často ako len chcú. Ale riešiť nepodporované jadro 4.7 o ktorom píšeš je plytvanie prostriedkami ľudských zdrojov. A to sa musí niekde prejaviť.

        • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 20:11
          Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

          Z toho rozumný človek vie kde má hladať chybu. 

          Za každým núteným reštartom mi hlási systémový problém - zlyhanie prebudenia počítača a odoslanie chybového hlásenia do Canonicalu. Možno sa bude niečo diať. Ale ja sa môžem pozerať na LOGy koľko chcem, keď tomu nerozumiem

      • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 10:25
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ja by som 16.04 nepouzival, rovnako ako MINT 18.X. velmi vela problemov a v Minte sa objavuje par konfliktov prave so spravou napajania Intel procesorov. Ten problem je aj na Ubuntu 16.04 a 16.10.

        MX-16 mi funguje vsetko aj na ASUS X101CH (atom + 1GB ram) dokonca s prepinanim sa medzi xfce a MATE desktopom.

        inak uspavanie mi funguje na HP G6-1270ec, ASUS X200CA, MacBook AIR late 2013 aj 2014 (dual boot Mint 17)

        Tu MX16 by som dal 64 bit (kedze to robi na jadre 3.19 v 64bit je jadro 4.7.nieco) ale skor by som sa pozrel na nastavenie v BIOSe ako je power management nastaveny

        potom pozrel vo funkcnej 12.04 a pozrel co je rozdiel v 16.04 a nastavil to tak.

        a neviem ci to nebude nasim slavnym systemd sposobene. Treba skusit mint 17.3 (staci live a uspat.)

    • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 19:58
      Avatar JaBuko Debian/KDE, LMDE/Cinnamon, Manjaro/Cinnamon  Používateľ

      sory, naozaj tam bolo jadro 3.16 a nie 3.19 ale to už je jedno, lebo som prešiel späť na Ubuntu 16.04. Nemám toľko času venovať sa bádaniu a učeniu, aby som z toho dostal takú jednoduchú vec ako je uspanie a prebudenie. To bol dôvod, prečo som sem prišiel a spýtal sa na to, či niekto vie, kde je zakopaný pes. Chodím do práce, venujem sa rodine a mám aj iné hobby ako sa vŕtať v počítači. Ten použávam na komunikáciu, internet a Libre Office.

      Nepoužívam hybernáciu ale uspanie (suspend). A viem prd, či sa to uspáva na disk, alebo do RAMky. Viem len, že Ubuntu 12.04 má teraz jadro 3.13.0-110-generic a prebúdza sa bez problémov.

      Zatiaľ sa na to vybodnem a príležitostne vyskúšam nejaké distro ktoré mi niekto prichváli.

      Ďakujem všetkým prispievateľom za snahu.

      • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 20:58
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ očakávaš abrakadabra, tak budeš asi sklamaný. Keby si sem dal informácie ktoré sa od teba požadovali, tak by sa dalo pomôcť. Bez nich je to len veštenie z kariet.

        Akurát s tým Ubuntu na jar už nechoď na internet. Teda ak to má ten klasický "Ubuntu" desktop. Iné desktopy založené na LXDE (Lubuntu), XFCE (Xubuntu) a podobne sú už nepodporované dva roky, s nimi by som na internet nešiel už dávno.

        PS: Veľa ľudí si myslí že pri počítačoch existuje niečo ako univerzálne riešenie na akýkoľvek, aj nepopísaný problém. Keby také niečo existovalo, tak by bolo to riešenie aplikované ešte pred vznikom problému.

      • RE: Prebudenie zo spánku 01.03.2017 | 21:41
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        V pohode, je to na tebe, či to necháš tak, nájdeš si niekoho kto to vyrieši, alebo sem občas zavítaš, dáš sem výstupy logov a výstupy z detekcie hardvéru.

        Zrovna na problémy s hardvérom neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpoveď.

        Život je otázka priorít.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org