Linux on Mac

Sekcia: Ostatné 28.02.2017 | 21:32
Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

Ahojte vsetci,

Na jeden stary MacPro kde je OS verzia 10.6 tusim by som rad hodil linux ako samostatny system.

Precital som si par stranok ale rad by som pocul nazory ludi ktory to uz robili. Nejake rady, postrehy?

    • RE: Linux on Mac 28.02.2017 | 22:22
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Blog, nie môj, Instalace Debianu na starém Macbooku z 16.2.2017 na root.cz.

      človek z Prešovského kraja
      • RE: Linux on Mac 28.02.2017 | 22:43
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Povedal som ze cital som par stranok a ano aj na abicku ale zaujimaju ma postrehy od toho kto to uz robil.

        • RE: Linux on Mac 01.03.2017 | 06:49
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Keď si narážal na mňa, tak ani jeden z mojich Apple strojov nemal Intel a ani ARM CPU. ARMy mám od iných výrobcov.

          • RE: Linux on Mac 01.03.2017 | 07:09
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Nenarazal ani neviem ze pouzivas mac. Len ma zaujimali rady od ludi co to uz robili.

            • RE: Linux on Mac 01.03.2017 | 07:19
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Normálne som vypálil CDčko, v Open Firmware som vybral aby to naštartovalo z toho CDčka, pri výbere jadra som špecifikoval typ grafiky ofonly, nechal vybratú blbuvzdornú inštaláciu, poodklepával až po koniec. Po reboote som prvý krát zadal ten typ grafiky, a po nakopnutí som to zadal do konfiguráku pre yaboot a ten som publikoval do bootblock-u. Po rovnako jednoduchom výbere WiFi ovládača to funguje ako hodinky.

              Ale na to si sa asi nepýtal.

              • RE: Linux on Mac 01.03.2017 | 07:32
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                Moze byt aj to.

                Lebo nezadat typ grafiky by ma nenapadlo. Ok. Vyskusam a uvidim.

                • RE: Linux on Mac 01.03.2017 | 09:07
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ale opakujem, ja nemám MAC s Intel CPU s UEFI ako Ty. Ja mám MAC s PowerPC s Open Firmware s modidikovanou konzolou.

                  Jediné čo Ti k tomu môžem povedať je: skús LiveCD a hraj sa. Hádam Ti už zamontovali BootCamp tam, kde mal byť.

    • RE: Linux on Mac 01.03.2017 | 10:39
      Avatar redhawk75   Používateľ

      na Macair 2013 a 14 mam Mint 17.3 mate

      na Macbook 2008 (biely plastak) je iba mint

      z usb to slo bez problemu nainstalovat len si treba particie spravit v OSX nie z mintu.

      staci klasika mint (20GB) home 15GB a mam v Airoch 8GB ram tak nemam swap

      instalovat treba cez efi menu (pri boote treba drzat niektory klaves) a grub na disk a po instalacii a starte do mintu treba nainstalovat efibootmgr a v nom treba nastavit default boot na grub a nie do MacOS

       

       

      • RE: Linux on Mac 01.03.2017 | 20:25
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        cez efi menu (pri boote treba drzat niektory klaves)

        Kedysi stačilo na Apple strojoch pri štarte ešte pred gongom stlačiť klávesu C aby začal štartovať z CDRom (ak to mal človek povolené v NVRAM). Dalo sa to aj zložitejšie.

        • RE: Linux on Mac 02.03.2017 | 07:55
          Avatar redhawk75   Používateľ

          na mojom MBair je vstup do efi boot podrzanie option

          • RE: Linux on Mac 02.03.2017 | 17:41
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nemyslel som vyvolanie startup manager, myslel som priamy štart z cdrom. Startup key combinations for Mac. Ale treba si dať pozor na jednu drobnosť v prípade externej klabosnice. Tá klávesnica nesmie mať oneskorenú inicializáciu. S niektorým to nejde. Ale to v prípade notebookov nie je problém, tie majú vstavanú klávesnicu.