Rozdelenie disku

Sekcia: Konfigurácia 01.03.2017 | 22:33
Avatar Jan44   Návštevník

Čaute, mam dva disky SSD 120GB a HDD 500GB, Ake by ste mi poradili optimálne rozdelenie particii pre fedoru ?

uvažujem nad

SSD: /

HDD: /var, /home, /tmp, swap

    • RE: Rozdelenie disku 02.03.2017 | 00:09
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Čaute, mam dva disky SSD 120GB a HDD 500GB, Ake by ste mi poradili optimálne rozdelenie particii pre fedoru ? uvažujem nad SSD: / HDD: /var, /home, /tmp, swap

      Začneme od konca. Swap je dnes už zbytočnosť ak neuspávaš komp na disk, alebo nepotrebuješ robiť výpočty v rádoch gigabajtov.

      Dnešné SSD sa už tak nederú, dokonca sa používajú na serveroch na tej najvyťaženejšej časti ako je keš, nájdeš si to aj v popise hostingov.

      Ak robíš náročné operácie operácie ako je napríklad strihanie videa, alebo výpočty, tak môžeš použiť ostávajúcu časť okrem systému, ako cache pre ten pomalý kotúčový disk. Rozhodne ho nešetri, veci sú nato aby slúžili.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Rozdelenie disku 02.03.2017 | 07:59
      Avatar redhawk75   Používateľ

      priklanam sa k bednovi. swap davam iba pri pc do 2GB ram a ssd je rychlejsie. Mam kingstona a crucial ssd 120GB uz 3 roky bez problemu. hdd iba v nas a ako ext. disk na prenos.

    • RE: Rozdelenie disku 02.03.2017 | 08:20
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      no ja mám kombináciu 64GB SSD a 500GB disk a mám to rozdelené tak že:

      SSD: / + /home + /swap (8GB)

      HDD: jedna partícia na data

      v home nemam ziadne "moje" súbory, len to co si vytvorí systém a programy vo svojej réžii, všetky "moje" data (foto, video, dokumenty) mam na HDD

      data na HDD si pravidelne zalohujeme na NAS a aj externý disk, a /home si tiež pravidelne zalohujem na NAS

      mam 8GB ram, a ten swap tam mám len kvoli renderovaniu v BLENDERI, bez neho mi video projekt dlhsí ako 15m padne pri renderovaní (predpokladam ze zaplni dostupnu ram a padne blender)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment