Nový nb

Sekcia: Ostatné 28.03.2017 | 17:12
Avatar Katarina   Návštevník

Ahojte, potrebujem poradiť, kúpila som nb Lenovo Z50-75 bez OS a chcem nan Linux mint ale neviem ktorý konkrétne si vybrat, vzhladom na to ze ich ponúkaju viacero. Nb chcem využívať na nejake to hranie a surfovanie na nete, na starom nb som mala Ubuntu. Dakujem za rady :)

    • RE: Nový nb 28.03.2017 | 18:41
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak som dobre pozrel na internete, kúpila si notebook s AMD procesorom a grafickou kartou, čo pre použitie na linuxe nie je veľmi dobrá kombinácia. Vzhľadom na množstvo pamäte (8GB) určite uvažuj s 64bitovou disptribúciou a vyhni sa verzii s prostredím Cinnamon, ktoré má momentálne problémy s spotrebováváním pamäte (memory leak). Verziu 17.3 by som už neodporúčal, pretože podpora čoskoro vyprší. Takže ostali na výber 64 bitová verzia 18.1 s prostredím KDE, MATE a XFCE. Ja osobne by som volil XFCE alebo MATE. KDE je trošku viacej náročnejšie ale zasa na druhej strane sa najviacej podobá windows. Najlepšie bude, keď si všetky tri pozrieš v liveUSB a potom sa rozhodneš definitívne. Zároveň si tým otestuješ aj funkčnosť, hlavne ako ti pôjde wifi a iný hardvér.

    • RE: Nový nb 28.03.2017 | 18:46
      Avatar Havran arch linux, debian xfce  Používateľ

      Chvíľu mi bežal na nb LM 18.1 xfce, nemal som zásadné výhrady. Prostredie kde veľmi neobľubuje, cinnamom mi občas zhavaroval.

    • RE: Nový nb 28.03.2017 | 18:50
      Avatar katarina   Návštevník

      super a dakujem, a este jeden dotaz, po uspesnej instalaci a podobne, je potreba este samostatne doinstalovat ovladace? toto ide trosku mimo mna...

      • RE: Nový nb 28.03.2017 | 18:57
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pokiaľ pri inštalácii budeš pripojená k netu či už cez kábel alebo wifi a zvolíš možnosť inštalovať aj ďalšie veci (nepamätám si presne ako je to formulované), tak by to malo nainštalovať všetko. Proste pozorne čítaj pri inštalácii a povol všetky možnosti inštalácie.

        • RE: Nový nb 28.03.2017 | 19:20
          Avatar katarina   Návštevník

          este raz dakujem

    • RE: Nový nb 28.03.2017 | 20:53
      Avatar www   Používateľ

      Odporúčam Mint 17 Quiana. Nie len Cinnamon, ale aj iné distrá Mint 18 spotrebúvajú viac RAM, ako u predošlých verzií. Mám to odskúšané na slabších strojoch. Pokiaľ máš 8GB, nemusíš kalkulovať, akú distribúciu zvoliť. Za vyskúšanie stojí aj Debian Xfce, Mate a Cinnamon. Tam je spotreba ešte nižšia, ako u Mint.

      • RE: Nový nb 28.03.2017 | 21:17
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Neide o počiatočnú spotrebu RAM ale o to, že v Cinnamone je chyba a obsadenosť RAM neustále rastie.

        • RE: Nový nb 28.03.2017 | 22:16
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ono sa to rieši tak, že si skúsiš spomenúť od ktorého dátumu cca sa to deje a podľa toho sa v patchoch vyhľadá čo sa zrovna menilo.

          Výhodou komunitných verzií systémov ako antiX a WM ako je IceWM, že užívatelia vracajú spätnú odozvu a podobné veci sa tam nedejú.

          Je otázka ako k niečomu takému pritiahnuť BFU, ale to je taký beh na dlhé vzdialenosti a hovorí sa tomu spolupráca. Pozerávam TV, ale relácie na tému spolupráca asi prehliadam, alebo tam niesu? Asi treba ľudí vychovávať, že všetko padá z neba (irony). No možno sú za tým stovky a tisíce hodín ľudí ktorí sa tu snažia spraviť lepšie miesto na zemi, ale kto by o to stál, že.

          Ono aj nahlásiť bug je práca hoci sa to nezdá, ale zožerie to čas, zrejme budeš dotázaný aj na ďalšie doloženie údajov. Prečo sa toto funguje u distribúcie s piatimi užívateľmi a nefunguje u distribúcie s miliónom užívateľov? Tak odpoveď bude asi v tom, čo som už písal vyššie, čiže čím nás kŕmia médiá a aký svet tu chcú. Kto by stál o spoluprácu, keď ani netuší aký dosah by to mohlo mať na zlacnenie technológií a zlepšenie sveta.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Nový nb 29.03.2017 | 10:23
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Tento bug netreba nahlasovať, Clem o ňom vie a sľúbil, že to budú prednostne riešiť. Na Linux Mint na fóre sa to nedávno riešilo.

            • RE: Nový nb 29.03.2017 | 11:16
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Redhawk napísal 2. 2. 2017 na fóre Linux Mint: citácia

              no medzi tym mi odpisali chyba je v Cinnamone: Citace: clefebvre: 'Recent Files' causes excessive RAM usage A memory leak was found in the Cinnamon release and it's being worked on by the team with highest priority.

              • RE: Nový nb 29.03.2017 | 11:57
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                To fórum nepoznám, ale nie je tam možnosť kliknúť na "this bug is affecting also me" nech sa zdvihne priorita? Len pre istotu.

                • RE: Nový nb 29.03.2017 | 12:42
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Azda môže byť ešte vyššia priorita ako "highest priority", ktorú ohlasoval sám popredný vývojár Linux Mintu Clem Lefebvre (clefebvre) v predošlom odkaze?

                  • RE: Nový nb 29.03.2017 | 13:17
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Áno, realtime priority. Vtedy sa na tom začne aktuálne robiť, a ostatné úlohy sa dostanú na radu keď táto skončí.