SW pre Linux aj Windows

Sekcia: Programovanie 18.04 | 07:51
Avatar fela   Návštevník

Ahojte,

potrebujem poradiť pri výbere programovacieho jazyka pre aplikáciu, ktorá pobeží na GMU/Linuxe a aj Windowse. Bude sa jednať o aplikáciu, ktorábude čítať dáta (po LANe) z hardvérového zariadenia a tie bude archivovať a zobrazovať. V minulosti (= 10 rokov dozadu) som niečo podobné riešil pre Windowsy ešte v Delphi. A teraz chcem, aby to bolo spustiteľné pod GNU/Linuxom i Windowsom. Pred dvomi rokmi som nejakú vec (tiež išlo o chrústanie dát, ale zo starého zariadenia po RS485) naprogramoval (bez GUI) v C, ale pri prenose na Windows som sa pekne zapotil (MinGW atď., kdejaké chybové hlásenia, ...).

Preto by som teraz chcel použiť niečo, čo je cross-kompilovateľné bez obtiaží. Nechcem, aby zbytočne sa používal vo Windowse nejaký virtuálny počítač, veď ten OS má dosť čo robiť so samým sebou ;)

Uvažoval som, či nepoužiť Lazarus, alebo Javu. V Lazaruse som nikdy nerobil, ale pred 10 rokmi v tom Delphi, takže to by nemusel byť žiadny problém. V Jave som kde-čo robil, ale iba pre Linux, a behalo to v termináli. Takže ak aj niekto používate Javu, prosím o návrh na nejaké IDE, v ktorom sa GUI dá jednoducho vytvoriť, a ktoré po kompilácii pre OS Windows bude fungovať. Ja osobne som dlhoročný používateľ EMACSu, takže IDE, ktoré umožňuje použitie externého editora, by bolo super. Ale nie je to podmienka, samozrejme.

Vďaka vopred za tipy.

  • RE: SW pre Linux aj Windows 18.04 | 10:24
   Avatar Juraj Manjaro - OpenBox  Používateľ

   Ja by som vyskúšal Python.

  • RE: SW pre Linux aj Windows 18.04 | 18:47
   Avatar Baky Deepin 15.3 a Linux Mint 17.3  Používateľ

   Python by som asi pouzil aj ja, ale nezatracoval by som ani Lazarus, taktiez sa mozes pozriet na Gambas

   http://www.pocitacovekruzky.sk/
  • RE: SW pre Linux aj Windows 18.04 | 18:54
   Avatar bedňa antiX, Devuan, LegacyIce  Administrátor

   Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď, ale to si asi čakal. Lazarus a Java určite nieje zlá voľba. No dá sa súhlasiť s Jurajom a Pythonom, k tomu použiť QT Designer na naklikanie dizajnu aplikácie.

   Java je komplikovanejšia, hlavne čo sa týka tých serepetičiek okolo, tak mi nikdy neprirástla k srdcu. Pre Python neexistuje funkčné (slobodné) RAD/IDE, takže si budeš musieť naklikať výzor v QT Designeri a potom použiť nejaké IDE, kde si doprogramuješ funkčnosť. Lazarus som nezapol roky, ale je to slušné multiplatformné RAD. Teda ešte k Pythonu, Monkey Studio sa približovalo ideálu, ale ten projekt bohužiaľ umiera, no pre QT4 v ňom asi najľahšie naklikáš a spojazdníš aplikáciu. """Otázka do publika, prečo vlastne Monkey Studio umrelo?""" V distribúciach je stále podporované.

   Potom je tu ešte Gambas, ale ten mal problém s behom Windows, na čom sa robí, ale netestoval som to.

   Mono Develop je dnes najlepšie RAD pod Linuxom aj Windows, ale zas je to celé pod taktovkou Microsoftu, čo veľa ľuďom vadí. Naozaj to majú vymakané, tak záleží ako ti nejaké tá mantra bude vadiť. Je to plne open source.

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
  • RE: SW pre Linux aj Windows 18.04 | 23:56
   Avatar mark   Používateľ

   Hlasujem za Qt. Navyše Qt už dávno nie je len o oknách. Python alebo C++ to je viac o tom, v čom sa cítiš doma. Ak na rovnako, tak python.

   http://doc.qt.io/qt-5/qtnetwork-programming.html

  • RE: SW pre Linux aj Windows 19.04 | 09:24
   Avatar fela   Používateľ

   Ďakujem pekne za odpovede. Teraz som ešte viac zmätený, pan veľkomožný. Zrejme skúsim najpr ten lazarus, potom uvidím, aké to bude robiť obštrukcie prí čítaní z portov.

   Každopádne, jak skvelé, jednoduché a efektívne je spraviť niečo v linuxovej konzole, a ako sa to komplikuje, ak to má mať GUI niekde vo Win. :(