nefunkčný notebook

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.04.2017 | 12:48
Avatar tomy   Návštevník

Zdravím

nastal problém s dlho nepoužívaným Acer Aspire 3100 - nabootuje aj z live-cd, aj z hdd, ale bohužiaľ ani klávesnica, ani usb porty nereagujú - sú absolútne mŕtve. Chcel som vybrať dáta, tak som pristúpil k vybratiu disku (toshiba MK1234GAX), ale konektor, ktorý je na ňom je problém a neviem ho pripojiť - podobá sa síce na PATA, ale samozrejme 80pin kábel nepripojím.

Ako by som toto mohol riešiť?

Ďakujem za rady

    • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 13:11
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak to máš klasický 2,5" disk, tak kúp externý box na pripojenie disku cez USB, stojí do 20€, ten disk dáš dovnútra, pripojíš cez USB a je to. Tieto boxy sa dajú kúpiť osobitne alebo sú súčasťou kitu na migráciu OS z HDD na SSD.

      • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 15:19
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pozor. V dnešnej dobe sa bežne predávajú boxy na SATA a nie PATA disky. Aby sa ti náhodou chalan nepoďakoval.

        • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 15:25
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Tak samozrejme najlepšie bude, ak zoberie ten disk do obchodu a ukáže predajcovi, aký disk potrebuje pripojiť, keďže podľa jeho popisu nie je jasné, aký tam má konektor, či PATA alebo SATA.

          • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 15:44
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            V kamennom obchode budú mať buď niekoľkoročný ležiak za niekoľko násobne vyššiu cenu (a asi už aj nefunkčný), alebo na neho budú pozerať ako na ufónca keďže veľa predavačov ťahalo za sebou kačičku keď sa používali PATA disky.

            Z jeho popisu je jasné že má PATA disk 2.5 palcový. Pozri si ten typ disku, a pochopíš.

            PS: Ak chce, tak mu taký 2.5 na 3.5 PATA kábel venujem. Ale musí si preň prísť.

            • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 15:56
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Podľa tohto Toshiba MK1234GSX by to mal byť SATA 150 disk.

              • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 16:07
                Avatar zx89   Návštevník

                To je GSX. Tu sa bavíme o GAX. A nepozeraj to podľa článkov ale foto.

                • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 16:12
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Naozaj, taká malá zmena v názve a je to naozaj ATA100 disk. Čo urobí jedno vymenené písmenko. Sorry moja nepozornosť.

              • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 16:09
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Pozrel si GSX a nie GAX o ktorom písal, ale to je zbytočné rozoberať.

    • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 15:07
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak máš PATA radič, tak stačí redukcia 2.5/3.5 za ani nie 5€ (vyžaduje voľný molex). Ak nemáš, tak sa bežne predávali univerzálne USB prevodníky ktoré mali konektory pre PATA a aj SATA o veľkostiach 2.5 a aj 3.5 za cca 15€. Alebo sa opýtaj v najbližšom servise PC či nevedia nahrať obsah 2.5 PATA disku na externý disk.

      PS: V BA mám PATA kábel slúžiaci ako redukcia 2.5 na 3.5. Poštou nezasielam.

    • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 15:29
      Avatar zx89   Návštevník

      Ešte skús spustiť živý systém s vybratým HDD. Lebo živý systém funguje aj bez HDD. A naopak s pokazeným HDD je pravdepodobnejšie, že sa ani živý systém nespustí. Ak ti nepôjde, tak asi máš pokazené viac než HDD. (Ale musíš tam dať malé distro ako Porteus).

    • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 15:39
      Avatar redhawk75   Používateľ

      redukcia na 2.5" IDE disky tymto to pojde pripojit na normalne IDE

      • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 20:40
        Avatar tomy   Návštevník

        Je to Utra ATA, (paralelný), ale má neštandardne rozmiestnené piny. V ruke mám prídavnú kartu do miniPCI s IDE konektorom (na ZD desktopu nemám IDE konektor). 40/80 pin kábel sa na to pripojiť nedá.

        • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 21:17
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Kábel 40 pinový, hoci aj s 80 žilami bol na 3.5 palcové disky. Rozteč konektora je pri 2.5 palcovom disku menšia, a koncovka kábla mala 44 pinov. Tie 4 navyše boli napájanie.

          Ten konektor je zastaralý. Ale že by bol neštandardný? Povedz mi o tom niečo.

    • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 22:26
      Avatar tomy   Návštevník

      Totiž ten kľúč v rade (tam kde nemá byť pin) je posunutý, na bočnej strane sú piny pre jumper/prepínače režimu

      • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 22:27
        Avatar tomy   Návštevník

        kurnik, zle som počítal, pardon máš pravdu

        • RE: nefunkčný notebook 22.04.2017 | 22:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ja viem, ešte mám dva stále v prevádzke. Na tomto obrázku je to krásne vidno.

          A 2.5 palcový konektor mal jednu zaujímavú vlastnosť. Ak si ho pretočil, tak ti to kvôli napájaniu nezhorelo. Len to bolo ticho a zblblo zbernicu. Pin 1 to malo na opačnej strane ako pri 3.5 palcovom modeli.

          PS: Neodporúčam, a dávam to len ako grafickú ukážku. Ak majú tie dáta cenu, tak nebudeš čakať mesiac na doručenie, ale ukecáš niekoho v servise.

    • RE: nefunkčný notebook 24.04.2017 | 20:51
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      toto pouzivam ja a k spokojnosti

      http://www.pckonfig.sk/shopping/product_details.php?idp=mAUSI01

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))