nový notebook, starý problém

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.05.2017 | 10:36
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Mám nový notebook, výkonnejší od toho, čo bol predtým. Rád by som ho používal okrem iného aj na spúšťanie 64bit systémov cez Virtualbox. Ale... z nejakého dôvodu to nie je možné.

Na notebooku mám zatiaľ Win, 64bit verziu. V ňom nainštalovaný Virtualbox, ktorý mi však ponúka len spúšťanie 32bit iso obrazov. Pri skúsení 64bit mi nahodilo klasickú hlášku, že na to nemám podporovaný procesor.

Haluz je však v tom, že mám Intel i7, kde by to samozrejme malo fungovať. Na škále výkonu je procesor hodnotený ako 7,5/7,9 vo Win 7, takže by to nemalo byť nemehlo. Ide o 4 jadrový procesor i7-2620m s frekvenciou 2.7 GHz. Tu je o ňom popísané viac:

http://ark.intel.com/products/52231/Intel-Core-i7-2620M-Processor-4M-Cache-up-to-3_40-GHz

Takže... kde je problém? Nejaká nesprávna verzia Virtualboxu? Alebo CPU nemá túto funkciu? Alebo je potrebné niečo doinštalovať?

    • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 10:43
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Hláška pri púšťaní 64bit os vo Virtualboxe:

      This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

      • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 11:39
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        V položke kde si vyberáš systém na virtualizáciu musíš zvoliť Ubuntu (64bit) nie len Ubuntu. V BIOSe máš zapnutú podporu virtualizácie? Pretože na niektorých kompoch je defaultne vynutá. Vo VB v nastaveniach zapni VT-x/AMD-V.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 12:10
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          Bios mi nenapadol, veľké Ď. 64bit mi vôbec neponúkol Virtualbox

        • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 12:12
          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

          Presne tak, ako píše Mario. Najčastejšie je virtualizácia vypnutá v BIOSe.

          Ahojte. Mám nový notebook
          Stano, nech Ti notebook slúži k spokojnosti na dlhé roky.

          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
          • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 12:33
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            Ďakujem pekne. Inak mašina má divný problém, svieti naplno. Jas sa v nastaveniach ani v skratkách nastaviť nedá. O polnoci je to zaujímavé

            • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 12:36
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              O pol noci mas spat ;)

            • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 12:44
              Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

              S tým sa treba trochu pohrať. Nastavenia podsvietenia sa menia medzi verziami kernelu. Odporúčam pozrieť ArchWiki

              https://wiki.archlinux.org/index.php/Backlight

              Happy falling
              • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 14:49
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                toto ma na win veľmi nezachráni, keď to ani na Win nefunguje :)

                • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 16:55
                  Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

                  Pre Windows sa väčšinou dodáva špeciálny ovládací program, ktorý obsluhuje tieto veci...

                  Skús pozrieť stránky výrobcu HW.

                  Happy falling
                • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 18:05
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Ak máš k tomu notebooku návod, tak možno je na to na nejaká klávesová skratka. To je iba moja domnienka, ber to s rezervou.

                  • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 18:40
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    Program je, aj skratky sú. Ale nič to nerobí. Predpokladám hw chybu. Pustím ešte livecd...

                    • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 19:44
                      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

                      Ak je to skratka s použitím fn klávesu, tak niektoré notebooky to majú nastavené aj bez fn, napr. stišovanie reproduktoru fn+F6, tak to funguje stláčaním iba F6. Nemusí to však byť Tvoj stroj, ale za vyskúšanie to stojí.

                      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                      • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 19:57
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        všetky ostatné skratky idú a mne aj dá na obrazovke okno, že sa mení jas... takže to má fungovať, ale nefunguje. skúsim livecd a uvidím...

                        • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 20:40
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Stavím sa, že to pod Linuxom bude fungovať. A budeš mať pod linuxom aj hneď funkčný "ambient sensor" podľa ktorého sa ti bude dynamicky meniť jas podľa okolitého podsvietenia.

                          • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 22:15
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                            Hmmm, nejaké nastavenia o tomto som videl v biose. Zahrám sa s tým.

                            • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 23:18
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Tie nastavenia v BIOSe väčšinou slúžia len na šetrenie energie a nie priamo nastavenia nejakého interfejsu na ovládanie jasu a podobne.

                              S veľkou pravdepodobnosťou máš na notebooku funkcionálne tlačítko na ktorom je napr modrou napísané "Fn" a klávesy kde sú ikonky na ovládanie jasu. stlačíš to tlačítko a klávesu na pridávanie a uberanie jasu.

                              Tak v Linuxe to zväčša funguje bez nejakého WooDoo.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: nový notebook, starý problém 03.05.2017 | 03:20
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Začni s tým, že zmeníš poradie bootu tak aby to naštartovalo z USB. Potom si stiahni posledné LTS 64bit, a naštartuj z neho.

    • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 14:50
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      v biose bolo skutočne zakázané virtualizovanie. po povolení všetko funguje a veľmi pekne ďakujem :)

      • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 18:02
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Nieje zač.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 14:56
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      a vytvoril sa nový problém. Nádhera. 32bit systém naštartuje hneď (testované Greenie 16.04), zatiaľ čo 64bit Ubuntu MATE 17.04 sa načíta do nečitateľného čuda. nepoužiteľné. môže byť chyba v 32/64 bit rozdieloch, alebo skôr v tom, že ide o inú verziu? Samozrejme otestujem 32bit systém 17.04, len kým to dotiahne...

      • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 15:55
        Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

        a koľko máš pridelenej pamäti na grafike vo virtualboxe? nie je tam málo MB? skús sa s tým pohrať, niekedy blbne aj nastavenie virtualizácie vo virtualboxe, máš to nastavené ako písal bedňa

        Vo VB v nastaveniach zapni VT-x/AMD-V.
        ja niekedy nastavuje na automatic

        "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
        • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 16:12
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          heh, to bolo fakt jednoduché. dal som 2048MB RAM a pridal som tam 2 jadrá a zrazu to kompletne nabootovalo za asi 6 sekúnd. SSD je sranda vec :)

          • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 16:14
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            takže všetko funguje a môžem sa veselo začať diviť, že v Ubuntu Mate defaultne nie je nainštalovaný Synaptic :)

            • RE: nový notebook, starý problém 02.05.2017 | 16:41
              Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

              To ma teší, že Ti to funguje. Veľa šťastných km.

              "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"