nenachádza siete

Sekcia: Konfigurácia 03.05.2017 | 13:01
Avatar xc   Návštevník

(Poslal som adminovi knižnice odkaz na toto fórum. Počkajte chvíľu, nech najprv skúsi odpovedať on.) Bol som pred pár hodinami v krajskej knižnici v Nitre. V čitárni mi nenašlo sieť "Knižnica guest". Zato mi našlo (zaheslovanú) zamestnaneckú sieť "Knižnica1". A zhodou okolností večer v penzióne Pri mlyne mi nenašlo sieť pre hostí "Klinker". Ale našlo mi sieť pre zamestnancov "Klinkercentrum". Skúste mi povedať, či je chyba na mojej strane, alebo na vašej. V knižnici bola jedna žena s macOS. Vravela, že jej to tiež niekedy nefunguje správne.

    • RE: nenachádza siete 03.05.2017 | 13:32
      Avatar samalama.   Návštevník
      description: Wireless interface
      product: BCM4311 802.11a/b/g
      vendor: Broadcom Corporation

      vela stastia...

    • RE: nenachádza siete 03.05.2017 | 18:11
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Tato sa mi chovala WiFi karta Broadcom, keď nemala firmware. Bola taká polovičatá. Niečo našla, niečo nie. Ale nepripojila sa tam kde bolo treba. Tam kde nebolo treba, tam sa však pripojila.

      • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 02:47
        Avatar xc   Návštevník

        Myslím, že potrebný firmvér by mal byť v aktualizáciách. Kedysi sa vyskytoval taký problém, že na slovenskom serveri niektoré veci chýbali. Skúsil som sa teraz prepnúť na medzinárodný server, ale nie je tam problém. Ukazuje mi to tie isté aktualizácie.

        Ako si to vtedy vyriešil? Je to zvláštne, že to nejde na princípe náhody -že by mi raz jednu nenašlo, potom zase inú. Ale vždy tie isté mi nenájde (ani na 10x), a tie čo nájde, tie nájde spoľahlivo.

        • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 06:03
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Okno máš dobré, ale záložku v ňom si si vybral zle.

          PS: Broadcom má 3 ovládače. Najstarší Broadcom B43legacy wireless driver, stredne starý Broadcom B43 wireless driver a najnovší wl. Ktorý to je, no človek čo chodí do knižnice nielen na internet to uhádne.

          • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 11:10
            Avatar xc   Návštevník

            Čo uhádne? Ktorý tam mám? To som dal v prílohe. Alebo ktorý tam mám dať? Podľa toho, čo som čítal, sú b43 a wl rovnocenné (v prípade mojej karty). Ktorá záložka ťa zaujíma? Že tam mám "wl proprietary driver in use"? Veď to si vieš domyslieť. Hentým som ti chcel ukázať, že aktualizácie asi mám v poriadku.

            • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 13:31
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Rovnocenné niesú. A mimochodom, ten dosah 600m si mohol mať tak možno ku výkonovému vysielaču, ale nie ku takému šparátku čo trčí z routra v knižnici za niekoľkými stenami.

              PS: Zaujíma to v prvom rade teba. Skús si uvedomiť že my ten problém nemáme. Ja si síce môžem domyslieť čo uznám za vhodné, ale nerobím vo veštiarni.

    • RE: nenachádza siete 03.05.2017 | 21:13
      Avatar Martin   Návštevník

      Dobrý deň. V nitrianskej krajskej knižnici je pre čitateľov k dispozícii 8 úplne nových pc s prístupom na verejný internet. Doba používania je pre čitateľa časovo obmedzená na 1 hodinu. Wifi sieť Kniznica1 je vyhradená pre zamestnancov knižnice. Wifi pre verejnosť Knižnica je k dispozícii v priestoroch úplne novej spoločenskej miestnosti kde sa poriadajú besedy, výstavy a iné spoločenské podujatia. Táto je vybavená veľkou tv, pohodlnými gaučami a plánujú sa aj tuli vaky takže ste vítaní. Kompletné pokrytie knižnice wifi sieťou sa neplánuje. S pozdravom Martin

      • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 02:26
        Avatar xc   Návštevník

        Prosím vás, veď to mi knihovníčky povedali, že sieť pre čitateľov vzadu v čitárni sa volá "Knižnica guest". Ja som si všimol aj tú miestnosť ešte pred čitárňou -lebo som tam bol po 10 rokoch, tak som omylom zašiel najprv do tejto miestnosti. A aj tam bola práve nejaká beseda. Tak vy teraz tvrdíte, že vzadu nie je router a tí ľudia to nejako so šťastím chytajú z vedľajšej miestnosti? Zaujímavé. Každopádne tu bude iný problém, lebo mne ten notebook chytá signál na 600m (raz som to meral cez satelitnú mapu). Mohli by ste to otestovať na notebooku s Linuxom a ovládačom wl. Ak na nič neprídem, tak skúsim nainštalovať b43 namiesto wl a prídem vyskúšať.

    • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 03:00
      Avatar xc   Návštevník

      Mám tam normálne nainštalované Ubuntu Mate, bez akýchkoľvek zmien. Ja ho už niekoľko rokov inštalujem rovnako. Zadávam: "inštalovať softvér tretích strán". Ale asi pred rokom tam nastala zmena. Dovtedy to fungovalo tak, že sa systém nainštaloval bez wlan ovládača, zapojil som USB modem a nainštaloval som ovládač cez Software & Updates→Additional drivers. Po novom pri inštalácii OS sa nainštaluje wl a nič viac nerobím. Pamätáte si niekto, ako to bolo predtým? Lebo mne sa zdá, že cez Additional drivers to nainštalovalo b43, nie wl.

      • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 14:35
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        zo srandy skus načítať modul brcmsmac (samozrejme predtým vypni wl a b43)

        sudo modprobe -r wl
        sudo modprobe -r b43
        sudo modprobe brcmsmac
        Happy falling
        • RE: nenachádza siete 05.05.2017 | 23:50
          Avatar xc   Návštevník

          Práveže zo srandy to nebudem skúšať pokiaľ neuvidím moje id v zozname podporovaných zariadení.

    • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 06:42
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ako sa inštaluje Broadcom driver pre tvoj adaptér BCM4311 sa dá dočítať tu. Ja som tu tiež našiel riešenie pre iný Broadcom adaptér.

      • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 11:01
        Avatar xc   Návštevník

        Ja si to viem nainštalovať. Radšej mi povedz, či si tiež mal wl a nešlo ti to. Tá tabuľka uvádza firmware-b43-installer,čo je vlastne b43 a bcmwl-kernel-source, čo je vlastne wl. Pri mojej uvádza b43. Ale inak všetky zdroje, čo som čítal, uvádzajú, že wl je rovnocenná alternatíva b43. Napríklad wiki.debian.org/bcm43xx A keby nebola, tak by bolo veľmi otázne, prečo tvorca Ubuntu Mate dáva do toho wl.

        • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 21:09
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ja som mal iný adaptér, takže moja konkrétna skúsenosť nie je pre tvoj BCM4311 relevantná. Skús ten b43.

    • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 12:24
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Pred nejakým časom sme inštalovali Kubuntu na kamarátov NTB presne s touto WIFI kartou (BCM4311). Wifi síce išla ale veľme nestabilne a dosť často sa aj odpájala. Problém sme odstránili odinštalovaním bcmwl-kernel-source a nainštalovaním balíkov firmware-b43-installer b43-fwcutter. Po reštarte NTB išla wifi bez problémov. Skús teda vyskúšať aj tento postup, či pomôže.

      • RE: nenachádza siete 04.05.2017 | 13:10
        Avatar xc   Návštevník

        Samozrejme, s týmto som počítal. Ak si prečítaš predchádzajúce, tak to tam je:

        Tá tabuľka uvádza firmware-b43-installer,čo je vlastne b43 a bcmwl-kernel-source, čo je vlastne wl.

        Ak na nič neprídem, tak skúsim nainštalovať b43 namiesto wl a prídem vyskúšať.

        Fakt by ma zaujímalo, prečo wl nefunguje. Ale nemám už čas sa tým zaoberať, tak tam idem dať b43. Inak, ono to tam je nainštalované, tak asi bude stačiť odobrať modul wl a pridať modul b43.

    • RE: nenachádza siete 05.05.2017 | 23:40
      Avatar xc   Návštevník

      Preinštaloval som OS (mal som tam aj iný problém) s tým, že som nedal inštalovať softvér tretích strán. A potom som nainštaloval b43 (cez USB modem). Zdá sa mi, že v nákupnom centre mi išlo wifi lepšie ako s wl. Ale v knižnici mi stále nachádza len tie isté siete. Bol som aj v tej druhej miestnosti (v nej som spravil screenshot). Už som zmenil plán a nebudem potrebovať tú knižnicu. Ale zaujímalo by ma, prečo to nejde.

      • RE: nenachádza siete 05.05.2017 | 23:59
        Avatar samalama.   Návštevník

        tak este raz

        https://www.google.com/search?q=linux+BCM4311+problem

        ... cca 50000 zaznamov...

        • RE: nenachádza siete 06.05.2017 | 00:13
          Avatar xc   Návštevník

          Uznaj, že z toho prvého príspevku nie je jasné, čo si chcel povedať. Rozmýšľal som, či si chcel povedať, že je tá karta zastaralá. Teraz skôr myslím, že si chcel povedať, že tá karta je problematická od začiatku. Skús navrhnúť nejakú inú. Ja tam mám bios s odstráneným whitelistom.

          • RE: nenachádza siete 06.05.2017 | 12:26
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

            Nejak nechápem, v čom je problém. Wifi karta Broadcom BCM4311 pod Linuxom funguje bez problémov. Jedinú vec, ktorú si mal po inštalácii systému urobiť, bolo odinštalovanie balíka bcmwl-kernel-source, ktorý nie je veľmi spoľahlivý.

            sudo apt-get purge bcmwl-kernel-source

            Následne doinštalovať firmware-b43-installer a b43-fwcutter:

            sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43-installer 

            Potom reštart NTB a hotovo. Mám to odskúšané na verzii Kubuntu 14.04 a WIFI šlape na 100%.

            • RE: nenachádza siete 06.05.2017 | 13:31
              Avatar xc   Návštevník
              Jedinú vec, ktorú si mal po inštalácii systému urobiť, bolo odinštalovanie balíka bcmwl-kernel-source, ktorý nie je veľmi spoľahlivý. sudo apt-get purge bcmwl-kernel-source Následne doinštalovať firmware-b43-installer a b43-fwcutter: sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43-installer Potom reštart NTB a hotovo.

              1. Príkaz install firmware-b43-installer nainštaluje aj b43-fwcutter. Takže to tam zadávaš zbytočne. 2. Jediným príkazom som dosiahol to, čo mi tu radíš spraviť troma príkazmi. Viď príloha.

              • RE: nenachádza siete 06.05.2017 | 18:23
                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

                No a výsledok?? Ide WIFI stabilne alebo nie? Vypadáva? Nájde dostupné siete? Alebo je tu len ten jeden problém s wifi v knižnici? Ešte pre kontrolu si sprav výpisy z terminálu:

                rfkill list
                
                či nie je nejaká časť HW blokovaná, ale myslím si, že to bude v poriadku.

    • RE: nenachádza siete 10.05.2017 | 02:08
      Avatar xc   Návštevník

      V nedeľu som ešte požiadal admina penziónu, nech sa tu ozve. Ja som tam bol aj niekedy v auguste 2015 a išiel mi internet. Predpokladám, že chyba je v nastavení routera. Lebo router má od výroby nastavený automatický výber kanála. A niektoré počítače nechytajú kanály >11, takže riešením by bolo napevno nastaviť jeden z kanálov 1-11. Skúšal som sa pripojiť na viacero sietí a pozrieť, aký je tam kanál. Všade to bolo 1-11. Takže asi mi to naozaj nenachádza kanály >11.

      https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=636119

      https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager/+bug/1460347

      https://discussions.apple.com/message/21987712#21987712

      https://www.google.sk/search?client=ubuntu&channel=fs&q=router+channel+auto&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=gGYPWaH9Hajs8wfx_Z2YCQ

      • RE: nenachádza siete 10.05.2017 | 19:36
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Toho admina penziónu pozdravujem, a rád by som sa dozvedel či poskytujú zadarmový internet pre hostí alebo pre susedov z okolia do pol kilometra ktorí si tam nejdú dať ani kofolu. Alebo si vedľa v knižnici ani knižku nepozrú.

        PS: Ohľadne tých kanálov, tak je bežné že bez nastavenia regulačnej domény nefungujú niektoré kanály. Teda, ak nenastavíš kde akože si, tak máš obmedzený výkon a zakázané kanály podľa akejkoľvek krajný na svete. Niektoré karty majú toto v sebe priamo napálené a nedá sa to obísť, ale za pokus nič nedáš. A trochu menej bežné je to, že má človek v krajne 00 všetky 2GHz kanály ako napríklad ja.

    • RE: nenachádza siete 17.06.2017 | 17:53
      Avatar xc7   Návštevník

      Pohľadnica z Dolných Krškan.

      • RE: nenachádza siete 21.06.2017 | 09:43
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Na slovensku sa ale štrnástka kanál nepoužíva. Nastav si krajinu.

        • RE: nenachádza siete 21.06.2017 | 11:12
          Avatar xc7   Návštevník

          Ja viem. Našiel som to ešte vtedy, keď som prišiel na to, že problém je asi v kanáloch. Chcel som ešte pár týždňov vyskúšať, či znova narazím na ten problém, aby som si overil, že stačí vyplniť SK a nájde mi tú sieť. Nenarazil som na 12-13 odvtedy, aj Pri mlyne sa to medzitým preplo na 11. Tak som si to teraz vyplnil. Aj tak odvtedy všade pozerám, koľký je tam kanál. Takže budem vedieť, keď narazím na 12-13.

          • RE: nenachádza siete 22.06.2017 | 08:13
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Na Slovensku sa ale používajú kanály 12 a 13. Nepoužíva sa kanál 14.