deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní

Sekcia: Hardware a Drivery 25.05.2017 | 07:43
Avatar Altar   Návštevník

Ja mám Linux rád. Používam ho na serveroch už od 90 rokov. No na desktop s ním mám neustále problémy. Hovorím si, dám tomu čas, skúsim to neskôr. A tak rok čo rok skúšam a stále sa to pasuje so základnými problémami. Už ma to serie. Som perfekcionista, nemôžem za to. :-)

Jedným z nich -- a podotýkam že je jedno či tu doma alebo na pracovnom PC je zvláštný defekt, ktorý poznám hlavne z hrania hier pri vypnutej "Vertikálnej synchronizácií" (V-Sync). Skrátka vrchná časť obrazu je už obsahovo mierne niekde inde ako druhá polovica obrazu pri istých podmienkach (rýchlom scroole po web stránke plnej obsahu). Akurát, tunak sa to deje nie vo vertikálnej orientácií ale priečne cez celú obrazovku. Podarilo sa mi spraviť screeny, ktoré prikladám k tomuto príspevku. Prikladám aj HW ovládač, ktorý som nainštaloval aby ssom sa pokusil problém eliminovať -- no márne. Problém stále pretrváva.

Veci ako HW urýchlovanie na Firefoxe som už skúšal aj vypnúť/zapnúť ale bez úspechu.

Neviete niekto poradiť čo toto spôsobuje?

    • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 25.05.2017 | 07:55
      Avatar xtrollo   Návštevník

      Ahoj,

      Viem, ze mas ine distro, ale vyskusaj - mozno to zaberie

      Mne sa to stavalo v starych verziach Fedory, ktore boli primarne na Xkach. Vtedy pomahalo toto :

      do suboru /etc/environment vlozit nasledujuci kod

      CLUTTER_PAINT=disable-clipped-redraws:disable-culling

      a nasledne restart. Problem bol v niekde v backende GTK vs Xserver. Novsie verzie Fedory uz tym netrpia (maju zzafixovane GTK) a vo waylandovom kompozitore to uz nenastava

    • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 25.05.2017 | 07:57
      Avatar xtrollo   Návštevník

      pripadne, ked nezaberie, mozes ksusit modifikaciu a upravit /etc/environment nasledovne

      CLUTTER_PAINT=disable-clipped-redraws:disable-culling
      CLUTTER_VBLANK=True
      • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 25.05.2017 | 08:17
        Avatar Altar   Návštevník

        Ďakujem za nasmerovanie. Nepomohlo mi to so samotným problémom, stále pretrváva ale všimol som si že sa okolo tohoto problému točia aj na Minťáckom fóre hlavne pri Cinnamoon prostredí. Skúsim Gnome, uvidíme... .

    • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 25.05.2017 | 11:45
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Odborne sa tomuto hovorí tearing. Intelácke karty sú týmto známe, pretože nepoužívajú adaptívny sync a pod.

      Musíš si zapnúť vertikálnu synchronizáciu.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 25.05.2017 | 12:42
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        @Bedna: Mne si raz poradil toto a funguje to:

        Vytvor /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

        Section "Device"
        Identifier "Intel Graphics"
        Driver "intel"
        Option "AccelMethod" "uxa"
        EndSection

        Ak nezaberie skús /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

        Section "Device"
        Identifier "Intel Graphics"
        Driver "intel"
        Option "TearFree" "true"
        EndSection

        @Altar: Vyskusaj to. Mne tusim zabralo aj jedno a aj druhe.

        • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 25.05.2017 | 19:33
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak to som rád, že to funguje. Ja sám už žiadny Intel nemám, to prvé by malo zmeniť spôsob vykresľovanie a to druhé by malo riešiť tearing. Samozrejme môže zabrať aj to prvé, pretože by malo zvýšiť frame rate.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 29.05.2017 | 13:40
          Avatar Altar   Návštevník

          OMG. Funguje to! Paráda. Hneď sa na to lepšie pozerá. Prečo do faku to takto nefunguje štandardne po inštalácií. Hneď by to bolo o niečom lepšom.

          DIKI za radu.

        • RE: deSynchronizácia obrazu pri scrolovaní 29.05.2017 | 13:50
          Avatar Altar   Návštevník

          Ale aby som to teda upresnil, funguje len to prvé. To druhé to ešte viac zhoršilo :-D