Instalacia NVidia ovladacov

Sekcia: Hardware a Drivery 20.06.2017 | 22:52
Avatar Peter   Návštevník

Dobry

Ako nainstalovat ovladace grafickej karty NVidia GeForce GTX 1060 pod debianom 9. Po spusteni suboru ./NVIDIA-Linux-x86_64-375.66.run --kernel-source-path=/usr/src/linux-source-4.9 mam chybove hlasenie: ERROR: Neither the '/usr/src/linux-source-4.9/include/linux/version.h' nor the '/usr/src/linux-source-4.9/include/generated/uapi/linux/version.h' kernel header file exists.The most likely reason for this is that the kernel source files in '/usr/src/linux-source-4.9' have not been configured.

    • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 00:41
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      A čo použiť ovládač z repozitára, je tam v rovnakej verzii.

      • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 01:12
        Avatar Peter   Návštevník

        nefunguje nenabehne X server

    • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 01:34
      Avatar 3xc   Návštevník

      Mne ide všetko vpohode, niečo si zjavne dojepokazil...

    • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 01:38
      Avatar 3xc   Návštevník

      Ta chybová hláška... Máš nainštalované dependencies, ktoré na ten ovládač s nvidia stránky treba ? BTW z nvidia stránky by som to neťahal a použil debian non-free repozitáre. Ja som pred chvíľou spravil update z 8 na 9 a všetko vpohode fičí.

      • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 08:27
        Avatar Peter   Návštevník

        Aku mas graficku kartu? Ja mam GeForce GTX 1060. Maticna doska Asus maximus IX Appex. Uz pri zavadzani OS vypise hlasku neznamy chipset.

      • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 08:27
        Avatar Peter   Návštevník

        Aku mas graficku kartu? Ja mam GeForce GTX 1060. Maticna doska Asus maximus IX Appex. Uz pri zavadzani OS vypise hlasku neznamy chipset.

        • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 10:55
          Avatar 3xc   Návštevník

          1060 ale maticna neviem aka tam je. Mali by sme ist pekne poporiadku, lebo nam tu poskytujes dost nekompletne informacie, je to potom kusok matuce. Mas v pocitaci viac grafickych kariet a ci len jednu, ci uz tam na zaciatku si sa nesekol? To ze sa ti pokaka a nejde graficke rozhranie v debiane po instalacii nvidia drivrov to je dost caste, ono sa to da vzdy nejak napravit. Neznamy cispset :D, nenaslo by sa viac vypisov ? Nepisal si ty nahodou ze pracujes s debianom uz od verzie hamm ci potato ? Lebo ak hej predpokladam ze vies co robis... mohol by si najskor skontrolovat ze ci mas linux-headers a linux-source balicky nainstalovane az potom instalovat driver z nvidia stranky, niekde v README nvidia tam pisala viac o zavislostiach. A ak budes znova instalovat nvidia driver s debian repozitarov, prosim ta o vypisy, dpkg -l | grep nvidia; dpkg -l | grep mesa; dpkg -l | grep linux; dmesg a hod to dakam na pastebin.

          • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 20:31
            Avatar Peter   Návštevník

            Pri zavadzani OS sa vypise chybove hlasenie nouveau unknown chipset (Error code 136000a1). Nieco som nasiel na internete ale zatial neviem ako dalej pokracovat. https://patchwork.kernel.org/patch/9470463/

          • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 20:52
            Avatar Peter   Návštevník

            Hlasenia dmesg | grep nouveau [ 10.059408] nouveau 0000:01:00.0: unknown chipset (136000a1) [ 10.059532] nouveau: probe of 0000:01:00.0 failed with error -12

            lspci 01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GP106 [GeForce GTX 1060 6GB] (rev a1)

            Z toho vyplyva, ze NVidia nepodporuje chipset grafickej karty, len si nedokazem vysvetlit preco po instalacii OS sa pred restartom PC objavilo male pismo v textovom mode na obrazovke, co zamenalo, ze ovladac grafickej karty bol nainstalovany spravne.

            • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 21:32
              Avatar menom   Používateľ
              Z toho vyplyva, ze NVidia nepodporuje chipset grafickej karty,

              Skorej z toho vychádza, že nouveau ovladač si nevie s touto situáciou poradiť. Inak čo sa pamätám tak pri inštalácii ovladačov zo stránky nvidia sa vždy odporúča dať nouveau na blacklist. Už ti tu písali aby si hľadal a preštudoval odprúčania pre konkrétny OS a inštalácie graf. karty ....

              • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 22:26
                Avatar Peter   Návštevník

                Zatiaľ sa mi nepodarilo nainštalovať ovládače z NVIDIA webovej stránky aj napriek tomu, že som to už robil v distribúcií Woody. Dostávam chybové hlásenie ERROR: Neither the '/usr/src/linux-source-4.9/include/linux/version.h' nor the '/usr/src/linux-source-4.9/include/generated/uapi/linux/version.h' kernel header file exists.The most likely reason for this is that the kernel source files in '/usr/src/linux-source-4.9' have not been configured.

                Konfiguraciu som previedol tak:

                /usr/src/linux-source-4.9/#make defconfig

                Vytvoril sa súbor config aj napriek tomu sa objavuje chybove hlasenie.

                • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 23:00
                  Avatar menom   Používateľ

                  Tak ja si myslím, že najlepšie je ísť podľa nejakého overeného návodu, ktorý už fungoval iným užívateľom na rovnakom hardvéri.Ak taký návod nemám, tak sa spokojím aj so staršou verziou OS, kde je overené, že táto kombinácia proste fachčí.Podľa akého návodu postupuješ?

                  A jasne, že si proprietárny driver nenainstaloval, ak si nedal nouveau na blacklist.

                  Čo ti vypíše terminál po zadaní príkazu

                  lsmod | grep nouveau
                • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 23:25
                  Avatar samalama.   Návštevník

                  Zatiaľ sa mi nepodarilo nainštalovať ovládače z NVIDIA webovej stránky aj napriek tomu, že som to už robil v distribúcií Woody.

                  pocuj kokotko, rob si debilov z niekoho ineho. debian woody bol releasnuty v 2002 a pre v tej dobe dostupne grafiky (a aj pre tie vydanych po roku 2002) vydala nvidia ovladace az v roku 2007. v podstate najstarie ovladace od nvidie pre linux su z 2006...

      • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 08:27
        Avatar Peter   Návštevník

        Aku mas graficku kartu? Ja mam GeForce GTX 1060. Maticna doska Asus maximus IX Appex. Uz pri zavadzani OS vypise hlasku neznamy chipset.

      • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 08:27
        Avatar Peter   Návštevník

        Aku mas graficku kartu? Ja mam GeForce GTX 1060. Maticna doska Asus maximus IX Appex. Uz pri zavadzani OS vypise hlasku neznamy chipset.

    • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 10:44
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Postupoval si podľa inštrukcií ktoré sú na stránkach tvojej distribúcie?

      Určite tam nájdeš radu, aby si odinštaloval distribučné balíčky, keď chceš použiť ovládač od NVidie. Dosť možné je, že tam bude uvedené aby si si nainštaloval hlavičkové súbory k tvojmu jadru linux-headers-... Nájdeš tam asi aj radu ako zistiť či je ovládač už priamo podporovaný v distribúcií nvidia-detect. Tiež tam bude uvedené aby si pred inštaláciou vošiel do recovery a nainštaloval ovládač z terminálu. Určite tam tých rád bude viacero.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 10:51
        Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

        Od verzie 2.0 to už iste všetko vie.

    • RE: Instalacia NVidia ovladacov 21.06.2017 | 23:56
      Avatar 3xc   Návštevník

      Peter, prosím ťa priznaj sa, že ty o Linuxe nemáš ani zdania, Debian verzia 2 si si vygrúlil alebo len trepeš jedno cez druhé z dve na tri cez päť na deväť?

      Jednak ignoruješ veškerú dokumentáciu, návody, overené spôsoby, jebeš mi tu nouveau cez nvidia ovládač a snažíš sa doň natlačiť firmware ktorý pravdepodobne neexistuje.

      Vieš vôbec čo je to nouveau a čo je nvidia driver ? Vyber si buď jeden alebo druhý ale oba do toho neťahaj. Ty si tak mohol vidieť Debian Hamm/Slink/Potato možno tak z lietadla tvojej virtuálky na 3 sekundy...

      Odinštaluj nouveau balíček a ten potrtkaný nvidia.run ovládač podľa návodu a nainštaluj si nvidia-driver balíček.

      • RE: Instalacia NVidia ovladacov 22.06.2017 | 00:24
        Avatar Peter   Návštevník

        Podarilo sa mi odinstalovat nouveau.Teraz doporucejes instalovat balik z non-free, alebo subor s priponou run?

        • RE: Instalacia NVidia ovladacov 22.06.2017 | 01:44
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Mám pocit že vôbec netušíš čo robíš.

          Takže radšej inštaluj z repozitára pomocou apt alebo apt-get alebo aptitude, použi čo ti je milšie.

          ja som to robieval nasledovne

          • apt install nvidia-driver
          • apt install nvidia-xconfig
          • nvidia-xconfig
          • reboot

          Ale prever si či tam nemáš nejaký zabudnutý balík z predchádzajúcich pokusov pomocou dpkg -l | grep nvidia

          Samozrejme všetky príkazy ako root alebo pomocou sudo

          • RE: Instalacia NVidia ovladacov 22.06.2017 | 20:09
            Avatar Peter   Návštevník

            Ďakujem Urobil som to tak, ale dostaľ som hlásenie: ksmserver-logout-greeter closed unexpectedly. Musel som reštartovať KDE z príkazového riadku, ktorý som spustil v KDE. Po zaedení OS funguje všetko normálne. Tieto balíčky, ktoré si napísal vyžadujú mať nainštalované linux-headers a linux-source. Takže ďakujem všetkým, ktorí konštruttívne prispeli k uzatvoreniu tohto vlákna. Ešte raz ďakujem.

            Peter

            • RE: Instalacia NVidia ovladacov 22.06.2017 | 21:39
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              To je výhoda inštalovania pomocou apt z repozitára, natiahne si všetko čo potrebuje. Ovládače grafiky sa najlepšie robia bez X, z terminála.

            • RE: Instalacia NVidia ovladacov 22.06.2017 | 21:49
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              linux-headers som spomínal vyššie, sú potrebné kvôli skompilovaniu modulu (ovládača/časti ovládača) voči aktuálnej verzií kernelu. Niekedy funguje aj DKMS, ale zrovna NVidia s tým mala večné problémy, no možno sa to už lepšilo.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org