Debian 9

Sekcia: Ostatné 12.07.2017 | 16:24
Avatar Peter   Návštevník

Zdravím Už pomaly je mesiac tomu, čo vyšlo nové vydanie Debianu pod označením 9. Možno sme sa všetci tešili, no po mesiaci môžeme konštatovať, že kritické chyby boli odstránené tak, že z jednotlivých balíčkov vývojári odstránili časti kódu, čo sa prejavuje ochudobnenou funkcionalitou prostredia KDE a GNOME. Okrem toho sa objavujú problémy s nevážnosťou balíčkov, ako napríklad bol zavedený databázový systém MariaDB a My SQL Workbench, ktorý nepodporuje MariaDB. Viem, že software vyvíjajú ľudia za darmo, ale ma trošku mrzí, že čím väčšie číslo, tým je horšia funkcionalita a to práve v čase, keď Microsoft útočí na konkurenciu svojím vydareným operačným systémom Windows 10.

    • RE: Debian 9 12.07.2017 | 17:49
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Myslíš že by pomohlo keby si dal Vývojárom Debianu za distribúciu OS a aplikácie rovnaký obnos ako si dal za Windows 10 bez aplikácií?

    • RE: Debian 9 12.07.2017 | 18:48
      Avatar samalama.   Návštevník

      ... Microsoft útočí na konkurenciu svojím vydareným operačným systémom Windows 10...

      https://www.youtube.com/watch?v=hSFWgKl-O-A&t=165

    • RE: Debian 9 12.07.2017 | 19:25
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Už si asi počul, 100 krát opakovaná lož sa stane pravdou. Linux stojí za kulové, je roztrieštený, nedá sa v tom nič robiť atď.

      Tak dnes nám mladí vývojári ukazujú ako sa (ne)robí slobodný softvér, alias open source.

      Všetko je zlé, treba zahodiť init a spraviť prvý ktorý padá, treba zahodiť nebezpečné Xká a nahradiť ich aj po deviatich rokoch nefunkčným Waylandom. Vzhľad v Gnome si ľudia nemôžu zmeniť pretože by ich to miatlo. Knižnice v QT treba tak rýchlo meniť aby sa v tom nedala napísať stabilná aplikácia a to nám tí mladí ešte ukážu, čo všetko robíme zle.

      Našťastie žijeme so slobodným softvérom a stále sú tu distrá ako antiX, alebo MX Linux, ktoré fungujú rovnako kvalitne ako hocikedy predtým.

      Sia.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Debian 9 12.07.2017 | 20:39
      Avatar Havran arch linux, debian xfce  Používateľ

      Windows 10 v útoku? Maximálne ak zamestnanci MS bijú krabicami po hlave užívateľov iných OS.

    • RE: Debian 9 12.07.2017 | 22:47
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Môžem sa spýtať na menšiu funkcionalitu KDE? Ak aj je KDE5 v niečom oklieštenejšie ako KDE4 či KDE3 ale to nieje problém Debianu ale vývojárov KDE.

    • RE: Debian 9 13.07.2017 | 07:20
      Avatar xc7   Návštevník

      Debian som prvýkrát vyskúšal teraz, keď som zistil, že existuje live+nonfree. Skúsil som 8.8lxde, ale chýbalo mi tam pár vecí, tak som skúsil 8.8mate. To isté. Nie je tam nastavené klikanie touchpadom. Nie je tam ikona ani klávesová skratka na terminál. A nie je tam napaľovací program. Wodim má 250 kB, čo je menej ako tapeta, ale nie je tam ani len wodim. Takže keď teraz potrebujem ten živý systém, tak som si radšej dal Porteus 3.1, kde je firefox nainštalovaný (ak som to dobre pochopil, v 3.2 funguje len so zapnutým internetom spustený príkazom update-firefox. Ale neviem koľko to stiahne kB. Mne hrozí, že budem robiť s USB modemom, takže akékoľvek zbytočné sťahovanie nechcem. Zle to vyriešili.) Chýba mi tam akurát nastavenie klávesnice. Ale keďže zakaždým používam USB kľúč so zálohou, tak som si to dal tam.

      • RE: Debian 9 13.07.2017 | 12:21
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        V tvojom prípade, keď Ti v livku chýbajú nejaké veci a potrebuješ to prevádzkovať z USB, je jediným rozumným riešením nainštalovanie z livka na veľký USB kľúč (min. 32GB) a doinštalovanie na ten kľúč chýbajúce veci. Potom to beží ako z livka, akurát tam máš všetko čo potrebuješ. Kolega, ktorý chodí na stretávky do Trafačky to tak bežne robí.

        • RE: Debian 9 13.07.2017 | 12:51
          Avatar xc7   Návštevník

          1.Nie je to rozumným riešením, lebo USB kľúč nie je stavaný na to aby na ňom bežal OS. Prirýchlo sa derie. To nie je SSD.

          2. Ja som to skúsil nainštalovať na USB, keď som to súrne potreboval, aby som si stiahol aspoň Porteus. A fungovalo to pár minút (nabootovalo to bez panela a podobne). Rovnako skončili aj perzistentné USB. Ja som s týmto riešením spokojný. Prepnem klávesnicu a už mi nič nechýba. Spravil som si aj ikony na USB kľúči (nazvanom backup).

          • RE: Debian 9 13.07.2017 | 13:03
            Avatar WlaSaTy   Návštevník
            Prirýchlo sa derie.

            Zaujímal by ma tvoj odborný názor na vhodnosť predvoleného systému pre perzistentný zápis na LiveUSB pomocou overlay.

            PS: Ak to ospravíš správne, tak sa použije FS vhodný na Flash disky.

    • RE: Debian 9 13.07.2017 | 08:32
      Avatar redhawk75   Používateľ

      ako reci z Marketingoveho oddelenia MS v BA.

      KDE a Gnome nemaju ochudobnelu  funkcionalitu.

      MYSQL workbench je pre mysql. pre maria db je napriklad http://www.upscene.com/database_workbench/

      no a Windows X je nepouzitelny, zaujimave je ze v istej statnej institucii musia mat dualboot aby mohli pouzivat ich firemny system, ktory zial pod WinX nejde ale pod Win 7 ano... pod akym os su cely den si kazdy vie domysliet

      • RE: Debian 9 13.07.2017 | 08:33
        Avatar redhawk75   Používateľ
        • RE: Debian 9 13.07.2017 | 16:49
          Avatar Peter   Návštevník

          Okrem všetkého neprichádzajú bezpečnostné aktualizácie. Vzhľadom na počet užívateľov OS Linux 4 % hrozí, že Linux zanikne. Dnes má skutočne význam nainštalovať PHP, MySQL a Apache pod OS Windows. Riešenie je, ale pre tvrdosť linuxovej komunity neprístupia k uvedenému riešeniu. Iba jedna distibúcia, sily netrieštiť, balíčky inštalovať priamo od výrobcov a tvorcov softwéru. To čo je dobré pri vývoji nasledujúcich novších verzií ponechať.

          • RE: Debian 9 13.07.2017 | 17:05
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Peter bez urážky, tieto múdra si si vycucal odkiaľ?

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Debian 9 13.07.2017 | 18:25
              Avatar samalama.   Návštevník
            • RE: Debian 9 13.07.2017 | 18:26
              Avatar Peter   Návštevník

              V tom Debiane 9 skoro nič nefunguje. Neprichádzajú aktualizácie. Maš ho nainštalovaný. Oproti Debianu 8 hrôza.

              • RE: Debian 9 13.07.2017 | 19:13
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ak ti niečo nefunguje, koho je to podľa teba chyba?

              • RE: Debian 9 13.07.2017 | 20:33
                Avatar jedla   Návštevník

                ty priatelu si tak mimo jak ta jedla dobre som sa na tebe zasmial

              • RE: Debian 9 13.07.2017 | 21:37
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Debian je pre skúsenejších užívateľov, ktorí vedia čo robia. Ja som s ním nemal nikdy problém, často som našiel pomoc v dokumentácií.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Debian 9 14.07.2017 | 09:04
                  Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

                  Skúsenejší -> ovláda základy chinglish - asi 100 slov, copy - paste, matematika na úrovni +-*/, ctrl+alt+t, ešte by mohol vedieť nejaké špecial znaky {}$#... Viac asi fakt netreba. Debian sa krásne nastavuje. S novým bookom ubuntu poletí.

            • RE: Debian 9 18.07.2017 | 00:07
              Avatar Peter   Návštevník

              http://www.zive.sk/clanok/123395/linuxove-distribucie-obsahuju-vaznu-chybu-jej-odhalenie-trvalo-11-rokov A koľko je ešte tých chýb, ak neprichádzajú aktualizácie?

              • RE: Debian 9 18.07.2017 | 07:08
                Avatar SabreNet   Návštevník

                Gybabajty, bajty, megabajty, kilobajty, bity, dva bity, tribity, trilobity, 2 izb. byty, 3 izb. byti, debylity, 1+1K, garzonki a omnoho vjac.

              • RE: Debian 9 18.07.2017 | 10:24
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Na trolling je to slabé.

                Skús si za domácu úlohu zrátať koľko priemene trvá uvoľnenie opravy pre OS ktorému chceš robiť reklamu a OS ktorá sa tu neúspešne snažíš ohovárať.

              • RE: Debian 9 19.07.2017 | 08:10
                Avatar Havran arch linux, debian xfce  Používateľ

                Vidíš ty trulo, za 11 rokov tú chybu neodhalil žiadny hacker ani žiadny škodlivý kód! V tom je sila! 😁

    • RE: Debian 9 14.07.2017 | 09:29
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Pre zaujímavosť jedna krátka recenzia z dielne dedoimedo.

      ...Anyway, completely not recommended...

      Predpokladám, že tým myslel bfu.

      • RE: Debian 9 14.07.2017 | 10:41
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pre BFU existuje fork Debianu, zvaný Ubuntu. Ten pokrýva aj špeciálnu edíciu Ubuntu Server, vhodnú pre absolventov na vyplnenie prázdneho miesta v životopise.

        • RE: Debian 9 16.07.2017 | 17:59
          Avatar redhawk75   Používateľ
          vhodnú pre absolventov na vyplnenie prázdneho miesta v životopise

          to ma dostalo :D

    • RE: Debian 9 25.07.2017 | 22:04
      Avatar Peter   Návštevník

      Konečne vyšli bezpečnostné aktualizácie. Nesmiete sa na mňa hnevať, ale nová distribúcia nesmie vyzerať tak, ako táto. To, čo je dobé musí byť zachované aj v novej distribúcií. Do dnes nedokážem usporiadať ikony na ploche v KDE, lebo sa určite našiel vývojár, ktorému vadilo, ako to bolo dobre urobené v predchádzajúcej verzii KDE a vyhodil to. Však to je Linux a ak chceš usporiadať ikony na ploche tak použi príkaz v príkazovom riadku, lebo to je Linux a nie Windows. Našťastie sieťové veci fungujú bez problémov.

      • RE: Debian 9 25.07.2017 | 22:27
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        My sa na teba nehneváme že niečo nevieš. Ale neviň z toho iných, ukazuje ťa to v horšom svetle.

        PS: Ak si chcel len troliť s závadami bez zmysluplného popisu, tak ti to nevyšlo.