OS Linux, distribúcie, literatúra

Sekcia: Programovanie 02.08.2017 | 14:07
Avatar Russel   Používateľ

Dobrý deň,

na internete je pomerne už mnoho článkov o tom ako začať v linuxe a pod. no väčšinou su to pomerne staršie články a tak by som sa rád informoval o pár veciach.

S OS Linux nemám žiadne skúsenosti, a nakoľko mojou srdcovkou je od malička PC (zväčša sa len hrajem), tak by som veľmi rád začal robiť aj niečo užitočné ako je len hranie PC hier. :) Začal som študovať na SŠ grafiku, tvorbu webu, a pod. no z rodinných dôvodov som musel štúdium prerušiť a začať pracovať/brigádovať. Pracujem momentálne ako barman no to nieje práca pre mňa, takže by som sa rád posunul ďalej a robil niečo, čo bude mať pre mňa zmysel. Ako pozerám na internete, je mnoho distribúcii OS Linux a rád by som sa opýtal ktorú zvoliť na začiatok, načo sa zamerať aby som pochopil úplne základy fungovania OS, poprípade akú literatúru by ste mi odporúčili. Ideálne v CZ/SK pretože AJ je moje veľké mínus v živote. Je mi jasné, že bez AJ sa nepohnem, preto už na ňom pracujem, odkladám si na kurz no zatial by som nechcel stácať čas, a na pochopenie základnych veci verím, že si vystačím zatiaľ aj bez AJ. Vopreď ďakujem za odpovede.

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 02.08.2017 | 14:11
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Najskor si dorob skolu a potom si odkladaj na kurzy...

      Kazdy ti povie inu distribuciu, svoju. Stiahni si 3-4, sprav Live USB a skusaj ktora ti vyhovuje. Aj tu je vela clankov ako zacat.

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 02.08.2017 | 18:01
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ako začať? Chceš hodiť do vody a naučiť sa spravovať systém? Tak odporúčam Debian, alebo Antix. Debian má výbornú dokumentáciu a nieje napríklad až tak hardcore ako Gentoo, alebo Arch Linux.

      Na stránkach Debianu nájdeš všetko čo budeš potrebovať. Češi sú ako obvykle viac aktívny, ale nájdeš aj návody v Slovenčine. V angličtine je samozrejme všetko. Antix je detto, len je bez kontraverzného systemd.

      Celkovo ak sa chceš niečo naučiť, tak Debian je super. Má jednoduchý inštalátor, takže aspoň inštalácia nepotrebuje žiadne kúzla a vždy sa môžeš pozrieť do dokumentácie.

      Kto sa chce učiť, podľa mňa nemá začínať s Ubuntu a jeho derivátmi. Tam je to vymakané viac ako vo Win a prakticky nemusíš nič riešiť a všetko je schované za klikátkami.

      A kľudne sa pýtaj na problémy, budeš vyslišaný.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 02.08.2017 | 23:25
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
        Má jednoduchý inštalátor, takže aspoň inštalácia nepotrebuje žiadne kúzla

        Nabootuješ D9 z USB, využiješ opšn Install a odkáže ťa na CD... to je také malé kúzlo pre bfu :) Za mňa Debian pre bfu nie.

        • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 02.08.2017 | 23:40
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Tiež nemám dobré skúsenosti s najnovšími verziami Debianu a inštaláciou na disk,,,

        • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 09:14
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Mne sa tato fjucura vobec neprejavila ani raz.

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 02.08.2017 | 23:31
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Dnes sú Linux distribúcie vyspelé a je len na tebe ktoré distro ti sadne, máš možnosť si ich vyskúšať bez inštalácie ako bolo vyššie spomenuté. Ja sa po pár rokoch s Linuxom prikláňam k distrám postaveným na Debiane a jeho balíčkovacom systéme (apt). Desktop by som volil Mate alebo XFCE, toť môj názor. Môj tip: Linux Mint, pri učení ti pomôžu Linuxové fóra a portály ako je aj tento. Objektívna odpoveď na výber distribúcie neexistuje, každý preferuje tú svoju :)

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 07:03
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Ja som za ubuntovité systémy. Linux Mint, slovenské Greenie, niečo takéto. Poznáš, že je to iné. Môžeš používať akokoľvek a nezasekneš sa hneď na začiatku s nejakou prkotinou. Pokojne hoď do virtualboxu. Kedysi dávno som robil Ubuntu manuál, ale je to už dosť zastaralé. Alebo môžešpozrieť nejakú wiki a hlavne sa veľa pýtať :)

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 07:04
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Ešte k výberu... Máš nový, dostatočne výkonný pc?

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 07:11
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 09:27
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Dobré čítanie na oboznámenie sa s Linuxom je Linux dokumentační projekt

      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 10:55
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        +1, ale dávam odkaz na novšie vydanie, pretože v trojke je ešte ifconfig :)

        Prípadne v RTF formáte. (Väčšina Office by to mala vedieť spracovať)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 08:51
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          to naozaj odporučíte niekomu kto linux videl len na screenshote takéto ľahké tisicstranové čítanie ?? LDP je super vec a veľkrát som odtiaľ čerpal ale pre tým ako reálne skúsi pracovať s linuxom to je ako čítať slovník keď sa chceš naučiť cudziu reč

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 15:03
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            plne súhlasím. je to skôr pre tých, čo Linux poznajú a chcú ho poznať do hĺbky. Pre začiatočníka je to ako kniha v azbuke pre človeka, ktorý azbuku nikdy nevidel...

            • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 15:08
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              To naozaj myslíš, že človek odchovaný windowsom, ktorý uvidí vo filemanažéri nejaké sda alebo sdb bude vedieť ktorá bije, keď si neprečíta, že takto sa označujú v Linuxe disky a aké to má zákonitosti?

          • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 15:11
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Tak neviem ako Ty ale ja som štúdium angličtiny tiež začínal slovíčkami a nie celými hotovými frázami.

            • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 15:18
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              ja súhlasím s Branislavom, že Linux dokumentačný projekt pre začiatočníka je zlý nápad.

            • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 15:54
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ano zacnes slovickami ale nenaučíš sa najprv všetky na A, a ked najdes slovicko ktoremu nerozumeis si ho vyhladaš

              rovnako dokumentačný projekt ide zaradom a nedá ti najprv najpodstatnejšie detaily a až potom tie "hlbšie" "širšie" vzájomnosti, rovnako ked mas problem alebo nerozumies si to v nom najdes

              preto nie je dobre čítať LDP bez reálnych skúseností s linuxom

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 17:56
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Však ja netvrdím, že LDP musí čítať ešte predtým, ako si reálne pozrie linux trebárs v livku. Pravda je ovšem taká, že ja som čítal LDP ešte pred tým, ako som nadobudol nejaké väčšie reálne skúsenosti s linuxom a možno aj preto som v spoznávaní linuxu ďalej ako moji iní kolegovia, ktorí na to išli bez tejto prípravy.

                • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 21:17
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  +1

          • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 16:39
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            On chce byť profesionálom a keby aj nie, prečo by sa namiesto somarín v TV nemohol vzdelávať? Inak Gentoo Handbook je ešte lepšie čítanie, pretože si môže všetko presne podľa postupu vyskúšať.

            Vy si to môžete pozrieť, on musí. Gentoo Handbook ho precvičí aj z Angličtiny, teda neviem či je v Češtine, alebo Slovenčine, z mobilu sa mí to moc overovať nechce.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 15:12
        Avatar Russel   Používateľ

        Ďakujem, určite sa na to pozriem :)

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 10:16
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Začal si študovať na SŠ grafiku, tvorbu webu. To je práca s počítačom na úrovni užívateľa. Ak by si k tomu pridal aj staranie sa o web, respektíve celý server, tak to je už práca s počítačom na úrovni správcu.

      Na začiatok by som ti odporučil desktopovú distribúciu na tú grafiku a tvorbu webu. Testovací server by som ti odporučil ako Virtuálny počítač cez VirtualBox (alebo KVM). Nežerie to peniaze za hosting, a ani elektriku keďže to môžeš vypnúť s desktopom.

      Ale to je len nezáväzné odporúčanie. Nepovedal si čím sa chceš zaoberať. Či to náhodou nie je vedenie projektu.

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 15:11
      Avatar Russel   Používateľ

      Ďakujem všetkým za odpovede. :)

      Podľa vašich odpovedí si asi najprv prečitam o každej distribúcii, nakoľko napzaj som Linux nikdy nepoužíval. Linux Mint mi odporucal aj kamarát, no chcel sa sa ešte opýtať aj na názor druhých.

      @Stanislav Hoferek... ano pc mam novy i7-6700k 4.00, GPU: nvidia geforce 1070 8gb, 32gb ram ddr4

      @VlaSaTy... grafiku a tvorbu webu som mal jednom odbore, no neviem či by som chcel sa nejak extra venovať grafike, no určite by som chcel nabrať nejake skusenosti ohľadom grafiky. Skôr premýšľam že sa začnem doma učiť C++, a skúsiť časom popracovať aplikácii pre podnik v ktorom pracujem, viem že majitel by to veľmi rád uvítal :)

      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 15:29
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Môžeš začať stránkou DistroWatch.com, kde máš prehľad o distribúciách,,,

      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 15:39
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ chceš riešiť automatizáciu dávkového spracovania, tak radšej nejaké skriptovacie jazyky ako perl, python, shell ako c++. V nich nebudeš musieť riešiť správu pamäte a náhodné padania "programu".

      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 15:07
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        1. Mint - pokojne skús, je to jeden zo systémov, ktorý "vylepšujú" Ubuntu. Viac ľudí sa zhodne, že je to v niektorých veciach naozaj lepšie, ale samozrejme každý má trochu iné požiadavky a vkus. Osobne nepoužívam, ale odporučím s pokojným svedomím.
        2. k PC - sú systémy, ktoré sú stavané na veľmi málo výkonné PC. pretože máš silný PC, určite si vyber niečo, čo má plnú podporu pre 32 bit. Spomínal som napríklad Greenie, ktoré by síce išlo, ale na tak silnom železe by sa hodilo niečo iné. Vo virtualboxe ale pozrieť môžeš :)
        3. Na grafiku a podobné veci môžeš (ak chceš) vyskúšať v reálnom nasadení alebo vo virtuálnom stroji Ubuntu Studio.
    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 16:08
      Avatar Russel   Používateľ

      Ono, kedže mojím koníčkom su od 4 rokov hry, uvažujem vybrať sa smerom k vývoju PC hier a pod. .

      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 22:51
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Československých vývojárov open source hier moc nieje, ale jedného predsa poznám. Quaker a jeho OctaForge. Inak vystupujúci pod nikom Q66, vlastným menom Daniel Kolesa. Neviem koľko má voľného času, pracuje pre Smasung v sekcií open source.

        Prv než sa nenaučíš ako fungujú základy Git, alebo Github nikoho ani neobťažuj :) Rovnako si nainštaluj nejakého IRC klienta, ja používam HexChat. Keď ti vývojár povie prídi na IRC a ty netušíš o čo ide, to nebude dobrý začiatok.

        Kľudne sa ustav v IRC kanály Freenode #KERNEL_ULTRAS. Najlepšie keď si dáš spúšťať IRC hneď pri spustení počítača a automaticky ťa pripojí do obľúbených kanálov.

        Veľa zdaru.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 16:08
      Avatar Russel   Používateľ

      Takže C++ radšej nie do začiatku ?

      • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 17:27
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Aký jazyk najlepšie použiť je závislé od toho, čo chceš robiť. C++ je univerzálny jazyk na rozdiel od skriptovacích jazykov. Takže ešte raz, najskôr si ujasni, čo chceš robiť a potom podľa toho zvol jazyk.

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 03.08.2017 | 18:59
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Hlavne - je potrebné nenechať sa odradiť a uvedomiť si, že to je beh na dlhé trate a bude trvať roky.

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 04.08.2017 | 08:47
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      treba začať postupne a najlepšie naostro

      1.otvor si https://distrowatch.com/, napravo je zoznam najnavštevovanejších distribúcii, -

      2. vyber si nejakú z prvej desiatky a vyskúšaj ju nainštalovať na tvoj PC popri windowse (alebo ako virtualny PC) - idealne ubuntu, fedoru, suse a manjaro (každá je úplne iná - na rozdiel do debian, mint a ubutnu, ktoré su z rovnakej rodiny)

      3. ak nevyhovuje alebo niečo nefunguje úplne ideálne skús inú (nemusí byť z prvej desiatky) - odstrániť nefungujúcu vec a riešiť problém sa naučíš neskôr najprv najdi niečo čo bude čo najlepšie fungovať hned po inštalácii

      4. tú čo bude fungovať a vyhovovať skús používať ako primárny OS aspoň mesiac

      5. každý problém má riešenie, hľadaj googlom (tu máš nevýhodu s neznalosťou angličtiny) alebo na tomto či inom fóre

      Môj názor je radšej skúšať a učiť sa za chodu ako čítať návody a dokumentácie bez skúsenosti - v návodoch hladaj až ked sa nebudeš vedieť pohnúť

      časom zistíš že príkazový riadok je oveľa lepší nástroj ako klikátka (aj ked o dosť zložitejší na pochopenie) ale na uvod su klikatka ideálne

      Ja osobne používam na desktope ubuntu verziu s dlhou podporou LTS (lebo vychádza raz za 2roky a je stabilne) a debian na serveri lebo mi vyhovuje sposob nastavovania, množstvo návodov a dokumentácie, stabilita a podobnosť s ubuntu (ubuntu vychádza z debianu)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 08.08.2017 | 10:11
      Avatar Russel   Používateľ

      Prepácte, že odpisujem až teraz, bol som mimo internet. @Livan... samozrejme, len rozhodnúť sa teraz čo konkrétne by som chcel programovať je momentálne tažke pre mňa, a akým smerom budem chcieť ist v buducnosti sa podľa mňa môže zmeniť tým, ako budem naberať skúsenosti a pod. . C++ som zvolil preto, lebo mám doma knižku, no ja si nechám veľmi rád poradiť aký jazyk zvoliť pre začiatok na pochopenie. Určite sa chcem učiť neskôr aj ine jazyky. @fela... s týmto rátam :) @Branislav... tak ako 1. distro som si vybral Ubuntu, zatial ako virtualny PC, plánujem si kúpiť 500GB SSD a to 250GB čo mám teraz, použijem čisto na Linux, nakoľko mám ešte 2TB HDD a 1TB externy disk. To som už zistil, že nemá cenu pozerať/čítať tutorial bez toho aby som to zároveň aj skúšal takže v práci skôr čitam historiu Linuxu, o distribúciach, pozerám si príkazy do shellu a pod. a doma sa môžem do toho pustiť :) Chcem sa ešte raz každemu poďakovať :)

    • RE: OS Linux, distribúcie, literatúra 11.08.2017 | 11:43
      Avatar darren97 Ubuntu, Debian, CentOS  Používateľ

      Ahoj, no ja by som v prvom rade odporucil materialy na studium LPIC LPI-1 certifikacie, daju sa zohnat aj oficialne napr. https://www.tuxcademy.org/media/lpic1/ ...na ulozto najdes kopec pdf k Linuxu

      Kazdopadne hovoris, ze ti anglina prilis nejde, takze by som odporucil knihu. Su rozne uvodne knihy do Linuxu v cestine, ktore kupis po bazaroch, stoja par eur. Ja ich mam obrovske mnozstvo, kedze mi viac sedia ako PDF-ka.

      Ohladom OS, by som asi radil Ubuntu/Debian....I ked ja som zacal s CentOS. Zalezi aj od toho ci chces veci riesit cez GUI, lebo ja mam rad verzie bez GUI. Kedze prikazovy riadok je to najlepsie :)

      Je to beh na dlhe trate ani po roku studia nemozes povedat, ze Linuxu dobre rozumies...

      Co sa tyka programovania, rozhodne BASH alebo python na zaciatok, na nejake skriptiky na uvod :)

      Za najvacsi oriesok by som skor riesil co budes na tom Linuxe robit. Lebo prides z prace, kde IT neriesis vobec a co teraz? Preto bude dobre prejst si nejaku dobru knihu s Linuxom, kde prejdes zaklady a pocas toho ta musi nieco chytit. Ja napriklad sa velmi zaujimam o siete a security, Cisco, Mikrotik atd, takze ja sa ucim veci ako Quagga, TACACS+, nastavenie Firewall, Kerberos ... VMWARE, GNS3 atd...samozrejme napr. mozes zacat robit nejake "doplnky" do OS a pomahat pri vyvoji nejakej distribucie....proste nejak sa realizovat, mnoho ludi napr. chce programovat ale nevie co, toto musis vyriesit, ze co chces na tom linuxe robit