1 stroj 2 IP adresy

Sekcia: Konfigurácia 04.09.2017 | 15:42
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

nazdar, všimol som si teraz jednu nezvyčajnú vec moje rpi má v sieti 2 IP adresy

jednu pridelenú cez dhcp (192.168.1.27) a jednu určenú mnou ako statickú (192.168.1.222), ktorú som nastavil v /etc/network/interfaces

bezi tam dietpi (v podstate debian) jav dvoch IP vidím jednak v nastaveniach routra rovnako aj cez nmap pustený v lokálnej sieti

bolo mi to jedno a neriešil som to, ale teraz mi nefunguje prístup "zvonku" lebo presmerovanie portov asi zblblo (je nastavené na IP .222 a myslím že rpi teraz urpeadnostnilo .27)

ako sa mi podarilo vyrobit tuto situaciu ? (respektíve nie mne ale tomu konfiguracnemu nastroju v rpi) ? a ako ju odstrániť ?je to vobec možné mať 2 IP adresy ??

poslal by som aj výpisy z nmap a interfaces ale neviem sa pripojiť k ssh

mám taký pocit ze to dietpi mi sposobilo viac problemov ako osohu, asi tam nahodim naspak raspbian

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: 1 stroj 2 IP adresy 04.09.2017 | 15:53
      Avatar snuff   Návštevník

      samozrejme ze je mozne mat 2 adresy..Na 1 fyzickom interface mozes mat viac interfaceov (virtualnych) s viacerymi IP adresami..

      Co to sposobilo, daj sem nejaky vypis konfiguracie siete, vypis "ip addr" a nieco snad vymyslime.

      • RE: 1 stroj 2 IP adresy 05.09.2017 | 10:02
        Avatar samalama.   Návštevník

        jeeej zase chytrak a samozrejme blbosti. vitrualne rozhrania boli do jadra 2.2 ...

    • RE: 1 stroj 2 IP adresy 04.09.2017 | 18:50
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      To, že máš viac IP adries na jednom fyzickom rozhraní ti v tomto prípade nemá dosah na dostupnosť zvonku cez PAT na routri. Ja som ich mal viacej, a nevadilo to. I keď sa nejednalo o RPi, a ani o debian. Odhadujem že máš omylom zapnuté DHCP v network manageri, alebo v preklepe konfiguráku.

      Ako, vadiť by to mohlo ak by si mal nezmyselne priškrtený firewall priamo na RPi, ale to pochybujem.

      Ak nefunguje ten PAT, tak bude zrada niekde inde.

      • RE: 1 stroj 2 IP adresy 05.09.2017 | 07:50
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        vďaka za info

        chyba bola veru inde, dietpi sa zasekla na aktualizacii (nie prvy krat) pri ktorej z nejakeho dovodu vypla vsetky sietove daemony - nmbd, sshd, smbd, ...

        nejdem to ani riesit, nahodil som tam raspbian a zatial vsetko ok

        tie 2 IP neviem ako vznikli - predpokladam ze dietpi-config skript prepisal moje manualne upravy

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: 1 stroj 2 IP adresy 05.09.2017 | 09:43
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Väčšina blbuvzdorných sprievodcov má pri nastavení siete vo východzom stave aktívne DHCP. Preto sú blbuvzdorné.

          Meno stroja vieš, IPčku čo tomu priradil router s DHCP servrom ti rovno povie DNS na danom routri. A ak si chcel (pseudo)statickú IPku, tak si si mohol nastaviť pridelenie IP danej MAC toho RPi v nastaveniach routera a na danú nastavenú vnútornú IP zavesiť PAT pre príslušné porty.

          Alebo si mohol použiť distro ktoré nevyžaduje blbuvzdorného sprievodcu nastavením, a mohol si si to nastaviť ručne.

          • RE: 1 stroj 2 IP adresy 05.09.2017 | 14:57
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            rezorvovanie IP adresy na MAC na použitom routri od T-COMU jednoducho nefunguje (alebo ho neviem poriadne nastaviť) preto som vzdy nastavoval manualne IP v /etc/network/interfaces (alebo v network manageri ked mam aj graficke prostredie)

            toho blbuvzdorného sprievodcu som použil na ištalaciu balikov a nastavenie služieb, lebo sa mi to nechcelo robiť ručne a chcel som ušetriť čas a námahu, pričom na stranke dietpi sa prezentuju že maju optimalizovane baliky a ich nastavenie pre RPI ,

            nakoniec som to musel spraviť ručne lebo to nefungovalo ako malo - a startil som 2 krat tolko casu ako keby som to rovno nastavil ručne ako to poznam

            BTW na routri mam nastaveny DynDNS (no-ip) a port forward na pevnu IP, všetko funguje fantasticky

            len som bol zmateny z tých dvoch IP

            človek sa učí na vlastných chybách

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment