Programovanie web stránok, level začiatočník

Sekcia: Programovanie 14.09.2017 | 12:13
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, keďže sa tu aktuálne preberajú rôzne úvahy, tiež mám otázku do pléna: Ako sa najrýchlejšie dostať do tvorby html stránok? Nešlo by o nič zložité, možno by som sa na začiatku učil na free templates za pomoci nejakého softu (BlueGriffon sa mi celkom pozdáva), ale to len nahlas rozmýšľam. Nejakých 10 rokov dozadu som sa chvíľu zabával s html v Dreamveaweri, ale po pravde veľa si už z toho nepamätám a chcel by som začať znovu. Poprosil by som nejaké tipy na rýchlokurz, lebo aktuálne by som si s tým vedel privyrobiť, ďakujem,,,

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 12:40
      Avatar okl   Návštevník

      super ked na to prides potom prosim ta posli aj mne nejaky navod na rychlokurz javy hladaju nejakych java developerov a tiez by som si chcel privyrobit.

      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 13:02
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        No comment,,,

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 12:50
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      https://www.codeschool.com/beginners-guide-to-web-development

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 13:46
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Na tvorbu HTML ti staci uplne notepad a prehliadac. Klikatko ti aj tak zanesie vela bordelu do stranky a pokial ho pohladas uz by si mal tagy davno napisane ;)

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 14:03
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Pekne napísané, takýto kápo by som chcel byť :)

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 18:10
      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

      V žiadnom prípade neodporúčam tie WYSIWYG programy ako Bluegriffon. To proste nefunguje. Dám ti rýchlokurz:

      1. Vytvor priečinok, v ktorom bude stránka.

      1. Stiahni
      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 18:15
        Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

        2. Staihni si CSS rámec ako getskeleton.com V CSS rámci už máš súbor index.html. Ak nie, tak si ho vytvor. Nezabudni, že CSS framework dnes musí byť responzívny (polovica návštevníkov je z mobilných zariadení).

        • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 18:24
          Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

          (Niekedy inokedy sa budem učiť, ako sa pridáva ten číslovaný zoznam, nech sa znova nepomýlim).

          3. Otvor index.html v poznámkovom bloku. Môžeš si nastaviť syntax highlighting. A nastav si číslovanie riadkov. Na webe si nájdi, ako sa píše to, čo tam chceš mať.

          4. Možno by bolo lepšie, keby si začal so šablónami, pokračoval upravovaním šablón a potom písal vlastné HTML. Veľa šablón má statický generátor Jekyll. Pre tých, ktorí už trochu vedia HTML odporúčam generátor Nikola, ale v počte šablón vedie Jekyll.

          • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 18:44
            Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

            5. Pri písaní si zmenšuj okno prehliadača, alebo si nájdi na webe smartphone emulator, aby si videl, ako to vyzerá na mobilných zariadeniach. Pokiaľ robíš stránky zadarmo, môžeš hostovať aj na Githube a Gitlabe (reselling zakázaný) a so subdoménou .gitlab.io alebo vlastnou doménou. Inak môžeš použiť bezplatné subdomény ako .eu.org alebo .eu.nu. Vyhni sa .tk, sú to podvodníci.

            • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 16.09.2017 | 04:05
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Ak sa vieš dobre orientovať v tvorbe stránok mohli by sme si vymeniť kontakty, napr na Jabber alebo Skype? Potrebujem aby ma niekto na začiatku nasmeroval :)

              • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 16.09.2017 | 15:20
                Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                Instant messaging som v živote nepoužil. Ďalšia vec je to, že ja keď potrebujem niečo poradiť od konkrétnej osoby, tak jej emailom pošlem odkaz na fórum, kde sa to pýtam, aby aj ostatní z toho niečo mali. Existuje aj niečo ako mailing list, pri ktorom si ľudia píšu emaily a tie sú zverejnené na webe, kde si to môžu prečítať ľudia, ktorí riešia podobný problém a nájde im to vyhľadávač.

                Musíš uviesť, aké stránky ideš robiť. Tipol by som si, že niečo, čomu sa hovorí firemná prezentácia. Je veľa malých podnikateľov, ktorí nemajú webstránku. To je vhodné pre začiatočníka, lebo tam väčšinou stačí statická webstránka -s ktorou by webstránkar podľa mňa mal začať a nikdy by nemal robiť dynamickú stránku na niečo, kde stačí statická -ktorá je rýchlejšia (aj vyhľadávač uprednostňuje rýchle stránky) a jej hosting je oveľa lacnejší. Skús pohľadať "Jekyll themes" a "Jekyll templates", či tam nenájdeš niečo, čo by sa ti mohlo páčiť. Neviem, kedy ti najbližšie odpíšem. Mám veľa problémov. Napríklad teraz v noci ma zbili mestskí policajti.

              • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 16.09.2017 | 19:41
                Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                Všimol som si, že používaš Dropbox. Statické stránky sa dajú okrem Githubu a Gitlabu hostovať aj na Dropboxe -presmeruje sa adresa. Len po načítaní tam namiesto adresy potom bude dropbox.com/dropboxovaadresa. To len tak pre zaujímavosť. Ešte som zabudol: okrem týchto troch možností (alebo štyroch) nepoužívaj "free webhosting". Jednak je to vždy podvod a jednak je to penalizované vo vyhľadávačoch. Na Githube sa hostujú Jekyll stránky, na Gitlabe akékoľvek statické stránky. Ak nemáš iný hosting na toto učenie, založ si účet na Gitlab Pages a za domácu úlohu naň umiestni stránku. Narýchlo som ti jednu spravil s Getskeleton + w3schools. Na w3schools môžeš hľadať kód, vľavo Ctrl+A, Ctrl+C, v pozn. bloku Ctrl+V.

                Hotlinkujem CSS + obrázok (odtiaľto). V kóde webstránky sa môže hotlinkovať CSS, obrázok, font... Naštudovať čo je hyperlink a čo hotlink. To CSS nájdeš, keď klikneš pravým na demo→View Page Source →riadky 22,23 →Copy Link Location →Ctrl+V do vlastného kódu v pozn. bloku. Tak sa hotlinkuje. Nahoď tú stránku na hosting, daj tam svoj text a obrázok. Potom prejdeme na niečo ďalšie.

                Zakaždým, keď v pozn. bloku niečo prepíšeš, aktualizuj stránku, aby si videl, či sa to podarilo. Ak sa nepodarilo →Edit →Undo.

                Poznámka: pri kliknutí na prílohu priamo z tejto stránky sa to trochu mieša s kódom linuxos.sk, tak som to skomprimoval.

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 18:58
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pokiaľ chceš robiť len statické stránky, tak ti stačí LibreOffice (Inkscape) a export do HTML.

      Pokiaľ chceš dynamické stránky, tak budeš musieť siahnuť po nejakom programovacom jazyku, napr. Python, alebo PHP. PHP má výhodu v dokumentácií aj s príkladmi a komentármi, Python má zas viac prepracovaný návrh jazyka.

      Ono na začiatok toho ani netreba veľa vedieť, teda mrknúť sa na stavbu HTML5 dokumentu a potom ako z nejakého jazyka vypľuť výstup.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 16.09.2017 | 04:06
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Noo vyskúšam, vďaka za tip Mário,,,

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 14.09.2017 | 19:13
      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

      Raz mi vyhľadávač náhodou našiel túto stránku. To čo bol HTML kód v časopise?

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 15.09.2017 | 09:26
      Avatar kdurechova   Používateľ

      kamoska robila naposledy webstranku vo Flasku http://flask.pocoo.org/

      k tomu davam do pozornosti Frozen-Flask http://pythonhosted.org/Frozen-Flask/

      a k tomu davam do pozornosti Elsa https://pypi.python.org/pypi/elsa/0.1.3

      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 16.09.2017 | 15:32
        Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

        Armin Ronacher naprogramoval x web frameworkov, x statických generátorov, x template enginov, x všetkého. Nechápem toho človeka a nič z jeho tvorby nepoužívam.

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 16.09.2017 | 19:47
      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník
      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 16.09.2017 | 20:06
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        No pekne,,,

    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 07:20
      Avatar marekz   Návštevník

      Odporučil by som robiť na niečom hotovom, čo sa dá máličko prispôsobiť. Proste stiahneš šablónu, prečítaš jednoduchší návod a potom už len skúšaš, skúšaš, skúšaš. Takýmto spôsobom sa viac a rýchlejšie naučíš, ako keď ideš od nuly.

      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 10:30
        Avatar samalama.   Návštevník

        tiez by som odporucal rovno sadnut do auta a trochu potocit volantom. proste si do nho sadnes, precitas si par navodov a potom uz len buras, buras, buras. takymto sposobom sa lepsie a rychlejsie naucis soferovat, ako keby si mal ist do autoskoly ucit sa pravidla cestnej premavky, ucit sa ako funguje motor...

        • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 12:29
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A vodiči BVP si myslíš že dávali pozor v autoškole? Meh.

          V dnešnej dobe sa webiki programujú minimálne. Skoro všetko je to naozaj len o vybratí šablónki a prestaveni farbičiek z vopred pripravených farebných schém. Iné je to pravda ak človek programuje web framework vo firme, ale to niesú webiki.

        • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 14:27
          Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

          Ty ... Tak toto si pekne odveci uj3bal. Pochybujem, že za klávesnicou usmrtí 5 ľudí.

          • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 15:28
            Avatar samalama.   Návštevník

            mno od niekoho, kto si kupi samsung evo ssd, necakam, ze pochopi tu analogiu...

            • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 20:22
              Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

              Nekúpil som li-pol akumulátor...

          • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 20:15
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Stačilo by jedného.

            • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 20:24
              Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

              Ok, napíše spolku sociofóbov demotivačný článok a máme to tu. No, urobia si to sami.

              • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 20:55
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Bolo by zaujímavé zistiť čo by si navzájom a ako urobili.

                • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 21:30
                  Avatar Zer0   Návštevník

                  A čo tak sami sebe?

        • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 19.09.2017 | 15:49
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Dá sa súhlasiť, učiť sa spôsobom pokus omyl bolo zaujímavé, keď som ešte ja začínal a dokumentácia proste nebola, alebo sa musela kupovať.

          Dnes sa dá všetko nájsť na nete a netreba búrať, ani vymýšľať koleso odznova.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 30.09.2017 | 12:07
      Avatar Jelly_Fish   Návštevník

      Mladosť nesôr narodených ľudí často prichádza skreslená s nepochopením pôvodného zámeru a o čo vlastne ide/šlo:

      html nie je programovací jazyk. ale spôsob ako si vymieňať formátovaný text uverejňovaný na počítači v sieti s programom čo odpovedá na špecifickom porte v IP protokole, práve týmto spôsobom formátovaného textu. (web / www / server)

      čiže to môže byť aj neformátovaný holý text. ideálne s príponou html namiesto txt, lebo web server má predvolenú túto (dá sa to zmeniť) a meno súboru pre web server je predvolené ako index. odporúča sa používať znakovú sadu utf-8. (index.html)

      cez sieť prijatý textový súbor alebo ten umiestnený na vlastnom disku/médiu sa otvára v prezerači textov, ktoré podporujú zobrazovanie formátované s html symbolmi. majú rôzne pomenovania, od webový prezerač cez Internet Explorer, Chrome po úplne nesprávne: Google.

      symboly pre iné formátovanie textu než holý text, sú uzavreté takto <..> Táto metodika umožńuje zobrazovať aj obrázky alebo tabuľky. (<B>Hrubé písmo</B>)

      Neskôr vznikli podpory skriptovacích jazykov na serveroch pre dynamické stránky a také, ktoré boli určené na vykonávanie priamo v prehliadači. Všetky premieňajú a posielajú do zobrazenia v prehliadači, iba holý text a symboly. (Server: Perl, ASP, PHP; Lokálne: JavaScript)

      Formátovanie textu má ešte jeden nástroj <styles> .. </styles> ktorý sa okrem priameho umiestnenia umiestňoval aj do súboru zvlášť s príponou css (Cascading Style Sheets), ktorý sa z dôvodu ktorý je absurdne komický niekedy udáva ako vyžadovaná špeciálna znalosť pri hĺadaní ľudi: Znalosť CSS.

      • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 30.09.2017 | 14:31
        Avatar samalama.   Návštevník

        to snad nie je pravda toto. zase dalsi odbornik.

        na počítači v sieti s programom čo odpovedá na špecifickom porte v IP protokole
        to co za bludy pises?! ip protokol nema nic s portom, ty chytrak. ip sa stara o smerovanie. porty riesi stvrta vrstva, v pripade webu je to tcp. a az potom je aplikacna vrstva, v tomto pripade je to http protokol.

        čiže to môže byť aj neformátovaný holý text. ideálne s príponou html namiesto txt
        zase blbost. html je prave o tom znackovani/hypertextoch - to je podstata webu, a nie cisty neformatovany text.

        symboly pre iné formátovanie textu než holý text, sú uzavreté takto <..> Táto metodika umožńuje zobrazovať aj obrázky alebo tabuľky. (<B>Hrubé písmo</B>)
        dpc neskutocne. html odjakziva uzatvara tagy do <>. aky holy text!?!?! podstata html je praveze text formatovat.

        z dôvodu ktorý je absurdne komický niekedy udáva ako vyžadovaná špeciálna znalosť pri hĺadaní ľudi: Znalosť CSS.
        to uz je vrchol! dnes pomaly nenajdes web, ktory by nebol stylovany pomocou css.

        uz nepis nic radsej...

        • RE: Programovanie web stránok, level začiatočník 30.09.2017 | 20:18
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Máš pravdu, Cross Site Scripting je v dnešnej dobe už v každej prdeli.