Textový súbor do PDF pomocou lp

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.11.2017 | 19:17
Avatar Richard Antix  Používateľ

Ahojte,

v minulosti som používal jednoduchý skript na 'tlačenie' txt súborov do pdf-ka. Bolo to takto: lp -d PDF -o lpi=$2 -o a4 -o cpi=$1 $3

(kde PDF je názov tlačiarne cups-pdf).

PDF-ka boli pekne zalamované, ako font bol použitý Courier. Ak som chcel iný font, šlo to urobiť len tak, že som našiel voľakde v /etc/fonts, alebo /usr/share/fonts spomínaný font, a urobil som symlink, s týmto názvom, na font, ktorý som chcel použiť.

Ale akosi sa mi nedarí toto spraviť v Antixe. Ak aj nahradzujem fonty v /usr/share/fonts, alebo editujem /usr/share/ppd/cups-pdf, alebo ešte najaké iné súbory, o ktorých som našiel zmienku na webe, tak výsledné pdf-ko neobsahuje kýžený font, ba ani len ten courier tam nie je (ani nebol od inštalácie), ale nejaký kostrbatý neurčitý font bez názvu (viď príloha).

Nemá niekto nejaký nápad, ako na to?

Ďakujem

-f-

    • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 02.11.2017 | 19:44
      Avatar font   Návštevník

      /etc/cupd/ppd si skusal?

    • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 02.11.2017 | 23:21
      Avatar jarvis   Používateľ
    • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 03.11.2017 | 08:31
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      /etc/cups/ppd/PDF.ppd - zmena DefaultFont na iný (samozrejme nainštalovaný) -> bez efektu

      - enscript nevie diakritiku (UTF-8) a nevie zalamovať riadky po slovách :)

      • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 08.11.2017 | 02:30
        Avatar fela_citaj   Návštevník

        txt -> html alebo latech -> pdf -> tlaciaren

    • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 08.11.2017 | 08:11
      Avatar jarvis   Používateľ

      tak mi to nedalo a skúsil som toto:

      loffice --headless --convert-to pdf txtpdf.txt

      áno, použil som libreoffice, čo je ako s kanónom na muchy ale funguje to, pozri prílohu

      • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 10.11.2017 | 08:26
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Skúsil som použiť AOO príkazom soffice -invisible -pt PDF <s

        toto PDF-ko spraví, ale s default (Courier) fontom (hoci v default font v štýloch je iný).... (ale jedná sa o 'tlač' na PDF, nie konverziu (používa zrejme cups-pdf)). loffice nemám, ale do virtuálu to môžem skúsiť nainštalovati....

    • OPAČNE 08.11.2017 | 08:46
      Avatar jarvis   Používateľ

      minule niekto chcel vytiahnuť text z PDF, na rýchlo mi nič nenapadlo ale teraz ako som badal tak som našiel toto extract txt from pdf

      a skúsil som

      gsc -sDEVICE=txtwrite -o output.txt txtpdf.pdf

      a paráda, zafungovalo ...

    • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 08.11.2017 | 09:29
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ahoj,

      V minulom tisícročí som na niečo podobné používal a2ps.

      a2ps/xenial 1:4.14-1.3 amd64
        GNU a2ps - 'Anything to PostScript' converter and pretty-printer
      

      Ale už zopár rokov som to nepoužil. Menovite, vyše desaťročia.

      • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 10.11.2017 | 08:31
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        a2ps nedokáže utf(-8)... Pri kdejakej konverzii sa znaky postrácali atď.

        • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 10.11.2017 | 10:45
          Avatar odpoved   Návštevník

          Skus gnome-u2ps.

        • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 10.11.2017 | 11:16
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Aha, to bude jeden z dôvodov prečo som to kedysi prestal používať. Zamrzli v časoch pred Unicode, keď sa tu používala kódová stránka ISO Latin 2 bijúca sa s kódovou stránkou Win 1250 (čo je doteraz problém pri textových titulkoch k filmom). A to asi bude dôvod prečo vznikol projekt u2ps (neskúšal som).

          Alternatívne môžeš vyskúšať paps používajúci pandoc (pdflatex z texlive-latex-extra) a výsledok skonvertovať cez ps2pdf alebo iné nástroje pracujúce s bookletom. Mne to na blbuntu pracovalo s ruštinou a slovenčinou, pričom japončinu v tom samom texťáku ignorovalo. Deviácie ruštiny (diakritiku na cyrilike) som už netestoval. Nepotrebujem to. Už toľko textu netlačím aby ma obťažovalo prehnať to cez nejaký idioten sicher kancelársky balík.

    • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 08.11.2017 | 15:08
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      ďakujem, skúsim....

      ja txt -> pdf používam, keď chcem 'vytlačiť' a poslať niekomu email (alpine), prípadne dačo posielam z emacs org-módu...

      • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 08.11.2017 | 18:41
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ja som to používal na tlačenie e-kníh, a to hlavne aj ako booklet. Akurát si nespomeniem či na priamo, alebo cez ps2ps. Posledné ps2pdf bolo len ak som nemal k dispozícii postskriptovú tlačiareň. Akurát si spomínam že mi stačilo zobrať dva listy, na dva krát zložiť, otlačiť spony zo zošívačky, prepichnúť tým hrubým špendlíkom, vložiť spony a zavrieť ich. Potom som už len odstrihol kraje, a mal som cca 32 strán z dvoch listov. A to v knižočke ktorú som si mohol vložiť do zadného vrecka na rifliach. (nie, zadok nemám ako kredenc).

        Ale dnes to už nikto nerobí. Dnes si to človek radšej pozrie na niečom, čomu zdochne baterka v najnevhodnejšej chvíli.

    • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 21.11.2017 | 08:15
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      OpenOffice sa dá použiť takto: soffice -invisible -pt <PDF_tla <txt_s

      A v nastaveniach officu možno nahradiť default font (Courier) za iný. Riešenie funguje, len je mimo filozofie unixu.

      gnome-u2ps sa mi zatiaľ nepodarilo skompilovať, nužno poriešiť závislosti. No uvidíme...

      • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 21.11.2017 | 11:12
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tak to prajem veľa zábavy. Ten odkazovaný gnome-u2ps je z roku 2004 a tak jeho preloženie bude vyžadovať znalosti archeológie.

        Ono ešte existuje napríklad perlový u2ps ktorý bol tiež zabudnutý v čase. Vlastník BerliosBOT na SF neznie moc dôveryhodne.

        Ale odporučil by som sa skôr zaoberať niečím čo je štandardne v distribúcii. Napríklad paps ktorému vieš prestaviť font (štandardný Monospace vyzerá byť OK), a aj nastaviť LPI a CPI. A jeho PS výstup vieš skonvertovať to PDF. Alebo nájsť chybu na základe ktorej ten lpt už neberie východzie Free Mono fonty z /usr/share/cups/fonts.

      • RE: Textový súbor do PDF pomocou lp 21.11.2017 | 15:21
        Avatar odpoved   Návštevník

        Co mas za OS, ze musis preklad? V debiane je binarka Tak si skonvertuj, nainstaluj zavistlosti resp. nastav symlinky. https://launchpad.net/ubuntu/precise/+package/gnome-u2ps