HDMI problém

Sekcia: Ostatné 23.11.2017 | 17:10
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Mám zaujímavý problém. Zohnal som si kvalitný HDMI kábel, nech prepojím notebook s TV. Znie to jednoducho, bežne som si prepájal notebook s väčším displejom. Ale... napriek tomu, že nemám najnovší notebook, vôbec nemám HDMI port. Na jeho mieste mám USB-eSata a Displayport. Ako to teda prepojiť? Je kúpa prevodky z displayport na HDMI jediné riešenie?



Notebook má displayport, VGA a USB. Telka má HDMI, anténny vstup, scart a USB. A keďže som chorý a mal by som ostať doma, veľmi ma neláka možnosť behať po meste a zháňať prevodku.

    • RE: HDMI problém 23.11.2017 | 17:27
      Avatar samalama.   Návštevník

      jednoznacne scart. linuxak tvojej "urovne" by to mal zvladnut...

    • RE: HDMI problém 23.11.2017 | 17:41
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      vyriešené. zistil som, že sa dá také niečo objednať v akomkoľvek elektro obchodíku, aj za smiešny peniaz.

      • RE: HDMI problém 23.11.2017 | 19:59
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Display Port je novší ako HDMI, a tak isto DP zvláda aj väčšie rozlíšenie ako HDMI. A na navzájom nie sú kompatibilné ako to bolo v prípade VGA a DVI-A alebo DVI-D a HDMI, takže pri prepojení DP a HDMI potrebuješ aktívny prevodník.

        Riešil som niečo podobné, a vykašlal som sa na to. Tie lacnejšie (pod 10€) existovali len v cenníkoch, a na kábel za vyše 20E kašlem. Za toľko mi nestojí chýbajúca modrá na sekundárnom monitore.

        Aký kábel a za koľko si si vybral (ak to nie je marketingové tajomstvo)?

        • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 09:42
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          však toto. osobne si myslím, že keď je lepší, tak by stále bolo fajn mať obidva porty v NB. momentálne sa hlavne na prepojenie s lacnými telkami oveľa viac hodí HDMI.

        • RE: HDMI problém 26.11.2017 | 17:23
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Neviem nakoľko bežné to je, ale ja mám v notebooku (Thinkpad T420) dual-mode display port, takže postačuje pasívna redukcia / kábel.

          • RE: HDMI problém 26.11.2017 | 18:33
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Display Port:

            The DisplayPort LVDS signal protocol is not compatible with DVI or HDMI. However, dual-mode DisplayPorts are designed to transmit a single-link DVI or HDMI TMDS protocol across the interface through the use of an external passive adapter that enables compatibility mode and converts the signal from 3.3 volts to 5 volts.

            Dual Mode DP je rovnako rozšírený, ako bol kedysi dávno rozšírený DVI-I v zahŕňajúci DVI Digital a DVI Analog v jednom konektore. Zariadenia existujú, ale nie všetky vedia komunikovať pod obojím. V popise produktu, teda v tomto prípade notebooku máš uvedené či je v použitý DP obyčajný alebo spätne kompatibilný DP (dual mode). Informáciu o notebooku však Stano efektívne zatajil, aby ostala diskusia len vo filozofickej rovine.

          • RE: HDMI problém 27.11.2017 | 08:57
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ja som myslel že je to úplne bežné (možnosť použiť pasívny DP-HDMI adapter) mam taky k mojmu notebooku, a mal som za to, že je to kompatibilné s každým DP

            dobre vedieť

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: HDMI problém 27.11.2017 | 11:05
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To je v poriadku. Veľa ľudí si myslí že to čo majú k dispozícii je samozrejmosť dostupná každému. Ale politiku sem neťahajme.

      • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 08:26
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Neviem neviem ale on nespominal ze ma MINIDisplay Port ale vravel o DisplayPorte.

        • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 09:41
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          minidisplayport nemám, mám klasický.

          hdmi kábel mám z planea, klasický (SAV 165-025). Prevodník ešte nemám, dnes bude.

      • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 11:33
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Obidva káble vyzerajú ako strašné plasťáky do ktorých vyrazíš dieru na tretie zasunutie kábla. Potom povedz koľko vydržali, a ako rád vyriešil predajca takýto typ replamácie.

        PS: U mňa to bolo horšie. NB má VGA, Display Port a USB3. Monitor má VGA a DVI-D. Aktívna redukcia DP2DVI alebo DP2VGA s pevnejšími koncovkami stojí približne toľko čo USB3 Docking station, ale zostatková hodnota toho monitora je menšia.

        • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 11:54
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          zle je. neviem, kde presne je chyba, ale... mám staršiu telku (Philips) a po použití prevodníka mi ju Linux spozná. Ale, z nejakého dôvodu, nevidím obraz. Nefunguje ani zrkadlenie, ani sólo telka, nič. Nastavoval som rozlíšenie 1024x768, čo by malo všetko zobrať bez problémov. ešte skúsim hodiť iný ovládač na grafiku...

          • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 12:11
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            daný iný ovládač, rovnaký problém. pozerám cez xrandr, okrem rozlíšenia sa nič nemení. nech dám, akúkoľvek hodnotu, nefunguje to.

            EDIT: funguje. irónia je, že pomohol iný port. TV má dva porty. cez prvý port mi spozná telku, ale nič neukáže. cez druhý port mi nespozná telku, ale ide obraz :D

            • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 12:19
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              ešte by sa celkom hodilo nastaviť rozlíšenie. funguje mi zrkadlenie 1024x768, ale rád by som sa dostal na niečo vyššie. maximum na notebooku je 1600x900, na TV 1366x768. bohužiaľ, možnosť 1366x768 mi nikde neponúka. Ak vypnem zrkadlenie, vidím na telke len obrázok pozadia, žiadnu aplikáciu.

              • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 13:30
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Skontroluj či ti telka korektne oznámi rozlíšenie, kedysi na to boli príkazy read-edid a parse-edid. Dosť často tie informácie ignoroval binárny ovládač. A poprípade si pridaj dané rozlíšenie cez xrandr, vygenerovať si ho môžeš cez gtf.

                Mimochodom, to je ten NB ktorý ti bez problémov fungoval s Ubuntu?

                • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 14:23
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  nuž, u mňa sa tie notebooky trochu menia pravidelne. predpokladám, že ten, čo myslíme. len som mal doteraz windows ako hlavný systém na ňom.



                  rozbehal som tam 1360x768. nie je to síce celkom to isté, ale tak 6px hore dole :) pozriem tie príkazy

                  • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 14:29
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Stano to mi chces povedat ze TV ma mensie rozlisenie ako moj mobil? Ja mam na laptope full hd a TV nieco okolo 3000px a zvladam to tam nastavit. Ovsem LM Mate neviem ako je na tom.

                    • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 14:33
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Však záleží od toho, aký starý máš televízor. Ja mám na TV tiež 1366×768 (plasma). Moja mama má dokonca rozlíšenie iba 1024×640.

                      • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 17:06
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        To si na tom dobre, ja televízor nemám. A posledný čo som videl mal obrovskú elektrónku čo strieľala elektróny rovno na fosfor aby svietil. Dosť to pískalo, asi ako spínaný zdroj v nabíjačke.

                        PS: Nebolí ťa krk keď pozeráš tenis na dvojmetrovej plazme?

                        • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 18:59
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Tak taký televízor, čo mal elektŕonové delo, som mal naposledy pred cca 8 rokmi aj to som bol za čudáka, že akú vykopávku pozerám. Ja však nerád vyhadzujem veci, čo fungujú. Mimochodom vôbec ten televízor nepískal, asi si mal vadný kus. P. S. tá moja plasma má iba 109 cm, takže krk nebolí.

                          • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 19:23
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Nemyslím si že pískanie CRT televízie na 15KHz je vadný kus.

                            PS: Mohol si to vykuchať a vlepiť do toho akvárko alebo terárko. To by len pozerali.

                          • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 20:05
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                            teda klasický 43 palcový model. akú to má spotrebu?

                      • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 20:04
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        je to 1366x768. klasická ledka, model odhadujem na 2014.



                        k telke... neviem načo je v cene bývania základný balík programov. nie som zvyknutý pozerať telku a mám ju len preto, že ju tu niekto dal. hlavné využitie - obraz z notebooku na velikej 32ke :)

                        • RE: HDMI problém 24.11.2017 | 22:15
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Ak tie notebooky meníš tak často ako si spomínal, tak nerozumiem prečo ti chýba zľava na prípojke za internet cez káblovku ak nepozeráš základný TV balíček ktorý k internetu pribaľujú zdarma.

                          Mimochodom, naozaj ti to dá 1366x768 a nie 1360x768? Ovládače si to zvyknú mýliť. EDID z monitoru si môžeš skontrolovať napríklad cez príkaz: for f in /sys/class/drm/*/edid; do echo $f; edid-decode $f; done; xrandr . Zobral som prvý príkaz z repozitárov čo mal v názve edid. Je ich viacej.