instalcia ubuntu popri win10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.12.2017 | 17:42
Avatar Captain   Používateľ

Zdrvim vas,

viete mi poradit? Uz druhy den sa pokusam nainstalovat ubuntu na laptop kde je ako prvy instalovany os win10.

ide o HP Probook 4540s Intel i5-3210m@2,50GHz 6GB ram win10 os

S minitool partition som rozdelil systemovu particiu kde som 12GB venoval swap a 38GB venoval /root (ext4). Pomocou rufus som vytvoril USB s iso ubuntu-16.04.3-desktop-amd64.

Live verzia funguje bez problemov aj samotna instalacia prebehla hladko.

Ale pri bootovani nabieha rovno Windows. Vo windowsoch som vypol hybernaciu, v uefi vypol secureboot a fastboot.

Skusal som aj hybridny uefi s podporou CMS.

Stale dostavam hlasku: Failed to open \EFI\Boot\grubx64.efi - Not Found Failed to Load image \EFI\Boot\grubx64.efi - Not Found start_image() returned Not Found

Co robim zle?

    • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 17:56
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Pozri si tento odkaz, tam sa toto vyriešilo. Pravdepodobne nemáš autorizovaný ten súbor grubx64.efi. To znamená schválený pre použitie.

    • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 19:03
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Keď sa ťa to pýtalo kam nainštalovať grub (grub-efi-amd64), kam si ho dal? Že si ho dal inštalovať na / (root) a nie na UEFI disk. On ho na tom disku nevie nájsť.

      • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 20:57
        Avatar Patrik   Návštevník

        V podstate sa ma instaltor nepytal kam dat grub. moznosti boli: nainstalovat ubuntu vedla windows boot manager, zmazat disk a nainstalovat ubuntu, nieco ine.

        skusal som aj instalovat vedla win boot mng aj nieco ine ale nikdy nebola rec ohladom grub.

      • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 21:04
        Avatar Captain   Používateľ

        Jedine ze by preklad zavadzac znamenal bootloader... :) teraz som skusal nieco ine a prave som si to vsimol. no nic dam naspat win a skusim este raz ubuntu, alebo mozem dat win aj po ubuntu?

        • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 21:42
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Môžeš, nikto ti nič nezakazuje. A áno. Boot manager znamená zavádzač systému. To by si ako skúsený používateľ čo vytvára linuxové disky pod windows mal vedieť. Ale obávam sa že si nemusel vypínať secure boot keďže Ubuntu má podpísaný grub. Ono stačilo keby si ncehal voľné miesto, a pri inštalácii Ubuntu vybral "použiť voľné miesto" či ako to tohoto roku prekladajú. Vtedy si nájde všetko sám, a aj si pripojí ten malý UEFI disk do ktorého korektne nakopíruje grub. Ak si totižto znova vyberieš inštaláciu pre expertov, tak nebudeš môcť zabudnúť ani na jeden krok.

          PS: A nabudúce nekupuj programy ktoré nepotrebuješ.

          • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 22:01
            Avatar Captain   Používateľ

            vyskusal som cisty ubuntu ale stale nic. Skoncil som s hlaskou ze nemam ziadny OS.. :)
            Ale podla mna to bude tym, ze vsade hovoria ze zavadzac ma byt na \dev\sda ale ja mam particiu s efi bootovacou vecou na \dev\sda3.
            Skusim zapnut secure boot a vyskusam este raz.
            ako si to myslel ze nemam kupovat programy ktore nepotrebujem?
            Dakujem za cas

            • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 22:23
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Skontroluj si dátum, a či sa v tom návode s ktorým sa moríš píše o Legacy alebo UEFI. Inštalácia UEFI Grub sa nikdy nerobila na fyzický disk /dev/sda.

              A tým nepotrebným programom som myslel ten s ktorým si vytváral linuxové disky vo windows. Ten program nie je zdarma.

              • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 22:41
                Avatar Captain   Používateľ

                Okej, velmi pekne dakujem za rady.
                Idem nastudovat tento navod a snad sa toho roku pohnem :)
                Rufus nie je zadarmo?
                podla popisu je to volne siritelny sw. Alebo aku dan si myslel?

                • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 22:53
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ten minitool partition ktorým si sa chválil nie je zdarma, a ani ti nepomohol.

    • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 23:30
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Tu je celkom podrobny navod ako postupovat.

      https://www.pcsuggest.com/dual-boot-windows-10-and-ubuntu-uefi/

      len este musis pripojit aj particiu /dev/sdb2 z navodu ako efi.

      Inak u seba si vypol hibernaciu alebo fast start. Ma sa vypnut vo win. fastboot, pretoze ako hibernacia sa da oznacit aj ina funkcia win. a to je rucne vyvolanie hibernacie(dlhodoby spanok)

      http://www.mojwindows.sk/2016/03/zapnutie-funkcie-fast-startup-vo-windows-10-tipy/

      • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 23:33
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

        Este pre istotu ak by si nevedel tak upozornenie. Ak ti niekto bude odporucat verziu ubuntu 17.10 tak ju neinstaluj, ma chybu.

        https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/canonical-odrazuje-od-instalace-ubuntu-17.10

        • RE: instalcia ubuntu popri win10 26.12.2017 | 23:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Začiatočníkom, a to aj tým čo sa cítia byť pokročilí sa zásadne odporúča ditribúcia a aj verzia s dlhou dobou podpory. Inak, on písal o EFI partícii \dev\sda3 a nie ako ty /dev/sda2. A mimochodom, ono by to malo nájsť tú UEFI partíciu aj samé ak to neporozdeľoval ozaj divokým spôsobom.

          • RE: instalcia ubuntu popri win10 27.12.2017 | 10:53
            Avatar Captain   Používateľ

            Velmi pekne dakujem za cenne rady.
            Idem to vsetko prestudovat a potom sa do toho pustim.
            Je pravda, ze som to robil narychlo a hlavne som pracoval s diskom kde mam 400GB dat, ktore som nemal kde spratat.
            tolko krat som tie particie rozdeloval a spajal, ze tam urcite nastal problem...
            Idem to cele odzalohovat preformatovat a skusim from the scratch, urcite to zvladnem, zvlast ked som nasiel vasu podporu :)
            Este raz dakujem za cas.
            PS: ja som absolutny zaciatocnik a takto dopadol moj prvy pokus :)

          • RE: instalcia ubuntu popri win10 27.12.2017 | 12:08
            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

            Ano preto som tam napisal ze je to v navode a nie podla jeho vypisu. Snad ho to nepomyli. Instalatoru je lepsie vsetko oznacit rucne ako sa spoliehat na automatiku.

        • RE: instalcia ubuntu popri win10 27.12.2017 | 10:57
          Avatar Captain   Používateľ

          Zdravim,

          Ja skusam tuto verziu:Ubuntu 16.04.3 LTS.
          tento vyber pre zaciatocnika je v poriadku nie?
          Bude sa vyuzivat ako home office a youtube pre deti.

          • RE: instalcia ubuntu popri win10 27.12.2017 | 12:10
            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

            Ano je to v poriadku. Tu poznamku som tam dal len preto lebo niekedy ked sa nedari tak ludia odporucia najnovsiu verziu kde su niektore problemy opravene. Ovsem v 17.10 je vacsi problem s poskodzovanim UEFI tak som preventivne na to upozornil.

          • RE: instalcia ubuntu popri win10 27.12.2017 | 15:23
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Voľba je to dobrá. Ale uchovávať 400GB ako tak cenných dát na počítači pre deti mi nepríde ako dobrý nápad. Deti sú schopné prekonať akýkoľvek typ bežnej ochrany.

            • RE: instalcia ubuntu popri win10 28.12.2017 | 07:09
              Avatar Captain   Používateľ

              nie su az take dolezite, len mi bolo luto ich len tak vymazat :)

              • RE: instalcia ubuntu popri win10 29.12.2017 | 15:11
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Takže to vymazanie necháš na deti. A potom sa ťa opýtajú kde majú tie rozprávky.

                • RE: instalcia ubuntu popri win10 03.01.2018 | 20:21
                  Avatar Captain   Používateľ

                  :)
                  Mam inteligentne deti...
                  Rozpravky by si nemazali

                  Nakoniec sa mi to podarilo ako tak rozbehat.
                  Ale len sposobom, ze do Ubuntu mozem nabootovat iba ked si pri restarte vypytam tabulku odkial ma nastartovat, inac stale startuje win.

                  • RE: instalcia ubuntu popri win10 04.01.2018 | 10:52
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ocí, nahral by si nám tie rozprávky naspäť? Potrebovali sme si nahrať túto hru ale už nás tá hra nebaví. Pozrel by som si tvoj škodoradostný úsmev pri tejto lekcii do života, ale selfíčka neberiem.

                    Inak, s tým výberom OS pri štarte. Zavádzač systému sa dá konfigurovať, obvykle je to položka niečo ako default ktorej sa priraďuje poradové číslo výberu z tabuľky počnúc nulou. Konfigurák zvykne ako v /etc/default/grub, a je v ňom napísaný aj ďalší postup. Ak chceš, zmeň si to.

                    • RE: instalcia ubuntu popri win10 04.01.2018 | 11:13
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      ja si myslim ze grub ma na druhom disku a pri starte pc sa rovno pusti windows (z 1. disku) a k linuxu sa dostane len ak otvori ponuku poradia bootovania z biosu (či uefi či ako sa to vola dnes)

                      ak je to tak tak bude potrebovať pinštalovať grub alebo zmeniť poradie bootovaniev biose (ak grub spoznal ten win)

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: instalcia ubuntu popri win10 04.01.2018 | 11:39
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Keď som čítal "ja si myslim ze", tak som sa zľakol že sa jedná o politický názor. Ak by to bolo tak, tak si to prestavá pochopiteľne v UEFI BIOSe.

                        PS: UEFI sa to volalo už pred vyše desiatimi rokmi. Len výrobcovia nechceli vyľakať tradične zmýšľajúcich užívateľov, tak to stále volajú menom technológie čo je už dávno mŕtva. Je to niečo podobné ako keby sa niekto učil latinčinu aby sa dohovoril s ľuďmi po celom svete.