Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera

Sekcia: Hardware a Drivery 04.01.2018 | 19:31
Avatar Tux   Návštevník

Zdravím. Mám takú dilemu.

V súčasnosti sa starám o cca 4 Linux servery postavené na obyčajných PC mašinách (konfiguráciach). Štandardne LAMP služby (apache,mysql,php,mail,nextcloud). Je to takto už cca 15 rokov. A či sa to niekomu bude pozdávať alebo páčiť či nie - fungujú takmer bezproblémovo už roky.



Onedlho započne proces ich revitalizácie (úkon pri ktorom budú nahradené novým HW). Keďže stárnem a na experimenty a hazard je čoraz menej času (ale aj rozumu) tak sa pohrávam s myšlienkou, postaviť to tentokrát na ozajstnom, serverovom HW.



A to je teraz otázka že prečo?

Výhody obyčajnej skladačky:

  • cena
  • všetko si tam dať tak ako chcem
  • relatívne rýchle nahradenie komponentov v prípade poruchy/problémov/ne-kompatibility

Výhody serverovej konfigurácie:

  • Celý HW vyrábaný so zreteľom na 24/7 hod. prevádzku (údajne)
  • ECC (k čomu mi to je ale akosika stále nechápem)
  • Xeon/Opteron - v čom su server procesory lepšie ako taká Intel i5?
  • Servis nasledujúci deň priamo u zákazníka (jediná vec ktorú by som uvítal)

Prosím Vás, je tu niekto, kto by mi v tom vedel spraviť trošku jasno?

    • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 00:04
      Avatar samalama.   Návštevník

      ecc - korekcia chyby (1 bit) alebo detekcia chyb (viac bitov bez schopnosti opravit ich), vzniknutych napr. vadnou ram alebo vplyvom kozmickeho ziarenia - odstranenie chyb pri spracovanani dat...

      serverove cpu su vyrabane z kvalitnych waferov, otestovane, znesu zataz 24/7, vacsia cache...

      aj server sa da poskladat, napr. supermicro. v cene mas aj ipmi/kvm, dobra kvalita za dobru cenu...

      intel ma vyssi vykon...

      nbd je pekne na papieri, ale v reale...

      • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 08:37
        Avatar Tux   Návštevník

        Rozpočet je niekde na úrovni 1200€/mašina. Jeden krát, za tie roky sa mi stalo že server začal robiť vyslovene bludy. Zhadzoval služby svojvoľne a vtedy to bola chybná RÁM. Šiel som, kúpil som druhu, tu najlacnejšiu (non-ECC) , hodil do vnútra a beží opäť a zdá sa že ten poruchový stav nijak nepoškodilo ani dáta užívateľov ani systém . Tak mi to vŕta v hlave, v čom by bola devíza ECC? Na to neviem nájsť odpoved.

      • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 08:37
        Avatar Tux   Návštevník

        Rozpočet je niekde na úrovni 1200€/mašina. Jeden krát, za tie roky sa mi stalo že server začal robiť vyslovene bludy. Zhadzoval služby svojvoľne a vtedy to bola chybná RÁM. Šiel som, kúpil som druhu, tu najlacnejšiu (non-ECC) , hodil do vnútra a beží opäť a zdá sa že ten poruchový stav nijak nepoškodilo ani dáta užívateľov ani systém . Tak mi to vŕta v hlave, v čom by bola devíza ECC? Na to neviem nájsť odpoved.

        • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 10:35
          Avatar okl   Návštevník

          Vsetko zavisi od poziadavaky na aplikacie ktore spravujes a dostupnosti sluzby. Ak tvoja aplikacia potrebuje obsluzit tisicky uzivatelov tak podla toho budes potrebovat disk/cpu/ram atd. Rovnako musis vediet v pripade problemu aky dlhy vypadok je akceptovatelny a podla toho sa zariadis. Das si to do rovnice a vyjde ti aky HW sa ti oplati/neoplati kupit. Ak nikomu nevadi ze ta apliakcia nebude fungovat pol dna kup si skladacku a v pripade problemu kupis len novy komponent. Ak potebujes 24/7 tak ta skladacka asi nebude najlepsi napad. Rovnako ak potrebujes obsluzit 100ky uzivatelov tak tam mozes mat tu i5ku ak to maju byt 1000ce tak s nou moc nepochodis... atd. A urcite by si sa mal zamysliet aj nad virtualizaciou tych 4 serverov pripadne aj hostingom.

          • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 10:52
            Avatar samalama.   Návštevník

            zase tu pisu odbornici...

            Ak nikomu nevadi ze ta apliakcia nebude fungovat pol dna kup si skladacku a v pripade problemu kupis len novy komponent. Ak potebujes 24/7 tak ta skladacka asi nebude najlepsi napad.
            co tym chcel pan odbornik akoze povedat?

            Rovnako ak potrebujes obsluzit 100ky uzivatelov tak tam mozes mat tu i5ku ak to maju byt 1000ce tak s nou moc nepochodis...
            zase blbost. podla teba ak chcem prevazat vela tovaru, tak si mam miesto dodavky kupit kamion?

            A urcite by si sa mal zamysliet aj nad virtualizaciou tych 4 serverov pripadne aj hostingom.
            no a poradis mu aj nieco konkretne, alebo si len o tom pocul a teraz tu struhas odbornika?

            • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 12:18
              Avatar okl   Návštevník

              ze existuje pojem ako biznis kontinuita a ked mam aplikacny server na ktorom bezi kriticka aplikacia na ktorej garantujem dostupnost sluzby 99,9% tak si asi 6 hodinovy vypadok nemozem dovolit. Ak tam bezi nejaky balst ktory ma navstevnost 10ludi za den tak si to asi budem moct dovolit.U Vas sa mozno kupuje hw pocitovo ale v normalnom svete sa rozmysla nad pojmom ako nakaldy/zisk.

              Nie ked potrebujem praviezt tovar tak cakam kym odvezu tovar vo fronte predo mnou a potom pridem o hodinu.

              Ak mas zaujem tak ti poradim. Spominal ze chce kupit 4 servery tak ako jedna z moznosti sa ponuka kupit 1 alebo 2 zavisi od pozidavky na dostupnost a usetriti pripadne investovat do kvalitnejsieho.

              • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 13:09
                Avatar samalama.   Návštevník

                kriste pane zase tie marketingve zvasty!

                pisal si, ze ak mu nevadi niekolkohodinovy vypadok, tak ma kupit skladacku, inak ma kupit server. tak sa pytam, aku ze to ma ten server specialnu vlastnost, ze jeho vypadok bude x-krat kratsi ako vypadok skladacky?

                • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 13:31
                  Avatar okl   Návštevník

                  Vlastnost ma taku ze ma kompontenty prisposobene pre beh 24/7 a k tomu supportovany HW. Ked si budes skaldat system z rovnkaych komponentov tak sa dostanes na vyssiu cenu.

                • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 13:48
                  Avatar Tux   Návštevník

                  Prosím neurážajte sa navzájom . Pre mna sú to dôležité otázky. U mna je to súboj mojich doterajších skúsenosti verzus tvrdenia že "server" je určite lepší. Poviem aj prečo. Písal som akú dlhu dobu prevádzkujem obyčajne mašiny ako serveri a písal som aj že s týmto riešením som vcelku spokojný. Ak mi odíde zdroj, RÁM, disk či motherboard, nikdy nie je problém ich v pomerne krátkej dobe vymeniť.

                  Za to taký server originál , tam asi motherboard len tak rýchlo nekúpim rovnako ako aj tie ECC RAMKy bude treba v prípade poruchy objednať a Atypicky zdroj asi detto.

                  Preto ak sa má niekto spýta kde som schopný minimalizovať dobu výpadku tak poviem že skôr asi na tých skladackach.

                  A čo sa týka niekoľkohodinových výpadkov, ešte nikdy sa mi nestalo že by mi nejaká služba ľahla kvôli veľkému náporu užívateľov. Tá virtualizácia, na jednom stroji používam Proxmox a plánujem s tým pokračovať. Veľmi dobrá vec, na obyčajnom PC stroji takto bežia 3 KVM s Linuxom a jeden Windows server. A je to PC s i5 a 16GB Non-ECC RAM. Momentálne už 4 rok v nepretržitej prevádzke bez jediného výpadku. Tak teda čo teraz. Vymeniť to za tie server konfigurácie?

                  • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 14:40
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    tak zatial si tu nic konkretne nenapisal, len same zavadzajuce informacie a nejake tvoje dohady...

                    • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 15:08
                      Avatar okl   Návštevník

                      ja som sa ani k nicomu konkretnemu ani nevyjadroval. Iba som ponukol svoj pohlad na nakup HW na zaklade poziadavok na aplikaciu/system (vykon + dostupnost).Ked pre niekoho je kriterium ECC nech sa paci.

                      • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 18:49
                        Avatar samalama.   Návštevník

                        a ty si OP? lebo som sa vyjadroval k nemu...

        • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 10:43
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          V devíza ECC je v tom že takú chybu RAM odhalí nez toho aby to zblblo. Buď to tú chybu opraví, alebo sa mašina zastaví aby si o niečo neprišiel.

          Do cenovej hladiny 1200 sa zmestíš s mikroservrom ktorý zvláda deduplikáciu a zmestí sa naň približne 20T unikátnych dát chránených RAIDom pred zlyhaním jedného disku.

          • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 13:50
            Avatar Tux   Návštevník

            Konečne názor ktorý pohol miskou váh.

        • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 21:06
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak zrovna sme rátali cenu serveru pre pár virtuáliek a weby. Dostali sme sa na cenu cca 2000€. Pod tú hranicu boli procáky so zastaralími technológiami a spravidla viac žerú.

          Pri tisícke za stroj sa asi neoplatí Xeon, pretože to bude nejaká vykopávka. To už si to zariaď ako si to mal doteraz na skladačkách a rozdieľ asi nepznáš.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 21:54
            Avatar samalama.   Návštevník

            zase len dalsi blabol do vetra. stale nevieme, co vlastne OP pozaduje. pretoze na par virtualov a webov ti kludne postaci aj entry level server s e3 xeonom...

            • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 06.01.2018 | 01:42
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Faktorov je veľa, a E3 sa predávajú aj s novými technológiami a nakoniec ten server pod 2K nebude, alebo so staršími technológiami, aj tri roky dozadu, takže to zapneš a si v minulosti.

              Podľa toho, že nechce HW moc často inovovať, sa moc neoplatí kupovať zastaralé technológie. Skladačku za tie prachy kúpi s tým najlepším čo dnes na trhu je.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 06.01.2018 | 09:05
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tým chceš povedať že majú ošetrené meltdown a spectre, alebo že na doma niekto potrebuje hafo ram a výkon cpu adekvátny niekoľkým desktopom? Pche, tá móda pichnúť si dolovanie bitcoinov ...

                • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 07.01.2018 | 00:15
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Tým chceš povedať že majú ošetrené meltdown a spectre

                  To sme mali zrovna debat na IRC o Asembleri a špekulatívných operáciach a prásk, zrovna nová správička o Meltdown a Spectre. Mno Intel slúbil nejakú nápravu, tak uvidíme. Niekedy si hovorím, že nič nieje náhoda.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 07.01.2018 | 11:05
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník
                    Mno Intel slúbil nejakú nápravu, tak uvidíme.

                    Šéf Intelu prodal akcie dřív, než firma oznámila problémy. Via má stále platnú licenciu na x86-64 a spojila sa s Zhaoxin, výsledné CPU KX-5000 bolo predstavené v decembri a nevyzerá zle. Čína si tak pridala ku vlastným implementáciám klasík MIPS, ARM aj x86-64 (na Sunway majú trošku embargo, na odmenu za embargo od USA/Intel). Rusko má svoju radu CPU Bajkal.

    • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 03:19
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Záleží koľko do toho cca chceš dať.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 10:29
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Doplním vetu:

        Záleží koľko do toho cca chceš dať a aj čo od toho očakávaš.

    • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 14:47
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      mňa by pri tejto debate zaujímali aj prevádzkové náklady 1. spotreba elektriny 2. možnosť umiestnenia a chladenia (myslím že servery sú náročnejšie na externé chladenie, respektíve na umiestnenie ako "skriňový PC" ktorý by si mal vystačiť zo zabudovaným chladením

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Normálna vs. Server konfigurácia Linux servera 05.01.2018 | 16:23
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Závisi od toho, čo ešte považuješ za server. Existujú DIMM sized servre pre cloud, existujú servre ktoré majú veľkosť krabice od pizze, existujú servre čo vážia cez štvrť tony, a existujú servre čo sú tiché a menšie ako tá divná krabica na PC polepená turbo nálepkami.

        Nebudem menovať značku, ale za cca 250 máš 2x1.6GHz, 8G ECC DDR4, onboard grafiku (aj s 2xDP), 2xLAN, 200W zdroj a šachtou na 4x3.5HDD s možnosťou ďalšieho SSD a TF karty. Váčšinu spotreby ajtak budú žrať disky.