logy

Sekcia: Konfigurácia 17.01.2018 | 17:19
Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

Ahojte,

Mam na vas, zatial tri otazky.

1.Chcel som vyskusat snapshoty, tak som si nainstaloval Snapper, ktory udajne funguje okrem btrfs aj na ext4.Vyuzivate snapshoty aj na ext4? ak ano aky program?

2.Pozrel som si nedavno prednasku o AppArmor.Rovnako chcel,by som ho vyskusat.Pouzivate ho alebo Selinux?

3.Snazil som sa zistit, ci existuje nejaky log, kde sa uklada postup vypinania procesov, ked vypinam PC. Viete poradit, ci takyto log existuje a ak ano kde?

Dakujem za podnety.

    • RE: logy 17.01.2018 | 18:33
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      3. Tu si nie som celkom istý či sa loguje všetko, v mojom prípade sa mi do /var/log loguje postup init systému ako zapína / vypína jednotlivé služby. Používam OpenRC. Vypínanie jednotlivých programov, ktoré bežia ale nie sú súčasťou init systému som nikdy neriešil.

      Happy falling
    • RE: logy 17.01.2018 | 19:02
      Avatar redhawk75   Používateľ

      1. pouzivam na desktop TimeShift

      2. na serveroch SELinux.

      3. na serveri pod debianom last -x | grep shutdown | less

      na ubuntu </strong>

      /var/log/debug a /var/log/syslog

      </pre>

    • RE: logy 17.01.2018 | 19:04
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Zaujímalo by ma kde si čítal že snapper funguje na EXT4. Súborový systém nemá v sebe možnosť práce zo snapshotmi, to sa v prípade snapshotov pre EXT4 deje vrstvou LVM. Takže ak nebudeš mať pod EXT4 vrstvu LVM, tak si môžeš hvízdať. A ak budeš, tak to nebude také jednoduché ako v prípade BTRFS. Pravdepodobne si si len zle pozrel že ktorý FS sa používa v tom prípade na samotný /boot, že?

      Ja osobne používam apparmor/selinux už roku vo východzom nastavení, nemal som to potrebu meniť.

      Kedysi, pred vyše piatimi rokmi existoval log zvaný /var/log/boot.log. Ale už sa nepoužíva keďže súčasná implementácia SystemD používa nielen služby, ale aj sockety alebo unity ktoré sa štartujú na vyžiadanie a vypínajú v prípade nečinnosti.

      PS: Na budúce rovno povedz že sa ti zapáčila distribúcia s jašteričkou ktorá to má automaticky v sebe.

    • RE: logy 17.01.2018 | 19:42
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      Dakujem,

      @ Wlasaty - Mas zrejme pravdu s tou LVM vrstvou pod ext4.Mna ta vidina jednoduchsej spravy nalakala. S distrom som spokojny

      @ redhawk - Nasiel som to v /var/log/syslog. Nevies mi poradit ako vygrepovat zo syslogu len log za jeden den,povedzme len za 17 Jan.? Este sa mi z toho syslogu zda, ze tam nie je zaznamenane vypinanie vsetkych spustenych procesov.Moze este existovat nejaky iny log s uplne vsetkymi informaciami?

      • RE: logy 17.01.2018 | 19:53
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Vždy ma fascinovali ľudia ktorí píšu bez diakritiky, je to také hipsterské. Ako v minulom tisícročí keď sa ľudia nevedeli dohodnúť či v bývalom československu budú používať Kamenických, Latin2 alebo Win1250. Ale aby sa v čase Unicode nevedel človek vyjadriť či ho nová funkcionalita nalákala alebo naľakala, tak to je ozaj par excellence.

        Nemáš požičať nejaké kazety do wallkmana?

        • RE: logy 18.01.2018 | 22:18
          Avatar samalama.   Návštevník

          aj priemerny clovek vie, ze jednoduche veci vacsinou vabia, slozite odstrasuju. a nepise o tej funkcii ako o novej (ako to interpretujes ty, lebo sa ti to hodi), ale ako o bonuse. takze ak si toto spojis, tak pochopis, co tym chcel povedat, ty "chytrak"...

    • RE: logy 17.01.2018 | 20:03
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      @ Wlasaty

      Máš pravdu, u mňa je to skôr sila zvyku.

      Možno mi tiež môžeš poradiť ako vyfiltrovať zo syslogu záznam len jedného dňa.

      Ďakujem

      • RE: logy 17.01.2018 | 20:31
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Už aj SMSky nejaké to desaťročie podporujú diakritiku. A telegramy ktoré ju neposkytovali v rozsahu potrebnom pre potreby vykrytia slovenskej abecedy zmizli z povrchu zemského pred vyše desiatimi rokmi. Ak by si nezvykol písať s diakritikou, tak už dávno zomrieš od hladu keďže s životopisom bez dĺžňov, mäkčeňov alebo prehlásky ťa neprijmú ani na dokladača tovaru.

        Takže skús dokázať že sa nejednalo o lenivosť, a pozri čo ti napíše príkaz "man grep" v termináli. V kombinácii s GNU date je ideálny na prehliadanie systémových logov.

        • RE: logy 18.01.2018 | 07:34
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Pisanie vo forach diakritikou by mozno chcelo aj samostatne vlakno, ale WlaSaTy ma tym zaskatulkovanim medzi hipsterov potesil. V mojom veku dochodcu a cloveka s prakticky minusovou perspektivou. Vsetci, co takto piseme, mame svoje dovody a nastastie na forach sa to uz aj vseobecne akceptuje. Myslim si, ze aj v gramatike a pravopise spisovnej slovenciny sa blizime k velkym zmenam, smerujucim k logickym zaverom a ich uzakoneniam.

          • RE: logy 18.01.2018 | 07:59
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            pridám sa k téme diakritiky,

            ja tiež často píšem na fóra bez nej a to z dvoch dôvodov:

            1. bez diakritiky viem písať všetkými desiatimi, s diakritikou nie

            2. často píšem z tabletu alebo mobilu, kde na dotykovej obrazovke je neskutočne odveci písať diakritiku

            PS viem že v mobilných platformách sa dá použiť hlasové diktovanie ale to robím len keď som úplne sám a rozpoznávanie stále nie je stopercentné

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: logy 18.01.2018 | 10:09
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Problém písania bez diakritiky je v tom, že človek píše nezrozumiteľne. To bol aj tento, tu vypichnutý prípad (nalakanie ako naľakanie alebo nalákanie). Ja píšem s diakritikou aj na miniklávesnici mobilu, na obrazovkovej klávesnici smartfónu, a na počítači si nemám problém v prípade potreby prepnúť klávesnicu medzi US a SK aby som písal zrozumiteľne. Nezrozumiteľný dialóg sa totižto stáva zbytočným monológom.

              Ak niekto chce aby mu nebolo rozumieť, tak nech si to po sebe neprečíta. A nech schválne píše tak aby mu nebolo v dostatočnej miere rozumieť.

              A ak niekto požaduje aby mu nebolo rozumieť, tak nech tak kľudne píše. A namiesto interpunkcie môže používať aj infantilné smajlíky.

              • RE: logy 18.01.2018 | 14:31
                Avatar ptr   Návštevník

                vidis ty pises s diaritikou a aj tak ti nerozumiet

            • RE: logy 18.01.2018 | 10:42
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Čo sa týka písania bez diakritiky, to mi tiež vadí, avšak menej, ako keď niekto píše s hrubkami. Najviac ma vytáča nesprávne písanie i a y. Vrchol je, že keď na to niekto upozorní, tak sa tie chyby naďalej objavujú a dotyčný, ktorý na to upozornil, je za de..la.

              • RE: logy 18.01.2018 | 10:53
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                mi mlady nemame cas na nejaku zbitocnu gramatyku oldchool interpunciu :)))

                • RE: logy 18.01.2018 | 12:41
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  :)))

                • RE: logy 19.01.2018 | 07:03
                  Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                  Presne tak, tento admin je moj clovek.

    • RE: logy 17.01.2018 | 22:09
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      @ Wlasaty

      Lenivosťou by som to nenazval, skôr pohodlnosť.Aj tak ďakujem za nakopnutie:)

      • RE: logy 18.01.2018 | 21:04
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        U mňa nikdy nie je poznať, či píšem z mobilu, alebo desktopu, ale vždy sa snažím uctiť si diskutujúceho aspoň v rámci Slovenčiny ktorú trochu ovládam.

        Beriem to tak, mám ťa tak v piči, že mi nestojíš ani za dĺžeň. Je to bežná prax mladých si nikoho nevážiť a ste najmúdrejší a najšikovnejší. Neuveríš, ale tiež som bol mladý, bol som najmúdrejší, ale nechal som si to pre seba.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: logy 19.01.2018 | 08:17
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Mňa viac vytáča keď je niekto lenivý a nedáva smerovky pri šoférovaní, stretávam sa s tým každý deň (ale to je na inú tému). Tiež neriešim diakritiku cez mobil. Ale som háklivý na vety bez čiarok a inteligencia človeka sa často prejaví skôr na gramatike.

          • RE: logy 19.01.2018 | 10:57
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pokiaľ si to po sebe prečítaš a poprípade opravíš tak aby tvojím slovám aj iný človek, tak je to v poriadku. Iná vec je keby si sa posmieval inému že tebe nerozumie keď píšeš tak aby tebe nebolo rozumieť.

            Inak, smerovky sú len jeden z problémov na cestách. Máloktorý vodič použije smerovky pri odbáčaní keď sú na okolí len cyklisti alebo chodci. Ďalšia vec je zbytočné používanie diaľkových svetiel. Veľa krát som to zažil. A to dokonca pri cyklistovi ktorý mi cez deň svietil do očí svetlom o sile viac ako 10W LED bez šošovky (mal to natočené mierne dohora). No, v noci je to ešte horšie. Ideál je keď má niekto výkonovú čelovku, čumí ti do ksichtu a nerozumie že prečo ti to vadí.

            • RE: logy 19.01.2018 | 16:52
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja mám tiež také svetlo na bajk a keď si ho nechtiac pootočím viac hore ako je treba tak mi aj kamióny blikajú aby som vypol diaľkové ;-)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: logy 19.01.2018 | 19:18
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Čiže máš ten model s gumovým úchytom ktorý nedrží. V tom prípade si všimni stať

                464/2009 Z.z., VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky 464/2009 Z. z.

                (2) Bicykel počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť vybavený týmito zariadeniami na svetelnú signalizáciu a osvetlenie: a) svietidlom svietiacim dopredu bielym svetlom spĺňajúcim najmenej technické požiadavky podľa technickej normy; svietidlo musí byť nastavené a upravené trvalo tak, aby referenčná os svetelného toku pretínala rovinu pozemnej komunikácie vo vzdialenosti najviac 20 m od svietidla a aby sa toto nastavenie nemohlo samovoľne alebo neúmyselne zásahom cyklistu meniť; ak je pozemná komunikácia dostatočne a súvislo osvetlená, môže byť svietidlo nahradené svietidlom s prerušovaným svetlom bielej farby,

                A za odmenu si s tým zasvieť v noci do očí, a urob kotúl aby si vedel ako sa cítia tebou oslnení ľudia.

                • RE: logy 19.01.2018 | 20:56
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  presne to mam ale pouzivam to aj mimo ciest a potrebujem to mat nastavitelne, v premavke to nastavujem tak aby som nikoho neoslepoval (je to aj pre moju vlastnu bezpecnist)

                  ak by ma zastavili policajti nech mi dokazu ze som ten bajk iba netlacil :-;

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: logy 19.01.2018 | 21:43
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Takže keď si to nechtiac pootočíš tak že to už vadí aj kamionistom a bliknú ti naspäť aby si stlmil svetlá, tak vlastne v premávke nikoho neoslňuješ. A policajti ktorí majú už roky zapnuté certifikované kamery schopné za jazdy zosnímať ŠPZ ti podľa teba nedokážu zistiť podľa rýchlosti či si ten bicykel tlačil alebo si sa na ňom viezol.

                    Vždy ma fascinoval syndróm nezraniteľného supermana. Len dúfam že nenosíš slipy cez nohavice. Predpokladám že tvoj omyl pramení z presvedčenia že ako chodec môžeš na cestnej komunikácii oslňovať účastníkov cestnej premávky. Asi by si si mal nehať vysvetliť tú vyhlášku nejakým právnikom. Možno ti potom zapne že to obmedzenie na svietenie max 20 pred lampión je aj aby ťa niekto nenabral keď ho oslníš. Diaľkové neslúži na to aby ti odpratalo z cesty ostatných.

                    • RE: logy 20.01.2018 | 10:45
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      keby si cital s porozumenim asi by si si pochopil ze presne to iste som napisal, dobre (do 20 m - aj menej staci) nastavene svetlo je aj pre moju bezpecnost (aby ma niekto nezrazil)

                      ale asi ta zmiatlo ze som nepouzil diakritiku

                      policajna kamera musi byt zapnuta, nasmerovana na krajnicu (nie na auta) a objekt musi byt osvetleny, bez toho ta neidentifikuju, blokovu pokutu ti daju len ked bez pochyb preukazu tvoje pochybenie (ak sa nepriznas maju minimalnu sancu)

                      a v prvom rade by najpr museli vyhlasku poznat, veci o autach vedia celkom fajn, ine len tak zbezne (viem zo skusenosti)

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: logy 20.01.2018 | 11:46
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Takže ty vravíš že kabína toho tebou oslepeného kamionistu bola voľakde pod tebou keď na teba blikal aby si stlmil diaľkové. Ten lietajúci bicykel ti funguje na jaký halucinogén pre boha?

    • RE: logy 18.01.2018 | 21:20
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      Ešte raz sa chcem ospravedlniť tým, ktorých som nechtiac urazil. Verte, nebol to môj zámer.

      Zároveň ďakujem za vecné podnety.

      • RE: logy 18.01.2018 | 21:25
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Máš to prepáčené :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org