SAVE BATTERY

Sekcia: Konfigurácia 24.04.2018 | 12:17
Avatar Roman   Návštevník

Ahojte, Presiel som na LINUX Ubuntu avsak ak necham laptop dlhsi cas hybernovat tak sa bateria vybije v priebehu cca 2-3 dni, aj skor.
Pri Win som takz problem nemal a ked som zaklapol laptop vydrzal aj tyzden ci viac.

Prosim kde a ako by som si to vedel nakonfigurovat i na LINUXE ? na Win sa o to starala apolikacia BATTERY SAVE MODE manager ci nieco take ...

avsak s Linux nemam ziadnu skusenost.

dakujem

    • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 12:46
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Treba googlit nazov tvojho ntb a problemy s ovladacmi v linuxe. V linuxe vyrobcovia trochu kaslu na ovladace a tak sa stava ze maju problem s uspavanim. To sa potom riesi tak ze sa urcite komponenty v ntb neuspavaju aby bolo uspavanie aspon ako tak mozne. Cize ak chces dosiahut co najvacsi uspech pri setreni energiou je to system pokus omyl a pretoze je to zavisle komponent od komponentu tak tu bohuzial komplexnu odpoved nemozes dostat. Ako som pisal je to o googleni a hladani.

    • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 12:57
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      dlhsi cas hybernovat

      Bacha aby sa neplietli pojmy.

      • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 14:46
        Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

        100%...

      • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 15:13
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        presne toto som chcel napísať

        ak sa NTB vybíja počas spánku (čo je normálne lebo minimálne RAM je pod prúdom) tak riešením len bude zistiť, ktore komponenty sa neuspali

        ak sa NTB vybíja pri hybernícii (ktora funguje aj na stolových pc bez batérie a po vytiahnutí z prúdu - stav sa uloží do súboru na disk - v linuxe do swap oddielu) tak sa buď najskôr nejedná o hibernáciu (a stálo by za pokus ju skúsiť ako alternatívne riešenie namiesto spánku) alebo je to zázrak

        osobne by som skúsil tú skutočnú hybernáciu, zobúdzanie z hybernácie trvá len o trochu dlhšie ako zo spánku, pc/ntb vôbec nečerpá elektirnu a výsledok je rovnaky (zachované všetky otvorené programy a súbory)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 15:55
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Jj tie pojmy sa často zamieňajú a Win defaultne prechádza do dlhodobého spánku (hibernate).

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 14:57
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Vyzerá to, že niektoré zariadenia sa neuspávajú. V prvom rade by som sa pozrel na výpis cat /proc/acpi/wakeup. Tam by mali byť zariadenia, ktoré dokážu prebudiť notebook (v mojom prípade mám enabled LID a SLPB, teda otvorenie a tlačidlo zapnúť). Ak sú zapnuté USB mohol by to byť problém.

      Ďalej by to mohla spôsobovať sieťovka, ktorá čaká na wake on lan (vypína sa ethtool -s eth0 wol d).

    • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 16:25
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pri hibernácii dôjde k zastaveniu procesov, a uloženiu obsahu RAM na disk aj s stavom procesora. Následne sa počítač alebo laptop/notebook sám vypne a stíchne. Pokiaľ by nastala akákoľvek chyba pri hibernácii, tak sa počítač normálne preberie. Bez ohľadu na operačný systém.

      Ak by sa ti vybíjala baterka po hibernácii, tak je možné akurát to, že ti sama za chvíľu vybuchne keďže má podozrivo vysoký vnútorný odpor cez ktorý sa skratuje a vybíja.

      Podľa prejavu vyzeráš byť bežný konzument bez doštudovania vysokej školy počítačovej. Takže skús opísať čo máš za Linux aj s verziou, a kedy si posledne aplikoval záplaty. Tak isto je rozumné opísať ako sa do toho neuspatia počítača dostaneš. Je možné že máš len vypnutú správu napájania, a akcia pri zaklapnutí dekla nie je uspatie na disk (hibernácia) alebo do RAM (suspend) ale nerobiť nič. Ľudia to prestavujú kvôli torrentom aj ak bežia na baterku.

      • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 17:29
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Napr. antiX ma by default zaklapnutie NTB suspend to RAM, takže to žerie batériu, je to samozrejme ľahké zmeniť na hibernate. Mne to v suspend to RAM vydrží pár dní, takže nemám s tým problém. A toto bude podstata problému tazatele, že má slabšiu batériu, ktorá to neoustojí.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 18:02
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To je ovšem východzie nastavenie nielen v Antixe, takže predpokladám že to má aj Roman. Len si splietol slovíčko.

          V prípade Suspend To RAM sa uspia všetky komponenty, a odpoja sa im hodinky. Ostane len občasné obnovovanie RAM. A ak by tiež nastal nejaký problém s rýchlym uspatím do RAM, tak sa počítač preberie do plnej prevádzky. Akurát bude mať zavádzajúco čiernu obrazovku kvôli šetriču. A prestane mu poblikávať signálka uspatia. Pokiaľ by mu na novom počítači fungovalo Suspend To RAM, tak mu to vydrží podriemkávať aj dva týždne.

          Preto som chcel nech opíše okolnosti. Je možné že to má vypnuté.

          • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 19:13
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
            V prípade Suspend To RAM sa uspia všetky komponenty

            Po Suspend mi furt svieti USB myška, je to síce nula-nič odber ale je. Na druhej strane ak viem, že počítadlo 3 dni nebudem štartovať, tak nevidím dôvod ho nevypnúť. Ale to je zrejme individi.

            Len si splietol slovíčko

            To máš ako s tou Patríciou a partíciou, je lepšie si hneď na začiatku vysvetliť vocogo :)

            • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 19:49
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Neviem či som to už vravel aj tebe, ale zopár ľudí malo rovnaký problém s svietiacou myškou pri vypnutí počítača. Tú myš nepchaj do portu označeného ako napájací, ten sa nevypína.

              • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 20:03
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Ja s tým nemám problém, iba informujem. A ten port nemám označený ako napájací, neviem či sa to v roku Pána 2013 už vôbec označovalo. Pri Suspend svieti, pri vypnutí nie. V každom prípade vďaka za upozornenie.

                • RE: SAVE BATTERY 24.04.2018 | 20:25
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Existovali aj desktopové dosky ktoré mali na hulváta nacvaknuté napájanie USB portov na 5V vetvu zo zdroja ktorá sa nevypínala. Také dosky mali všetky USB porty ako napájacie. S tým napríklad počítali výrobcovia externých 2.5' USB diskov ku ktorým sa nedodával Y kábel na dva porty, ale ktoré žrali viac ako 0.5A (oficiálny strop USB2). Alebo "jednoduché" zariadenia ktoré si nevedeli vypýtať cez USB viac ako klasických 100 mA keďže neobsahovali elektroniku (lampičky, ventilátory a podobné zbytočnosti).

                  To označenie bolo známe hlavne na notebookoch ktoré dokázali dať šťavu aj keď neboli pichnuté do zásuvky. Pri desktopoch bolo slušnosťou že napájacie porty boli vpredu, hoc aj neoznačené. A vzadu to zvyklo zhasínať, ale nie vždy.

                • RE: SAVE BATTERY 25.04.2018 | 19:09
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Práve mám pocit, že prv sa to označovalo a dnes už moc nie, ale to môže byť subjektívna skúsenosť a zrejme to záleží od značky k značke s akou sa kto stretáva.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: SAVE BATTERY 25.04.2018 | 19:30
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ani značenie a ani implementácia nebola povinná. Ale občas sa stala aj vec keď pri obitroch typoch uspania ostali porty pod napájaním keďže mal počítač nastavené zobudenie klávesnicou alebo myškou z USB.

                    • RE: SAVE BATTERY 25.04.2018 | 20:54
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Dokonca môj komp z ktorého práve píšem má všetky porty vypnuté aj za behu, pokiaľ nevidí nejakú komunikáciu. Takže aj keď si pripojím telefón, tak prebehne úvodná komunikácia, batéria sa začne nabíjať a za dve seknudy nabíjanie skončí. Riešim to tak, že pripojím kábel, spustím adb shell a už sa nabíja stále.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org