vim vs emacs (noflame prosim)

Sekcia: Programovanie 25.04.2018 | 11:40
Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

Ahojte, ako sa moje naroky na editory a IDE zvysuju, dozrel cas, ze mi prestalo na serverove editovanie vyhovovat nano a zacal som hladat nieco ine. Samozrejme, dalo sa cakat, ze do finalneho vyberu sa dostanu vim a emacs. Kedze mi je jasne, ze editory patria do skupiny iphone vs. android, playstation vs. xbox atd., tak na kazdy som nasiel kopec dobrych, ale aj zlych nazorov.

V tej zaplave informacii som sa prestal orientovat. Preto sa chcem spytat skusenejsich na ich nazor k jednemu ci druhemu. Prosim nerieste ci je lepsi vim alebo emacs, lebo sa to zvrhne iba na zbytocny flame. Skor by ma zaujimali relane skusenosti s ucenim a pouzivanim.

A co vo finale od jedneho alebo druheho ocakavam?

  • Jednoducha dostupnost a doinstalovatelnost napriec serverovymi distribuciami
  • ovladnutie pokrocilych konceptov editora do cca 1 roku
  • moznost pridavat a editovat skratky
  • moznost jednoducheho prenasania konfiguracii (co je mozne riesit naskriptovanim)
  • ovladanie vylucne klavesnicou pre buduce pouzitie s tiling WM
  • momentalne pouzivam na vyvoj editory od jetbrains (phpstorm, pycharm, ...), chcel by som ich casom nahradit prave vimom alebo emacsom, cize rovnaka alebo vyssia efektivnost pri praci s rozsiahlejsim kodom

Za nazory dakujem.

git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 11:43
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      k poziadavkam som zabudol dopisat moznost pisania vlastnych pluginov.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 16:39
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Dá sa tvoja otázka zodpovedať? Vždy to pre teba bude len o tvojich osobných preferenciách.

        PS: Ja osobne preferujem tretí editor, menovite tradičné vi. Dosť často sa stretávam aj s prastarými komerčnými Unixami na ktoré nebolo oficiálne portované ani nové vim a ani nový emacs. A skús na nejaký zombie systém nainštalovať niečo nové, tak aby si za to nemusel bojovať dlhšie ako je plánovaná životnosť toho stroja. A aby ťa nevyškrtli z výplatnej listiny ak to tam dáš na vlastné triko.

        • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 16:55
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          Dakujem za koment. Prave preto sa pytam na skusenosti jednotlivcov. V tej zaplave informacii co su na webe som sa totizto prestal orientovat a pripadam si ako ked som pred rokmi zacinal s linuxom - prilis vela informacii na spracovanie :) Preto ma zaujima ci jeden alebo druhy nebudu mat nejaky zasadny deal-breaker, pretoze obidvoje vyzeraju ako mocne nastroje, ktore dokazu viac-menej vsetko co od nich uzivatel chce.

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 17:28
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ak každý z tých nástrojov zvláda viac menej všetko čo od nich užívateľ chce, tak sú rovnocenné.

            Vyskúšaj obidva. A neskôr ostaneš pri jednom, alebo pri obidvoch. Ja som ostal pri treťom, a neľutujem. Ale ja mám inú náplň práce ako ty.

    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 17:54
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Oba editory sú skvelé a dajú sa rozšírovať. Ja konkrétne používam vim (priložená ukážka s pár oknami).

      Killer featura pre mňa je stromové perzistentné undo / redo (zachováva sa po ukončení). Po pár operáciách undo a úprave sa môžem stále vrátiť do východzieho stavu (to som nevidel v žiadnom GUI editore, ale vim aj emacs to dokážu).

      Vpravo na screenshote mám rozpísané atribúty a metódy (to zapínam vlastne len kvôli screenshotom, to isté grafické undo naľavo). Zospodu mám vyskakovacie okno s chybami / varovaniami a hore ešte zvyknem mať pri autocomplete zoznam argumentov.

      Emacs má oproti vimu lepšie vyriešený systém rozšírení.

      • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 26.04.2018 | 09:47
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        paci sa mi tvoje rozlozenie prostredia, nieco podobne som si predstavoval aj ja, viac menej podobne to mam aj terajsom IDE, iba s ovela vacsim plytvanim miesta na ikonky a podobne nezmysly :)

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 17:54
      Avatar pampuch   Návštevník

      pozri sa na spacemacs

      ... kombinacia emacsu a vimka

    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 20:04
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      kazdemu venuj tyzden a uvidis, ktory ti viac sadne.

    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 25.04.2018 | 20:22
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Žiadny z nich. Pretože sa často pohybujem aj v inom prostredí, tak som tie pokusy časom vzdal.

      Ak chceš GUI aj terminálový editor v jednom, tak skús Textadept. Ja nehovorím že je to ideál, to by si každý musel napísať svoj editor, ale je fajn.

      Autor je to jeden z mojich obľúbených vývojárov a aj som mu poďakoval za jeho prácu. Chcel som mu prekopať aj web aby nevyzeral ako z minulého tisícročia, niečo som splácal aj v Blenderi, len ten čas kua, kde vziať viac času.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 29.04.2018 | 19:33
        Avatar Marfológ   Návštevník

        v akom inom prostedi ? :)

        • pre windows existuje gvim portable verzia ...
        • pre mac - mac vim
        • na androide vimko ide paradne v termuxe alebo gnuroote...
        • v iOS sa nevyznam

        • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 29.04.2018 | 21:54
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak používam GUI editory a občasne aj cli (terminálové) editory a je fajn, keď to má podobné ovládanie o operačný systém mi nejde.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 26.04.2018 | 09:52
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Dakujem vsetkym za commenty, rozhodol som sa vyskusat ako prvy emacs s tym ze sa naucim aj skratky z vim a mozno povolim evil-mode nech viem pouzivat pokrocily editor aj na strojoch kde je iba vi alebo vim. Ak nenerazim na nejake neprekonatelne zadrhely tak pri nom zostanem, ak mi nebude vyhovovat tak skusim vim. Temu mozte locknut ako potencialne flamovy prispevok. Este raz dakujem :)

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 08.05.2018 | 00:26
      Avatar POSIXar   Návštevník

      Vsechny body az na ten posledni (udelat z nich plnohodnotne IDE sice s odrenyma usima jde, ale postrada to smysl, protoze IDE jsou "integrated" prave proto, ze jsou specificka pro nejaky typ uloh ci aplikaci, avsak Vim a Emacs vcetne jejich tisicu pluginu jsou presto genericteji orientovane; je vhodnejsi si doinstalovat Emacs ci Vim plugin do nejakeho existujiciho IDE - mam dobrou zkusenost s Vim pluginy do Netbeans, Eclipse, Qt Creator) splni oba editory na vice nez 100%.

      Dokonce ta vyse kritizovana multiplatformnost je u obou perfektni (napr. Neovim bezi na Windows v plne sile - tedy vcetne prace se schrankou apod.; neni ani nutne instalovat, nybrz pouze rozbalit a vse jede out of box).

      POSIX shell je by default ovladatelny Emacs zkratkami - do vi-like rezimu prepinam pomoci:

      sntahu

      Na druhou stranu POSIX nediktuje pritomnost Emacs (ktery skutecne na vetsine systemu by default neni k dispozici), nybrz:

      vi

      Osobne pracuji v plne multiplatformnim prostredi a vsude pouzivam Neovim (pod Windows tedy spoustim pribalene nvim-qt.exe namisto nvim.exe, protoze mi nevyhovuje cmd.exe jako terminalovy emulator). Ve Windows jsem si pridal 4 polozky do "Send to" menu (nvim, nvim diff, nvim as Admin, nvim diff as Admin), ktere mi vyrazne zvetsily komfort editace jakychkoliv souboru.

      Jo a maly tip pro Windows - vykaslete se na cmd.exe apod., stahnete Git pro Windows (cca 37 Mbyte) a vyuzivejte vse co v tom malem balicku ziskate (je tam kompletni git, kompletni POSIX awk, POSIX grep, POSIX shell - konkretne bash, atd.). Proste ultimatni balik "bez prace", ktery garantovane pobezi i na super starych Windows masinach (je vyvijeny obrovskou komunitou a udrzovany). A daji se samozrejme volat vsechny binarky jako z cmd.exe a jeste k tomu je tam zabudovana podpora pro cesty se zpetnymi lomitky, takze nemusite hnout ani prstem a proste skriptujete v POSIX shellu pro Windows jako by se nechumelilo (vcetne podprocesu, pipes, atd. - proste absolutne bez omezeni). Musim rict, ze tento objev mi jiz nyni usetril stovky hodin prace (jsem nucen pracovat na Windows v mem hlavnim zamestnani). A to i presto, ze nepracuji jako programator.

      • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 08.05.2018 | 00:29
        Avatar POSIXar   Návštevník

        POSIX shell je by default ovladatelny Emacs zkratkami - do vi-like rezimu prepinam pomoci:

        set -o vi

    • RE: vim vs emacs (noflame prosim) 08.05.2018 | 08:57
      Avatar uid0 Debian  Používateľ

      - ked nic ine, tak emacs a org-mode bude pre mna vzdy nenahraditelny

      - daemon rezim prezije X session - ale lucid, nie gtk verzia, potom sa aj rychlo startuju dalsie klientske okna

      - ja sa drzim vacsinou v jednom okne, podla potreby sa da zapinat speedbar z CEDET (uzitocne ak sa clovek neorientuje v strome projektu), mam tam tabbar-mode, desktop-mode a neviem este co

      - na autocomplete mi postacuje univerzalny dabbrev-expand (M-/), ktory hlada keywordy v otvorenych bufferoch

      - su tam pokusy o balickovacie systemy, ale som dost pozadu a na starsich emacsoch z debianu mi to nejde na 100 %

      - super je samodokumentacia C-h f pre popis funkcie, C-h k pre klavesove skratky

      - klavesy Fn su volne na namapovanie uzitocnych veci (trebars F1 pre dokumentaciu daneho jazyka, F3 F4 start a end macro, ...), rozne rezimy maju svoje vlastne skratky (definovane pre dany mode cez add-hook)

      nekonecne customizovatelny, vela veci co som nastavil a nepouzival som aj zabudol. dobry zdroj je emacswiki.

      Debian. apt-get into it…