Kubuntu a UEFI

Sekcia: Konfigurácia 26.05.2018 | 23:41
Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

Ahojte,

Dostal sa mi do rúk upgradeovany Dell Inspiron 5558 a tak som chcel vyskúšať nejakú distro-turistiku. Je tam na disku aj Windows 10 ktorý som chcel zachovať.

Začal som s novou Fedorou 28. Tam ma zaujal nový grafický rozdeľovač diskov ktorý je asi jeden z najlepších čo som zatiaľ videl. Dokonca aj LVMka dokáže úplne jednoducho vytvoriť. Musel som EFI partíciu čo bolo pod WIN dať mountovat na /boot/EFI inak ma rozdeľovač nepustil.

UEFI bolo zapnuté aj so Secure Bootom a všetko šlapalo.

Prišlo na rad nové Kubuntu 18.04. Pri prvotnej voľbe mi ponúklo okrem live aj OEM inštaláciu. Keďže som to videl prvý krát ani som to negooglil tak som uvažoval či dať to ale nakoniec som to inštaloval cez to. Rozdelenie diskov som dal štandardne pre mňa, keďže Buntu systémy majú custom rozdelenie na LVMka na pikaču tak som bol rád že som si to vytvoril prv už vo fedore a len som naformatoval a pripojil. Bootloader som dal na /dev/sda2 kde bola partícia EFI.

Problém nastal pri boote do grubu. Nedal mi na výber ale dal hlášku niečo ako:

minimal bash like line editing is supported for the first word tab

Skúšal som aj klasickú inštalácii z Live. Skúšal som boot-repair z Live a dokonca som skúšal aj odstrániť LVMka a vytvoriť len jednu / partíciu. Vypol som aj Secure Boot.

Tak neviem či to majú rozbité alebo robím chybu niekde ja.

    • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 07:15
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      OEM inštalácia bola vždy určená na nainštalovanie nového, čistého počítača.

      • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 20:57
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Dobré vedieť.

    • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 09:01
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      OEM skratka je niečo ako Original Equipment Manufacturer, takže ak inštalátor našiel už inštalovaný OS, vyhodnotil to ako zle.

    • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 10:02
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Skúšal som aj klasickú inštalácii z Live. Skúšal som boot-repair z Live a dokonca som skúšal aj odstrániť LVMka a vytvoriť len jednu / partíciu. Vypol som aj Secure Boot.

      Inštalátor v Kubuntu funguje spoľahlivo. Keď si už mal spustený Boot-repair, mohol si dať vygenerovať Boot-Info-Script, ak vznikol nejaký problém počas opravy grubu, tak by sa mal vo výpise objaviť.

      Vyskúšal si preinštalovať Grub aj pomocou chrootu?

      Je tam na disku aj Windows 10 ktorý som chcel zachovať.

      Predpokladám, že miesto pre Linux na HDD si vytvoril priamo vo Win cez správcu diskov. S Gparted alebo inými linuxovými nástrojmi zvyknú byť problémy.

      Ak by teda nezabrala ani oprava Grubu cez chroot, navrhol by som urobiť klasickú inštaláciu Kubuntu ešte raz, v inštalátore zmazať všetky vytvorené linuxové oddiely a vytvoriť ich ešte raz a okrem swapu zaškrtnúť aj formát oddielov.

      • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 10:18
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

        Tiez je otazka ci bol ten win. vypnuty alebo len hibernovany.

        • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 21:02
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ha, jasné sprostý fastboot. Pozriem...

          • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 21:31
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            fastboot bol vypnuty

      • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 21:00
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Bolo už večer keď som to robil a po z pokusoch som už aj zabudol pozrieť ligy.

        Jasné shrinkol som to na 30GB vo Windows a išiel som na Fedoru a potom Kubuntu tak ako som písal.

        Chroot tiež nepomohol, musím pozrieť tie logy.

        • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 21:41
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Tohle vyhodil chybu teraz:

          An error occurred during the repair. A new file (/var/log/boot-repair/20180527_193147/Boot-Info_20180527_1931.txt) will open in your text viewer.
          
          You can now reboot your computer.
          Please do not forget to make your BIOS boot on sda2/EFI/ubuntu/shimx64.efi file!
          
          If your computer reboots directly into Windows, try to change the boot order in your BIOS.
          If your BIOS does not allow to change the boot order, change the default boot entry of the Windows bootloader.
          For example you can boot into Windows, then type the following command in an admin command prompt:
          bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi

          Prikladam aj log.

          • RE: Kubuntu a UEFI 27.05.2018 | 21:52
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            To je fuckup.

            Skusil som to znovu a znovu error ale uz to dalo grub a nabootovalo pekne.