qwerty slovenskaklavesnica

Sekcia: Ostatné 24.06.2018 | 15:43
Avatar symbio   Používateľ

Dostal som ntb s archlinuxom od svagra. Ma nastavenu anglicku a slovensku qwertz klavesnicu. Ja som vsak zvyknuty na qwerty slovensku klavesnicu. Ako si ju nastavim???

Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 16:00
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Kukni tutok. Ak s Linuxom začínaš, radšej zmeň distro.

    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 16:19
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak vieš po anglicky, kukni tutok, pokiaľ nie, lombardo to v tom prvom príspevku celkom dobre popisuje, proste musíš zeditovať ten súbor /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf a zameniť tam Option "XkbVariant" ",qwertz" na Option "XkbVariant" ",qwerty" alebo niečo podobné. Keďže si neuviedol, aké máš prostredie, dá sa to iba takto. Pokiaľ by si mal XFCE alebo niečo podobné, tam sa dá klávesnica doinštalovať cez pomocné nastavenia systému. Odinštaloval by si qwertz a doinštaloval qwerty. Možno pri editácii budeš potrebovať rootovské práva, vtedy musíš editovať cez

      sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf
      • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 16:36
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ešte ma napadlo, ako prvé vyskúšaj tento príkaz

        setxkbmap -variant qwerty

        A ešte pre editor nano ak chceš uložiť zmeny, stlač Ctrl-O a pre okončenie editora Ctrl-Z.

        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 17:24
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Mimochodom to setxkbmap -variant qwerty sa prejaví možno až po reštarte. Teda minimálne u mňa to tak bolo.

          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 17:50
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Si si tým istý? Príkaz

            setxkbmap

            sa aplikuje okamžite, ale po reštarte sa aplikuje východzie nastavenie. Nepchal si ten príkaz do xinitrc aby sa aplikoval vo východzom nastavení?

            PS: Bežné moderné grafické prostredia majú nastavenie klávesnice, a tam sa to dá prekliknúť.

            • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 18:13
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Celkom určite som ten príkaz do xinitrc nepchal. Otestoval som ho v termináli a zdanlivo sa nič nezmenilo. Tak som skúsil reštartnúť a už to fungovalo. No je celkom možné, že je to vďaka mojmu východziemu nastaveniu.Bližšie som to neskúmal.

              • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 18:25
                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                ~$ setxkbmap -query
                rules:      evdev
                model:      pc105
                layout:     sk,us
                variant:    qwerty
                ~$ setxkbmap -variant qwertz
                ~$ setxkbmap -query
                rules:      evdev
                model:      pc105
                layout:     sk,us
                variant:    qwertz
                ~$
                

                Zaujímalo by ma, ako nasimulovať chovanie ktoré popisuješ. Teda, že ten príkaz sa nevykoná, ale zapíše konfiguráciu. Skús ...

                • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 18:55
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Tak toto je záhada.

                  [ivan@idell ~]$ setxkbmap -variant qwerty
                  [ivan@idell ~]$ setxkbmap -query
                  rules:      evdev
                  model:      pc105
                  layout:     sk,us
                  variant:    qwerty
                  options:    grp:alt_shift_toggle
                  [ivan@idell ~]$ zz^C
                  [ivan@idell ~]$ setxkbmap -query
                  rules:      evdev
                  model:      pc105
                  layout:     sk,us
                  variant:    qwerty
                  options:    grp:alt_shift_toggle
                  

                  Variant vypisuje qwerty ale pri stlačení klávesy v prvom riadku napíše z aj keď by malo napísať y.

                  • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 19:32
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Výborne, niečo u teba v archu nedovolí nastavenie klávesnice užívateľom. Dobrá distribúcia. Jedna z tých, čo sú múdrejšie ako užívateľ. Rozmýšľam nad tým, či sa to oplatí vystopovať a nahlásiť chybu. Vzdialený grafický desktop musí byť pecka.

                    Totižto za tých pár desaťročí čo píšem aj na počítačovej klávesnici je pre mňa SK/QWERT[YZ] ten najmenší problém. Horšie je keď ťa posadia za AZERTY a hľadáš písmeno m alebo lomítko.

                    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 19:51
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      To je u mňa v pohode, pretože po reštarte mám klávesnicu qwerty, ktorá je mnou používaná. Len pri experimentovaní stým príkazom sa mi to domotalo. Možno to ovplyvňuje grafické nastavovátko z XFCE. Zrejme je grafické nastavovátko nadradené tomu z príkazového riadku. To je samozrejme iba domnienka.

                    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 28.06.2018 | 08:03
                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                      Malá perlička od dôchodcu-záhradkára! V USA vynašiel jeden chlapík/nechce sa mi to hľadať v knihe vynálezov/klávesnicou s ktorou písali pisarky-úradníčky o 75% rýchlejšie ako na Qerty,/rozloženie znakov/,ponúkol to štátu,ten to však odmietol,pretože vraj by bolo nákladné vymeniť všetky písacie stroje a preškoliť úradníčky!Aj tak končia niektoré dobré nápady!

                      • RE: qwerty slovenskaklavesnica 28.06.2018 | 11:47
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Podľa môjho názoru je to Hoax, pretože si predstav, že už teraz píšu dobré sekretárky 100 až 120 úderov za minútu, čo je viac, ako 2 stlačenia za sekundu a teraz si predstav skoro 4 stlačenia. To reálne nie je možné vydržať viacej, ako niekoľko sekúnd. Ibaže by sa jednalo o nejaký systém tesnopisu, kde by ten stroj rozvíjal ten tesnopis do normálneho zápisu.

                        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 28.06.2018 | 12:49
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                          myslím že Laco hovorí o DVORAK rozložení

                          rozloženie kláves je založené na tom, že už spomenuté najčastejšie používané písmená anglickej abecedy sú umiestnené v prostrednej rade, čo umožňuje napísať viac než 3000 slov bez pohybu rúk. Toto alternatívne rozloženie sa neuchytilo aj kvôli určitému monopolu QWERTY klávesníc a pretože rýchlosť písania na klasických klávesniciach je aj tak dostačujúca (aj keď na rozložení Dvorak sa dá dosiahnuť až o 75% lepšia efektivita).

                          zdroj: https://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/2003/xsimonov.htm

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 28.06.2018 | 13:14
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            V tom článku sa hovorí o efektivite a nie o rýchlosti, takže sa tým zrejme myslí, že o 75 % klesne nutnosť presúvať pri písaní ruku. To samozrejme tiež zvýši rýchlosť, avšak nie až o 75 %.

                            • RE: qwerty slovenskaklavesnica 28.06.2018 | 13:40
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                              áno preto som to sem hodil, rýchlosť neznamená efektivitu

                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • RE: qwerty slovenskaklavesnica 28.06.2018 | 20:00
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Presne tak. Klávesnica qwertz mala usporiadanie na spomalenie písania, aby sa nezasekávali ramená s písmenami. S jednou komerčnou výnimkou : look how fast I can write name of this writing machine - typewriter. Dvorak vznikol až v ére počítačov, a tak urýchloval písanie. Neujal sa aj kvôli tomu, že každá reč by potrebovala úplne iné rozloženie kláves Dvorak.

                                PS QWERTY spáchalo IBM,aby sa vyhlo patentu na písacie stroje. Na Slovensku sa na ten patent nedbalo, a preto staršie ročníky používali qwertz z písacích strojov.

                        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 29.06.2018 | 20:03
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Laci píše o optimalizovaných klávesniciach a je ich už celkom dosť. Mavajú aj špeciálne rozloženia na prsty a áno robia sa na nich rekordy. Ak si napríklad videl zlomené klávesnice bez písmien, kde si človek nalepí vlastné písmená a nastaví si vlastný charmap, to je presne ono.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 29.06.2018 | 23:12
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Laco písal o rozložení znakov, nie o rozložení tlačítiek.

                        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 01.07.2018 | 06:32
                          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                          To ale nemysleli rekordérov ale bežné úradničky v úradoch v USA-lenže museli by vymeniť všetky stroje a preškoliť státisíce pisariek!Knihu som posunul synovi,až sa vráti dám presné info!

                          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 01.07.2018 | 07:52
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            A takto sa prejavuje do kameňa tesaná pozícia monopolu. V tomto prípade monopolu QWERT klávesníc.

        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 24.06.2018 | 18:31
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Oprava v nano je ukončenie editora skratka Ctrl-X.

        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 03.11.2019 | 21:07
          Avatar simon   Návštevník

          Ďakujem. Skúšal som to nastaviť, pretože mi moje nastavenia ovverridlo pro restarte. So sudom spustene setxkbmap po restarte drží nastavenie klávesnice aj layoutu. pecka.

    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 13:17
      Avatar symbio   Používateľ

      no uz som vyriesil... postupoval somn podla navodu od Lombardo 1981 v linku, kt. dal vxmery, ale zabudol som jedny uvodzovky. teraz sa mi uz moj ntb neda spustit. Skusil som ten subor upravit cez live USB, ale ani tam mi nedovoli prepisat subor /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf Proste napisal ze Cannot be saved. Permission denied. Co navrhujete dalej?

      Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 13:54
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Musíš to upraviť ako root. Daj si iba pozor, že v livku je pôvodný súbor, ktorý chceš upraviť na inom disku, nie na USB. Proste musíš najsť ten súbor na tom správnom disku. Treba si na to dať pozor.

    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 13:59
      Avatar symbio   Používateľ

      ja som sa snazil a j som upravil ten spravny subor /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf. Ale zamietlo mi ho ulozit...

      Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 14:05
      Avatar symbio   Používateľ

      skusal som to upravit cez ten prikaz, co dal Livan sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.confale tam chse heslo pre sudo. root nefunguje...

      Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
      • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 14:23
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Musíš popísať situáciu bližšie, radíme ti naslepo, pretože nevieme nič o tvojom notebooku okrem toho, že tam máš arch linux. Ten príkaz čo spomínaš mohol fungovať predtým, keď si išiel z bežiaceho systému. Teraz ak sa to pokúšaš týmto príkazom opraviť z livka, tak ti ten príkaz otvára súbor na USB a nie na opravovanom disku. Aký tam máš súborový manažér? Aké tam máš prostredie?

    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 15:18
      Avatar symbio   Používateľ

      livko mam MX Linux, ntb je nainstalovany arch JVM. Suborovy manazer je demo - File manager v MX livku...

      Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
      • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 15:24
        Avatar symbio   Používateľ

        upravoval som to v FeatherPad aj v Libre office. Tam ked som to dal ulozit, tak napisal: Error saving the document 00-keyboard: Object not accessible. The object cannot be accessed due to insufficient user rights. Vo FeatherPad mi dolu vyskocilo okno so spominanym napisom Cannot be saved! Permission denied.

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 15:51
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Podľa popisu mi vychádza, že si užívateľ, ktorý mal dotazy aj na Arch-linux.cz. Takže postup s pravým tlačidlom poznáš. Budeš postupovať podobne ako pri úprave .xinitrc akurát, že tento súbor je uložený inde. insufficient user rights znamená, že si sa to pokúšal upravovať bez root práv ako obyčajný užívateľ a to ti nedovolí. Preto musíš spustiť súborový manažér ako root, kde aj heslo je root, nájsť na správnom disku adresár /etc a pod ním ten správny súbor, otvoriť ho, ako root, zeditovať a uložiť. Iba ako root ti ho dovolí opraviť a uložiť. Inak ja osobne by som ti odporúčal dve možnosti, ako vyriešiť tvoj večný problém. Buď požiadať tvojho strýka, nech ti to spojazdní, tak, ako to ty potrebuješ alebo si tam nainštaluj MX Linux. Arch Linux + JVM je pre začiatočníka vražedná kombinácia, pokiaľ to nechce používať tak, ako to je ale chce si tam občas niečo nastaviť.

          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 15:56
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Mimochodom v žiadnom prípade sa konfiguračné súbory nepokúšaj upravovať v libreoffice, pretože ten ti tam uloží aj riadiace príkazy. Musíš to upravovať v jednoduchých editoroch typu nano, xed, mousepad a podobne.

      • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 15:25
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Podľa dokumentácie, kapitola 2.4 by mal byť v Livku meno aj heslo "root"

        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 15:53
          Avatar symbio   Používateľ

          Mna sa to nic nepytalo, proste zamietlo ulozit subor nastaveni klavesnice... v dvoch rozdielnych editoroch... zamietlo to ulozit!!! ale to sa uz opakujem...

          Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 16:35
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Súbor to odmietlo uložiť, pretože si ho neotvoril ako root ale ako obyčajný užívateľ.

            • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 17:38
              Avatar symbio   Používateľ

              dakujem vsetkym za asistenciu..
              Uz som zistil, kde bol zakopany pes...
              V tom konfiguracnom subore bol zapis
              Option "XkbModel" "pc105-inet",
              ktory som povazoval za neskodny... stale vsak po vsetkych pokusoch bola klavesnica qwertz. Ked som ho vsak zmenil na
              Option "XkbModel" "pc105",
              zrazu sa klavesnica stala qwerty
              Ano Livan, som to ja z fora arch-linux.cz :)
              Stale vsak neviem, co si myslel s tym pravym tlacidlom. Poriesil som to tak,ze v tom editore FeatherPad som v podmenu Edit nasiel editovat ako spravca, tak som to vyuzil a to vyriesilo problem s odmietanim olozenia suboru. Teraz v tomto archlinuxe pouzivam Geany a tu si tiez neviem nastavit aby som fungoval akospravca...
              A mozno to je dobre, ked vidim, co vsetko dokazem pokazit :D
              Dakujem Vam vsetkym za trpezlivost a ochotu mi pomoct s mojim vymyslom, ktory som uz vyriesil k mojej spokojnosti...
              Mozno tata tema niekomu pomoze
              Ja dufam, ze si tak skoro nebudeme pismenkovat ;)

              Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
              • RE: qwerty slovenskaklavesnica 25.06.2018 | 17:44
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                No pokiaľ si mal takú možnosť v tom editore FeatherPad, tak to je fajn. Ušetril si si robotu. To pravé tlačidlo som myslel tak, že by tam v niektorých súborových manažéroch mala byť možnosť nastaviť spustenie ako root. Minimálne v MX Linuxe som na také narazil.

                • RE: qwerty slovenskaklavesnica 27.06.2018 | 16:05
                  Avatar symbio   Používateľ

                  skusal som stlacat prave tlacidlo na viacerych miestach, ale nepochodil som... Boh ma ale osvietil a dal mi najst v podmenu Edit editovat ako root. A s tym som to poriesil.... ale to iba vdaka Bohu :)
                  (co si spominal stlacit prave tlacidlo v Arch mad menu, tak to reaguje ako lave - otvori menu)

                  Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
                • RE: qwerty slovenskaklavesnica 27.06.2018 | 18:06
                  Avatar symbio   Používateľ

                  Opravujem, to editovanie ako správca sa dá urobiť v MX Linuxe v správcovi súborov. Tam keď kliknem tým tvojim pravým tlačidlom ;) na súbor, dá v ponuke editovať ako správca... Práve tam mi pomohlo to tebou spomínanépravé tlačidlo :D

                  Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
                  • RE: qwerty slovenskaklavesnica 27.06.2018 | 20:38
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    No presne to som mal na mysli, ibaže som si to presne nepamätal, keďže MX Linux nepoužívam, len som s ním chvíľku experimentoval.

    • RE: qwerty slovenskaklavesnica 01.07.2018 | 19:03
      Avatar vren   Návštevník

      Tu najdes Windows SK layout pre Linux

      https://bitbucket.org/vitren/linux_public.git

      • RE: qwerty slovenskaklavesnica 01.07.2018 | 20:39
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        keď vidím bitbucket.org robí sa mi zle.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: qwerty slovenskaklavesnica 02.07.2018 | 08:13
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          prečo ?? seriózne by ma to zaujímalo

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 02.07.2018 | 14:45
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Mňa nie. Jeho subjektívne hodnotenia nevyzerajú objektívne.

          • RE: qwerty slovenskaklavesnica 02.07.2018 | 16:55
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak to porovnaj napríklad s Giteaou.

            Zroluj si dole na screenshoty, takto nejak má vyzerať dobre urobený softvér na zdieľanie, inak mi stačí terminál a web fejs už vôbec nepotrebujem, úplne stráca zmysel.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org