Kúpa notebooku

Sekcia: Hardware a Drivery 06.07.2018 | 08:21
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, chcem kúpiť notebook na bežnú prácu na ktorý by šiel Linux Mint. Strop som si dal okolo 550 Eur plus/mínus (idem kúpiť aj bezdrôtové slúchadlá), celkom sa mi pozdáva tento Acer Aspire 5 a možno by som k SSDčku dokúpil aj disk na dáta. Máte nejaké skúsenosti s týmto železom v kombinácii s Linuxom? Ďakujem za postrehy,,,

    • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 08:31
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Ak mas rozpocet a nechces ho prekracovat tak miesto disku si kup do neho radsej RAMku.

      • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 08:37
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Aj nad touto variantou som rozmýšľal, zálohu dát z kompu by som vedel obísť aj externým diskom. Musím si preklepnúť či by zapasovala táto pamäť.

    • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 08:43
      Avatar redhawk75   Používateľ

      acer + mint = problemy.

      ACER ma specificky firmware (BIOS po starom) daco vie o tom aj vxmery.

      moje posledne skusenosti, acer mint 19 su zle, touchpad nefunguje v advanced rezime, pri instalacii cez uefi nie vzdy akceptuje grub64 (netusim dovod, pomohol reset biosu do default, prepnutie uefi secure restart deaktivacia secure a opatovna instalacia lm)

      s xubuntu a mx linux s akceptaciou efi bez problemov aj secure

      cize ak acer+lm, treba otestovat presne ten model.

      alebo pozriet :

      ASUS ZENBOOK UX410UA-GV024, ASUS VivoBook S14 S410UA-EB045, ci s doplatkom nejaky dell (cca 600eur)

      • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 08:53
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Vďaka za koment, nemám problém nahodiť iné distro, na LM mám nejaké tie poznámky s repozitármi a softom čo pridávam, takže kľudne aj Xubuntu. Ak to mám správne chápať mám ísť radšej do Dellu alebo Asusu? Už sa dlhšie rozhodujem a rád by som už kúpil noťas aby som nenarazil na niečo iné, čo mi padne do oka :-)

      • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 08:59
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Pozerám že tie Asusy majú len 128ky SSdčka, takže to nie, min 256ku alebo kombináciu s HDD,,,

        • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 10:01
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Skus lenovo alebo dell.

          Alebo ist do refurbished modelov. Daju sa najst super Lenova Tcka za rozumne ceny a len si ho upgradeujes.

          Ja mam dobre skusenosti s tymto predajcom: BigOn

    • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 10:39
      Avatar Yonko   Návštevník

      Dell xps/latitude z bazaru.

      • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 11:41
        Avatar redhawk75   Používateľ

        dell je urcite lepsi, novy alebo refurbished

        ano radsej asus epsie ako acer

         

        • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 15:14
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          To, ze vsetko ine nez Acer je uz prekonane, ja naopak, Acer-u verim. Mam od r.2005 Acer Aspire 3003 WLMi este s 32bit. procesorom, RAM pamat zvysena na 1,5 GB a do dnes slape, momentalne s MX16, ale predtym s Xubuntu a neskor s LM. Okrem prasknuteho plast. pantu ziaden problem. A do buducna? Vyskusame minimalisticku verziu Xubuntu, ale neviem, ci tam moze byt 32bitovy procesor.

          • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 15:23
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Vsetko ina ako acer je stale v mode. To ze mas historicky kusok ktory slapal? Moze byt aj mam doma 15 rocny kusok aspire a je tam este XP ktore funguje - je niekede zapadany prachom ale keby som ho zapol tak ide.

            No acer dnes ani zadarmo.

            • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 19:59
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              No vidis, tak sme uz dvaja, ale ty ani zadarmo a ja by som za vytypovanu zostavu od Acer aj zaplatil. Ale, momentalne sa mi viac pacia NB a la Toshiba Portege X30.

          • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 22:06
            Avatar redhawk75   Používateľ

            stare acery boli dobre, teraz maju dost problemov. ono skoro ich insyde biose a tiez displej 1366x768.

            inak mam 2 acery chromebook a notebook a az na par problemov s LM (17-19) celkom v pohode

            xubuntu 18.04 je aj 32bit a slape v pohode

    • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 12:25
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Ja mám Thinkpad T420. Cena asi 150€ + 16GB RAM (140€) + SSD (80€) + baterka (80€). Keby som kupoval dnes tak asi zoberiem verziu T420s a kúpil by som si lepší display (niektorý z full HD IPS panelov s vysokým gamutom, na T420s sa dá vymeniť ľahšie než T420, prípadne 2K), alebo 430 a klávesnicu z 420 + hardvérový flasher biosu.

      • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 13:51
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Už len kvôli USB 3.0 príp. 3.1 chcem ísť do nového notebooku, zálohujem a ukladám dáta na externý disk. Nemusí to byť hneď najvýkonnejší model, len nech to má full HD rozlíšenie, min. 4 GB ramku s ďalším voľným slotom a ssdčko tiež poteší. Inak pomer cena/výkon mi príde celkom dobrý aj u Lenovo Yoga, ale nepoznám tieto dotykové notebooky. Osobne som mal značky notebookov HP, Acer Extensa a Lenovo radu G a posledné dva mi pár rokov poslúžili, HP kľaklo po záruke.

        • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 14:28
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Pre mňa je najdôležitejšie nech to má dobrú klávesnicu a slušný výkon a veľa RAM. USB3 čo ja viem, za smiešny peniaz dokúpim expresscard-usb3, takže až tak ma netrápi a okrem toho má esata.

          • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 15:48
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Oki a čo tak Lenovo ThinkPad E470? Je to kus nad rozpočet a ani netuším, či sa kvalitou približujú starému IBMku, ale možno by som sa buchol po vrecku.

            • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 16:37
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              Pravdu povediac nemám prehľad v žiadnych notebookoch, ktoré nemajú normálnu klávesnicu. Ak by som mal odporúčať nový thinkpad tak by som odporúčal T25 ;)

            • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 18:06
              Avatar okl   Návštevník

              hej urcite ma cinska picovina kvalitu IBM

              • RE: Kúpa notebooku 07.07.2018 | 08:24
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Myslím, že kvalita IBM je preceňovaná. Na starom thinkpade ešte z čias IBM som mal dosť prasklín, ale novší (T420) nie je z tak tvrdých materiálov a vyzerá, že zvláda hrubé zaobchádzanie bez problémov vďaka väčšej pružnosti.

                Na druhej strane sérii E by som neveril vôbec. Sú to hrozne reklamované stroje. Konštrukcia nemusí byť zlá, ale počet reklamácii na predané kusy je šialený a servis Lenovo je otrasný. Na prácu preto odporúčam skôr starší overený thinkpad kde je možnosť rýchlo zohnať si náhradné diely a opraviť si to sám doma, alebo ak nie sú problém peniaze tak dell s next business day supportom je super.

    • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 20:42
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Ja mám furt niečo iné. Hlavne sa vyhnúť slabučkým procesorom a ak by to šlo, tak 256gb disk ssd

      • RE: Kúpa notebooku 06.07.2018 | 22:07
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ano tie Intel Celeron J a N su uzasne :-)

        • RE: Kúpa notebooku 07.07.2018 | 06:00
          Avatar lop   Návštevník

          Ten N-kový ťa asi riadne nasral, raz si ho pekne nazval „tabletoidný zmrd“ :D

          • RE: Kúpa notebooku 07.07.2018 | 11:14
            Avatar redhawk75   Používateľ

            jj je to strasne. este aj stary C2D T5250 je oproti tomu silny (z roku 2007)