Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži

Sekcia: Hardware a Drivery 07.07.2018 | 22:43
Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

Zdravím. Chcel by som poradiť pri probléme s teplotou na notebooku ASUS x550vb.

Problémom je, že pri nečinnosti dosahuje teplota CPU od 58°C do 64-65°C. Pri záťaži som sa dostal k nejakým 85°C, čo nie je také strašné, ale nevyužíval som CPU na 100% a pravdu povediac, radšej som ukončil náročnejšiu prácu, aby to nešlo vyššie.

Technicky by malo byť 65°C v nečinnosti ešte v poriadku (105°C - 40°C = 65°C), ale je to hranica. Prosím o radu preto, že na Antergose som mal teplotu pri nečinnosti bežne okolo 49-50°C a túto teplotu sa mi darilo dosahovať aj na Xubuntu 18.04 po prejdení na jadro 4.17. Niečo sa však stalo, a cez deň ani pri nečinnosti nedokážem zraziť teplotu pod ca. 60°C, teraz navečer je to okolo 58°C.

Tlp je nainštalované, fungujem s vybratou batériou a zapnutou chladiacou podložkou pod notebook, procesor som nastavil do režimu "powersave." Teplota je taká, aká je na priloženom obrázku.

Informácie o notebooku:

System:    Host: 100pc Kernel: 4.17.4-041704-generic x86_64 bits: 64
           Desktop: Xfce 4.12.3 Distro: Ubuntu 18.04 LTS
Machine:   Device: laptop System: ASUSTeK product: X550VB v: 1.0 serial: N/A
           Mobo: ASUSTeK model: X550VB v: 1.0 serial: N/A
           UEFI: American Megatrends v: X550VB.217 date: 01/22/2014
CPU:       Dual core Intel Core i5-3230M (-MT-MCP-) cache: 3072 KB
           clock speeds: max: 3200 MHz 1: 1197 MHz 2: 1197 MHz 3: 1197 MHz
           4: 1197 MHz
Graphics:  Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
           Card-2: NVIDIA GK208M [GeForce GT 740M]
           Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 )
           drivers: modesetting (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: 1366x768@60.04hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile
           version: 4.2 Mesa 18.0.0-rc5
Audio:     Card Intel 7 Series/C216 Family High Def. Audio Controller
           driver: snd_hda_intel
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.17.4-041704-generic
Network:   Card-1: MEDIATEK MT7630e 802.11bgn Wireless Network Adapter
           IF: N/A state: N/A mac: N/A
           Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCIE Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169
           IF: enp4s0f2 state: down mac: 
           Card-3: ASUSTek N10 Nano 802.11n Network Adapter [Realtek RTL8192CU]
           driver: rtl8192cu
           IF: wlx2c4d54ce06df state: N/A mac: N/A
Drives:    HDD Total Size: 500.1GB (21.2% used)
           ID-1: /dev/sda model: WDC_WD5000LPLX size: 500.1GB
Partition: ID-1: / size: 457G used: 99G (23%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 59.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: 2800
Info:      Processes: 199 Uptime: 55 min Memory: 1508.4/11894.9MB
           Client: Shell (bash) inxi: 2.3.56 

Jednoducho by som chcel dosiahnuť teplotu približne takú, akú som mal na Antergose. Vďaka za každú prípadnú radu.

ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 07.07.2018 | 23:20
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak klasika, za prehrievanie na 90% môže prach, takže, buď prefúknuť kompresorom, ideálne rozobrať, vyčistiť, prepastovať CPU a integráče a nebudeš sa stačiť diviť ako to spadne.

      Mno a bod číslo dva, zabudni na Linux Mint, to je bug vedľa bugu.

      Szia.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 07.07.2018 | 23:49
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        Ok, vďaka. Je mi jasné že prach teplotu zhoršuje a notebook prefúknem. Rozoberať ho nebudem. Chcel som to spraviť, ale keď som videl na youtube video, tak som od toho upustil, možno ho radšej zanesiem do servisu.

        Druhá vec je, že som presvedčený, že tá vysoká teplota nie je len dôsledkom prachu, pretože v Antergose bola tá teplota normálnejšia. Chcel by som len vedieť, že čo by mohlo byť v Antergose iné, že tá teplota je tam nižšia.

        K Mintu. Mint už nepoužívam, plánoval som sa k nemu vrátiť, ale zdá sa, že radšej ostanem pri Xubuntu.

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 08:30
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          Pozor, aj teplovodive pasty casom stracaju svoje vlastnosti co moze mat za nasledok prehrievanie. Ja notebook prepastovavam kazde dva roky, ale to je trosku extrem. Kazdopadne odporucam prepastovat, alebo to nechat spravit v servise ak je stroj starsieho data.

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 16:32
            Avatar redhawk75   Používateľ

            Ja notebook prepastovavam kazde dva roky, ale to je trosku extrem.

            nie zivotnost beznej pasty je cca 1,5-2 roky mx-4 prepastuvam pravidelne ntb aj desktop cca 16-18 mesiacov (do 1,5 roka)

             

            • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 17:03
              Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

              Dobre vediet. Asi menenie pasty zintenzivnim na polovicny cas.

              git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
            • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 17:24
              Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

              Ja som mal kedysi notebook HP Compaq nx8220 (r.v. 2003). Bežne som ho používal od 2009 do 2016, sporadicky až doteraz a pastu som nemenil ani raz a problémy s teplotou som nepociťoval. Akurát som sa trocha obával o disk- ohrieval sa na 42°C. Preto som prepastovanie zatiaľ moc neriešil. Ale hovorím, hodím ho do servisu a som zvedavý, o koľko to klesne.

              ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
              • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 18:26
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                HW je v niekoľkých kategóriach. Napríklad to kancelárske vydrží bez údržby roky, pretože aj pri plnom vyťažení sa nezahreje, páč sú tam komponenty z odpadu a nemá čo pastu prehriať.

                Pokiaľ ale vlastníš HW z kategórie manager a herný, tak to je nataktované na maximum čo to dokáže. Tam sa pasta upeče a nie je žiadny zázrak, že chladič z procáku a grafiky, už nikdy bez poškodenia nedáš dole.

                Potom sú ešte nejaké triedy medzi tým, ktoré tiež už zvládajú väčší výkon a pasta sa časom upeče.

                A tiež ten prach je proste všade, to raz začas riešim prefúkaním kompresorom, ale sa dá kúpiť natlakovaný sprej a tým sa to prefúkne.

                Celkovo sa to volá profylaktika, kde by sa následne mal HW aj otestovať.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 18:42
                  Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                  Zo zvedavosti asi otvorím ten starý notebook a pozriem, ako to tam vyzerá a skúsim to vyčistiť.

                  ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                  • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 19:15
                    Avatar menom   Používateľ

                    Hlavne vyber von tú šedú vatu z mriežky chladiča.Tá sa nedá vyfúkať.

    • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 08:32
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ je teplota v norme vetrák nie je nadmieru hlučný, tak je to v poriadku. Ak by ti vadilo že sa pri vyššej teplote môže viac opotrebovať CPU alebo GPU, tak si predsa môžeš nastaviť hraničné teploty pri ktorých sa budú spúšťať vetráky.

      PS: Ale to s tým povysávaním prachu, a premazaním vrtule je pri starších NB mimo záruky už nutnosť.

    • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 09:54
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Pozri si tento odkaz, či si niečo nezabudol po inštalácii urobiť, či nastaviť.

    • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 10:02
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Tá teplota je v poriadku. Je to procesor s funkciou turbo boost, ktorá pri záťaží pretaktuje procesor na výrazne vyššiu frekvenciu než je bežná pracovná frekvencia. Tento model môže pracovať do teploty 105°C. Neviem, či je to úplne bežné, ale môj notebook ak nemám spustený thermald udržiava pri záťaži teplotu 95-98°C a akurát podľa teploty zapína / vypína turbo boost. Problém s chladením by bol keby pri záťaži znižoval frekvenciu pod maximálnu bez turbo boostu (teda pod 2.6GHz v tomto prípade).

    • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 08.07.2018 | 11:12
      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

      Vďaka za rady.

      Notebook zanesiem do servisu, je to najistejšie.

      Čo sa týka tlp, mal som dojem, že ho netreba nastavovať, v každom prípade si čo-to o ňom naštudujem. Aspoň sa naučím niečo nové.

      Spravil som experiment- len tak z mojej zvedavosti. Nechal som CPU pracovať 3 minúty na 100% záťaži a teplota dosiahla maximálne 81°C.

      Po vyčistení v servise sa ozvem, že o koľko klesla teplota. Neviem, kedy to bude, keďže to evidentne až tak nehorí a momentálne bez notebooku nemôžem ostať.

      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Vysoká teplota pri nečinnosti, aj záťaži 09.07.2018 | 08:53
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ

      Mne stačilo pri vypnutom notebooku poriadne fuknut do otvoru chladenia. Aj pri vyvode aj pri nasavani. Mam HP a nehcem rozoberat pol notebooku. Cuduj sa svete teplota klesla skoro o 10 stupnov. Teraz mam pri práci:

      sensors coretemp-isa-0000 Adapter: ISA adapter Package id 0: +53.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) Core 0: +49.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) Core 1: +53.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) Core 2: +51.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) Core 3: +50.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)

      acpitz-virtual-0 Adapter: Virtual device temp1: +52.0°C (crit = +99.0°C)

      pred tým o dost vyssie. Je to i7. Ventilator ani nepocujem popripade raz za cas sa zapne. Pred tym nonstop, uz som myslel ze ho budem musiet dat prepastovat. Ale ako tak citam vyssie, budem musiet aj tak, je to starsi ntb HP DV7.

      Na minte som si instaloval powernowd alebo tak nejako sa to volalo + cpufreq, teraz na sabayone mam jadro 4.14 a myslim ze som nic specialne nedoinstaloval mam tam ncpufreqd a upower cpupower ale ten tam bol nahodeny od čistej instalacie myslim.