HDD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.07.2018 | 20:39
Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

Dobry vecer,

Tak sa mi stala taka vec, ze som som nastartoval laptop a po zobrazeni grubu mi to akoze zacalo nabiehat spustilo to akoze init a potom to zdochlo.Uz den predtym som zistil nejake problemy.
Tak ma napadaju dve moznosti:

1.Zomrel alebo mi odchadza harddisk-Teraz skusam spustit smartctl /dev/sdb . Prosim, ake prepinace pouzit,aby bol test, co najpodrobnejsi?

2.varianta-Niekto mi hakol laptop.Prave som sa prestahoval do bytovky a moja siet je teoreticky v dosahu susedov. Niekolkokrat som zoskenoval moju LAN, ci tam niekoho neuvidim, ale nie. Vedel by sa pripadny utocnik pripojeny do mojej LAN nejak skryt?
Predpokladam,ze nie je mozne aby sa utocnik nejak napojil na laptop.

Urcite budem robit cistu instalaciu cez wi-fi. Da sa nejako zabezpecit, aby som sa nahodou nepripojil na nejaky medziclanok typu Man in the midle?

P.S.- Ospravedlnujem sa za nepouzitie diakritiky a laicky polozene otazky

Dakujem

    • RE: HDD 14.07.2018 | 21:05
      Avatar debian   Návštevník
      1. man smartctl alebo smartctl --help si neskusal?

        Neaktualizoval sa sam system (automaticka aktualizacia) a nieco zblblo?

        Pri grube (edituj polozku) skus vypnut/zmazat volbu quit pri parametre spustania systemu

        Skus nabotovat ine jadro (inu polozku z jadra.

      2. Vypnut wifi a pouzit kabel

        DNS server si pameta zvycajne 24 hodin IP dalsieho zariadenia. Ak sa pripojil, tak vidis v zozname priradenych IP adries v routre. Ak je tam nejaka neznama MAC, tak je niekto cudzi.

        Dat heslo na router si nechcel?

    • RE: HDD 14.07.2018 | 21:24
      Avatar robot   Návštevník

      Tak ideš asi cez Live. Skús:

      sudo smartctl -a /dev/sdb
    • RE: HDD 14.07.2018 | 21:34
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      Dakujem za reakcie,

      Ano cital som si man stranku smartctl, spustam ho zo SystemrescueCD. Mam 250 GB HDD, ktory ma cca 10 rokov.Viem poviete si,ze uz je po zivotnosti, ale doteraz fungoval.

      Pouzil som prave ten prikaz

      smartctl -a /dev/sdb

      Ale to vyhodilo vysledok v priebehu sekund, co sa mi zda na kontrolu takeho velkeho disku kratka doba, preto sa pytam na prepinace.Teda vas prosim o verziu smartctl, ktory zozbrazi najobsiahlejsi vysledok.
      Dakujem

      • RE: HDD 15.07.2018 | 09:01
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        S.M.A.R.T. si zaznamenáva hardvérové chyby počas fungovania disku. Napríklad že hlavička preletí stopu, že sa prehrieva, že sa niečo neprečíta ...

        Takže kontrola cez nejaký smart... vyhodí tabuľku naozaj rýchlo, pretože sa nič nekontroluje, ale vypíše sa len tá S.M.A.R.T. tabuľka, čo sa zapisuje počas životnosti disku.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: HDD 15.07.2018 | 06:00
      Avatar robot   Návštevník

      V tom výpise je uvedené aké možnosti podporuje harddisk. Short test podporujú všetky, čo som doteraz videl, ale je to iba 2 minúty. Conveyance je tuším 5 minút, ale nie všetky hdd ho podporujú. A ten najdlhší už neviem aký má názov. Ak si to študoval, tak sa v help alebo manuali o tom píše.

    • RE: HDD 16.07.2018 | 20:47
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      Ahojte,

      Tak som dnes spustil z Livecd program badblocks,ktory mi zistil, ze by malo byt vsetko v poriadku.
      Skusil som teda spustit

      smartctl -x /dev/sdb

      a vysledok je v prilozenom subore.Mohol by nato niekto znaly kuknut ci je to ok? Ja sa z toho neviem vysomarit. Fakt je, ze to prebehlo radovo v sekundach.Dakujem

      • RE: HDD 16.07.2018 | 21:25
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ten disk vyzerá relatívne v poriadku, až na zopár drobností. Parkoval už štvrť milióna krát, a má skoro 70 miliónov skorektovaných chýb na prenose. Ten disk má nabehané 4049 hodín počas 2600 vypnutí. To je v priemere ani nie dve hodiny na zapnutie. Chyby sa podľa toho logu vyrojili v jeho 2163 hodine života a to je dosť dávno. Rozšírený test tomu disku zbehol okolo 4044 hodiny života, teda nedávno. Dva krát. Jeden krát si to tichučké vrčanie pri teste vypol.

        Vyzerá to ako keby tomu disku v polke jeho života uhnil kábel.

      • RE: HDD 16.07.2018 | 21:26
        Avatar mrk   Návštevník

        Je tam PASSED tak prešiel, že sa dá používať. Ale dokedy to ti nikto nepovie.Zálohuj.