Linux serverove distribucie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.07.2018 | 00:23
Avatar daidalos   Návštevník

Ahojte,

Aku serverovu distribuciu by ste odporucali? Aktualne pouzivam arch co je super system ale uz nemam tolko casu sa on starat a pravidelne updatovat. Chcel by som nieco menej zive a progresivne, asi rolling release. Rozmyslam nad nainstalovanim nejakeho stabilneho serveroveho distra (CentOS, Debian) a vyuzivanie virtualiek a kontajnerov na specificke ulohy s tym ze by som im mountoval lokalne disky ako /home /tmp a /data napr.

Ine distra ma az tak nenapadli, len tieto dve co poznam. Viem ze Debian vynika stabilitou ale zase je dost casto pozadu, otazka je ci by to vadilo keby som dalsiu cinnost aj tak chcel robit na virtualizovanych strojoch. Ci radsej CentOS co ma podporu uz aj od Red Hatu?

Napadla ma aj Fedora ale ta kedysi bola taka dost progresivna a niesom isty ci by som si zbytocne nezavaril a Ubuntu nemam moc rad.

Ake este su obodbne serverove distra vhodne napr pre kontajnery a virtualky?

    • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 01:34
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Debian / Devuan (with systemd / without-systemd )

      alebo Ubuntu server. take noobs riesenie ale 

      • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 08:55
        Avatar debian   Návštevník
        Viem ze Debian vynika stabilitou ale zase je dost casto pozadu, otazka je ci by to vadilo keby som dalsiu cinnost aj tak chcel robit na virtualizovanych strojoch.

        Tak si nedaj, stable ale testing debianu. (Debian je dobry kompromis medzi stabilitou/odladenostou a aktualnostou).

        • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 09:00
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          "je dosť často pozadu"

          hovorí že bude riešiť veci cez virtualizáciu, takže vela balíkov priamo od debianu nebude potrebovať teda aj zastaranejší stable by mal vyhovovať

          ak stable nemá dostatočne aktuálny balík tak riešením je použiť testing alebo backport pre daný konkrétny balík

          kedže nevieme čo všetko sa vyžaduje od toho OS tak sa ťažko radí ktorá konkrétna verzia by to mala byť, je na zadávateľovi kuknúť si aké balíky potrebuje a či dané distro ich má a či v dostatočne aktuálnej verzii (alebo pokus omyl)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 11:24
            Avatar debian   Návštevník

            Fedora je kus viac aktualnejsia, len to expirementovanie a niekedy nedekoncenost (nepr. KDE a ine), tak som volil debian.

    • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 08:06
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ nemáš čas alebo chuť spravovať server na internete, tak žiadnu. A radšej si hosťujúcu službu prenajmi u profesionála ktorý sa ti za úplatu o to postará.

      PS: Ja si tiež nehodlám svojpomocne vymeniť tlmiče v náprave, a radšej to zverím odborníkom z mototechny. I keď netvrdím že by som to nezvládol.

      • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 08:20
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        +1

    • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 09:19
      Avatar debian   Návštevník

      Ak nemas rovnaky testovaci server, tak rolling release nie. ... Ak su vazne chyby, tak su opravy rychlo. Do max 12. hodin.

    • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 10:16
      Avatar daidalos   Návštevník

      Dakujem za komentare,

      len som si vsimol ze nikto nespomenul CentOS. Je ptori nemu nejake nevola alebo len zhodou okolnosti vsetci radi Debian/Devuan? Ved CentOS je RHEL klon.

      Ano, mate pravdu ze primarne viacej veci chcem riesit cez virtualky a zakladny system nemusi mat vsetko najnovsie. Myslel som skor na drivre, fixy a par programov dolezitych. Ako bolo vyssie spomenute tak ma moznost testingu.

      • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 10:27
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        čo to tak vnímam tak väčšina komunity tu používa a odporúča buď debian based veci (debian, *buntu, mint)

        fedora, red hat a spol sa tu používajú pomenej

        potom skôr MX Linux, antix alebo arch

        ja osobne som tiež naučený na debianovské distrá, len posledný rok experimentujem s archom (manjaro/antergos) a čo sa týka serveru tak som výhradne zástanca debianu a jeho odrôd - lebo tam viem čo čakať a ako to bude fungovať a po archu má debian asi nejlepšiu online dokumentáciu

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Linux serverove distribucie 19.07.2018 | 11:10
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        CentOS je vyborny ale vela ludi je debian like. Najskor povedz co tam chces mat a ked tu bude niekto kto danu sluzbu rozchodil na distre tak ti vie s tym pomoct hned. A podla toho sa mozes priklonit k jednemu alebo druhemu. A stale sa jedna o linux takze...