Manjaro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.08.2018 | 18:47
Avatar caopyp   Používateľ

Dobrý deň

Začnem 1. problém preinštaloval som linux mint 13.3 na Manjaro a to tak že particia kde bolo linux mint som nahradil Manjaro a myslel som si že mi automaticky bude brať /home particiu z minula ale ono si vytvorilo vlastnu takže je Manjaro naištalovaný na 29 GB a zaroveň je to preňho aj /home da sa to opraviť s os. alebo to musim preinštalovať a pri bootovani to inak nastaviť (neviem ešte ako)

Ak sa to da aj os. tak potom sa môžeme zaoberať problemom 2 a to že boot som robil na legacy ale keď som naištaloval Manjaro tak pri spusteni mam na vyber len manjaro ale ja mam dual bot ešte Windows 10 a teda musim prejsť do uefi a tam nastaviť v biose s kade to ma bootovať aby to videlo obidve os.

Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Manjaro 20.08.2018 | 19:09
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Ak si sa sekol aj v tom legacy/uefi tak to preinstaluj. Pri instalacii musis na patriciu s /home nastavit pripojny bod na /home.

      /home sa da nastavit aj po instalacii a to tak ze si zistis UUID particie kde mas /home a to nastavis v /etc/fstab. Nastavis oznacenie disku UUID=cislo_disku_kde_mas_home, dalsie nastavis pripojny bod na /home, ako dalsie das ako je ta particia formatovana co byva obycajne ext4(ale musi byt nastavene to co mas ty), a ako posledne nastavys pripojne parametre napr. defaults 0 2.

      Cele to vyzera napr. takto u mna

      UUID=bdd48eb8-3a0d-4a08-a1e6-3788fab7e7ae	/home	ext4 defaults	0	2

      UUID zistis prikazom

      ls -l /dev/disk/by-uuid
    • RE: Manjaro 20.08.2018 | 19:12
      Avatar caopyp   Používateľ

      tu sa to riešilo aj tu ale grubx64.efi nepomaha.

      Ak dam v biose Select an UEFI FILE

      -> Ubuntu

      -> OEM

      -> Microsoft

      -> Boot

      Ubuntu

      ->fwupx64.efi

      ->grubx64.efi

      ->shimx64.efi

      ->MokManger

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Manjaro 20.08.2018 | 19:58
      Avatar debian   Návštevník

      co mas za win

      • RE: Manjaro 20.08.2018 | 20:05
        Avatar caopyp1   Návštevník

        win10

    • RE: Manjaro 20.08.2018 | 20:19
      Avatar caopyp   Používateľ

      mam to tak že si vytvorilo noveho uživateľa caopyp a vedľa je druhy z minula csopyp ale je tu na jednej particii takže asi ok

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Manjaro 20.08.2018 | 21:11
      Avatar caopyp   Používateľ

      Prvý problém vyriešený môžeme sa vrátiť k druhému pretože kvôli win10 som musel bootovať s legacy a teraz keď prepnem do UEFI a mam tam starý boot od linux mint tak mi vyhodí že to tam nemam logicky pretože som ho vymazal tak a teraz mi treba tabuľku ktoru keď zapnem tak si možem vybrať manjaro alebo windows plus nechcem spúšťať cez legacy za sa mi to trošku pomalšie.

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Manjaro 21.08.2018 | 08:38
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        UEFI bootuje z disku rozdeleného pomocou tabuľky GPT ktorá je na konci disku, menovite zo súboru na logickom disku EFI Boot.

        Legacy BIOS bootuje z disku rozdeleného pomocou tabuľky MBR ktorá je na začiatku disku, obvykle to preskočí na začiatok disku označeného príznakom BOOT.

        Windows 10 64bit dostal pred niekoľkými rokmi záplaty ktoré skonvertovali MBR na GPT aj s celým cirkusom na okolo, tak aby sa chovali ako plnohodnotný 64bit systém.

        Windows 10 používa UEFI Secure Boot, ktorý si uzamkne svojím kľúčom. Teda, dovolí štart len systémom ktoré sú ním schvílené, podpísané a s razítkom z ich politickej strany. Ubuntu tento podpis získalo už dávno pradávno, a ten podpis sa v tichosti dostal aj do Mintu. Ale AFAIK len do vetvy založenej na Ubuntu. Takže nevidím dôvod, a ani možnosť mať v prípade Dual Boot-u Win10 s niečím čo vychádza z Ubuntu pomocou emulácie Legacy BIOSu.

        Niečo mi tu na tvojich krokoch znova nesedí. Nebude jednoduchšie predsa len odzálohovať tvoje dáta a celé to korektne preinštalovať ako 64bit v UEFI móde s GPT a zaplátať, s tým že použiješ rovno Ubuntu?

        • RE: Manjaro 21.08.2018 | 11:11
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          až na to že on chce použiť manjaro (nie ubutnu) by s dalo stebou aj súhlasiť

          pre zadávateľa:

          tu je NAVOD NA INSTALACIU MANJARO V UEFI mode

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Manjaro 21.08.2018 | 12:04
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ja osobne vidím jediný problémik. Pokiaľ je pravda čo píše, teda že má ten jeho nainštalovaný Win10 stále v Legacy móde (roky nezaplátané), tak mu budú podobné návody na inštaláciu Linuxu v UEFI móde na nič. A to bez ohľadu na to, ako sú krásne zrozumiteľné, podrobné a aj s obrázkami. Tie dva rôzne módy BIOSu nedokážu oficiálne spolu koexistovať. Neoficiálne to ide, ale vyžaduje to doktorát z patafyziky.

            To je dôvod, prečo som mu radil nech to urobí ešte raz, poriadne, a s nástrojmi ktoré mu to radšej nahodia samé. Do konca prázdnin má ešte zopár dní, tak prečo ich nevyužiť optimálnejšie.

            • RE: Manjaro 21.08.2018 | 15:36
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              To je dôvod, prečo som mu radil nech to urobí ešte raz, poriadne, a s nástrojmi ktoré mu to radšej nahodia samé. Do konca prázdnin má ešte zopár dní, tak prečo ich nevyužiť optimálnejšie.

              tu úplne súhlasím

              ja som to pochopil tak že win ma v UEFI secure boot mode a toto manjaro nahodil v legacy (zle sa čítal ten text a asi som to aj zle pochopil, preto som mu radil ako nahodit aj manjaro v UEFI)

              pre zadávateľa:

              jednoducho je treba nainštalovať oba OS v rovnakom mode, inak to bude nutné stále prepínať alebo to vobec nebude fungovat siel by som na to tak že by som obnovil stav aby tam bol len windows, ktorý sa automaticky spustí po štarte NTB (microfost ma na to nastroje - treba vygooglovat z hlavy neporadim) a potom by som tam nahodil distro ktore sa bude pouzivat s nezmenenými nastaveniami UEFI/legacy/BIOSu

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Manjaro 21.08.2018 | 19:15
      Avatar Caopyp1   Návštevník

      No tak to mi poradte ako vždy ked mam uefi a nastavin prioritu boot trebárs USB a windows boot dam na posledne miesto aj tak začne bootovať windows aj ked mam zapnuté secure boot aj ked ho mam vypnutí. Keď stlačim F12 tak mam na vyber len s 3 boot takže jedine čo som kedy dokazal nainštalovať tak len cez legacy a potom som dal dajaky prikaz v ubuntu sudo update grubx alebo dačo take potom som došiel prepol do uefi nastavil boot security -> som tam našie ten boot pridal a dal pred windows a tak to fungovalo jedine zatiaľ tak radte mi som ochotný prejsť aj na ubuntu ak mi nič neporadite

      • RE: Manjaro 22.08.2018 | 07:59
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ESTE RAZ TEN ISTY NAVOD kde je na konci popísané aj čo sa dá spraviť v prípade keď UEFI odmieta GRUB

        myslím že v tom článku bude odpoveď na 99% otázok k tejto téme ohľadom manjaro a dualbootu s windows

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Manjaro 22.08.2018 | 08:06
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Povedz mi ešte niečo o tom, ako sa mu zachoval windows po prepnutí BIOSu z Legacy na UEFI v ktorom má teraz Linux.

          Nápoveda: MBR a GPT sú rôzne tabuľky rozdelenia diskov používané v rôznych implementáciách BIOSu a sú na rô... (škoda hrocha na stenu hádzať).

          • RE: Manjaro 22.08.2018 | 08:09
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Wlasaty, kde beries znova istotu ze ma windows pod legacy a nema ho pod uefi?

              • RE: Manjaro 22.08.2018 | 10:21
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Na GPT nenainštaluješ dosovský zavádzač keďže GPT je na konci disku a dosovský zavádzač je súčasťou MBR na začiatku disku. Ale je možné mať naraz obidva typy rozdelenia disku. Problém je, že dosiahnuť rozsynchronizáciu obidvoch rozdelení a následná stratu údajov je viac ako ľahké. A u užívateľa čo nevyštudoval vysokú ítečkársku je istota.

                Windows 10 v legacy móde bolo možné používať pred niekoľkými rokmi. A tu je práve ten problém. Chalan už nevie ako to má. Preto je lepšie keď to radšej urobí ešte raz, a poriadne. A to v UEFI móde, pričom mu neodporúčam vypnúť "Secure Boot" ktorý si asi zmýlil s "Legacy Mode".

                Ale, to je jedno, zbytočne sa opakujem. Ešte má týždeň a pol kým mu skončia prázdniny.

                • RE: Manjaro 22.08.2018 | 11:42
                  Avatar Caopyp1   Návštevník

                  Určite mam wondows 10 iba pod uefi

                  • RE: Manjaro 22.08.2018 | 12:10
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Vyššie si pásal že si ho mal Legacy, a prepínal si to do UEFI kvôli inštalácii Linuxu. To len umocňuje moje presvedčenie že bude lepšie to celé preinštalovať. Či môj názor prijmeš za tvoj, je len na tebe.

                    • RE: Manjaro 22.08.2018 | 12:30
                      Avatar caopyp1   Návštevník
                      druhému pretože kvôli win10 som musel bootovať s legacy a teraz keď prepnem do UEFI ...

                      kde je napisane že windows boottujem s legacy, len pišem že kvôli win10 musim bootovať linux z legacy pretože mi neide bootovať s UEFI kde ma vždy prednosť windows pred ostatnimy boot možnosťami

                • RE: Manjaro 22.08.2018 | 12:10
                  Avatar debian   Návštevník
                  Na GPT nenainštaluješ dosovský zavádzač keďže GPT je na konci disku a dosovský zavádzač je súčasťou MBR na začiatku disku.

                  Zas? Lama decko? .... co tvrdim, si overim a viem, a cim nie som si isty, napisem, ze je moj nazor .... Nastuduj si najprv trocha problematiku a potom nieco tvrd!!! To co tvrdis je uplne klamstvo. Vid wiki alebo napr. Apple description.

                  • RE: Manjaro 22.08.2018 | 12:14
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Tak si prepíš prvých pár sektorov, a uvidíš že ti nezmizne.

                    • RE: Manjaro 22.08.2018 | 12:17
                      Avatar debian   Návštevník

                      Ano, viem, co sa vola backup :) .... Ak prepises zaciatok, prepisal primary original, tak sa pouzije backup, co je zrkadlovo prepravrety primary original ulozeny na zaciatku.

                      A to bol zamer.

                      • RE: Manjaro 22.08.2018 | 12:21
                        Avatar debian   Návštevník

                        oprava Ano, viem, co sa vola backup :) .... Ak prepises zaciatok, prepisal primary original, tak sa pouzije backup, co je zrkadlovo prepravrety primary original ulozeny na konci disku.

                        A to bol zamer.

                  • RE: Manjaro 22.08.2018 | 12:58
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    už len samalama chýba tejto kauze

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Manjaro 22.08.2018 | 13:15
                      Avatar caopyp   Používateľ

                      ten vraj už rezignoval

                      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
                      • RE: Manjaro 22.08.2018 | 13:43
                        Avatar debian   Návštevník

                        Niekedy je mlcat zlato ...

                        Ja pisem, ked to ma prinosnu hodnotu (tj. neprinosny - ak to nenapisem, nikomu to chybat nebude). A sa neopakujem. Raz napisane plati.

                        • RE: Manjaro 22.08.2018 | 15:36
                          Avatar samalama.   Návštevník

                          Raz napisane plati.

                          ... ale opakovanie je matka mudrosti: prestan uz konecne po vsetkych forach pisat tie bludy, lebo to je neskutocne cosi. by ma zaujimalo, kde sa taki magori ako ty, beru. chvilu je klud a potom zase pride nejaky chytrak, co vcera objavil linux a dnes kazdemu rozdava "rady"...

    • RE: Manjaro 22.08.2018 | 13:35
      Avatar caopyp   Používateľ

      Tak to napíšem ešte raz a skúsim to lepšie aby som nezavadzal a aby ste vy mohli pomôcť pridám aj par fotiek.

      Takže Windows 10 mam na UEFI a keď mam zapnute UEFI neviem spustiť live USB ani live CD pričom nezaleží či mam zapnutí security mod alebo nie a keď stlačim F12 a ukaže sa mi okno z možnosťami tak mam len toto

      Manjaro som nainštaloval cez legacy lebo inak som nevedel to išlo ako malo

      Čo chcem? Poradte mi buď:

      Nainštalujem nový OS cez UEFI takže mi poradite ako budem môcť inštalovať operačne systemy cez UEFI kedže to windows s acerom blokujú

      Možnosť číslo 2 nainštalované Manjaro ponechám a pokúsime sa aby pri spustení PC bol nastavený UEFI a na začiatku som mal na vyber OS. (nie automatické zapnutie Windowsu 10) v tomto kroku som skúšal toto ten koniec ale asi som dačo zle urobil nič sa nezmenilo naištaloval som pomocou príkazu

      sudo pacman -S refind-efi

      mam to tu ale neviem kde to mam nakopírovať a že vraj aj premenovať neviem čo s tým

      Ďakujem všetkým ochotným ľudom aj botom na tejto stranke

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Manjaro 22.08.2018 | 13:47
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        najprv k rpoblému s REFIND

        Instructions The refind-install command can be used to automatically install rEFInd (the EFI partition may need to be mounted for this to work). See the Arch wiki for more details.

        teda použi príkaz

        refind-install

        všetko je v tom návode

        k bootovaniu v UEFI - ten obrazok na photoboxe mi nezobrazí (hodí ma len na ich domovsku tranku)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Manjaro 22.08.2018 | 15:14
          Avatar caopyp   Používateľ
          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
          • RE: Manjaro 22.08.2018 | 17:17
            Avatar redhawk75   Používateľ

            podla toho screenshotu tam uefi grub64 vidi (rovnako to mam na acer) Instalacia prebehne, po restarte vypise nie je boot medium. Tak v nastaveni secure (musi byt zadane heslo inak nepovoli zmeny) dam pridat grub64efi a po restarte bez problemu ide (nie je tam uz dualboot ale v biose je serial Win 8.1 natvrdo a ak by som to chcel odstranit musel by som modifikovat bios (je dostupny)) Cize by to malo ist.

            Inak vzhladom k debate je v tom celkom chaos,

        • RE: Manjaro 22.08.2018 | 15:25
          Avatar caopyp   Používateľ
          [caopyp@caopyp-pc ~]$ sudo refind-install
          [sudo] heslo pre používateľa caopyp: 
          ShimSource is none
          Installing rEFInd on Linux....
          The ESP doesn't seem to be mounted! Trying to find it....
          Mounting ESP at //boot/efi
          ESP was found at //boot/efi using vfat
          Running in BIOS mode with a suspected Windows installation; moving boot loader
          files so as to install to //boot/efi/EFI/Microsoft/Boot.
          Installing driver for ext4 (ext4_x64.efi)
          Copied rEFInd binary files
          
          Copying sample configuration file as refind.conf; edit this file to configure
          rEFInd.
          
          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
          • RE: Manjaro 22.08.2018 | 15:59
            Avatar caopyp   Používateľ

            Potom som použil toto

            sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Manjaro --recheck
            

            čo mi vytvorilo EFI/Manjaro/grubx64.efi tak som to v biose vybral a dal na 1 poziciu a ono mi to funguje ide to v UEFI ale keď zapnem pc tak sa načita tabuľka a nie je tam na vyber windows takže musim prepinať poradie v biose ak chcem windows alebo manjaro teda nie je to uplne idealne

            Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Manjaro 22.08.2018 | 13:48
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Čím viac to čítam chlape, tým mám z toho väčší chaos. Naštartuj v Legacy a pošli obrazovku z GParted, vypni, naštartuj v Uefi a pošli obrazovku z GParted takisto, nech majú dobrovolníci nejaký pevný bod.

        • RE: Manjaro 22.08.2018 | 15:23
          Avatar caopyp   Používateľ

          Legacy Gparted

          A v uefi mam windows takže gparted asi nepôjde ale mohol by som od-fotiť cez dajaký podobný program vo windowsu

          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Manjaro 23.08.2018 | 14:53
      Avatar caopyp   Používateľ

      Funguje to

      Ďakujem všetkým

      neviem prečo to nefungovalo na 1 reštart keď som šiel do windowsu a potom naspäť na linux a som sa sťažoval že to neide a teraz keď som potreboval isť na win10 tak som si nastavil boot s win a hodilo mi toto refind menu a už je všetko v ok

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky