Boot mechanik

Sekcia: Konfigurácia 22.09.2018 | 11:14
Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

Chcem aby mi pc bootoval pri starte prv z USB kluca (akbude vlozeny) a az tak hardisk. Nastavil som poradie bootovanie, vid priloha. Skusil 4 usb kluce, cez program Unebootin. A vzdy to nieje ono. Botuje vzdy hardisk. Vie niekto s tym rady kde moze byt chyba, ci nastaveniaa zmenit ? ....MSI Click Bios 5

    • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 11:48
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Podľa mňa je problém v nekorektne pripravenom USB alebo rozdielnom nastavení režimu UEFI a USB. Program UNetbootin nefunguje celkom dobre. Použij na prípravu kľúča Win32disk imager alebo program Etcher, či iný program, ktorý napaľuje v RAW režime. Ja sám mám podobne nastavený BIOS/UEFI a funguje to tak, že ak vložím USB, bootuje z neho, pokiaľ nevložím, bootuje z HDD. Ešte je dôležité, či máš nastavený UEFI/BIOS na UEFI režim alebo legacy. Ak to nesedí, USB v inom reime bude ignorovať. Pretože máš nastavené bootovanie z UEFI USB, tak i UEFI/BIOS musí byť nastavené na UEFI režim, len secure boot by som vypol. A ešte položky od 4 ďalej by som vypol nech tam nemáš taký zmätok. Pokiaľ máš nastavený v BIOSE/UEFI UEFI režim, nastavil by som iba UEFI USB, UEFI HDD, CD ROM. Ešte na UEFI musí byť 64 bitový linux.

      • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 17:17
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        V moznostiach mam UEFI a LEGACY UEFI. Inu moznost mi neponukne. Pri zvoleni UEFI mi vracia BIOS stale dokola. Pri volbe LEGACI UEFI som zmenil prve tri moznosti Boot v poradi 1. UEFI USB, 2.UEFI CD/DVD , 3.UEFI HDD. Vyskusal a funguje. Vlozim kluc a po Biose vyskoci okno UNetbotin v nom volby. Ak USB kluc nevlozim, ide po HDD. Len nenasiel kde vypnem ten Secure boot ktory odporucas vypnut ? Inac co ten Secure boot ma za ulohu ? Preco prave vypnut ? .....tak trosku polopatidkicky ak mozes 😊 som novacik v tom biose.😉

        • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 18:11
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Čo sa týka Secure boot, tak niektoré linuxové distribúcie nevedia s ním pracovať, takže ak ho budeš mať zapnutý, pôjdu ti iba niektoré. Napríklad Ubuntu a Linux Mint pôjdu, avšak Manjaro, Antergos či Arch linux nie. Ako sa vypína v tvojom konkrétnom prípade, Ti neviem povedať, pretože skoro každý UEFI/BIOS je iný.

          • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 18:26
            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

            Vdaka. To vypnutie si nejako pohladam. 😉 Len nechapem k comu je to dobre. ....niektore pojdu, ine nie.... Potom to je bezpredmetna funkcia navyse.

            • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 18:36
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Secure boot zaviedol Microsoft pre Windows, účelom mala byť ochrana pred spustením nepodpísaných OS a zároveň ako vedľajší účinok aj znesnadnenie presadenia sa iných OS.

    • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 11:58
      Avatar debian+   Návštevník

      Ak s tym nie si skuseni, tak:

      otazka: MS Windows sa ako bootuje? UEFI alebo LEGACY ... Ak mas MS WIN 10, tak urcite UEFI.

      Ak si si odpoved, tak aj instalacka musi byt v tomto mode (main-stremove lin distra su aj aj .... na vyskusanie nejake live distro mozes z UEFI -> LEGACY a po vyskusani naspat na UEFI).

      V zozname nech prve "UEFI USB Key ..."(pre UEFI) alebo "USB Key: USB F" (pre legacy). Az za tym disk (ma v nazve sub-retazec Hard).

      Na take veci su fajn boot menu, ak je mozne.

      • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 12:52
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        Nemam WIN 10 a ani nemal, len XP bola posledna moja zastavka vo Wind. Teraz mam MX 17. Stary PC tam nebolo ziadne UEFI a podobne veci. Obsahoval len bud HDD, ci CD. Doteraz. Pol rok tomu co som kupil novu masinu tak mam v tom zmetok trochu, takze logicky i Bios. :-D

        • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 13:07
          Avatar redhawk75   Používateľ

          v tom pripade kluc musi byt tiez legacy a ako prve by mal byt option7 (usb 

          • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 16:00
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            To závisí od chytrosti toho UEFI BIOSu že ako zdetekuje napríklad hybridné iso. Nakoniec bude mať chalan všetky možnosti pred HardDisk ST1, okrem UEFI HardDisk, UEFI Network a Network.

            No, ale radšej by som odporučil klasický dualboot, v Legacy Mode aj s vypnutím UEFI (ak sa nechce vzdať XP).

            PS: XP boli aj v UEFI móde, ale nepresadili sa. MS vtedy nevedel vytiahnúť 64bit do funkčného stavu.

            • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 17:43
              Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

              Pisem vyssie....uz XP nemam a momentalne som na MX 17 64bit.

              • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 17:55
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Moment, ty chceš len skúšať iné Linuxy bez inštalácie? Na to ti stačí GRML, a nahrať ISO do príslušného priečinka.

                • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 18:29
                  Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                  Ano aj oto mi slo. Aj skusat ine linuxy z casu na cas. .....a ten GRML ? Zatial soanielska dedina pre mna. Niesom tak zlietany ako ty.

                  • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 19:30
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    A čo si našiel v správcovi balíkov keď si doň dal vyhľadať ten historický artefakt zvaný grml?

                    • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 19:41
                      Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                      este somten grml neriesil. pohral sa z nastaveniami boot vyssie zmienenymi uzivatelmmi a uz to ide. Takze uz neriesim nejake grml.

                      • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 19:54
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Pretože ten GRML je na to, ay si sa nemusel zdržiavať s hľadaním USB lízatka, a nahrávaním ISO naň.

                        • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 20:25
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                          pod grml som nasiel iba nejake live distro zalozene na debiane

                          vies dat odkaz na nejaku stranku kde je nieco viac o tom tvojom GRML programe ?

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 20:29
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • RE: Boot mechanik 22.09.2018 | 21:11
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            To nie je môj program, a je súčasťou bežne dostupných repozitárov.

                            $ apt show grml-rescueboot
                            Package: grml-rescueboot
                            Version: 0.4.6
                            Priority: extra
                            Section: universe/admin
                            Origin: Ubuntu
                            Maintainer: Ubuntu Developers ubuntu-devel-discuss@lists.ubuntu.com
                            Original-Maintainer: Grml Team team@grml.org
                            Bugs: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+filebug
                            Installed-Size: 63.5 kB
                            Depends: grub-pc | grub-efi-amd64
                            Homepage: http://git.grml.org/?p=grml-rescueboot.git
                            Download-Size: 6,292 B
                            APT-Sources: http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial/universe amd64 Packages
                            Description: Integrates Grml ISO booting into GRUB
                             This package provides a script for update-grub which looks for
                             Grml ISO images in /boot/grml and automatically adds an entry
                             for each image. The purpose is to use one of those images to
                             boot a Grml rescue system without using a CD or USB stick.
                            
                            • RE: Boot mechanik 24.09.2018 | 10:58
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                              ako tvoj som myslel ten čo si ty spomínal, ale však som si aj našiel odpoveď, mätúce bolo to že GRML je aj samostatná distribúcia

                              existuje niečo také (grml-rescueboot) aj pre windows ?? že len stiahnem ISO a po reštarte doňho nabootujem (nechcem virtual - ten neotestuje kompatibilitu s HW) bez potreby pouižívania USB

                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • RE: Boot mechanik 24.09.2018 | 10:58
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                              ako tvoj som myslel ten čo si ty spomínal, ale však som si aj našiel odpoveď, mätúce bolo to že GRML je aj samostatná distribúcia

                              existuje niečo také (grml-rescueboot) aj pre windows ?? že len stiahnem ISO a po reštarte doňho nabootujem (nechcem virtual - ten neotestuje kompatibilitu s HW) bez potreby pouižívania USB

                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • RE: Boot mechanik 24.09.2018 | 11:11
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                očividne mám obdobe keď sa príliš skoro pýtam

                                zase som si našiel odpoveď sám, keby to niekoho zaujímalo tak windows alternatíva existuje: http://neosmart.net/EasyBCD/

                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: Boot mechanik 23.09.2018 | 07:01
                          Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                          Ale dobre vediet ze nieco take existuje. 😉 👍

                          • RE: Boot mechanik 24.09.2018 | 09:39
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Preto som to sem dával.

                            Mňa najviac zdržiaval prepis pomalého USB lízatka (o vypalovaní na CD/DVD nehovorím, to bolo ešte pomalšie a navyše aj drahšie). A aj keď som pri štarte nestihol dočasne prestaviť boot z HDD na USB. O bonusovej rýchlosti štartu Live z HDD nehovorím, to nech si porovná každý sám.