padol mi TT

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.11.2018 | 20:50
Avatar RadoK   Návštevník

mam problem s trustytahrom. Pisem mail, mam pootvarene nejake pdf, web atd. znicohonic system prestane reagovat a po dvoch sekundach nereagovania tma. Po tvrdom resete alebo vypnuti pc zo siete sa udeje nasledovne, nabehne uvodna bios obrazovka a vsetky tie vypisy potom grub agrub a volba ci chcem startovat ubuntu alebo memtest alebo win. Ak odkliknem ubuntu tak po dvoch sek.tma. Ak kliknem advanceop tak mi da volby so starsimi jadrami/ alebo s recovery. V recovery sa viem dostat "root" do prikazoveho riadku a po "login" do pocitaca a na disky. Vyskusal som z toho recovery modu aktualizovat grub,fsck,dpkg,clean. Nic nepomohlo, failsaveX ma nepusti, iba preblikne nieco v prikazovom ze nestihnem ani dpci. Poprosim dobru dusu o napady ako znova nahodit system s gui. Ak startujem z cd tak nabehne.

    • RE: padol mi TT 09.11.2018 | 21:44
      Avatar debian+   Návštevník

      nestuhnutie zachytenia hlasky - Skus si nahrat obrazovku (mobil, kamera) a potom si z videa vytiahnut tu snimku.

    • RE: padol mi TT 09.11.2018 | 23:21
      Avatar menom   Používateľ

      V GRUBe keď vyberieš nejaké jadro, tak je možnosť stlačiť klavesu e čím zvolíš editáciu. Šipkami nájdeš riadok Linux a na jeho konci bývajú medzi úvodzovkami aj slová "quiet splash". Tieto dve vymažeš a tuším F10 stlačíš pre spustenie systému.

      Malo by vypísať, kde to zamrzne. Ak ani potom nič nevypíše, tak asi opraviť GRUB cez Live alebo Boot repair, taktiež Live vyskúšať.

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 08:18
      Avatar Radok   Návštevník

      medzi uvodzovkami dve slova ,tieto dve vymazes. uvodzovky alebo slova ?

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 08:25
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nuž, Ubuntu 14.04.5 máš podporené už len do tejto jari. To že ti počítač zlyhal počas bežnej práce poukazuje buď na kolísanie napájania (slabý zdroj, alebo susedov čo oslabili 240V na 200V), pokazenú pamäť (ram, disk), či zlé chladenie (nasávanie horúceho vzduchu od radiátora).

      Odporučil by som odzálohovať cennejšie veci, a preinštalovať to. Ak by to zblblo ešte raz, tak servisovanie (omerať zdroj, overiť ram cez memtest, disk cez badblocks a smartctl, vyfúkať prach, prečistiť kontakty). A ak si také servisovanie ešte nerobil, tak si over u počítačových technikov čo ťa ich zásah bude stáť. Teda či sa oplatí investovať min. 20€ do 5 a viac rokov starého stroja keď výkonnejší notebook sa dá kúpiť za dve stovky.

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 09:03
      Avatar Radok   Návštevník

      Vidim to na zakolisanie siete. Servisujem pravidelne, cpu kremujem raz do roka. memtest prebehol ok, disk ssd je este dva roky v zaruke. Zdroj na zelezo 2x predimenzovany znackovy 750W Ale ako pises, je cas sa rozlucit. Lenze kym nerozbehnem grafiku tak neviem ako sa dostanem k datam. Hladat vsetko z terminalu... Po odmazani quiet splash vybluje obrazovka hromadu riadkov, system nezatuhne a pusti ma v textovom rezime na login. Normalne sa prihlasim, viem prechadzat adresare (stale v textovom rezime prikazom cd atd.) Som v konzole alebo v terminale ? Skusil som init --session vypis bol 4riadky

      1.init:plymouth-upstart-bridge main process (1856) terminated wirh status1

      2.to iste len za process ended, respawning

      3.zas riadok 1 process(1866)

      4.riadok 2

      nasledoval zatuh a tvrdy reset Podobny problem som mal cca 2roky dozadu, odisla grafika a nebola korektne ukoncena session. Uz nepametam jak alenakoniec som to s laskavou pomocou foristov rozbehol.

      • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 12:13
        Avatar menom   Používateľ

        Keď sa dá prihlásiť, tak môžeš vyskúšať zadať:

        startx

        K súborom sa dostaneš cez LiveCD, LiveUSB, LiveDVD ... Písal si že CD nabehne.

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 12:58
      Avatar Radok   Návštevník

      Obavam sa ze k datam sa cez live nedostanem. Po poslednom pade som nastavoval pristup k diskom iba pre moj ucet. Nepametam jak ale uspesne bo ani ako guest ani z live mi zamietne pristup na disky.Ibaze mi poradite ako to nastavenie citlivo osulozit. Startx skusim.

      • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 16:36
        Avatar debian+   Návštevník

        V debiane live musis sa v konzole prihlasit ako root. A ten vidi vsetko (pokial nemam sifrovanie).

        Ako live daj prikaz su (super-user). Ak ma nejake heslo distro, tak zadaj. Pripadne este "sudo bash". Alebo "sudo -".

        • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 17:49
          Avatar debian+   Návštevník

          oprava .... v live .... ak chces debian (klasicka), musis spustit instator po rozdelovanie distier a az potom na dalsej konzole pripajat a citat).

          Radsej stiahni instalacne nejake ozaj live ine distro (Nabehne GUI).

          To slovo "v debiane live" je spravne "v live", nakolko to plati vsade (ak to nie je striktne zakazale - je pre extra lamy).

      • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 17:50
        Avatar debian+   Návštevník

        staci Ti prikaz mount a mc (gui Ti netreba).

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 16:41
      Avatar Radok   Návštevník

      dik za tip na debian, budem musiet niekde vypalit.

      • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 19:11
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Debian má aj Live s grafikou. Ale u teba by bolo rozumnejšie, keby si si spomenul ako si to "zabezpečil". Ak to bolo jednoduchým "chmod go-rwx /home/Radok" tak to root z Live prečíta. Ak si mal zakryptovaný home cez napr. encfs (súbory majú divné názvy a nečitateľný obsah ale veľkosť a časy zmien sedia), tak to sa dá znova importnúť ak si pamätáš heslo.

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 16:48
      Avatar Radok   Návštevník

      menom: startx nejde pozri vypis

      http://img.janforman.com/IMG20181110164407839mdwa.JPG

      • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 17:10
        Avatar menom   Používateľ

        Keď nejde, tak nejde.

        Ak máš nejaký Linux Mint, ktorý môžeš spustiť ako Live, tak tam do terminálu stačí zadať ako heslo pre užívateľa mint

        mint

        A získaš oprávnenie, tam kde si doteraz nemal prístup ako bežný užívateľ.

        • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 17:51
          Avatar debian+   Návštevník

          Pre overenie si mozes skusit:

          mkdir /bla

          Ak nevytvori, nie si root.

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 19:13
      Avatar Radok   Návštevník

      Podarilo sa mi nalogovat a mountnut z terminalu vsetky disky, chcem nejak urobit zalohu disku na ktorom je ubuntu a preinstalovat na novsi (xerus). Mam ale strach ze sa potom nedostanem na ostatne disky. Daju sa z terminalu zmenit opravnenia pre jednotlive disky aby som sa na nich dostal po reinstale alebo najprv pre kontrolu ci to ide aj z live ubuntu? Nemam ziadnu inu distribuciu ani moznost do pondelka niekde spalit. Hej a este jeden dotaz, v ktoromn adresare byvaju nainstalovane programy ? Chcem sa hlavne dostat k poste a kontaktom z thunderbirdu.

      • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 19:36
        Avatar debian+   Návštevník
        Mam ale strach ze sa potom nedostanem na ostatne disky.

        Na disk sa dostanes vzdy, ak Ti to hardver (ojedinele ovladace) nezabrania. Staci byt prihlaseny ako root (alebo mat jeho prava). ... A samozrejme sa nedostanes, ak si pomazes data z disku.

        Mam ale strach ze sa potom nedostanem na ostatne disky.

        Ano. Pripajat vsetko cez ro. Tj. s parametrom "-o ro". A nic neukladat v programoch fdisk a cfdisk.

        Daju sa z terminalu zmenit opravnenia pre jednotlive disky aby som sa na nich dostal po reinstale alebo najprv pre kontrolu ci to ide aj z live ubuntu?

        Ako root vidis vsetko. Vlastnikov menis pre priecinok/subory cez prikaz "chown". Skupinu na priecinok/subory "chgrp".

        Hej a este jeden dotaz, v ktoromn adresare byvaju nainstalovane programy ?

        Citaj Adresářová struktura

        Chcem sa hlavne dostat k poste a kontaktom z thunderbirdu.

        Konfiguracia Thunderbird sa uklada ~/.thunderbird/xxxxxxxx.default/. ~ oznacuje domovsky adresar. Pre root je domovsky adresar je /root. Ostatny uzivatelia maju podla svojho logina domovsky adresar v /home. Ten si cely skopiruj do svojho noveho distra.

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 19:16
      Avatar Radok   Návštevník

      wlasaty: vzhladom k mojim neschopnostiam to bolo skor iba zabezpecenie cez chmod.

    • RE: padol mi TT 10.11.2018 | 19:22
      Avatar Radok   Návštevník

      debian: dik za ten mc. usetril si mi vela casu

    • RE: padol mi TT 11.11.2018 | 08:26
      Avatar Radok   Návštevník

      Dakujem za pomoc, vyriesene. Preinstalovane na XX a vsetko slape jak ma. Uz iba posledna otazka. Z ktoreho suboru alebo adresara v .thunderbird vypitvam kontakty?

      • RE: padol mi TT 11.11.2018 | 14:05
        Avatar debian+   Návštevník

        Sak si skopiruj konfiguracny stary priecinok do noveho (presne take iste umiestnene v domovskom priecinku ako v starom) a mozes pokracovat v pouzivani thunderbird. To je krasa mat v linuxe vsetko v jednom priecinku. Skopirujem niekam inam a slapem na tom dalej.

        thunderbird is open source, takze obsah konf. priecinka je znama (nemusis sa dovtipovat), takze staci dat do google.

        • RE: padol mi TT 11.11.2018 | 16:05
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A potom program povýši verziu alebo ty upgradneš systém, a tomu sa zmení formát konfiguráku. A už to nespozná.

          • RE: padol mi TT 11.11.2018 | 17:59
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak stačí pozrieť changelog, či sa tam niečo nemenilo, hoci pri tak starom distre to bude na dlhšie čítanie.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: padol mi TT 11.11.2018 | 18:22
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ten problém je pri distribúciách typu rolling update. Ubuntu aj v prípade TT ostáva na jednej verzii balíčkov, a aplikuje im len bezpečnostné záplaty. Takže tam sa to nemôže stať. Teda okrem FF ktorý dostal výnimku akej sa ani antivírusu nedostalo.

              Ale vyššie riziko že sa takto človek zbaví vlastnej konfigurácie je, keď človek zdieľa jeden /home pre viacero distribúcií s rôznymi verziami SW kde sa k tomu môže dopracovať pomerne rýchlo. Teda častejšie ako raz za 5 rokov, čo je doba na odpis výpočtovej techniky v podnikoch. Pár krát ma taká strata pekelne nasra.a. Nuž, keď to chcú deti podceniť a riskovať, ja im brániť nebudem. Ale ak to chcú radiť iným, tak do takého štádia škodoradosti som sa ešte nedostal.