Blbne disk a je tam bordel s rozdelením!

Sekcia: Konfigurácia 20.11.2018 | 14:11
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Help! Potrebujem naformátovať 320Gb disk a nainštalovať naň nový linux mint-mám na ňom bordel nechce naskakovať iba na 3-5ty raz!Všetko mám zálohované!Prosím o radu pre deda záhradkára! Jednoducho a zrozumitelne!

    • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 20.11.2018 | 14:38
      Avatar debian+   Návštevník

      a) https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/SMART_tests_with_smartctl b) odpojit a pripojit (ci su kontakty v poriadku)

      • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 08:13
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Som to natiahol Smart... ale neviem ho spustiť-Neznámy USB mostík [0x0ea0: 0x2126 (0x200)]...som záhradkár veď vieš!

    • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 20.11.2018 | 16:02
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj Laci,

      Potrebujem naformátovať 320Gb disk a nainštalovať naň nový linux mint

      Počas inštalácie si elegantne disk upravíš t.j. zrušíš nepotrebné partície alebo upravíš jestvujúce. Novým Mintom myslíš LM 19?

      • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 08:13
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        19 ešte nemám-mám Mint 17 Rosa

      • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 17:52
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Idem to skúsiť s tou 19-tkou!

        • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 19:14
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Na starý PC by som 19-ku neskúšal.

          • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 19:21
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ja by som 19-ku hádam aj odskúšal, len neviem či by som ukecal moju do trojky.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 20:13
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Prečo? Baby by si poklebetili a ty by si mohol zatiaľ v kľude programovať.

              • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 22:45
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Tak hlavne aby mi do toho nekecali :)

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 20:31
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Si zabil :-D

          • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 22.11.2018 | 06:57
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Už je neskoro!Prvé ťažkosti-mozila je v angličtine -spofitz rádio robí kraviny tak som prešiel k svojmu Great little r..player -zatiaľ sa mi páči ovládanie-zaujímavvé že tu nemám kôš -ale nevadí ako povedal Ámosko :"škola hrou"!

            • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 22.11.2018 | 06:59
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              ááá mozilu neviem prepnúť na slovenčinu z angličtiny!!!

              • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 22.11.2018 | 08:47
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Pravdepodobne nemáš doinštalovaný jazykový balíček pre mozilu. Kôš tam určite niekde bude len treba trošku popátrať.

                • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 23.11.2018 | 18:47
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Už som doinštaloval,ale stratil sa mi spodný panel,neviem kde to mám medzi 120-timi nastaveniami hľadať!

    • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 20.11.2018 | 17:47
      Avatar redhawk75   Používateľ

      co znaci nechce naskakovat?

      inak kludne spustit instalaciu Linux mint a je tam taka polozka pri instalacii ze pouzit cely disk, t o zmaze disk a vytvori instalaciu na celom disku, alebo je tam polozka nieco ine

      Tam sa daju odpojit particie a rozdelit disk manualne

    • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 20.11.2018 | 19:44
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pozri si či ti nedošlo miesto na disku, napríklad príkaz df -h ti vyhodí ako sú partície, alebo disky obsadené.

      Ak chceš reinštaláciu, tak väčšina distribúcií ponúka "Použiť celý disk", tým prevalíš všetko a pokiaľ poctivo zálohuješ, tak si dáta nasosáš zas späť.

      Osobne preferujem /home na extra partícií. Takže root partícia / cca 15GB až 20GB a ostatné na domovský priečinok /home. Toto sa dá spraviť priamo pri inštalácií, alebo použi pred inštaláciou program gparted.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 20.11.2018 | 21:22
      Avatar debian+   Návštevník

      Pripadne napis odkial si alebo kde mozes byt a mozno sa niekto na to osobne pozrie.

    • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 08:07
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      A ten návod od minula si stratil? Nuž, ten disk v tej starej odležanej šunke ti vydržal dosť dlho.

      • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 08:19
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        No podľa vaších rád by som mal už tretí disk-ja som ale sporovlivý,mám ženu "ekonómku" 50€ za diska je moc,ale na cigarety 80€ do mesiaca výborná investícia!!Inak dík-ak nebude iná možnosť!!!

        • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 08:31
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          no tak v tomto smere ti asi nepomôžeme, môžme len súcitiť ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 09:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Myslím tie rady typu odzálohovať, prepísať nulami, vykonať plný SMART test, prepísať programom badblocks, zopakovať prepisy s testom, znovu nainštalovať a nahrať dáta ktoré tam človek chce mať. On taký disk totižto má vyčlenených len 200 blokov na opravy. To stačilo pri diskoch do 8G. Tá rezervná oblasť ale nenarastala spolu s kapacitou, ale disk si ju kľudne namapuje znova po takých prepisoch, a aj nepoužije už tie pokazené bloky. A disku to vráti nejakých pár mesiacov života, i keď spoľahlivosť a dôvera sa mu už nikdy nevrátia.

          Mimochodom, pozrel som uvrešťaného ufónca. A najlacnejší rotačný SATA disk má WD Blue 1TB 3.5" SATA III, 64MB cache 7200ot, za €43,90 s DPH, takže pozdravujem pani ekonómku. Je pravda že ten nový disk by asi potreboval prepnúť z SATA3 do SATA1 módu, ale to sa ťa kvôli machorke a samohonke netýka.

    • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 08:24
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      predpokladám, že sa nejedná o nový 320GB SSD disk ale o "historický" 10rokov starý klasický HDD

       

      je viacero možností:

      1. disk je zle pripojený (fyzicky - káble nie sú dobre pritlačené)

      2. disk zomiera (to sa dá zistiť asi len cez S.M.A.R.T.)

      3. zblblo formátovanie na disku (lebo zomiera)

       

      riešenie pre teba - ako sa písalo

      1. odpojiť a riadne znovu pripojiť káble

      2. spustiť novú instaláciu a zvoliť použitie celého disku (ostatné disky radšej v tom čase fyzicky odpoj - vytiahni z nich káble)

       

      ak to bude blbnúť ďalej, je čas vymeniť disk, alebo ideálne celý PC (predpokladám že to je tiež historický kúsok)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 09:49
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ten disk mu zomiera už niekoľko rokov. A túto otázkutu pokladá do kolečka. VeOn si robí poznámky, ale na ten zomierajúci disk.

        • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 13:31
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Mýliš sa !Mám dva disky ktoré striedavo zomierajú už 10 rokov-jeden 320 a druhý starší 80 gb-na tom terazky fičím-podľa vás už pred 5-timi rokmi mal skončiť v koši!

      • RE: Blbne disk a je tam bordel s rozdelením! 21.11.2018 | 13:32
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Skúsim to podľa teba.-e rozdiel v pripojení červeným a žltým káblikom-ja myslím primár a sekond???