Nginx cache - nastavenie

Sekcia: Konfigurácia 28.11.2018 | 14:23
Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

Ahojte, snazim sa rozbehat Nginx Cache na serveri, kde bezi jeden eshop a pozeram na ten navod na tejto stránke a som z toho mimo ... vie mi niekto poradit pls?

    • RE: Nginx cache - nastavenie 28.11.2018 | 15:49
      Avatar wheel   Návštevník

      A comu konkretne na tom nerozumies? Web server bezi na porte 9000, cachovaci server bezi na 80 a posuva poziadavky z portu 9000. Podobny princip ako reverzna proxy na httpd.

      • RE: Nginx cache - nastavenie 28.11.2018 | 15:54
        Avatar wheel   Návštevník

        pardon , zle som sa vyjadril, posuva fajly z webservera beziaceho na porte 9000 .. plus ich cachuje aby nemusel tak casto kontaktovat backendovy server

        • RE: Nginx cache - nastavenie 28.11.2018 | 21:12
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          aha ... no, mne ide o to, aby som si nieco nezacyklil ... lebo uz beztak mam problem s druhou domenou na tom stroji, ktora sa velmi cudne sprava.

          • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 07:30
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            mas to vo vortualke? lebo ak ano tak si sprav kopiu testovaciu a skus to tam. Resp. ked sa nevydari tak ju obnovis.

          • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 16:14
            Avatar wheel   Návštevník

            tak to tazko poradit, ked si spravca nevie poradit s tymto , nechcem vidiet jeho dalsiu robotu..Je to o 1 konfiguraku..

            A ak sa bojis ako tu kolega poznamenal, skopiruj si cely filesystem do virtualky, nahod grub a experimentuj na virtualke..

            • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 18:32
              Avatar samalama.   Návštevník

              no jo no. ale co cakat od administratora, ktoremu nejde ani vlastny web...

              • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 19:33
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

                dik za info. je to iba single page, primarne vsetko je na subdomene blog. zistim, co sa deje, mam to hostovane mimo. a tieto veci uz riesim minimalne :) len som chcel mat istotu :) a web ide, len dlho loaduje :)

                • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 21:20
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  S nginx by ti určite poradil Mirec. Ja som stále pri Apache, pretože má dokumentáciu z ktorej nie som mimo :)

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 21:50
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Treba pohľadať návod pre konkrétny eshop. Cachovať statické súbory nemá moc zmysel a výsledky web aplikácie sa cachujú rôzne podľa aplikácie.

      • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 22:46
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Asi tak.

        Plus je to celé dosť problematické ak eshop obsahuje tisíce položiek a téma obsahuje množstvo položiek ako napr. najpredávanejšie, posledné predané, zákazníci tiež kupujú ... je s tým problém ako to ukočírovať, aby odpovede boli aktuálne a zas zakaždým nežrali pamäť.

        Ja to riešim inak, ale to je na dlhú debatu ako nepoužívať databázy, ale filesystém.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Nginx cache - nastavenie 29.11.2018 | 23:23
        Avatar samalama.   Návštevník

        aha cize treba cachovat dynamicky, stale sa meniaci obsah, ale staticky nemeniaci sa, sa cachovat neoplati? to dava zmysel.

        cachuju sa prave staticke veci a prave nginx je na to vyborny a aj sa tak vascinou pouziva ako cachujuci proxy server, resp. prave nginx servuje staticky obsah a zvysok preposiela na backend.

        ze mu nieco nefunguje, ale nenapise nic ku konfiguracii, pripadne chyby a pod., tak s tym uz my tazko nieco spravime...

        • RE: Nginx cache - nastavenie 30.11.2018 | 08:24
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ty ťažko spravíš niečo s hocičím. Ostatných nechaj na pokoji.

        • RE: Nginx cache - nastavenie 30.11.2018 | 22:11
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Aký zmysel má cachovanie statických súborov? Nginx je veľmi efektívny práve pre statické súbory. Ak mu zapnem cache akurát pridám medzivrstvu, ktorá bude najskôr hľadať súbor v cachedir, ak tam je pošle sa klientovi, ak nie hľadá sa inde, skpíruje sa do cache a pošle sa klientovi. Žiadnu úsporu oproti priamemu odosielaniu tam nevidím.

          • RE: Nginx cache - nastavenie 30.11.2018 | 23:26
            Avatar samalama.   Návštevník

            Aký zmysel má cachovanie statických súborov?

            ak sa bavime o nginx len ako o frontend proxy, tak taky, ze ten request odbavi hned nginx a nemusi to preposielat na backend. v tom druhom pripade samozrejme nema dovod cachovat nieco, co uz ma sam na disku...

            • RE: Nginx cache - nastavenie 01.12.2018 | 16:59
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              Z toho dotazu sa nedá presne určiť, či používa nginx len ako proxy, alebo ako jediný webserver. Pri proxy to má zmysel, ale ak to má nastavené podobne ako ja u väčšiny projektov (ukážka) tak to nemá zmysel.

              root /var/www/projekt/web/static_assets;
              
              location /media { try_files $uri =404; expires max; }
              location /static { try_files $uri =404; expires max; }
              location / { try_files $uri @uwsgi; }
              
              location @uwsgi {
                  include uwsgi_params;
                  uwsgi_pass unix:///run/uwsgi/apps/projekt/socket;
              }
              • RE: Nginx cache - nastavenie 01.12.2018 | 21:00
                Avatar samalama.   Návštevník

                tak podla linku, ktory poslal, to vyzera na nginx proxy...