Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ?

Sekcia: Konfigurácia 29.01 | 11:38

Možno tu niekto riešil niečo podobné, potreboval by som nakonfigurovať XFCE terminál tak, aby permanentne zobrazoval všetko čo sa do neho píše, hlavne zadávané heslo. Googlil som, hľadal som, ale našiel som len ako pomocou parametru "pwfeedback" zobrazovať hviezdičky ***** pri zadávaní sudo hesla. Neuveriteľne ma štve že nevidím čo píšem. Hľadal som ale nikde som nenašiel nejaký iný parameter, nejaké echo on permanently alebo niečo na ten spôsob čo by mi dalo navrch.

Aj pri písaní normálneho textu v editore používam vo veľkom backspace/delete, nakoľko mám nainštalovanú slovenskú, anglickú a českú klávesnicu, nemám numerickú a nikdy neviem ktorá je zrovna zapnutá, takže pri písaní všeobecne tápem a preklepov mám jak sviňa, také zátvorky zadávam naprosto štatisticky. Preto keď mi ešte terminál nezobrazí čo za heslo zadávam, je to na brutálnu a pomalú vraždu nejakého programátora. Bezpečnostný argument - všade uvádzaný je absurdný - k počítaču mám prístup len ja, niesom schizofrenik - fyzickú vrstvu si ochránim kľudne sám, nikto mi nečumí spoza chrbta. Navyše pri kompromitácii môjho hesla sú ohrozené len moje dáta a to je moje sväté právo niesť za ne zodpovednosť, kľudne aj doplatiť na "chybu" a nikto v zámorí nemá právo ma o toto právo okrádať. Ked chcem, heslo si kľudne napíšem fixkou na monitor, kľudne si ho dám ako obrázok do pozadia a nič s tým tá sviňa neurobí.

Existuje nejaký spôsob ako nakonfigurovať visudo tak aby zobrazoval normálne páísmená pri zadávaní hesla, resp. nakonfigurovať terminal emulator tak, aby zobrazoval nonstop echo on mode ? Možno neviem hľadať, ale nič také som nenašiel. Je nejaký parameter v nejakom konfiguráku, dobre utajený o ktorom sa nikde nepíše ? Resp. ešte ma napadlo upraviť samotný zdroják xfce terminálu a skompilovať si vlastný, len to má háčik - niesom programátor a neviem či by som to zvládol. Ja som skôr cez tú fyzickú vrstvu počítaču než cez tie nuly a jedničky...

Každej rade odborníka budem vďačný. ___________________ MX linux 18, XFCE

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 29.01 | 13:17

Terminal vypise len to, co mu programy prikazu.

Ak sa neda nakonfigurovat, mozes si programy upravit (zdrojaky su von), aby ti programy sudo a passwd zobrazovali heslo.

Hm, spravi Ti to niekto zadarmo?

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 29.01 | 13:22

Pripadne naprogramovat jednoduchu vlastnu implementaciu programu na zadavanie hesla.

Tvoj problem sa urcite da vyriesit. Len ci sa niekto bude s tym chciet babrat alebo niekomu zaplatis a Ti to spravi(m).

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 29.01 | 13:25

za kolko by sa ti s tym chcelo babrat ?

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 29.01 | 15:06

15 € a 2 moznosti:

1. Ak vytvorenie vlastneho sudo EUR (zakladna verzia + zdrojaky).
            2. Ak upravu sudo (nahradenie vlastnou funkcie a la get_pwd_from_user) (vratane zdrojakov).

Ber to ako odhadovana cena.

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 29.01 | 14:50
      Avatar qw11 ubuntu mate 18.04 64bit Asus X751LB  Používateľ

Toto som este neriesil ale ak je to tak ako pises o tej bezpecnosti, nieje jednoduchsie nastavit jednoduche alebo aj jednopismenkove heslo?

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 29.01 | 14:53

Mna napadlo, ze rovno si hesla moze zrusit.

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 12.02 | 07:26
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Súhlasím s jednoduchým heslom. Ak viem, že ho dnes budem používať 1000x, tak zmeniť na jedno písmeno alebo niečo, čo je všade rovnaké. Napr asdf

• RE: Ako zobraziť v termináli zadávané heslo ? 12.02 | 09:28

Ako spomenuli vyššie, daj si ako heslo bodku. Na všetkých uvedených klávesniciach ju máš na rovnakom mieste a nemusíš riešiť ani zapnutý capslock.