čistenie Ram

Sekcia: Konfigurácia 05.03.2019 | 14:13
Avatar Eleonóra   Návštevník

mam Debian9 a ntb Medion akoya. 4gb Ram je iste dosť na veľa vecí, ale ako sa dá čistiť pamäť, nejak "automaticky". V terminale použivam prikaz: echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches ale veľmi často sa stane, že sa trochu pozabudnem a otvorim viac okien a odrazu mi ntb zmrzne a po 5 minutach čakania ho nutene vypnem :-( Dík za odpoved

    • RE: čistenie Ram 05.03.2019 | 15:39
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ak je ten tvoj príkaz riešením, tak si ho nastav aby ho cron spúštal každú pol hodniu (neviem čo to spraví s tvojím systémom ked sa to bude opakovane spúšťať - to už nechám na tvojom zvážení)

      CRON NAVOD

      druhá možnosť je aktivovať swap - čo by malo zamedziť zamŕzaniu - máš povolený swap a vytvorenú partíciu ??

      a uvažoval by som nad kúpou 4GB ramky, pri dnešných cenách je to 20€

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: čistenie Ram 05.03.2019 | 15:48
        Avatar Eleonóra   Návštevník

        swap mam aktiovaný, rovnako 4Gb ako Ram-ku.Skušam Qupzillu, tam je vyrazne nižšie zaťaženie. Mne šlo o to, či je napr. nejaký script na podobné problémy, ktorý by automaticky vyhadzoval z pamäte to čo sa už nepoužíva. Mám pocit, že je to problém tejto značky, či tohto ntb, že si občas niečo začne robiť sám od seba. To čo je najhoršie, tak vo W7 sa toto nedeje, ale tu bol Deepin, MX,ElementaryOS a všade to iste, teda tu v Q4OS je to relativne najlepšie :-)

        • RE: čistenie Ram 05.03.2019 | 16:54
          Avatar samalama.   Návštevník

          ... nejaký script na podobné problémy, ktorý by automaticky vyhadzoval z pamäte to čo sa už nepoužíva. Mám pocit, že je to problém tejto značky, či tohto ntb, že si občas niečo začne robiť sám od seba...

          tak teraz uz niet pochyb, ze si odbornik...

    • RE: čistenie Ram 05.03.2019 | 15:48
      Avatar samalama.   Návštevník

      ... V terminale použivam prikaz: echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches...

      aaaaa pan je odbornik...

      • RE: čistenie Ram 05.03.2019 | 15:51
        Avatar Eleonóra   Návštevník

        ..no nie som odborník,na nete viem vyhľadať..

        • RE: čistenie Ram 05.03.2019 | 16:52
          Avatar samalama.   Návštevník

          nevies, inac by si nasiel, ze linux ziadne cistenie ram nema a ani nepotrebuje, pretoze cache uvolnuje automaticky. pokial swapujes a/alebo mas oom killer, tak jedine riesenie je zvacsit ram...

    • RE: čistenie Ram 05.03.2019 | 15:49
      Avatar peters2   Návštevník

      Bolo by trocha upresniť aké okná otváraš a v čom, akú máš grafickú kartu a ovladače, možno to mrzne kvôli video RAM

    • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 10:20
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ahoj,

      Task Manager vo Windows 7 nereportoval diskovú cache, takže sa zdalo že RAM je prázdna aj keď mohla byť zaprataná tou cache. Disková cache slúži na urýchlenie prístupu na disk. A ak programy potrebujú viac RAM, tak sa disková cache uvoľní. Toto môže robiť problémy len ak sťahuješ vyššou rýchlosťou ako ti umožňuje diskový zápis. Vtedy (1) ten zápis na disk nemusí stíhať, a môže sa to zasekávať. Predsa len napríklad DDR2 má rýchlosť približne 10 až 20x pomalšiu ako vtedajšie disky.

      Pridať si to čistenie diskovej cache medzi periodicky spúšťané procesy nie je problém, na to slúži časovač (cron/at). Ale dôsledkom môže byť vyššia lenivosť systému keď bude nezmyselne ťahať z disku dáta pri bežnej práci.

      Lepšie by bolo odsledovať či je to spôsobené tým nadmerným sťahovaním zo siete ktorá je rýchlejšia ako disk, alebo či nenastáva nejaký únik v chybnom programe ktorý by sa oplatilo updatnúť. Spusti si htop v terminále a zorať to podľa využitej pamäte. Alebo skontrolovať či sa nedá napchať do toho počítača viac RAM.

      1: sťahovanie veľkých súborov pomocou torrentu, alebo cez prehliadač internetu či rovno nejaký downloader. Povedzme CD/DVD ISO obrazov pre linuxové distribúcie, nepovedzme filmov. Alebo rovno pozeranie filmov z TV Archívu priamo z káblovky.

      • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 10:34
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        "Predsa len napríklad DDR2 má rýchlosť približne 10 až 20x pomalšiu ako vtedajšie disky." Tak toto som nepochopil. Ja som bol vždy v tom, že RAM je niekoľko násobne rýchlejšia ako disk a nie naopak.

        • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 11:10
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Máš pravdu, preklep. RAM je rýchlejšia, čísla tak približne sedia. Neskôr sa to s príchodom SSD alebo NVME diskov zmenilo (odchýlky typu väčší buffer na prefetch pri rotačných diskoch sa neoplatí pri sekvenčnom čítaní rozoberať).

          • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 15:17
            Avatar samalama.   Návštevník

            noze len nam vsetkym napis, kedy konkretne nastal ten prichod SSD alebo NVME diskov, ktore su rychlejsie ako RAM...? zopakujem ti este raz, o com sa bavime, co tvrdis ty:

            plesateho vyrok: RAM je rýchlejšia (ako disk), čísla tak približne sedia. Neskôr sa to s príchodom SSD alebo NVME diskov zmenilo

            otazka: kedy nastal ten cas, kedy uz to neplati? (a teda ze ram uz nie je rychlejsia ako disk)

            • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 19:53
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ak ťa zaujíma čas kedy boli SSD alebo NVMe disky rýchlejšie jak RAM, tak už pri ich uvedení na trh. Skús si porovnať rýchlosti SSD alebo NVMe diskov a rýchlosti napríklad EDO alebo SIMM RAM. Ak ovšem rozumieš cudzím skratkám z oblasti IT ktorá ti zjavne nie je vlastná.

              A ohľadne toho "RAM je rýchlejšia (ako disk), čísla tak približne sedia", to som sa už po upozornení na preklep opravil. Keby si netrpel poruchou vnímania súvislého textu, tak si to aj všimneš.

              Kľudne pokračuj, a zhovaďuj sa ďalej.

              • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 21:08
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Predsa len napríklad DDR2 má rýchlosť približne 10 až 20x pomalšiu ako vtedajšie disky.

                Práve DDR2 boli výrazne rýchlejšie (3,2 GB/s - 9,6 GB/s) než akýkoľvek SSD disk, ktorý sa k tomu dal pripojiť.

                Pre porovnanie teraz na svojom thinkpade mám max. prenosovú rýchlosť disku cca 400MB/s (obmedzenie SATA) pričom RAM mám 2x8GB 2133 DDR3 tj. 34GB/s.

                • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 21:18
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ty, prosím ťa. Ten môj príspevok z 11:10 bol vymazaný?

                  • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 22:05
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                    Hmm z ktorého dňa? Dnes tu vidím v logoch len jedno vymazanie spamu.

                    • RE: čistenie Ram 07.03.2019 | 10:12
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Tento, asi si ho prehliadol. Mimochodom DDR2 RAM mali prietok cca do 3,2 GB/s - 8,5 GB/s, ale to je jedno. Podľa toho 4G RAM a Win7 sa jedná buď o DDR1 alebo DDR2 a to nevyzerá na stroj ktorý by zvládal dnešné responzívne webíky s kvantami java skriptu.

              • RE: čistenie Ram 06.03.2019 | 22:01
                Avatar samalama.   Návštevník

                aha takze opat tu ohurujes tvojimi chytrymi recami, ze aky si ty mudry. ale opat si len kokot. opat si si vybral len to, co ti vyhovuje. fakt si kokot...

                • RE: čistenie Ram 07.03.2019 | 10:14
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Pýtal si sa na 4as, dostal si jednoznačnú odpoveď. Ak ti odpoveď nesedí, tak sa skús lepšie vyjadriť. Poruchy tvojho vyjadrovania sú všeobecne známe, opakované a viditeľné aj teraz a tu.

    • RE: čistenie Ram 11.03.2019 | 00:51
      Avatar Glyndon Arch Linux  Používateľ

      ... to je čo za debila ten samalama ...

      • RE: čistenie Ram 11.03.2019 | 13:22
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Praha má Pražský orloj, Sydney má Sydney Opera House, no a my máme samalama.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: čistenie Ram 11.03.2019 | 14:44
          Avatar samalama.   Návštevník

          este ze tak...

        • RE: čistenie Ram 11.03.2019 | 15:25
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          daľší komentár na plusko 

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment