neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte

Sekcia: Hardware a Drivery 24.10.2019 | 21:52
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Riešim veľmi divný problém. Nainštaloval som tento OS a všetko fungovalo ako má. potom som začal používať cez HDMI prepojenie na telku. A všetko funguje. Problém je, že len čo odpojím telku, tak som kompletne bez zvuku. Takže sa nedá pustiť hudbu, video z Youtube či pustiť test zvuku. Nič. Skúšal som akékoľvek nastavenia. Hral som sa s Alsamixerom, s klasickými klikátkami v Cinnamone a nič. Nikde nie je mute. Či už nastavujem na repráky priamo z NB alebo na slúchadlá, nejde žiadny zvuk. Nejaké nápady, čo urobiť? Reštarty nepomáhajú. Klávesové skratky na prepínanie obrazu nemajú žiadny vplyv na zvuk. Z NB jednoducho nejde. Máte nejaké nápady?

    • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 24.10.2019 | 21:54
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      už sa aj podarilo niečo vyriešiť, na moje prakvapenie. ak chcem pustiť zvuk, musím zapojiť telku a až potom sa dá zmeniť nastavenie zariadenia na prehrávanie. keď je len jedno, tak sa nedá nič prepnúť a teda ani zapnúť. Divnô...

      • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 07:26
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Pripájam cez HDMI priateľkin notebook na telku a je to presne ako u teba, po vytiahnutí káblu z notebooku zmizne ikonka nastavenia zvuku zo systray. A tiež na Linux Mint,,,

        • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 11:15
          Avatar debian+   Návštevník

          Nastavte si, nech Vam vsetky vystupy zobrazuje stale (interna a HDMI vystup).

          Ako, vid tu: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/447656#4

          • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 11:31
            Avatar debian+   Návštevník

            Mozte to dat do poradne :) Posledny polrok je dost otazok k tomu na CZ/SK prostedi.

    • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 08:51
      Avatar radoKE   Návštevník

      OT v ubuntu xx je okrem toho ze si po uspani nahodne nepamata nastavenie zvukoveho vystupu monitor/hdmi este aj problem s preblikavanim monitoru po opripojeni hdmi zariadenia.

    • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 09:41
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Mint a ani telku nemám, ale skúšal som podobnú vec pričom to bolo bez problémov. Pichol som si USB slúchadlá (so vstavabou zvukovkou a mikrofónom) a prepol sa mi primárny výstup na ne, po ich vytiahnutí sa prepol na repráky v NB. Podobne sa to chovalo s BlueTooth slúchadlami, tiež bez problémov. Robí to ozaj len pri tunelovaní zvuku cez HDMI v tom Minte?

      • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 10:37
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        V Minte sa detekuje HDMI až po pripojení TV a ten výstup treba prepnúť manuálne (Cinnamon). Nie je to moc intuitívne ale funguje to.

        • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 11:45
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nezdá sa mi že by sa "detekovalo" a nie "aktivovalo a sprístupnilo" HDMI po pripojení ext. zariadenia cez kábel, to by museli nelogicky zmenenú vrstvu pre obraz a zvuk. A to až za únosnú mieru (slušne povedané).

          • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 11:57
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            PulseAudio má viacero modulov a jeden z nich sa stará o automatické pripájanie a odpájanie periférií.

            Ak sa tvorca distribúcie rozhodne, že sa ten modul načítavať nebude, tak si to treba upraviť ručne. Stačí to hodiť do svojho obľúbeného internetového vyhladávača. (tých modulov je celkom dosť a z hlavy to nedám) Tie moduly ktoré sú aktuálne načítané sa zobrazia po kliknutí na "Repráčik" -> "Modules".

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 25.10.2019 | 12:42
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Veď práve. Mne pavucontrol krásne pracuje so všetkým čo má, a zobrazuje mi aj HDMI (unplugged). Ale na Ubuntu. Holt, takže to niekto slušne povedané v Minte "optimalizoval". Patrilo by sa im tam poslať vrúcne poďakovanie, rovno do bugzilly.

    • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 26.10.2019 | 13:19
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Prikladám obrázok. Záložka "HDMI/DisplayPort Vstavaný zvuk" sa objaví až po pripojení HDMI zariadenia. Tam je treba kliknúť výstup, po ukončení treba kliknúť výstup na "Reproduktory Vstavaný zvuk". A pochvala Stanovi za názov témy, to je skoro ako titulka z bulváru :)

      • RE: neuveriteľný problém so zvukom v Linux Minte 26.10.2019 | 20:12
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Lepšie riešenie tu padlo ako odkaz na AbcLinuxu.CZ od debian--. Teda riešenie ktoré by odstránilo bug vytvorený nezmyselnou optimalizáciou Mintu ktorá spôsobuje problémy ak človek nestihne prepnúť zvuk pred odpojením HDMI, a ani mu tá nezmyselná optimalizácia neprepne zvuk na iný dostupný zvukový výstup ako sa to deje bežne v distribúcii z ktorej Mint čerpá.