Nenabehne OS Linux Kubuntu

Sekcia: Ostatné 13.11.2019 | 18:59
Avatar laik   Návštevník

Zdravim pani. Potrebujem pomoc. Asi po cca. dvoch rokoch som zapol svoj stary comp kedze som potreboval z neho nejake data ktore by sa mi teraz hodili. Na jednom disku je nainstalovany Windows7 Home a aj Kubuntu ( Kubuntu 16.04 LTS "Xenial Xerus" - Release i386 ). Ked zvolim aby bootovalo Kubuntu, tak sa normalne zobrazi obrazovka s napisom Kubuntu ktora asi po 15s zmizne a pocitac ostane stat a iba vypise hlasku v prikazovom riadku vid. foto. a caka na prikaz.

BusyBox v1.22.1 (Ubuntu 1:1.22.0-15ubuntu1) built-in shell (ash)

Enter 'help' for a list of built-in comands.

(initramfs) _

Da sa stym este nieco spravit, alebo je uz nadobro KO. Predtym ako som ho prestal pouzivat uz mi casto zamrzal a z HDD sa ozyvalo take cvakanie. Cize asi boli poskodene clustre. Preto som ho vymenil za novy PC. Ked zvolim aby bootoval Windows, tak normalne funguje, lenze ten nevidi Linuxovu cast HDD. Ak by mi niekto pomohol, budem rad, nakolko niesom pocitacovy genius, iba pouzivatel konzument. Ak nie tak pocitac pojde rovno na smetisko, pardon na ekologicku likvidaciu. Za kazdu prinosnu radu vopred dakujem.

    • RE: Nenabehne OS Linux Kubuntu 13.11.2019 | 19:13
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj, priprav si bootovacie USB s 32-bit distrom (trebárs MX Linux), nabootuj do Live a uvidíš či sa disk ozve.

    • RE: Nenabehne OS Linux Kubuntu 13.11.2019 | 19:19
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ disk cvakal, tak nevedel chytiť stopu. Ľudovo povedané, zomieral.

      Že ti ostalo visieť bootovanie na initramfs a vytuhlo v busyboxe znamená len jedno. Nenašlo to disk s Linuxom. Buď je nenávratne poškodený, alebo sa to dá zvrátiť opravou cez napríklad LiveCD/USB cez ktoré si môžeš tie dáta nahrať.

      Skús to nakopnúť cez to Livko, a pripojiť ten Linuxový disk. A rovno to z neho aj odzálohovať ak to pôjde na jeden šup.

    • RE: Nenabehne OS Linux Kubuntu 13.11.2019 | 19:38
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nič moc sa asi nestalo, stačí nabootovať liveCD ako píše wxmery, a dáta si buď niekde upladni, alebo stiahni.

      Možnosť je aj disk vybrať zo starého kompu a pripojiť na nový komp a dáta si stiahnuť.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Nenabehne OS Linux Kubuntu 14.11.2019 | 16:54
      Avatar laik   Návštevník

      OK, Dakujem za cenne rady. Vyskusam a dam vediet ako som pochodil.

    • RE: Nenabehne OS Linux Kubuntu 20.11.2019 | 20:37
      Avatar laik   Návštevník

      Takze som pouzil live DVD (Kubuntu 19.10 ) z ktoreho nabootuje Linux. Kliknem na spravcu suborov ( Dolphin ) a tam vidi korenove adresare. Ale ked sa preklikam na moj uzivatelsky adresar, tak je na nom zobrazeny symbol vysiaceho zamku ( kladky ) a system mi tym padom do neho odoprie pristup. To je logicke, kedze som sa neprihlasil ako uzivatel, ale som iba ako host. Poradi mi prosim niekto co sa stym da spravit?

      • RE: Nenabehne OS Linux Kubuntu 20.11.2019 | 21:21
        Avatar debian+   Návštevník

        Prava, prava a prava.

        Prihlas sa ako root v LIVE (pouzi ak google) a tak kopiruj.

        Vlastnika nastavujes cez:

        # nastavi vlasnika
        chown -R NICK PATH
        
        # nastavi skupinu (v modernych distrach skopina ta ista ako vlastnik)
        chgrp -R NIKC PATH

        Pokial je blby ramdisk, tak spusti bez jeho pouzitia (aj ked ho nacita), tak v zavadzi stlac ESC, najdi riadok s parametrom root a prepis hodnotu na napr. /dev/sda6 je spravny linux odiel je 6 na disku. A v tom riadku za to vsetko zapis este ro single. Spusti sa v konzole system, prihlas sa ako root (ak je zakazany, tak ako user a potom su) a prikaz start (graficky rezim). A skopriuj data.