virtualizacia bez VT-x

Sekcia: Hardware a Drivery 18.11.2019 | 11:04
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

ahojte chcem si potvrdiť informáciu ci bude bezproblemov mozne spustit virtualne stroje (asi cez virbtualbox) nasledovne:

fyzicky stroj (NTB) má procesor intel pentium P6200 (bez podpory VT-x a VT-d) 2 jadro (bez HT), 2GHz

budem naň inštalovať 64bitový OS (lebo má 8GB ram) najskor debian alebo arch/manjaro

guest - virtulny OS bude musieť byť 32bit kedže tam nie je podpora pre VT-x (skoro naisto debian), bezali by 2 alebo 3 naraz (každý s 2GB ram)

všetko budu zakladne minimalne instalacie bez grafiky len s jednoduchymi sluzbami (NFS, SAMBA, webserver pre 1 uzivatela, FTP, VPN)

otazky su teda:

1. či nebude problem virtualizovat 32bit os na 64bitovom systeme (mám za to že by to malo bežať bezproblemovo)

2. či bude možné spustiť 3 virtuálne stroje naraz aj ked má len 2 jadrá (viem že virtualbox má možnosť určiť počet jadier využívaných tím každým virtualnym strojom - teda či tam nie je nejake obmedzenie) - tiež si myslím že by nemal byť problem

ďakovala

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 11:35
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ ten fyzický stroj (host) nemá Intel® Virtualization Technology (VT-x), tak ti na ňom virtualizácia nepôjde. Spúšťať virtuálky budeš môcť, ale len pomocou 20 až 40x pomalšej emulácie cez QEMU.

      Nestrácaj s tým čas.

      • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 11:50
        Avatar samalama.   Návštevník

        nepis chujoviny...

      • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 12:16
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja som to chápal tak ze VT-x je potrebné pre len virtualizaciu 64bit OS alebo HW passtrough (napr. pre grafiku) - čo nepotrebujeme

        našťastie toto nie je môj projekt a nebudem na tom strácať čas ja ale kolega, len sme špekulovali či to vobec bude spustiteľné

        možno to budeme musiet zmeniť tak že budeme mať 2 fyzické istalacie kazdu len s 4GB ramky

        pre dovysvetlenie, jedna sa o 2ks vyradených NTB (jednemu kradneme 4GB ramky a nastrkame do druheho) ktoré chceme "recyklovať" na hračku

        uvidíme

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 11:51
      Avatar samalama.   Návštevník

      asi jedina moznost je xen a paravirtualizacia + pygrub, co by nemal byt ziadny problem...

      • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 12:11
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja som myslel ze XEN sa specializuje prave na opak paravirtualizácie (neviem ako sa to nazýva ked to bezi takmer napriamo na fyzickom HW)

        minimalne sa na to pozriem, len xen som nikdy nepouzil

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 14:09
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          ked to bezi takmer napriamo na fyzickom HW

          Presne to je paravirtualizácia ;-)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 14:13
          Avatar samalama.   Návštevník

          ano, to sa presna tak vola. xen podporuje vsetko - paravirtualizaciu, pv hvm (plna virtualizacia s guest drivermi) a hvm (plna virtualizacia). dnesne hypervizory podporuju v podstate uz len posledne dva sposoby virtualizacie (pv hvm a hvm)...

          • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 14:30
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            XEN už to prestal chcieť upravené jadrá Guest OS?

            Lebo s tými upravenými jadrami sa viac oplatí vyskladniť nejaký NB čo má podporu virtualizácie. Na tom nestratí toľko času ako na rozchodení XENu aj s upravenými OS. Ale na druhú stranu sa nenaučí robiť s XENom.

            PS: Takých NB sú teraz za pár peňazí plné bazáry keďže Windows 7 končí a ľudia sa húfne zbavujú strojov.

            • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 22:54
              Avatar samalama.   Návštevník

              podpora pre dom0/U je v mainline jadre cca od 2.6.23/24...

    • RE: virtualizacia bez VT-x 18.11.2019 | 23:11
      Avatar Jamicon   Návštevník

      Pokiaľ chcete mať všetky virtuálky v Linuxe, tak virtualizáciu prakticky nepotrebujete. Rovnako poslúži LXC, LXD prípadne docker. Jediná "nevýhoda" je spoločný kernel, pri 64-bitovom systéme s podporou 32-bitov môže byť userland 32 alebo 64-bitový. To platí nie len pre amd64 + x86, ale napríklad aj pre arm64 + armhf.