Stratil som heslo!

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.01.2020 | 15:59
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Dobrý deň priatelia! Pri inštalácii MX Linux som zadal heslo 8x0,ale terazky som v terminále chcel inštalovať mixér a toto heslo mi neberie-žiada iné-ja ale prisámbohu o inom neviem,kde ho nájsť záhradkár Laco-tohto času ľadový medveď!

    • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 16:10
      Avatar menom   Používateľ

      .

      Pri inštalácii MX Linux si bol vyzvaný na zadanie jedného hesla pre užívateľa a druhého pre root(a). Budeš musieť porozmýšľať ako si to vtedy zadal.

      Nie je to ako pri inštalácii LM alebo Ubuntu, že stačí jedno heslo zadať .....

      .

      • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 16:31
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak ale to by mu malo byť snáď šuma fuk ake nastavil rootovi heslo

        aj tak by to mal inštalovať cez sudo kde zadá užívateľove heslo - či mx má nejkaý iný prístup ??

        LACO a prihlásenie ti funguje normálne (predpokladám že sa prihlasuješ zadaním hesla) - lebo ešte by si mohol mať zapnutý numlock na notebooku bez numerickej klavesnice (vtedy sa na niektorych ntb prepne cast normalnych klaves na čísla (zväčša presne v oblasti kde je 8 a 0)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 17:16
          Avatar menom   Používateľ
          tak ale to by mu malo byť snáď šuma fuk ake nastavil rootovi heslo aj tak by to mal inštalovať cez sudo kde zadá užívateľove heslo - či mx má nejkaý iný prístup ??

          Dobre si to napísal, v termináli inštaluje cez sudo s užívateľovým heslom. No keď klikne na Synaptic, tak pýta heslo pre root. Tak isto pre aktualizácie pýta heslo root.

          • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 17:58
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pokiaľ MX v základe inštaluje aj nejakú možnosť vzdialeného prihlásenia (openssh), tak mu to heslo zmenili. Čo iného mohol čakať s heslom typu 00000000. Zaujímalo by ma koľko mallware mu to naťahalo.

          • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 08:43
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ok, to sa mi nie velmi paci, v podstate to uzivatelovi zablokuje moznost instalacie aktualizacii ak nie je aj root (teda jediný užívateľ)

            mozno to tak funguje bezne, uz som davno nepustal aktualizacie cez grafické rozhranie

            to je dosť nebezpečné ak takéto dačo chceš nainštalovať netechnickému človeku, a mať rovnaké heslo roota ako užívateľa je asi rovnako zlé

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 14:08
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Prihlásenie mi ide bez hesla-nepotrebujem,aj terminál mi šiel na 0-ly,ale toto nie!

    • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 16:28
      Avatar xxxx   Návštevník

      8x0 alebo 8X0?

      • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 14:08
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        8x nula!!!

    • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 16:37
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nesplietol si si poradie v akom si zadával tie znaky hesla?

      • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 14:09
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Ako môžeš úpopliesť 8 núl??

        • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 15:14
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To je zo starého policajného vtipu. Na strážnici namontovali alarm proti zlodejom, aby im znova neukradli tú plechovú skriňu v ktorej mali kvéry. Náčelník policajného kmeňa hovorí na útvarovej schôdzi: Nastavil som tam dlhé heslo, je ním osem núl. Bude sa to ľahko pamätať. Ale nepoviem vám v akom sú poradí.

          Teda, z vtipu.

          A s tým nefungujúcim heslom a prihlásením SSH, hekli ti to roboti. Tých osem núl je jedno z prvých čo sa skúša ...

    • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 18:20
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ako presne si zadával ten príkaz na inštaláciu mixéru? Bolo to so sudo na začiatku a bol si prihlásený ako užívateľ? Potom zadáváš heslo užívateľa a nie root heslo. Druhá možnosť je prihlásiť sa ako root a inštalovať priamo bez sudo.

    • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 21:34
      Avatar xxxx   Návštevník

      kedysi, cca pred 12-timi rokmi, som na suse fore nasiel jednoduchy backdoor, ktory som aj s uspechom odskusal na vtedajsom open suse - do boot parametru v grube sa zada nieco ako "/dev/console" (pamatam si to len hmlisto) a clovek bol bez akejkolvej autorizacie nabootovany do rootovskej konzoly... neviem, ci take nieco funguje este aj dnes - pod rootom by si potom zadal nove hesla.

      • RE: Stratil som heslo! 07.01.2020 | 21:38
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        single user mode?

        • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 14:11
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Nehovor na ma Emericky,ale áno som sám takže heslá nepotrebujem-dal som 8 núl aby som nemal problém-skúsim iný príkaz.

          • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 14:16
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Iné príkazy mi idú napr.ssh...

          • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 14:46
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Laco, nehovoril som na teba ale na "xxxx".

            A ano hesla potrebujes aj ked si sam. Je vrcholne nezodpovedne mat PC bez hesla. Minimalne na to prihlasenie.

            Povedz meno uzivatela ake mas v PC - username.

            • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 15:37
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              To napísať do terminálu?Veď vieš že som mrkvičkár!V terminále-príkaz nenájdený....

        • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 15:15
          Avatar xxxx   Návštevník

          nie - single user mode spravuje display manager na zaklade jeho konfiguracie... toto si zadaval do dialogoveho riadku v grub-e ako boot parameter pred startom systemu a nabootoval si sa do tty1 priamo pod root-om bez akejkolvek autorizacie (bez x-servera - takze dispaly manager nebol aktivny)... pekny backdoor - aj som ho odskusal, fungoval bez problemov, len som si nezapisal presny parameter a syntax, takze je to asi fuc (pokial to tu niekto iny nepozna a pokial to dnesne distribucie nepodporuju). islo konkretne o open suse 10.0.

          • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 15:21
            Avatar xxxx   Návštevník

            nieco take, ako recovery mode, len neziadal heslo pre roota - bol nanho prihlaseny automaticky v tty1 hned po starte systemu...

          • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 15:40
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            No ale prečo niektoré príkazy terminál berie?Tuším som zadal sudo apt-get mixer..Veríme, že ste boli poučený miestnym správcom systému. Dodržiavajte tieto tri zásady:

            1.) Rešpektujte súkromie iných. 2.) Premýšľajte pred tým, než niečo napíšete. 3.) S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť. toto je výsledok!

            • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 18:26
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              uz si len zabudol zadat install

              má to byť:

              sudo apt-get install mixer

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 18:36
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Hentie tri riadky ti vypíše modul zvýšenia práv pred prvým korektným overením. Teda ak použiješ sudo. A prestane s tým prudiť keď mu zadáš korektné užívateľské heslo.

              pwned.

              PS: a ak nepoužiješ sudo, tak tie riadky nevypíše. Či ich vypíše aj keď napíšeš su namiesto sudo, to neviem. nepoužívam.

              • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 20:43
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                $ apt-get install mixer E: Súbor zámku /var/lib/dpkg/lock sa nedá otvoriť - open (13: Prístup odmietnutý) E: Nedá sa zamknúť adresár na správu (/var/lib/dpkg/), ste root? laco@laco:~

                • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 20:46
                  Avatar xxxx   Návštevník

                  nizsie som ti dal odpoved s linkom na zmenu root hesla z grubu - pozri tam

                • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 08:39
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  a to sudo si kde nechal ?????

                  ked ti to inak nejde požiadaj vnučku aby ťa naučila čítať tak že prstom pôjdeš slovo po slove

                  sudo apt-get install mixer

                  ale ak ti nejaký bot naozaj zmenil heslo ako tvrdí vlasatý tak ti to nepomoze

                  vyskusaj postup na zmenu root hesla ktorý ti sem niekto iný poslal a potom si zmen rovno aj uzivatelske heslo

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 14:04
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Sudo vynechal aby si overil moje tvrdenie, teda že bez toho suda ktorému nedal korektné heslo nedostane to napomenutie v troch riadkoch. Bez suda to nedostal, a pochopiteľne inštalácia mu nezbehla lebo si sám nevyeskaloval práva.

                    Ohľadne zmeny hesla, tak tá mu zdanlivo pomôže. Nie však zmena hesla pre root-a, ale zmena pre užívateľa, tá sa robí trošku inak, i keď značne podobne. Ale ten mallware si to prevalí naspäť.

                    A k tomu root-u zaujímalo by ma či sa vyjadrí niekto z ľudí čo mu tú !one man show! distribúciu odporúčali, že či má prvý užívateľ právo na sudo (obvykle či je v skupine wheel, a či má tá skupina aj zodpovedajúci záznam v PAM) ako to zvyklo byť v Ubuntu like distrách, alebo či zadával aj heslo pre ROOT-a, a má teda použiť su namiesto sudo, a zadávať heslo roota.

                    Kde je niekto z tých, čo mu túto distribúciu radili ako bezproblémovú pre každého, aj pre laika?

                    • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 14:21
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Čo sa týka bezproblémovosti distribúcií aj pre laika, myslím, že taká neexistuje. Včera sa podobný problém riešil aj na stránke LM. V každej distribúcii sa občas niečo stane, čo si vyžiada zásah skúseného užívateľa a nehovor, že nie. Ja osobne som zatiaľ nenašiel distribúciu, kde by som časom nenarazil na nejaký zádrhel. Skôr ma zaráža, že Ty, ktorý sa pasuješ za niekoho, kto sa v linuxe orientuje, tu namiesto rady, ktorá by viedla k vyriešeniu problému, iba obkecávaš. Myslím, že postup v odkaze by mohol fungovať.

                      • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 15:56
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Počkaj, nerozumiem. Takže ja si mám nainštalovať tú distribúciu, a pohľadať že či sa v nej vo východzom stave používa sudo (s heslom užívateľa) alebo su (s heslom roota)? To znie lákavo. A tí ľudia, čo Lacovi tvrdili že zmena distribúcie bude preňho prospešná a Že mu kedykoľvek poradia, tak tí si jednoducho urobia zárez že pretiahli na svoju stranu skúseného užívateľa ktorý to vyskúšal.

                        Nie. Škoda miesta aj vo VM.

                  • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 15:38
                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                    so sudom-bez suda je to isté!Schválne som to skúšal!

                    • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 15:57
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Holt, nemal si meniť tú distribúciu. A mal si použiť heslo, a nie osem núl.

          • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 17:59
            Avatar WlaSaTy   Návštevník
            single user mode spravuje display manager na zaklade jeho konfiguracie

            Povedz o tom niečo, rád sa dozviem aj názor niekoho od fachu. Ja som bol doteraz v tom, že single user mode je záchranný mód ktorý je len v písmenkách (bez grafiky). A je jedno či ho človek vyvolá pomocou telinit s alebo systemctl rescue.

            PS: Neviem prečo by dnešné distribúcie nepodporovali naštartovanie počítača do singlu, hlavne ak sa ten mod používal nielen na záchranu ale aj na periodickú údržbu.

            • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 18:19
              Avatar xxxx   Návštevník

              srry, pomylil som si single user mode s autologinom... ja to pre seba volam recovery mode. moja chyba. nie som od fachu.

              • RE: Stratil som heslo! 08.01.2020 | 18:49
                Avatar xxxx   Návštevník

                tu je odpoved a moznost zmenit hesla... doteraz som to nepotreboval, tak som nehladal...

    • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 14:39
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Vyskúšaj tento postup na zmenu hesla v linuxe.

      • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 15:53
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        "Prvním krokem pro nastavení nového hesla je spuštění systému v režimu zotavení:"-problém je že ja tam pri spúšťaní v MX recorvery mode-nemám!

        • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 17:41
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ešte ma napadlo, že či nie je problém s klávesnicou. Možno si myslíš, že zadávaš osem núl a v skutočnosti zadávaš osem é. Vyskúšaj si niekde aké píše ta klávesnica znaky, keď si myslíš, že zadávaš nuly. To sa mi už párkrát stalo. Druhá možnosť je zmeniť uživateľské heslo prihláseného užívateľa trebárs podľa tohto.

          • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 17:56
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ak mu to heslo nefunguje tak zmena cez sudo passed asi tiež nebude fungovat

            ta klávesnica je pri lacovi tiež dost realna moznost

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 18:28
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Pokiaľ všetky pokusy o nájdenie a zmenu hesla zlyhajú, je už iba posledná možnosť - preinštalovať a tentoraz dať lepšie heslo, ktoré nebude závisieť od toho, akú máš práve nastavenú klávesnicu a bude sa dobre pamätať. Kedže sa vieš dostať do PC, zálohuj dáta a reinštaluj. Dáta potom presunieš naspäť.

      • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 18:56
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ešte pred reinštaláciou vyskúšaj nasledovné. Ak tvoje uživateľské meno je laco2 tak do terminálu zadaj

        passwd laco2

        a stlač enter. Potom dvakrát na vyzvanie zadáš nové heslo a na konci budeš mať pre užívateľa laco2 nové heslo. Bude tam zhruba takýto text

        Enter new UNIX password: 
        Retype new UNIX password: 
        passwd: password updated successfully

        Prvý riadok znamená Vlož nové Unixové heslo,

        druhý riadok znamená znova vlož nové Unixové heslo a

        posledný riadok znamená heslo zmenené úspešne.

        • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 06:02
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Laco,lacika,lacko-neexistuje

          • RE: Stratil som heslo! 18.01.2020 | 08:30
            Avatar redhawk75   Používateľ

            a root?

            tych 8 nul slo do root alebo k user?

            v mx sa zadavaju 2 hesla, prve je user a druhe pre root.

            cize ak sa pokazi ucet uzivatela  vzdy je moznost pouzit root a resetnut cez spravu uzivatelo (mx tools) heslo.

        • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 20:06
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          To mi neprešlo:laco@laco:~ $ passwd laco Zmena hesla pre laco. (aktuálne) UNIX heslo: passwd: Chyba pri manipulácii s overovacím tokenom passwd: heslo nezmenené laco@laco:~ $ LKturany1952 bash: LKturany1952: príkaz nenájdený laco@laco:~

          • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 20:31
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            67, požehnaný vek. A rozumné heslo, teda pokiaľ si ho nezverejnil.

    • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 19:33
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Laci, si roztekaný, budem ťa citovať:

      napísal som: sudo apt-get mixer

      Napísali ti: chýba ti tam install

      Ty odpíšeš: apt-get install mixer

      To je kurwa zas bez sudo.

      Namiesto apt-get píš apt, ušetríš si písmenká.

      Takže skús sudo apt install mixer

      Keď budeš odpisovať, tak v kľude, prečítaj si po sebe čo si napísal. Nie je sa kde ponáhľať. Z terminálu sa kopíruje tak, že si označíš text a stlačíš Ctrl + Shift + C, sem to vložíš stlačením Ctrl + V.

      Veľa úrody do tohoto roku ti praje Bedňa.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 19:37
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Tu je akurát problém v tom, že mu nefunguje heslo, takže mu sudo nebude kvôli nefungovaniu hesla nič platné. Musí najskôr vyriešiť problém s heslom. Postup som uviedol vyššie, ibaže nemám vyskúšané, či aj tam nebude žiadať heslo. Ak nie, je zachránený.

        • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 20:39
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Takže podľa toho návodu sa v LM dá prihlásiť ako root bez hesla, tomu hovorím vychytávka :-) Prečo to nezrušia by default úplne. Ja osobne MX nepoužívam, len to inštalujem okolo, ale takáto vychytávka tam určite nie je.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 20:53
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Zato by tam mal fungovať trik s tým "passwd názov_užívateľa". Len to musí laco2 vyskúšať, či tam nebude najskôr žiadať zadať heslo.

            • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 20:56
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              passwd user dokáže len root, takže toto nepôjde.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 06:21
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                Máš pravdu--zmena hesla pre laco-/aktuálne/unix heslo:-a som v mrkve-až sa poriadne naseriem-tak ho preinštalujem-zatiaľ moja trpezlivosť nepozná medze-pri inštaslácii len klikám ďalej,,,a výsledok0!Ale prečo pri spúšťaní nie je ani recovery mód-to neviem.

            • RE: Stratil som heslo! 09.01.2020 | 21:01
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Mno antiX má aj roota, takže by Laci mohol skúsiť prihlásiť sa ako root:

              su root

              a zadať tam tých osem núl.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 06:07
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                laco@laco:~ $ su root Heslo: root@laco:/home/laco#

                • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 07:27
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Ak sa ti vo výzve objavuje na konci #, znamená to, že si prepnutý na roota a potom ti pôjde zmeniť uživateľské heslo bez ďalšieho zadávania starého hesla.

                  passwd laco

                  a potom dvakrát zadáš nové heslo pre užívateľa laco. Len prosím bližšie popisuj, čo robíš, pretože z jednoho riadku bez ďalšieho popisu sa nie vždy dá pochopiť, čo si robil a čo sa stalo. Keď si zadal ten príkaz

                  su root

                  a zadal osem núl, preplo ťa na roota?

                  • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 14:22
                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                    Voľby: -a, --all zobrazí stav hesiel pre všetky účty -d, --delete odstráni heslo pre zadaný účet -e, --expire vynúti platnosť hesla pre zadaný účet -h, --help zobrazí tohto pomocníka a ukončí sa -k, --keep-tokens zmení heslo iba v prípade vypršania času jeho platnosti -i, --inactive INACTIVE nastaví neplatnosť hesla po vypršaní času platnosti na INACTIVE dní -l, --lock zablokuje zadaný účet -n, --mindays MIN_DNÍ nastaví minimálny počet dní pred zmenou hesla na MIN_DNÍ dní -q, --quiet stručný režim -r, --repository REPOSITORY zmení heslo v repozitári REPOSITORY -R, --root CHROOT_DIR directory to chroot into -S, --status zobrazí stav hesla pre zadaný účet -u, --unlock odblokuje zadaný účet -w, --warndays WARN_DAYS nastaví počet dní na upozornenie o vypršaní platnosti na WARN_DAYS dní -x, --maxdays MAX_DNÍ nastaví maximálny počet dní pred zmenou hesla na MAX_DNÍ dní

                    root@laco:/home/laco# -a, bash: -a,: príkaz nenájdený root@laco:/home/laco# --all bash: --all: príkaz nenájdený

                    no a som z toho chren.

                    • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 15:02
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      laci parametre sa nevpisujú do terminálu samostatne ale spolu s príkazom

                      teda napríklad parameter -l k príkazu ls sa vpríše ako "ls -l"

                      nevieme aký príkaz si sa pokúsil zadať ale nezadal si ho dobre a vyhodilo ti pomocníka s možnými parametrami

                      zadaj ten príkaz ešte raz, za ním daj medzeru a dopíš parameter ktorý chceš teda napríklad -a, aj ked naviem preco chcel používať parameter -a (tipujem že ten príkaz bol passwd)

                      ty len musiš zadať

                      passwd laco

                      a potom 2 krat nove heslo

                      tu predpokladam ze tvoje uzivatelske meno, ktore si si zvolil je laco

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 06:05
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Skúšal som ale výsledok je rovnaký,zaujímavé že upgrade zuoberie 8x0

        • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 07:31
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ak pri upgrade 8 × 0 zoberie, znamená to, že heslo je OK ale máš inak prepnutú klávesnicu a keďže pri zadávaní hesla nevidíš, čo píšeš, asi nevkladáš osem núl ale osem krát iný znak. Preto som ti hovoril, že najskôr si pred zadaním príkazu nanečisto odskúšaj, aký znak uvidíš, keď vkladáš tú nulu. Môžeš mať nastavenú inú klávesnicu pre terminál, než normálne.

        • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 08:46
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Laci hoď sem výstup čo ti to píše.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 09:07
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            kedže sem laco už napísal aj svoje heslo, idealne riesenie by asi bolo aby niekomu dal prava na vzdialeny pristup cez dwservice alebo teamviewer a niekto mu to jednoducho nastavil

            lebo tato tema jednoducho neskonci nikdy

            dávam toto ako podnet napríklad pre teba bedňa napísať kratučký univerzalny návod ako jednorazovo spustit dwservice a ake udaje poslat aby mu niekto vedel pomoct na dialku

            aj ked dwservice asi tiez bude potrebovať prava roota, takže tu to zrovna nepomôže ale mohlo by v budúcnosti

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 09:36
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Čo tak na začiatok niečo takéto?

              cd $HOME

              wget https://download.teamviewer.com/download/linux/teamviewer_amd64.deb

              sudo gdebi teamviewer_amd64.deb
              • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 09:48
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Chlapi a vy vôbec čítate príspevky s porozumením? Celý čas riešime nefunkčné heslo a ty mu poradíš príkaz obsahujúci sudo, ktorý vyžaduje zadať heslo.

                • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 10:06
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Osem núl nie je heslo, to je predstavenstvo národnej rady.

                • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 10:23
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  však ja som to aj napisal že to asi teraz nebude fungovat (asi preto ze som si nie isty ci sa dwservice neda spustit aj bez sudo a eskalovaných práv)

                  len jedine riesenie (recovery/single user mod) je nad lacove moznosti (pri jeho style citania textu a prepisovania da taky boot parameter ze objaví novu dimenziu MX Linuxu)

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 14:24
                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                    recovery mód mi pri štarte nevypisuje..

                    • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 14:57
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      napriek tomu sa donho (single user modu) da dostat napriklad zadanim bootovacieho parametra v grube, ak sa nemýkim ten parameter by mal byť

                      simple

                      ked startujes pc vidis takzvanbý GRUB, kde mas na vyber vsetky tvoje operačné systémy teda hlavne MX Linux ..... a windows (ak ho tam máš)

                      v tomto menu je ten prvy riadok potrebné upraviť (malo by stačiť stlačiť písmenko e skor ako ubehne časopvý limit) a na koniec dopísať za čiarku slovo single

                      potom ti bude fungovať príkaz na zmenu tvojho hesla, prikaz ktorý ti už pisalo viac ludi ale stale si ho nebol schopný riadne odpísať

                      passwd laco

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 15:08
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        to "simple" v 2 odseku malo byť samozrejme "single"

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 15:17
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Laci chcel som len jednu vec, aby si mi sem skopčil výstup z terminálu.

                      Inak kde si prišiel na softvér z názvom mixer, ja taký v zdrojoch nemám. Podľa mňa ti všetko ide OK, len tam zadávaš neexistujúci program.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 15:31
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        A nevolá sa ten súbor, ktorý chceš nainštalovať pod MX Linuxom "xfce4-mixer"? Potom by ten príkaz znel

                        sudo apt install xfce4-mixer
                        • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 15:44
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                          hned v zadani uvadza ze mu neakceptuje heslo 

                          ja tiez nemam balik mixer ale usidil som ze mx ho bude mať

                          ale termínal by napisal ze balik sa nenašiel, takže s heslom predsa len bude problem

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 18:04
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            Ja si naopak myslím, že mu heslo funguje, pretože sám tvrdí, že keď spúšťa aktualizácie (upgrade), tak mu heslo funguje. Moja teória je, že má nastavenú inú klávesnicu pre terminál, než pre X-ká (taká možnosť tam je). Takže keďže pri zadávaní hesla sa heslo nezobrazuje, myslí si, že zadáva v termináli nuly, reálne však zadáva iný znak, ktorý je priradený danej klávese, ktorú stláča pri vkladaní nuly v X-kách -viď odkaz.

                            Skúšal som ale výsledok je rovnaký,zaujímavé že upgrade zuoberie 8x0
                        • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 20:02
                          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                          Nainštaloval som Open Shot na strih filmu a tam mi napísalo že mi chýba mixer-in film som poskladal-neviem načo to je-tvoj príkaz som napísal ale zasa mi to dalo to isté ako som hore písal čosim o súkromí tie tri-štyri riadky..

                          • RE: Stratil som heslo! 11.01.2020 | 00:01
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Toto vyzerá na klasické copy -> paste z nejakých pofiderných webov. Najskôr si rozjebuškal práva v systéme, alebo niečo chytil podobné viróze.

                            Skús ešte raz sa prihlásiť ako root:

                            su root

                            Potom si skús pre užívateľa laco zmeniť heslo:

                            passwd laco

                            Ak to prejde OK, napíš:

                            exit

                            Tým sa zas vrátiš do užívateľa laco.

                            Mno a dúfaj že to pôjde OK.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: Stratil som heslo! 11.01.2020 | 07:04
                              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                              Neprešlo-kašlite na to.Keby nie mňa tak je tu mŕtvo..díky všetkým,zálohujem a preinštalujem-prečo nemám recovery mode pri štarte systému neviete?

                              • RE: Stratil som heslo! 11.01.2020 | 08:29
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Čo ti vypíše príkaz

                                awk -F\' '/menuentry / {print $2}' /boot/grub/grub.cfg
                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: Stratil som heslo! 12.01.2020 | 06:41
                                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                  MX 18.3 Continuum MX 18.3 Continuum, with Linux 4.19.0-5-amd64 MX 18.3 Continuum, with Linux 4.19.0-5-amd64 (systemd)

                              • RE: Stratil som heslo! 11.01.2020 | 13:35
                                Avatar menom   Používateľ
                                prečo nemám recovery mode pri štarte systému neviete?

                                Je veľmi pravdepodobné, že je to zaremované v /etc/default/grub Stačí odstrániť mriežku # na začiatku riadku v tom súbore. Potom updatnut nastavenie pre GRUB zadaním príkazu v termináli:

                                sudo update-grub

                                Alebo pod rootom bez suda:

                                update-grub
                                • RE: Stratil som heslo! 11.01.2020 | 14:52
                                  Avatar menom   Používateľ

                                  Opravujem, mriežku treba dopísať, nie odstrániť v súbore /etc/default/grub

                                  Treba nájsť riadok:

                                  GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

                                  Dopísať na začiatok mriežku, aby to vypadalo takto:

                                  #GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

                                  Potom uloziť a dať ten príkaz na aktualizáciu nastavení grubu.

                                  sudo update-grub

                                  .

                                  • RE: Stratil som heslo! 12.01.2020 | 13:33
                                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                    Odpoveď je tá istá.Veríme, že ste boli poučený miestnym správcom systému. Dodržiavajte tieto tri zásady:

                                    1.) Rešpektujte súkromie iných. 2.) Premýšľajte pred tým, než niečo napíšete. 3.) S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť.

                                    • RE: Stratil som heslo! 12.01.2020 | 13:53
                                      Avatar menom   Používateľ

                                      Vporiadku, ja som to pochopil tak, že chceš novu inštaláciu a tam aby bolo vidno Recovery mode. Na to treba v dákom editore otvoriť a upraviť súbor /etc/default/grub ako bolo napísané.

                                      Ak sa ti to dá upraviť, tak budeš mať v ponuke GRUBu Recovery mode.

                                • RE: Stratil som heslo! 12.01.2020 | 06:44
                                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                  laco@laco:~ $ update-grub grub-mkconfig: You must run this as root laco@laco:~ $ 00000000

                                  $ sudo update-grub

                                  Veríme, že ste boli poučený miestnym správcom systému. Dodržiavajte tieto tri zásady:

                                  1.) Rešpektujte súkromie iných. 2.) Premýšľajte pred tým, než niečo napíšete. 3.) S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť.

                                  [sudo] heslo pre používateľa laco:

                                  • RE: Stratil som heslo! 12.01.2020 | 10:34
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Toto mi spravilo dobrú náladu na celý deň.

                                    Najprv naťukať heslo keď ho nie je treba, a potom ho nenaťukať keď ťa k tomu pičítadlo vyzve. Vedel by som si ťa predstaviť ako ideš takýmto spôsobom zakúriť v kachliach. Škrkneš sirkou, hodíš do prázdnych kachlí, a nehreje to. Po pár minútach naložíš kachle, a stále to nehreje.

                                    • RE: Stratil som heslo! 12.01.2020 | 18:36
                                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                      +1 :D

                                    • RE: Stratil som heslo! 13.01.2020 | 08:37
                                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                      potom ako vpísal parameter do terminálu samostatne keď mu samotný príkaz bez parametrov poradil aké parametre existujú, som myslel že ma už nič neprekvapí, ale mýlil som sa laco ma vždy dokáže prekvapiť nejakou novinkou

                                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                      • RE: Stratil som heslo! 13.01.2020 | 14:39
                                        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                        Nalejme si čistého vína:"bezo mňa by tu "skapal pes" ja viem rozprúdiť debatu"inštalácia MX Linuxu halabala takto dopadla!!

                                        • RE: Stratil som heslo! 13.01.2020 | 17:21
                                          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                                          Ak si si nalial čistého vína aj počas inštalácie, heslo sa stratí raz-dva :)

                                          • RE: Stratil som heslo! 14.01.2020 | 04:30
                                            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                            Robím z čiernych ríbezli,ale také suchšie,nie ako ten sirup čo predávajú vo viechach!

                                            • RE: Stratil som heslo! 14.01.2020 | 12:42
                                              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                                              To by veru stálo za koštovku

                                              • RE: Stratil som heslo! 14.01.2020 | 14:24
                                                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                                Na jeseň vás pozvem!!

                                                • RE: Stratil som heslo! 14.01.2020 | 14:46
                                                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                                                  Platí!

                                                  • RE: Stratil som heslo! 14.01.2020 | 14:48
                                                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                                    OK! Len mi pripomeň veď vieš stará puška!

                            • RE: Stratil som heslo! 11.01.2020 | 16:19
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník
                              Toto vyzerá na klasické copy -> paste z nejakých pofiderných webov.

                              To akože fááááááákt? Openshot je predsa v repozitároch, o keď Universe. A návody z warezáckych fór tým pádom nemohli inak skončiť.

                              Vždy som obdivoval ľudí, ktorí si priniesli do Linuxu zlozvyky z Windows. Pripadá mi to ako ľudia, čo sa presťahovali z paneláku do rodinného domu ktorému zacementovali záhradu lebo nevedia načo slúži zeleň. A potom sa divia že v lete idú skapať od horúčavy.

                • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 10:52
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  To bola reakcia na Braňa ohľadom Teamvieweru,,,

              • RE: Stratil som heslo! 10.01.2020 | 15:07
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                to je pekné len:

                1. mu to teamviewer nespusti

                2. teraz ked niekde zavesí id a heslo tak sa mu tam hocikedy hocikto dostane (neviem za akych podmienok tv meni id a heslo)

                preto som písal že jednorazovo spustit bez instalacie ako portable verziu (myslim že aj tv aj dwservice to podporuju)

                preto by to chcelo chvílu porozmýšlať a napísať blbuvzdorný návod vhodný aj pre laca ;-)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Stratil som heslo! 18.01.2020 | 17:41
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                [sudo] heslo pre používateľa laco: Prepáčte, skúste to znovu. [sudo] heslo pre používateľa laco: Prepáčte, skúste to znovu. [sudo] heslo pre používateľa laco: nebere ani čísla ani písmená