dual boot ubuntu/win 7

Sekcia: Konfigurácia 18.02.2020 | 17:58
Avatar miskokovacik   Používateľ

ahojte, naistaloval som ubuntu na osobitnu particiu. Na tom istom disku je aj particia s windows7 a particia na zalohu. po istlacacii ubuntu sa ma ale neopyta ze ktori system chcem. niesom extra pocitacovo zdatny, ale zase nejake tie zaklady mam. Isto sa tu tato tema nachadza a par veci som uz cital, ale nic co by mi pomohlo. dakujem vsetkym za pomoc

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 18:08
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Dnes v dobe MBR, GPT, UEFI, secureboot, na otázku nie je jednoduchá odpoveď.

      Čiže musíš dať viac informácií. Napr. začni kde si nainštaloval GRUB, alias zavádzač systému?

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 18:36
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Veľa linuxových distribúcií má v sebe zavádzač systému, ktorý si sám nájde aké OS sú dostupné na diskoch, a pridá ich do voľby pri štarte počítača. Ubuntu medzi také distribúcie patrí už veľa rokov.

      Tu sa natíska otázka, koľko z disku si teda priradil Linuxu. Naštartuj teda linux, a pozri aký veľký je ten fyzický disk a koľko z toho si dal Linuxu.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 18:38
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      no tak ja opravim moju spravu, pocitacovo asi niesom zdatny az tak, resp v ubuntu vobec. takze neviem ako mam odpovedat na ten GRUB

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 18:48
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak spusti liveUSB/CD Ubuntu a daj sem screenshot z programu GParted. Vyzerá to nejak takto.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 18:49
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ak ti ten Ubuntu štartuje, spusti v ňom Gparted a pošli sem screenshot. Bedňa ma predbehol :)

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 18:59
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      screen

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:11
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      nehnevajte sa ale neviem ako mam pridat obr do komentara

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:12
      Avatar debian+   Návštevník

      To vyzera na WIN UEFI a Linux instalovany v Legacy.

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:28
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To by ma zaujímalo, ako by to bolo možné takto nainštalovať. A tiež by ma zaujímalo, ako sa dostali príznaky boot,esp linuxovej logickej oblasti /dev/sda7. Tie príznaky sa v legacy nepoužívajú keďže MBR nemá pre ne miesto. Pokračuj, rád sa niečo nové naučím.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:33
          Avatar miskokovacik   Používateľ

          1TB disk som mal rozdeleny na 4particie, jedna skryta 100MB potom C: D: E:

          E: particiu som spojil s D: do jednej a potom z nej oddelil particiu aby som mohol istalovat ubuntu

          cez usb som spustil istalaciu a rozdelil freespace na swap / /home a EFI, ked som efi nemal nechcelo ma to pustit dalej v instalacii

          po istalacii mi ubuntu bezi, ukazuje mi aj ostatne particie a mozem pozerat aj subory co su na nich, hlavne na zalohe D:

          len sa neviem prepnut na ten win

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:47
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            To som videl, tá schovaná 100M partícia je obdobou tej linuxovej efi boot partície. Mňa zaujímalo, ako prišiel labian+ na takú vec, o akej písal. Zbieram myšlienkové pochody, a tieto by vynikli.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 20:57
          Avatar debian+   Návštevník

          Kto si?

          Co riesis?

          EFI - cita prvy odiel alebo vsetky odiely s typom EFI System
          Legacy - cita v MBR. Ak nie je tam zavadzat, tak cita zo zaciatku odielu s priznakom Boot. Mozes mat obidne na jednom disku. GPT to problem nerobi botovat s UEFI a GPT.

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:55
        Avatar samalama   Návštevník

        ano, preto je efi particia na konci disku a preto tam ma windows 7. krista pana, to snad nikdy neskonci...

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 20:02
          Avatar miskokovacik   Používateľ

          čiže?

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 18:43
            Avatar debian+   Návštevník

            Nie je ziaden problem mat na jednom GTP disku aj UEFI aj Legacy. Jedno mat v UEFI a jedno Legacy a ide to (z vlatnej skusenosti). Nie ze by sme boli radi, ze mame na vyber viac variacii, tak sa…

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:16
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      och, az teraz som si vsimol ze tam je obr1

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:31
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Budem hádať. Ten Windows bol tradične inštalovaný v Legacy móde (asi 32bit), a ty si zobral poslednú 64bit verziu Ubuntu ktorá funguje v UEFI.

        Nuž, dáta máš. To je pozitívne.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:34
          Avatar miskokovacik   Používateľ

          win7 bol istalovany velmi davno, v servise, je tomu uz hadam aj 2-3roky, takze vobec neviem aka bola verzia, ale mam taky pocit ze 64bit

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:44
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pokiaľ by to bol 64bit Windows inštalovaný v UEFI móde, tak by to malo fungovať v poriadku. A rovno by sa to pridalo do výberu. Skús v tom Linuxe zadať v termináli príkaz:

            sudo update-grub2
            

            A pri výzve na zadanie hesla naťukať to tvoje. A ukázať čo to prezradilo.

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 19:48
              Avatar miskokovacik   Používateľ

              michal@doma:~$ sudo update-grub2
              [sudo] heslo pre používateľa michal:
              Sourcing file `/etc/default/grub'
              Generating grub configuration file ...
              Found linux image: /boot/vmlinuz-5.3.0-28-generic
              Found initrd image: /boot/initrd.img-5.3.0-28-generic
              Found linux image: /boot/vmlinuz-5.0.0-23-generic
              Found initrd image: /boot/initrd.img-5.0.0-23-generic
              done

               

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 20:07
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Toto vyzerá na vysoko sofistikovaný humor. K tým verziám si prišiel ako? Kernel 5.0 má Ubuntu 19.04, ale vo verzii 5.0.0.38.40. Kernel 5.3 má 19.10, ale vo verzii 5.3.0.40.34.

                • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 20:15
                  Avatar miskokovacik   Používateľ

                  ako? stiahol som ubuntu

                  https://www.ubuntu.cz/ziskat-ubuntu/stahnout-desktop/

                  • RE: dual boot ubuntu/win 7 19.02.2020 | 07:59
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Čiže si jedným šmahom nahodil Ubuntu 19.04 z ktorého sa ti samé stalo 19.10. Ale bez aplikovania záplat cez internet, keďže tie vytmavené verzie niesú aktuálne. V tom prípade by som odporučil skočiť pre zariekavača alebo iného exorcistu. Toto vyzerá na polterhgeista.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 20:51
      Avatar debian+   Návštevník

      Daj vystup z nasledovneho:

      mkdir /mnt/sda7
      mount /dev/sda7 /mnt/sda7
      ls /mnt/sda7
      ls /mnt/sda7/EFI
      umount /dev/sda7

      Alebo citaj a ries: https://wiki.archlinux.org/index.php/Unified_Extensible_Firmware_Interface#Windows_changes_boot_order

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 19.02.2020 | 19:23
        Avatar miskokovacik   Používateľ

        michal@doma:~$ sudo mkdir /mnt/sda7
        [sudo] heslo pre používateľa michal:
        mkdir: nie je možné vytvoriť adresár `/mnt/sda7': Súbor existuje
        michal@doma:~$ sudo mount /dev/sda7 /mnt/sda7
        michal@doma:~$ sudo ls /mnt/sda7
        EFI
        michal@doma:~$ sudo ls /mnt/sda7/EFI
        BOOT  ubuntu
        michal@doma:~$ umount /dev/sda7
        umount: /mnt/sda7: umount failed: Operácia nie je povolená.
        michal@doma:~$ sudo umount /dev/sda7
        michal@doma:~$

         

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 18.02.2020 | 21:00
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Nesedí mi tu viacero vecí. Za prvé, ubuntu je nainštalované do extended partície mbr disku ale zároveň je nainštalovaný, ako keby v UEFI režime (EFI partícia). Win7 sa zvykol inštalovať na mbr disk v legacy režime. Pripadá mi to, ako zmes inštalácie pri rôznom nastavení UEFI. Vyzerá to, ako keby win7 bolo nainštalované v legacy na mbr disku a ubuntu na ten istý disk v UEFI režime. Na to, aby sme v tom mali jasno, treba zistiť, akú tabuľku rozdelenia má ten disk, ako je nastavený bios (legacy alebo uefi) a kam bol nainštalovaný grub a či bol vôbec nainštalovaný. Ak je to tak, ako predpokladám, tak to ani nemôže fungovať.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 19.02.2020 | 19:11
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      toto som nasiel v biose, ale nevedel som ci daco inak nastavit

       

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 19.02.2020 | 20:19
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      pomocou

      sudo bootscriptinfo

      som sa dopracoval k tomuto suboru

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 19.02.2020 | 22:24
      Avatar debian+   Návštevník

      Co Ti spusta po starte? Windows alebo Linux?

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 19.02.2020 | 22:37
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      Linux

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 07:48
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Po preštudovaní podkladov sa potvrdilo, čo som predpokladal od začiatku. Win7 máš nainštalované pri nastavení UEFI na Legacy ale Ubuntu v UEFI režime. Pri spustení inštalačného USB sa tam zvyčajne objavujú dve položky, jedna má v názve UEFI a tú si zrejme zvolil, čo bolo zle, pretože si mal Win7 nainštalovaný v legacy. Bolo ti to umožnené, pretože Boot Mode Selection si mal nastavené na UEFI an... (čo malo byť zrejme "and Legacy"). No ostatné položky si mal nastavené na Legacy. Podmienkou je, aby si obidva OS mal inštalované rovnako, teda buď UEFI alebo Legacy. Otázka teraz znie, ako z tohto von. Skús položku "Display Boot Option Control" zmeniť na Legacy and UEFI alebo tak nejak, ak to je možné zmeniť. Potom skús rozkliknúť položku "Boot Option #2" a ak sa dá zvoliť tam Windows, ak taká možnosť existuje. Ak to pôjde, uložiť nastavenie a pri štarte ísť do boot menu, zvyčajne je to klávesa esc, F12, F8 alebo iná podľa popisu k notebooku a potom skúsiť zvoliť windows, či naštartuje. Samozrejme čistá robota by bola nová inštalácia windows aj Ubuntu, obidva v Legacy nastavení. No možno sa ti to podarí vyriešiť aj tak, ako som navrhoval.

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 09:36
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nepomohlo by mu len preinštalovať linux v legacy mode, tým bude aj win aj linux v legacy a mohlo by to ísť ? (neviem nemám skusenosti len aplikujem sedliacky rozum)

        a ked už novú inštaláciu všetkého tak snáď v UEFI mode nie ??

        dnes by sa mal používať legacy mod asi len na strojoch/OS kde to s UEFI nejde

        či ??

        a ten w7 by som nahradil w10 (predsa len 7čke už skončila podpora)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 10:00
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Win7 asi ani v UEFI móde neide nainštalovať, respektíve, možno sa to nejako dá ale nie je to bežný postup. Samozrejme inštalácia Win10 v UEFI a následná inštalácia Ubuntu v UEFI je tiež riešenie. Najskôr ale treba disk previesť z mbr na GPT.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 12:36
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          No teoreticky aj ten tebou navrhovaný postup, teda preinštalovať Ubuntu v legacy móde by mohol fungovať, avšak otázne je, či v danom stave bude win7 ešte schopné bútovať. Každopádne je možné to skúsiť, akurát pred inštaláciou zrušiť všetky partície, ktoré vytvorilo Ubuntu pri inštalácii v UEFI móde. Akurát predtým všetko v UEFI prepnúť na legacy.

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 13:36
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Windows 7 sa dalo bez problémov nainštalovať v UEFI móde, ale musela to byť 64bitová verzia OS. Ľudia v časoch Windows 7 preferovali 32bit OS, aj keď mali 64bit HW. Tých 64bit aplikácií pre Windows bolo vtedy minimum, takmer žiadne.

            Ako, prepnúť v (UEFI) BIOSe na Legacy by nemal byť problém. To by malo potvrdiť či bol ten Win7 nahodený v Legacy. Na tých obidvoch fotkách mal "Boot Mode Selection: UEFI and ...". Ak ten Win7 nabehne, tak by bolo rozumné vymazať linuxové oblasti (na ktorých ajtak asi nič nemá), a spustiť inštaláciu ešte raz, ale pomocou sprievodcu s Legacy Módom (bez EFI System Partition a GPT).

            I keď z mojej strany je značne zbytočné sa zaoberať s tým roky nepodporovaným Windows 7. A tak isto aj nepravdepodobné kvôli tomu mixu verzií. Neverím že by zobral inštalačné médium 64bit Ubuntu 19.04, pred Mikulášom ho povýšil na 19.10 a nechal tak s odpojeným internetom a bez záplat ktoré by mu zdvihli verziu jadra.

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 14:06
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              roky nepodporovaným Windows 7.

              neskoncila podpora pre w7 v januári 2020 ?

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 14:30
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Neplatená podpora Windows 7 skončila pred približne piatimi rokmi. Platená podpora pre Windows 7 skončila pred približne piatimi týždňami. Sa smejem, keď vidím ako si myslí plebs že sa zdarma na nich vzťahuje rozšírená podpora. Hlavne ak sa za rozšírenú podporu platí ročne viac, ako za enterprise/profesional edíciu poslednej verzie. Ročne, nie na furt.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 17:41
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      tento pocitac asi win10 nezvladne (HDD disk, 3GB pamat, Intel Core i5-3330 CPU 3.00GHz × 4) takze asi na win10 nemysliet.

      preco som siel do ubuntu, win7 nieje legal a prisla cierna obrazovka s upozornenim, ked som s kamosom riesil co dalej odporucil ubuntu

      na PC nerobim nic vazne, trosku fotim (uprava raw fotiek a timelapse), trosku kreslim CAD a vektory inak len internet,

      vsetok soft sa da nahradit, navrat do win7 by som chcel len koli tomu, ze tam mam stale rozbehnute veci a bude chvilu trvat kym si zvyknem a ubuntu

      takze dufam ze mi ubuntu bude stacit a zatial som s nim velmi spokojny, len by som este chcel tu sedmicku :(

       

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 17:52
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      bios

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 18:43
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Šak to teda prepni do Legacy, a pozri či naštartuje ten wirdos. Alebo čo...

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 18:54
        Avatar debian+   Návštevník

        Neda sa da botovat automatika jedno aj druhe. Bud Legacy alebo UEFI. A kedze Win mas v UEFI.

        Masledovne technicke moznosti: Windows instalovat UEFI. Ale kedze sa touto cestou naskor nebudes chciet vydat, tak mas 2 moznosti v existujucom dat instalovat zavadzat pre Legacy (tj. obycajne) alebo instalovat nanovo Linux a nie v UEFI instalacii [1].

        Alebo je moznost ze bude tak ako je a ked budes chciet, tak si dat pri nabehnuti systemu vyvolat Boot menu (klavesa zrejme F9, ale zalezi od znacky notebooku) a navolis to druhe, co najviac nebudes pouzivat.

        [1] V priecinku /home mas domovsky adresat. Bud si ho zaarchivuj a do noveho prekopiruj - lepsie zabalit ako root ako tar. Alebo Zmas vsetky ostatne priecinky a pri instalacii (vlastne/manualne rozdelenie) daj neformatovat odiel.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 19:03
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          A kedze Win mas v UEFI. Masledovne technicke moznosti: Windows instalovat UEFI

          Čítaš po sebe ?

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 13:04
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            debianov text som cital 3 krat a stále neviem čo chcel povedať, aj google translator pouziva zrozumiteľnejšie vety :-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 19:32
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      prepnute na legacy a stale startuje ubuntu

      F12 pre vyber boot ale je tam vlastne to iste ako v biose

      boot optiion 1 ubuntu

      boot option 2 ubuntu

      boot option P1 WDC

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 19:34
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      velmi pekne vas teda prosim, ja by som to vsetko co mam teraz robit potreboval ale pekne po poriadku napisane, lebo ja tomu velmi nerozumiem (som zistil pocas tohoto fora) takze rad by som aby to teda slo tak ako malo a vedel sa teda sem tam do toho win7 dostat

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 20:13
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pretože netušíme, čo všetko sa vďaka tej predchádzajúcej inštalácii domrvilo, najistejšie by bolo vykonať novú inštaláciu obidvoch OS v Legacy režime (to preto, že máš disk s mbr tabuľkou rozdelenia). Najprv Win7, potom Ubuntu. Tým samozrejme prídeš o dáta, ktoré tam máš. Samozrejme treba nastaviť v UEFI všade legacy a Grub treba dať nainštalovať do sda. Druhá možnosť, ktorá však nemusí výjsť je zrušiť všetky partície, ktoré vytvorilo Ubuntu pri tej spackanej inštalácii a dať znova nainštalovať Ubuntu vedľa windows, tentoraz však dať pozor, aby sa inštaloval v Legacy (zvoliť položku inštalačného USB bez UEFI). Dať nainštalovať Grub do sda. Tento postup však nemusí byť úspešný, vďaka predchádzajúcej inštalácii, pretože nevieme čo a ako sa domrvilo. Navrhujem teda skúsiť neistý postup dva, pokiaľ neuspeješ, prejdi na ten prvý.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 20:39
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          To zneje dobre

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 20:40
          Avatar miskokovacik   Používateľ

          pridem o vsetky vsetky data, aj z D: ?

          aku mam stiahnut verziu UBUNTU

          tomu usb bez uefi, naistalovat grub do sda vobec nerozumiem, idem googlit ci na daco nepridem

           

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:36
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Tak na toto ja nemám nervy. Ty si išiel experimentovať s dualbútom a neurobil si si pred tým zálohu? Tak tomu hovorím odvaha. Odkiaľ si? Ak blízko od Nitry, môžeme sa stretnúť a pomôžem Ti. Len to zhrniem. Pri nabútovaní inštalačného kľúča, ešte pred tým, ako sa linux načíta sa objavia viaceré položky menu. Jedna z nich bude obsahovať v názve položky UEFI a ta druhá bude bez UEFI, tú bez UEFI zvolíš a načíta sa livko Ubuntu, ktoré bude mať inštalátor v Legacy režime. Prípadne, ak bude UEFI prepnuté do legacy (nie do UEFI an...), tak sa možnosť UEFI pravdepodobne ani neobjaví. Potiaľ všetko jasné? Potom v nabútovanom livku spustíš program gparted a zrušíš všetky partície, ktoré nainštaloval linux. Potom dáš v gparted všetky zmeny vykonať a gparted ukončíš. Potom už spustíš inštaláciu Ubuntu a ak zvolíš automatický režim, teda nainštalovať Ubuntu vedľa windows, mal by sa inštalátor o všetko sám postarať a po skončení treba ešte v UEFI nastaviť disk, na ktorý sa inštalovalo, ako prvý do poradia bútovania a uložiť. Potom by už malo všetko fungovať, ako má. Samozrejme Ťa nemôžem previesť celou inštaláciou krok po kroku, pretože môže nastať spústu odchýliek, na ktoré treba správne reagovať podľa kontextu.

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 22:42
              Avatar miskokovacik   Používateľ

              Záloha?! Na C: mám win, D: mám zálohu, E: som nechal na linux. Ide to že v ubuntu sa viem dostať na D: a viem odtiaľ ešte stiahnuť dôležité veci. Na C: nemám už nič dôležité len win a programy. Som z LM a tomuto už celkom rozumiem čo si napísal. Ale na dnes už stačí lebo toto som vôbec nečakal že ma čaká,inštaloval som podľa návodu kde bolo napísané že inštalácia po win7 a počas celej inštalácie som nič o uefi neklikal ani nezadaval. Jedine pri particiach som musel vytvoriť EFI

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 23:17
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                počas celej inštalácie som nič o uefi neklikal ani nezadaval. Jedine pri particiach som musel vytvoriť EFI

                To si trocha odporuje, daj si šlofíka a podľa Livanovej rady by to mohlo fungovať.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 07:40
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Chyba bola, že si mal položku "Display Boot Option Control" nastavenú na "UEFI an...", čo ti umožnilo inštaláciu aj v UEFI režime. No a pri štarte si si vybral zle a zvolil si položku s UEFI v názve a už to išlo. Spustil sa ti inštalátor pre UEFI režim. Keby si mal nastavené Legacy, bolo by pravdepodobne všetko prebehlo OK. Už to, že bolo treba vytvárať EFI partíciu Ťa malo varovať ale keďže si netušil o rôznych typoch inštalácie, tak by ťa to asi aj tak nevarovalo keďže si si ani nezisťoval, ako je nainštalovaný win7. No teraz už budeš vedieť.

                • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 13:37
                  Avatar miskokovacik   Používateľ

                  Tak si to trochu zhrňme, všetko s Boot v biose mám nastaviť na legacy? Mám zaviesť LIVE ubuntu. to ubuntu ktoré sa mi spustí keď zruším inštaláciu z USB? A potom s tým grub cez príkazový spraviť nastavenia?

                  Ďalšia vec čo ma napadla, či by som sa s niekym z vás čo ste očividne úplne inde s týmto spojiť napr cez FB správy a by som aj dáke fotky poslal počas istalacie?

                  Ďakujem za vašu trpezlivosť...

                  • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 14:11
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Ano, všetko nastav na legacy. Live Ubuntu je to, ktoré ti nabútuje z USB (nedáš inštalovať ale vyskúšať alebo tak niečo, nemám to pred sebou, tak neviem presne názov), akurát si daj pozor, aby to bolo vo variante Legacy. Cez príkazový už nič nebabri, akorát to ešte viacej rozoserieš. Z gparted vymaž sda5, sda6, sda7, sda8. Daj vykonať a ukonči gparted. Potom spusti z livka inštaláciu a daj variant inštalácia vedľa windows. Ak tam taká možnosť nebude, zrejme nevie inštalačný program windows identifikovať. Pokiaľ to tam bude, inštaluj a nechaj to na automatike, mal by sa ti správne nainštalovať aj GRUB. Po skončení inštalácie nastav v UEFI do poradia bútovania disk na ktorý si inštaloval. Po uložení a reštarte by to už malo všetko fungovať. Ak inštalačka nainštalovaný windows nerozozná, budeš musieť znova windows reinštalovať.

                  • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 14:14
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    Mám zaviesť LIVE ubuntu. to ubuntu ktoré sa mi spustí keď zruším inštaláciu z USB? A potom s tým grub cez príkazový spraviť nastavenia?

                    V PRVOM RADE SI VSETKY DATA Z PARTICIE ZALOHA ULOZ NA EXTERNY DISK ALEBO INAK ZALOHUJ MIMO TEN PC

                    musíš zaviesť/nabootovať do live media (ako keby si ho prvý krát inštaloval)

                    ak by si to robil z toho nainštalovaného ubuntu tak nebudeš vedieť pracovať s partíciou z na ktorej je nainstalovane (z nej by bezal ten system)

                    ty sa tvár že v tom pc nemáš nič a nahoď si stiahnute ubuntu na USB a zneho spusti system

                    (ideálne tak aby sa spustil v legacy rezime) - pri štarte ti to live medium da viacero moznosti a dovoli ti cez F1-F6 urobit dodatocne nastavenia

                    takto to vyzera BOOT MENU skus otvorit to F4 (modes) a F6 (other) kde by sa mohlo dať zvoliť niečo ohľadom UEFI/lagacy (možno ti to ani nedovoli ked to pojde v od zaciatku v legacy rezime)

                    a po tom ako sa nabootujes do toho livke, otvor gparted a zmaž všetky partície, ktoré nie su windows (nechaj si len tu kde je w7 a kde mas zalohu) a potom spusti instalaciu a klikaj next,next,next ako ked si to robil prvý krát

                    v casti vytvarania particii daj ze vyuzit vsetok volny priestor (alebo si manualne a vytvor si particie sam)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 20:27
                      Avatar miskokovacik   Používateľ

                      nieje tam ziadna ponuka na uefi ani nic podobne, pri starte pc musim dat F12 a potom si vybrat aby bootovalo z usb, hodin ma rovno sem, pustim TRY UBUNTU WITHOUT ISTALATION a som v ubutnu z USB

                      co mam presne vymazat

                      • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 20:28
                        Avatar miskokovacik   Používateľ

                        v advanced nieje nic

                        • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 20:49
                          Avatar debian+   Návštevník

                          Zmas odiely /dev/sda5 az /dev/sda8. A do toho miesta instaluj novy Linux.

                          Bud automaticke rozdelenie alebo vlastne rozdelenie:

                          - hlavny odiel - velkost 30GB, ext4 a pripojit ako / - swap, typ swap - 1.5 nasobor ramky (prikaz du -h resp. iba pamete [1]) - zbytok na disku ako /home

                          [1]:

                          free -h| grep Mem|awk '{print $2}'
                          • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 20:50
                            Avatar debian+   Návštevník

                            Pre istotu si mohol dat screen F12, ze isto nie je v UEFI, alebo si overit prikaz ak.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 19:52
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      prepnute na legacy a stale startuje ubuntu

      To mi nejako nedáva zmysel. V Legacy by Ubuntu nemalo vôbec vidieť. Aspoň tak sa to chová mne. Prepol si do Legacy a dal si to uložiť?

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 20:37
        Avatar miskokovacik   Používateľ

        BIOS:

        BOOT MODE SELECTION - LEGACY ONLY

        STORAGE BOOT OPTION CONTROL - LEGACY ONLY

        DISPLAY BOOT OPTION CONTROL - LEGACY ONLY

        save and exit

        boot stale len ubuntu

         

        je tam este jedna moznost :

        OTHER PCI DEVICE ROM PRIORITY

            UEFI OpROM (aktulane nastavene)

            Legacy OpROM

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:10
          Avatar debian+   Návštevník

          Zmen UEFI OpROM na Legacy OpROM.

          Ako zistis, ci sa spustilo Ubuntu na Legacy alebo na UEFI? Ak si na legacy, pouzitie tohto prikazu ti da nasledovne:

          # efibootmgr -v
          EFI variables are not supported on this system.
          • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:27
            Avatar miskokovacik   Používateľ

            legacy OpROM

            save a exit

            spustil sa ubuntu

            efibootmgr

            michal@doma:~$ efibootmgr -v
            BootCurrent: 0001
            Timeout: 1 seconds
            BootOrder: 0001,0000,0004
            Boot0000* ubuntu    HD(7,MBR,0xec0c602e,0x0,0x0)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
            Boot0001* ubuntu    HD(6,MBR,0x352918f8,0x6af64000,0x47000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
            Boot0004* Hard Drive     BBS(HD,,0x0)AMGOAMNO........o.W.D.C. .W.D.1.0.E.Z.E.X.-.0.0.Z.F.5.A.0....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L. . . . .W. .-.D.M.W.1.C.1.S.0.7.1.9.5.1......AMBO
            michal@doma:~$

             

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:46
              Avatar debian+   Návštevník

              Ok.

              Nainstaluj si grub pre Legacy (nie UEFI) podla: https://wiki.ubuntu.cz/grub2#obnoven%C3%AD_grub2_pomoc%C3%AD_livecd

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 08:00
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ten návod má jednu slabinu, ktorú odhalí až človek ktorý už riešil podobný problém. Teda, ak sa znova naštartuje Linux OS v nesprávnom móde (a je jedno či z disku, USB alebo z CD), tak mu ten príkaz grub-install znovu nahodí zavádzač v nesprávnom móde. A to hádam nechceš.

                Alebo áno?

                • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 13:33
                  Avatar debian+   Návštevník

                  Aha, nech po instalacii zmaze grub pre uefi aj s konfiguraciou, tj. apt remove --purge. Pripadne este z toho priecinku grub (kedze tam ma len linux, moze obsah sda7 vsetko zmazat).

                  Dik za upozornenie.

                  • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 14:36
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Aha, takže on má odinštalovať grub pre uefi, a poprípade zmazať všetko z ESP disku na ktorý sa skopírovali binárky príkazom update-grub2 (a má aj nejaké ďalšie hračky ako mokutils a shim).

                    To bude mať za následok, že mu to označí zvyšok grubu ako nepotrebný. A pri najbližšej práci so správcom balíčkov mu to ponúkne kompletné odinštalovanie zvyšku balíkov pre grub. Ale UEFI bude stále vidieť ESP z ktorej sa bude snažiť niečo naštartovať, a boot z HDD mu kompletne zlyhá.

                    Vedel by si povedať, prečo si poradil takúto vec, ty chceš aby ten jeho počítač kompletne zomrel?

                    • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 14:45
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      ešte by som pridal, že okrem toho že príkaz apt remove -purge nespraví nič (nie je tam definovaný balík - a zadávateľ je úplny začiatočník teda sám si syntax nedomyslí) tak prečo by mal mazať čokoľvek po boote z live media

                      ten navod hovori o oprave grubu z live media nie ?

                      odstranovat akykolvek balik z live media je totalny nezmysel a nemôže ničomu pomôcť

                      debian+ vieme že to myslíš dobre ale svojimi zmatočnými, nečitateľnými a popletenými radami môžeš iba uškodiť

                      ked niečo chceš napísať, prečítaj si to 2 krát po sebe alebo to daj prečítať niekomu inému či to dáva zmysel, toto nie sú preteky radšej sem hod niečo kvalitné a súvislé (na to treba čas a zamyslenie) a nie 5 náhodných štekov ktorým nikto nerozumie a len pletú zadávateľa

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 14:51
                        Avatar debian+   Návštevník

                        Ono to bolo myslene, ze po nainstalovany v Legacy ma odinstalovat grub for UEFI z povodneho systemu. Slovo Live som nespominal.

                        • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 15:27
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Po nainštalovaní čoho v Legacy? Skús byť konkrétnejší, a občas tie vety skús aj dokončiť.

                          • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 18:25
                            Avatar debian+   Návštevník

                            legacy-grub

                            • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 18:34
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Poznám grub-legacy-ec2 (emulácia kompatibility grub1 pre Amazon Cloud v časoch grub2). Poznám grub-pc pre tradičný 16bit BIOS. A rád sa naučím niečo nové. Čo je to ten tvoj balík legacy-grub, je to niečo čo včera ešte neexistovalo?

                              • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 19:06
                                Avatar debian+   Návštevník

                                je to pseudo nazov - nechcelo sa mi hladac ako sa presne v distre vola. ber to ako alias.

                                • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 19:31
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Takže si vlastne poradil začiatočníkovi náhodný text bez významu. To je dobré priznanie, pokračuj. A prezraď čo si si od toho sľuboval.

                                  • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 19:51
                                    Avatar debian+   Návštevník

                                    Ty nie si jeho IT "advokat" !!! No comment.

                                    • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 20:19
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                      A za to ťa nemôžem pochváliť? Tsss ...

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 20:52
      Avatar debian+   Návštevník

      Najlahsie nainstalovat GRUB.

      Zober live Ubuntu. Spusti ho v Legacy. Nacitaj system Live. Otvor konzolu. Spusti si root konzolu (ak nie, tak sudo bash ... ukoncis CTRL+D alebo prikaz exit). A postupuj podla toho pre tvoj odiel /dev/sda5.

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:30
        Avatar miskokovacik   Používateľ

        co znamena spusti ho v legacy :( :( :(

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:40
          Avatar debian+   Návštevník

          UEFI - nove Legacy - stare

          Ak nepise UEFI, tak je myslene Legacy.

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:40
            Avatar debian+   Návštevník

            Akej znacky mas notebook?

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:45
              Avatar miskokovacik   Používateľ

              nikde som nespominal ze mam notebook, mam PC

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:00
      Avatar debian+   Návštevník

      Legacy spustanie - Spustaci kod je na zaciatku disku, ak nie tak na zaciatku odielu s priznakom boot.

      UEFI spustanie - novsie. Spusta zo specialnejsieho odielu (EFI, fat32) kde su spustace na OS. Ma vecsie bezpecnost (aj ked nie absolutne dokonalu). Vie zabezpecit, ze len urcite overene systemy sa spustia.

      Pozn. UEFI a Legacy su dve nezavysle spustanie, kt. maju svoje nastavenia. Zijeme v ere, kedy sa prechadza z Legacy na UTF. A ty mas zariadenie podporujuci obe.

      MSDOS rozdelenie diskov - starsie rozdielenie diskov (max 4 odiely - resp. ak dalsi odiel rozdelym na 4, tak viem mat viac ako 4 odiely).

      GPT rozdelenie diskov- Max odielov moze byt na zaciatku 128. Velkost media moze byt vecsie ako pri MSDOS (uz uplne vsetkym nepostacuje).

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:09
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      nasiel som fotky ako som to teda robil

      win-rozdelenie - takto som rozdelil disk vo WIN

      01ubuntu - takto mi to ukazalo v instalacii

      02ubuntu - takto som rozdelil podla navodu na nete

       

      nepustilo ma dalej koli hlaske EFI, tak som este podla dalsieho navodi pridal EFI

      a spustil istalaciu, a som tu

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:43
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      este par takych otazok

      nestaci naitalovat ubuntu v rovnakom rezime ako win, ako na to

      co nastavit v biose a co pri istalacii

       

      radsej by som siel do preistalacie ubuntu este raz, len ako hovorim ja som v tychto prikazoch uplne mimo, takze to potrebujem vysvetlit ako pre "debila"

      ked budete potrebovat daco ofrezovat, alebo napisat program v heidenhain tak vam ho kludne napisem :D :D :D

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 20.02.2020 | 21:52
        Avatar debian+   Návštevník
        nestaci naitalovat ubuntu v rovnakom rezime ako win, ako na to

        Staci. Ale Windows mas v starom type spustani a Ubuntu v novom.

        Nechod do nastaveny notebook pri starte, ale zvol klavesnicu F9 alebo ESC (ak nejde jedna klavesnica, skus tu druhu). Mas dostat nieco take: https://www.youtube.com/watch?v=EYgEJ0Uw9pg (ten tam ma len jednu polozku, kludne mozes mat viac). Zvol CD/usb z coho instalujes. Ak tam bude nieco UEFI, tak nie toto. A spusti instalacku a potom v konzole zisti, podla toho prikazu vysie, ci to nie je UEFI alebo je. Ak nie je UEFI, instaluj.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 21:02
          Avatar miskokovacik   Používateľ

          Maaaaaaaam to

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 21:15
      Avatar miskokovacik   Používateľ

      takze este jednu vec som spravil, na usb som premenoval pricinok EFI, nasiel som to v jednom videu

      sputil live ubuntu, vymazal vsetko co sa dalo (co som pred tym vytvroil)

      sputil istalaciu z live

      bolo tam napisane ze je istalovany win7 mal som moznost istalovat nanovo ubntu alebo vymazat disk a istalovat ubuntu

      zvolil som prvu moznost bez akychkolvek zasahov sa spustila istalacia

      po dokonceni a restarte sa objavilo okno s vyberom systemu kde ubuntu je prve pusta sa ak nic nevyberiem

      skusal som aj win7 a ide bez problemov

      VSETKYM VAM DAKUJEM, VELMI VELMI PEKNE DAKUJEM ZA VASU OCHOTU A TRPEZLIVOST

      dufam, ze nebude vela problemov a ak nejaky bude poradite ja si medzi tym pozriem aj nejake zaklady tohoto systemu aby som vedel aspon daco

      ESTE RAZ VELKA VDAKA

      idem hladat aplikacie a vsetko si to volako nastavit pre kazdodenne potreby

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 21:25
        Avatar miskokovacik   Používateľ

        este taka otazocka, dufam ze na seba neusijem daku budu :D ten win7 teraz hlasi ze je to ilegal a na zaciatku chce nove overenie

        da sa toto nejak obist alebo to tak uz mam nechat

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 21:45
          Avatar miskokovacik   Používateľ

          a este:

          vedel by mi niekto toto tak presnejsie vysvetlit, ako to teraz cele vlastne funguje

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 21:54
            Avatar miskokovacik   Používateľ

            ja som vsetky tie particie vymazal a po istlacii je to tam tak isto ako pred tym

            co je sda6, z coho sa to teraz bootuje

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 22:30
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Celkom iste si ich nevymazal, pretože tam všetky ostali aj s rovnakými veľkosťami, akurát ich inak priradilo a priradilo ich zle. Sice ti to nejako bude fungovať, avšak máš tam sda7 s veľkosťou 75,68 GiB, ktorá nemá prípojný bod a je teda nevyužiteľná. Nestačí v gparted iba označiť, čo sa má s partíciou urobiť ale na konci aj spustiť to vykonanie tých zmien. Chýbala tam ta koncovka - vykonanie tých zmien. Kedže teraz už nemáš k sda6 prípojný bod /boot/efi tak sa už odtiaľ nebútuje, čo je pokrok oproti minulosti ale bútuje sa z sda si teda v legacy. Takže to urob znova a tentokrát dobre, to znamená v gparted daj na konci aj príkaz na to vykonanie, teda kliknúť na ikonu s tým háčikom a až potom budú tie partície naozaj odstránené.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 08:08
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                On ale mal GPT premietnutú aj do takzvanej protected MBR. Teda pri minulej inštalácii sa mu vytvorila GPT pre UEFI Boot, a tá sa akoby skopírovala do nemennej MBR pre Legacy BIOS. Takže ak to v jednej tabuľke zmenil, tak mu to mohlo ostať v druhej. A aj ostalo.

                Toto by bolo najjednoduchšie odzálohovať, prepísať celý disk nulamo a potom to celé preinštalovať. Samozrejme že s legálnym OS, čo asi bude v prípade Windows 7 trochu problém keďže o jeho pôvode tu padlo divné priznanie.

                PS: Alebo to len prepnúť do Legacy, a nechať to nech si Windows opraví disk. A potom vyriešiť Linux. Len pozor aby človek neprepol aj iné veci, to by potom windows nespoznal že beží stále na tom istmo železe, a pýtal by overenie legality.

                • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 09:06
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  A na to, že tam mal GPT si ako prišiel? Pokiaľ viem od samého začiatku tam mal mbr, dôkazom je prítomnosť extended partície sda4, ktorá, ako vieme sa v GPT netvorí. To že windows si pýta overenie môže byť dôsledkom prestavenia UEFI.

                  • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 10:00
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Jednoducho. Mal tam príznak ESP, teda EFI System Partition. A ten sa používa len pri GPT, a nezmestí sa do MBR. Tomu zodpovedalo aj to, že pôvodne inštalovaný windows ktorý použil MBR už nebol pre grub-efi viditeľný. A navyše, to rozdelenie disku malo rozšírenú partíciu v ktorej boli disky číslo 5 a viac, tak ako je zvykom v MBR ale ako sa nedá dosiahnúť v GPT.

                    Takže vo výsledku má chalan vcelku zaujímavý mix. Teda, má tam primárne GPT (ku ktorému sa neviem akou mágiou dostal), a to GPT je preklopené do Protected MBR.

                    Oprava bude zahŕňať buď kompletné premazanie disku s preinštalovaním (čo zvládne aj mierne zdatný užívateľ), alebo ručné odmazanie momentálne nepotrebných diskov a následnú kompletnú migráciu/konverziu GPT to MBR (a to je už zložitá a riziková operácia). Každopádne bude potrebovať odzálohovať si dáta z toho disku D: či jak to volá WirDo$. Ale každopádne mu prajem veľa zdaru s legalizáciou toho zastaralého OS.

                    • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 10:09
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Tento tvoj úsudok má jednu podstatnú vadu. Pokiaľ by začínal s GPT, tak by EFI partition nemal až v ROZŠÍRENEJ oblasti sda6, ktorá vznikla až pri inštalácii Ubuntu ale mal by ho v primárnej partícii, pravdepodobne v sda1 alebo sda2.

                      • RE: dual boot ubuntu/win 7 23.02.2020 | 10:03
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Tvoja úvaha má viacej slabín:

                        • Rozdelenie GPT nepoužíva rozšírenú oblasť.
                        • Pridával sem log z inštalácie WirDo$ kde bolo viditeľné že to pôvodne inštaloval v Legacy móde, i keď tá inštalácia mala tú schovanú zavádzaciu oblasť ktorá sa používala pre UEFI Boot. To mu mohol vytvoriť nejaký humorný patch z dieľne MS ktorý konvertoval systém z Legacy na UEFI. Taký patch kedysi nasr... kopec ľudí s dual bootom. Veľmi veľkú skupinu, naozaj veľkú.
                        • Ten disk mal rozdelený prvotnou inštaláciou WirDo$ ktorá si zobrala sda1 a sda2 pre seba, takže Linux to nemal ako použiť. Teda bez toho, aby niekto tie partície nevymazal.

                        PS: Robil som veľmi podobnú vec, migráciu LegacyBIOS na UEFI aj s konverziou GPT, a aj si pamätám ten humorný patch. Takže presne vidím v akom to má stave. Ale najhumornejšie mi pripadajú tie verzie linuxového jadra ktoré nesedia z reálnou situáciou. Má tam mix distribúcií, a staré jadro z poslednej distribúcie.

                        • RE: dual boot ubuntu/win 7 23.02.2020 | 10:54
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Ja som napísal

                          "Tento tvoj úsudok má jednu podstatnú vadu. Pokiaľ by začínal s GPT, tak by EFI partition nemal až v ROZŠÍRENEJ oblasti sda6, ktorá vznikla až pri inštalácii Ubuntu ale mal by ho v primárnej partícii, pravdepodobne v sda1 alebo sda2."

                          a ty nato

                          "Rozdelenie GPT nepoužíva rozšírenú oblasť."

                          , čím len potvrdzuješ to, čo som písal ja.

                          Ja som napísal

                          "Win7 máš nainštalované pri nastavení UEFI na Legacy ale Ubuntu v UEFI režime."

                          a ty na to

                          "Pridával sem log z inštalácie WirDo$ kde bolo viditeľné že to pôvodne inštaloval v Legacy móde, i keď tá inštalácia mala tú schovanú zavádzaciu oblasť ktorá sa používala pre UEFI Boot."

                          čím zasa potvrdzuješ to, čo som napísal ja.

                          • RE: dual boot ubuntu/win 7 23.02.2020 | 11:06
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Áno. Pokiaľ by, ako píšeš, začínal inštaláciu v GPT, tak nemá nič v rozšírenej oblasti. GPT nepotreb...

                            S jeho znalosťami by to bolo rozumné dať odzálohovať, prema...

                            Ale čo sa budem opakovať, alebo zbytočne hádať. Idem si radšej zašportovať, keď je tak pekne.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 09:18
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Ak si ešte nepreinštalovával, je tu ešte druhá možnosť, ako to opraviť. Nabútovať livko, v livku spustiť gparted a odstrániť tie partície, ktoré nemajú prípojný bod (netýka sa to linux-swap), teda sda6 a sda7. Samozrejme treba dať ten príkaz aj vykonať, teda kliknúť na ikonu s háčikom. Potom kliknúť pravým tlačidlom myši na sda5 (linux-swap) a dať ho presunúť na koniec disku, aby vznikol priestor na rozšírenie partície sda8. Nakoniec rozšíriť sda8 na celý voľný priestor disku, čím vznikne sda8 o veľkosti cez 90 GiB. A znova dať vykonať (klik na ikonu s háčikom). Potom ukončiť gparted i livko a spustiť Ubuntu. V gparted sa ubezpečiť, že linux má iba dve partície - sda5, čo je swap o veľkosti 3,72 GiB a sda8 o veľkosti cez 90 GiB. AK je to takto, všetko je OK. A čo sa týka legálnosti win7, ak si ho mal legálne, vyrieš si to s podporou Microsoftu.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 21.02.2020 | 22:25
          Avatar debian+   Návštevník

          Ak ho mas legalne zakupeny, tak daj nove overenie.

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 15:08
            Avatar miskokovacik   Používateľ

            Vrátil som sa ešte raz spat, vymazal všetko v gparted (čo sa tykalo Linuxu) ostal len win7 a záloha. Spustil istalaciu u USB, oznámilo mi že mám win7 a čo chcem ďalej robiť. Dal som inštalovať vedľa win7. Istalijem a čakám.

            Taká mala poznámka, keď som vymazal a restartol PC, naskočila čierna obrazovka, pravdaze že som neodfotil, ale bolo tam niečo grub rescue> a blikal kurzor, cez bios som spustil USB a až tak spustil istalaciu.

            Win bol inštalovaný v servise, dávno, ja kód nemám a ani nikde nalepený.

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 16:14
              Avatar miskokovacik   Používateľ

              este som nebol vo win, ale ubuntu ide a aj boot obrayovka s vyberom na zaciatku

              takto to teraz vyzera v gparted

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 16:37
                Avatar debian+   Návštevník

                Spusti Win.

                A menovky zvazkov daj bez diaktriky radsej.

                Windows oblubuje v nasich koncinach win-cp1250 a API pouziva UTF-16. Linux pouziva dnes uz UTF-8.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 16:37
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                No to už vyzerá dobre. Sice mi tam chýba swap oddiel, avšak ten môže byť realizovaný aj formou súboru, takže ak ti pojde aj win7, tak je to konečne OK.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 16:47
                Avatar miskokovacik   Používateľ

                pisem z win7, ja som particie ziadne nevyvaral len som dal ubuntu ku win7 istalovat

                • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 17:33
                  Avatar debian+   Návštevník
                  Windows oblubuje v nasich koncinach win-cp1250 (a API pouziva UTF-16). Linux pouziva dnes uz UTF-8.

                  Toto si zapis niekam. Do buducna sa ti moze sem tam zist.

                  • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 18:38
                    Avatar debian+   Návštevník

                    Aku velku mas ram?

                    • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 18:44
                      Avatar miskokovacik   Používateľ

                      4GB

                    • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 18:55
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Tu je rozoberaná problematika swap súboru v Ubuntu, pokiaľ to niekoho zaujíma. Ako vidíte, nie je nevyhnutné mať oddelenú partíciu, stačí swap súbor. Pre zistenie, ako je alebo nie je realizovaný swap v Ubuntu treba zadať príkaz

                      sudo swapon --show
                      • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 22:17
                        Avatar debian+   Návštevník

                        Pre neho ako zaciatocnika je lahsie a jednochsie vytvorit odiel.

                        • RE: dual boot ubuntu/win 7 22.02.2020 | 22:27
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Ja si naopak myslím, že on nemusí urobiť nič iné iba sa pomocou príkazu

                          sudo swapon --show

                          alebo

                          free

                          presvedčiť, že mu ten swap súbor inštalačný program sám vytvoril.

                          • RE: dual boot ubuntu/win 7 23.02.2020 | 08:48
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                            uplne suhlasim

                            swap som v pc nepouzil uz roky a ak systemaj vyuzil swap subor nikdy som si to nevsimol 

                            swap by som odporucil jedine v pripade ak bude chciet ten pc hybernovať (čo ja nikdy nerobim lebo svoje pc/ntb iba uspavam)

                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 17:34
      Avatar adamwatch   Používateľ

      Mam podobny problém Nainstaloval som W7 a potom ubuntu cinnamom instalacia prebehla uspene vytiahol som usb, pc sa restartol a stale sa spusta len W7, nejde dual boot treba nieco zmenit v biose ? mam moznost len UEFI-neda sa zmenit na legacy v biose uz som stravil nad tym 3 dni moja predstava bola podobna mam 500gb ssd disk system C: instalacia W7 a ubuntu D: na data ,alebo C: w7 dalsia particia na instalaciu ubuntu dalsia patricia na data ked som instaloval ubuntu tak som vyberal flags pri rozdelovani disku som vyberal /boot a dalej ma nechcela instalacia pustit, je treba s tym nieco podoobne spravit ?

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 17:59
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Málo informácií, ako máš nastavené UEFI, ako máš rozdelený disk, kam si inštaloval Grub?

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 18:04
      Avatar adamwatch   Používateľ

      najprv som nainstaloval W7 potom som vybral moznost instalacia popri inom OS 100gb particia pre w7 60gb pre ubuntu ostatne pre data jedna sa o novy disk takze som ho sformatoval a pojdem to cele zasa od znova instalovat pozeral som aj videa na yotube , ale spravim vsetko dobre a stale spusta len W7 netraba nic zmenit v bios ?

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 18:14
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Máš vôbec inštalovaný GRUB? Ak ho máš nainštalovaný správne, musí najskôr pri búte naskočiť GRUB a z neho potom zvolíš OS.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 18:37
      Avatar adamwatch   Používateľ

      Bol som v tom, že ubuntu keď vyberiem možnosť inštalácia vedľa w7 Spýtam sa hlúpo treba grub inštalovať samostatné?, alebo ako na to?

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 18:45
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        GRUB sa inštaluje v procese inštalácie UBUNTU, iba treba zaškrtnúť jeho inštaláciu v inštalátore a zvoliť správne miesto, kam ho inštalovať. Pozri diskuziu "Nejasnosti ohľadom UEFI", ktorá tu prebehla dnes, tam je zopár informácií okolo toho.

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 20:18
        Avatar debian+   Návštevník

        Grub sa nainstaluje, ale defalne neprepisuje nastavenia UEFI (chap to ako nejake BIOS nastavanie). Samozrejme, zdetekuje ze existuje Windows a bude ho poskytovat ako moznost bootovania z GRUBu.

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 20:51
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tú voľbu "Nainštalovať Linux vedľa voľačoho" si tam nemal? Je tam už veľa rokov, a stačí mať kus nealokovaného miesta na disku ktoré nepatrí ničomu a do ktorého sa hmestí Linux. Viď obrázok, akurát z legálnych dôvodov v ňom nie je Windows (bridí sa mi).

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 21:12
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          o 18:04 napísal

          najprv som nainstaloval W7 potom som vybral moznost instalacia popri inom OS

          takže to asi skúsil ale poštukal niečo iné

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 21:29
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ono je možné, že to proaktívne a zbytočne skonvertoval medzi MBR a GPT alebo opačne ako jeho predrečník Miško Váčik. Neverím že by mal Linux bug pri inštalácii 64bit vedľa 32bit Windsors že by to samé konvertitovalo typ rozdelenia diskov. A skúšať ťo nebudem. Nemám inštalačku 32bit OS, a ani s takou inštalačkou nehodlám strácať čas. V segmente osobných počítačov x86 kompatibilných sa už niekoľko päťročníc nevyrábajú 32bit procesory. O priemyselných počítačoch pomlčím, sú mimo záberu tohoto vlákna.

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 21:32
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            A aby som nezabudol, Ubuntu pri tom výbere sprievodcu rozdelenia diskov neponúka doplnkové rozdelenie na / a /home. Takže by ma teoreticky zaujímalo čo to vôbec vybral. Prakticky však nie, keďže tu jasne vidím, ale dosť konšpirácií.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 14.03.2020 | 22:42
      Avatar adamwatch   Používateľ

      Už to mám, všetko ide ako som chcel Problém bol nakoniec pri vytváraní boot USB v rufuse bolo potrebné vybrať GPT

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 19:23
      Avatar adamwatch   Používateľ

      Tak sa hlásim znova, w7 si sťahoval nejaké aktualizácie a nejde vôbec dual boot spúšťa sa len w7? Vie mi niekto povedať, čím to môže byť?

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 19:36
        Avatar debian+   Návštevník

        Zrejme nebol Win ako prvy pre boot UEFI, tak sa tam upravil. Co je na druhej strane aj logicke. Niekedy pri aktualizovany moze potrebovat restart(y), tak jasne, ze si zabezpeci aby bol prvy pri bootovani.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:00
      Avatar adamwatch   Používateľ

      Co môžem s tým spraviť? Znova inštalácia ubuntu?

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:15
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Stačí znovu nahodiť Grub. Nechce sa mi znova prechádzať celú túto diskusiu, ale určite tu už bude návod ako. Či už priamo, alebo vo forme linku.

        PS: Je fajn, že Windows si zabezpečil aby bol prvý a jediný OS na výber pri štarte. To je dôvod, prečo ho ľudia zbožňujú. Zruší im prístup k ich slobodnej voľbe, a ľuďom sa potom žije oveľa ľahšie.

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:30
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Je treba znova nainštalovať GRUB, avšak pre začiatočníka je to trošku komplikovanejšie, dá sa to dosiahnuť aj novou inštaláciou Ubuntu. Pohľadaj postup preinštalácie GRUBU z Livka alebo jednoducho daj novú inštaláciu Ubuntu.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:34
          Avatar debian+   Návštevník

          Narocne pre zaciatocnika???

          Da vybrat OS, z coho ma botovat (disk/USB) a tam zvoli linux, prihlasi sa root a nastavi to. Ak si sam spravuje, tak ho to neminie.

          Alebo nechat defaulne Windows, a takto si vzdy volit, ked bude zapinat Linux.

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:44
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Keď to podľa teba nie je náročné pre začiatočníka, tak mu napíš podrobný postup. Pre Teba to bude hračka.

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:50
              Avatar debian+   Návštevník

              Viem len teoreticky. Prakticky som to len videl. Ale urcite mi pride nezmyselne preinstalovat kvoli tomu Linux.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 21:04
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Tušil som to, že si v tomto iba teoretik, ono je tam zopár záludností, ktoré začiatočník nemusí zvládnuť. Pokiaľ zvládne opravu toho GRUBU dobre, pokiaľ nezvládne, má druhú možnosť - preinštaláciu.

                • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 21:19
                  Avatar debian+   Návštevník

                  Neobnovoval som UEFI GRUB, tak preto som nic konkretne nepisal (a pisete tu aj vy).

                  Ak si sikovny, tak mu to vies napisat na mieru - prikazy, skripty.

                  Ono, tak ako to byva, lahke ked uz to vies, ale ak nevies.

                  Totiz ak mu prepisal odiel UEFI, tak obnovi zalohu pre Linux (neda prepisat neexistujuce subory) a chce zmenit poriadie, tak na to su prikazy (mozno by bolo pre uzivatela pekne n-curses riesenie).

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:34
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Napr, skús toto.

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:42
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pred rokmi bola pri štarte 32bit x86 LiveCD cez Legacy BIOS dostupná voľba "Opraviť zavádzač OS", už tam nie je? Len sa pýtam, už som to veľa rokov nepoužil. Môj posledný PC ktorý bol 32bit x86 mal rok výroby okolo 2005.

            • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 20:47
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Netuším, ja používam Manjaro a Arch linux, Ubuntu som naposledy inštaloval tak pred dvomi tromi rokmi.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 21:06
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Túto funkcionalitu mali všetky mainstream distribúcie. Dali to ako odozvu na večné likvidovanie zavádzača pri takmer každej systémovej záplate ktorú si nahodil samotný Windos. Každých pár týždňov, rovnako ako aj teraz po smrti toho OS.

                Ale je pravda, že v 64bit médiách pre UEFI som to už nevidel takto ľahko dostupné.

              • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 21:26
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Kedže poznáš tie dnešné záludnosti, bolo by fajn keby si to do nejakého článku spísal, ja by som sa podľa toho pokúsil spraviť nejaké autoobnovovač Grubu.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 21:44
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Na tie záludnosti som narazil, keď som narýchlo pozeral príspevky, ktoré sa týkali obnovenia/reinštalácie GRUBu. Mimochodom, už niečo také existuje.

          • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 21:24
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Ako prvé vyskúšaj toto Grub Repair cd.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 22:43
      Avatar dyer   Návštevník

      Môžem potvrdiť, že bootrepair čo majú v MX linuxe na inštalačke funguje dobre aj pri UEFI inštalovanom Win10 + MX-19.

    • RE: dual boot ubuntu/win 7 15.03.2020 | 23:41
      Avatar adamwatch   Používateľ

      Išlo to vyriešiť veľmi jednoducho, spravil som znova bootovaciu flash, pripojil k PC a hneď ako za zobrazil grub, odpojil, bolo tam len try ubuntu, restartol PC a všetko ide zasa ako ma

      • RE: dual boot ubuntu/win 7 16.03.2020 | 07:22
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Tak toto, čo popisuješ, je veľmi čudné. To vyzerá, že možno stačilo ntb iba niekoľko krát reštartnúť a bolo by sa to samo dalo do laty.

        • RE: dual boot ubuntu/win 7 16.03.2020 | 08:33
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To skôr vyzerá akoby len štart počítača potreboval prehodiť poradie záznamov o OS. Také niečo sa ale používalo len v prípade UEFI. Legacy BIOS sa len pozrel že ktorá primárna logická partícia má príznak "Bootable", a následne skočil na jej začiatok (alebo sa ani nepozeral, a skočil na začiatok nultého sektora v ktorom začínal zavádzač OS).

          A vieme my ako to mal ten ktorý chalan pre zmenu nainštalované, a či mu to neprehodil samotný WIN7 z Legacy do UEFI ako to mal MS vo zvyku po nejakých záplatách?

          Resp. Zaujíma nás to, keďže Win7 nebol vydaný ako Open Source, Public Domain a ani už nemá podporu pre bežných ľudí?