UPS k serveru

Sekcia: Hardware a Drivery 06.03.2020 | 13:27
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

keďže moja stará UPSka zomrela potreboval by som novú

doteraz som mal takú lacnú srandu s 4 zástrčkami bez možností ovladania či nastavenia, viac menej prepäťovú ochranu čo vydržala pár minút (bola len pre prípade krátkodobých výpadkov)

teraz by som ale chcel niečo čo pripojím k serveru (kto nečítal: HPE ProLiant MicroServer Gen10)

na serveri bezi debian 10

zaujala ma TATO APC bude k nej zapojený ten server (s 200w zdrojom) a router, server by som chcel pripojiť cez usb tak aby sa v prípade ak sa aj UPSka vybije sám vypol

moje otázky::

1. je to vhodná, dostatočná UPSka ? ak nie viete odporučiť niečo iné ? 2. dá sa jednoducho a pohodlne nastaviť komunikácia medzi tým debianom a tou upskou ? treba k tomu niečo špeciálne ?

očakávam že vydrží 5 možno 10 minút pri výpadku (také mávam posledne pomerne často) a ak bude výpadok prúdu dlhší tak pošle do serveru signál na vypnutie

ďakujem za akúkoľvek radu

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: UPS k serveru 06.03.2020 | 14:00
      Avatar samalama   Návštevník

      apc su predrazene smejdy, ale zase maju jednoduchu konfiguraciu (apcupsd).
      kupujem eaton, nut ma slusnu podporu, len to treba nakonfigurovat (ale nic zlozite).
      mam 5E 850i, load 23% (1 pc, 1 lcd, 1 mkt, 1 sw) a runtime hlasi 22min...

      • RE: UPS k serveru 06.03.2020 | 14:28
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tento EATON som pozeral

        len má tie blbé konektory (neviem ako sa volajú, ale nie klasické zásuvky) čo znamená že budem musieť kupit adaptéry alebo nove kable a to nie je zrovna idealne

        skor ma teraz zaujal TENTO ale nemam problem zaplatiť pár eur navyše ak nastavenie toho APC je naozaj jednoduché (alebo fungujúce out of box)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: UPS k serveru 06.03.2020 | 16:21
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Možno stačí v starej UPS vymeniť baterku, pošli špecku

      • RE: UPS k serveru 06.03.2020 | 18:29
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        môžno ale ta definitivne nema usb port cez ktory to spojim s tym serverom, takze automaticke vypnutie nehrozi - co by som celkom privital nakolko tentoraz tam uz zacinam ukladat aj citlivejsie data a nerad by som o ne prisiel pre vypadok prudu

        velmi sa podoba na toto, mozno to co mam je nejaka starsia verzia, nie som pri nej ze by som to kukol presne

        len urcite nema ziadny napis navrchu inak je to to iste, ale neviem ci to ma zmysel riesit pre 30€ krabičku

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: UPS k serveru 06.03.2020 | 21:10
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Samalama poslal linky k veci. Bacha stabilizátor, neznamená ochranu v čase. Doporučujem Line-Iinteractice, okolo 500 Kva, tie majú zvyčajne output power factor 0.6, a hlavne kukni na sw, málokto ponúka sw k linuxu.

    • RE: UPS k serveru 07.03.2020 | 10:59
      Avatar redhawk75   Používateľ

      APC Back-UPS BX 950 alebo 700

      do eatonu by som uz nesiel. mi po 2 mesiacoch zacal EATON UPS Ellipse ECO 500 FR vypinat, nepravidelne, server + 16 portovy switch. po reklamacii mi dali na vyber rovnaky model alebo APC Back-UPS BX 700, tak som vzal to apc staru APC back-up 350 mam stale este funkcnu, len sa menila bateria. 

      doma na NAS (v ipracovni) mam Fortron Nano 600, ale ta je uz skor ako prepatovka. viac by som ani fortron ani eaton nebral, ani domov

      v robote mame APC Smart-UPS X seriu a plna spokojnost