Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania?

Sekcia: Konfigurácia 22.03.2020 | 12:03
Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

Pripojil som sa vzdialene na komp pri ktorom nikto nie je a ani nebude. Je tam bootnutý MS Win 10, teraz by som potreboval upraviť poradie bootovania v Grub2 na Linux. Mno a potom by som si už len rebootol.

Pretože MS Windowsy nepoužívam, netuším či je niečo také vôbec možné.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 12:23
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak dokážeš vzdialene ovplyvniť, z ktorého OS nabútovať (čo asi nevieš), tak bútni linux, nainštaluj grub-customizer a v ňom sa potom to poradie bootovania dá zmeniť. Ako to urobiť priamo z windows, neviem, ešte som takéto niečo nemusel riešiť.

    • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 12:41
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ je to počítač ktorý má v sebe nejaký spôsob Management Engine ako Dell DRAC, HP iLO, Intel ME alebo KVM over IP, tak to spravíš hravo. Pripojíš sa na remote management, a máš predsa k dispozícii kompletné ovládanie počítača. A ak nie, tak tam môžeš poslať niekoho osobne.

      PS: Škoda disku na Windows.

      • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 13:00
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Problém je koronavírus a komp nemá iLO a podobné vymoženosti.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 13:39
          Avatar debian+   Návštevník

          Pre Teba nie je problem, zatial je iba komplikacia.

        • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 13:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Problémom sú tie Windows, Corona je obštrukcia sťažujúca riešenie absencie vzdialenej správy na serveri. Teoreticky môžeš použiť Grub2WIN, alebo si nahodiť nejaký akoby ovládač pre EXTFS a manuálne upraviť /boot/grub/grub.cfg (nech je na akom koľvek disku). Ale riziko preklepu je vysoké.

          Kedysi sme sa bavili o tom, či má význam použitie remote managementu aj v domácom prostredí. Nielen pri firemnom serveri ktorý je esenciálny pre chod firmy. A ja stále tvrdím, že remote management má význam.

          PS: Dodatočne ma napadlo zavesiť boot record pre linuxové jadro cez obdobu windowsovú efibootmgr, ale neviem či niečo také niekto pre windows vôbec naprogramoval. A či máš podpísané aj jadro, nielen shim ktorý až následne volá grub.

    • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 13:38
      Avatar debian+   Návštevník

      (menej bezbecne): Doinstaluj si do Win citac ext a manualne txt uprav grub.cfg aby bootoval prvy Linux, nabootuj Linux a uprav uz Grub teraz spravne.

      (beznejsie): Otvor odiel binarne a najdi config a zmen byt kt. oznacuje default polozku. Pozor mozu byt viacere najdene text. zhody, takze vsetky.

      • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 13:46
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ja mám zjednodušenú verziu konfiguráku na zavedenie OS, má len niečo cez tristo päťdesiat riadkov. Vedel by si povedať ktorý riadok cez hexedit na tom systémovom (a teda uzamknutom) disku zmeniť?

        wc -l /boot/grub/grub.cfg 
        367 /boot/grub/grub.cfg
        
        • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 14:43
          Avatar debian+   Návštevník

          upravit riadky:

          grep "set default=" /boot/grub/grub.cfg
          • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 14:57
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Cool, to bude fungovať v tom Windows keď zapne Command Comm, alebo Powershell?

            PS: Pre mňa, a pre bedňu je ten konfig len obyčajný skript. A jeho zmena môže byť triviálna. Akurát že bez fyzického prístupu, no pozrel by som čo by si poradil ak nastane akýkoľvek preklep.

            • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 15:24
              Avatar debian+   Návštevník

              Vykasle sa na dialku a pojde tam osobne so skafandrom, rukavicami.

              • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 15:30
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Všetko v tej vete mimo "Vykašle sa" je zbytočné.

                • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 16:51
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Dík za snahu chalani, ale nebudem to riskovať na diaľku.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Je možné v MS Windows 10 nejak zmeniť v Grub2 poradie bútovania? 22.03.2020 | 17:09
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Vitaj vo svete dospelých ľudí ktorí vedia zvážiť riziko. Ja by som ten stroj akurát na diaľku vypol, ak na ňom momentálne nebeží nič užitočné.