upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.04.2020 | 08:54
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Trochu som sa pustil do úprav a niečo jednoduché som vykúzlil. Upravené ISO je urobené cez Cubic.

Tu je malý zoznam zmien:

  • vyhodené ázijské písma
  • drobná aktualizácia
  • pridaná komplet slovenčina a čeština
  • pridaných pár programov (VLC, Filezilla, GIMP, MC, Filelight, Audacious...)
  • pridaných pár jednoduchých hier
  • vyhodených pár programov (napr pôvodný e-mail klient)
  • ISO obraz je tak o trošku menší od pôvodného Lubuntu

89eaa354015c26ff3340a867a79892bd http://greenie.elist.sk/data/linux/lubuntu-upravene-20.04.iso

    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 12:29
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Aké programy si pridával? Nechceš sa radšej sústrediť na nejaký skript? Dávnejšie som sa s tým zabával (už neaktuálne skoro po 13 rokoch), však cez príkazy vieš pridať repozitáre, inštalovať a odstrániť balíky, je potrebné vytvárať celé distro kvôli pár programom? Len som si rypol, tiež mám takto vytvorené vlastné Xubuntu :-) Ja používam pri inštalácii nového *deb distra a obdobne v Manjaro rokmi overený jednoduchý postup:

      sudo apt purge program

      sudo apt autoremove

      pridám repozitáre

      sudo apt update

      sudo apt install program

      sudo apt-get clean

      A mám v texťákoch podľa distier (Linux Mint, Manjaro, Xubuntu) programové výbery aj s pár príkazmi a keď skúšam distrá nahodím čistú inštaláciu, programový výber a riešim najmä stabilitu či niečo nepadá. Aktuálne sa chystám nahodiť na ostro Manjaro LxQt a urobiť si programový výber sústredený na Qt aplikácie, tak uvidíme čo mi nakoniec zostane ako primárne distro. Raz za čas ma chytí distro turistika a celkom ma to baví, aj keď väčšinou sa motám okolo *deb distier a Manjaro :-)

      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 12:33
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        A zabudol som po odstránení nepotrebných balíkov sudo apt upgrade.

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 13:03
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          kto povedal, že na to nič nemám? každopádne toto je zábavka. trochu som sa s tým pohral, ale menil som len minimum vecí. kto chce lubuntu na starší pc a rozhodne sa pre toto namiesto klasického obrazu, tak budem len rád.

          je to pekne prečistené, samozrejme. aj preto je to menšie ako originálny obraz.

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 13:14
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Aké programy si pridával a čo vyhadzoval?

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 16:04
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              Ako je tam napísané. Vyhodil som e-mail klienta a ázijské písma, nahodil som pár hier, filezillu, gimp, geany a ešte niečo. V podstate bežné veci. Plus restricted extras veci. Nie je to žiadne distro, len som sa trochu hral s obrazom

      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 13:40
        Avatar samalama   Návštevník

        ... je potrebné vytvárať celé distro kvôli pár programom?

        ale ved on tam kruto-prisne zahardeningovne pozadie...

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 14:25
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          No ***, tak na toto si musím zohnať slovník :-D

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 15:22
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            To pochádza z iného portálu a pár ľudí zozbieralo tieto hlášky a ja som to forkol https://kernelultras.org/?shell=cat /dev/ka. Funguje to ako Fortunky, pre ďalšiu stlač F5.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 19:29
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Otázočka vám vyhovuje (mám na mysli *bunťakov) sudo, však je to jedna z najotravnejších vecí čo existuje. Chvíľu som skúšal KDE Neon čo je vlastne Kubuntu s najnovším KDE ale vydržal som to asi len tri dni. Zakaždým písať sudo nieje jednoduchšie mať konzolu s "su -"?

        Druhá vec čo som nepochopil je inštalácia bez hesla pre root to má byť ako bezpečnejšie či ako to mysleli v Canonical-e?

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 19:38
          Avatar debian+   Návštevník
          Otázočka vám vyhovuje (mám na mysli *bunťakov) sudo, však je to jedna z najotravnejších vecí čo existuje. Chvíľu som skúšal KDE Neon čo je vlastne Kubuntu s najnovším KDE ale vydržal som to asi len tri dni. Zakaždým písať sudo nieje jednoduchšie mať konzolu s "su -"?

          Ak ti nejde

          su -
          

          tak pouzi

          sudo bash
          

          a mas shell.

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 19:43
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Mne to ide ja používam "su -", sa len pýtam čo je na "sudo" také dobré?

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 19:51
              Avatar debian+   Návštevník

              Najprv prihlasovat cez su - je krok naviac pre tych malo IT zrucnych. Lahsie je povedat, dat sudo a ked bude pytat heslo zadas. Tiez vie, ze nema bezne prava ale ako ako admin - takze nerobit blbosti.

              A dalsi bonus, mas jedno miesto, kde vies vytvarat acces-list pre pouzivatelov, kto ake root prikazy moze spustat.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 20:01
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                Ja sa len pýtam nie som IT, ja sa raz prihlásim do konzoly vybavím čo potrebujem a potom sa odhlásim. No keby som mal zakaždým vypisovať sudo apt ... tak by ma asi eblo.

                Ja si spravujem len vlastné počítače/notebooky a notebooky syna a rodičov a tý nepotrebujú či už heslo pre root-a alebo sudo.

                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 20:29
                  Avatar debian+   Návštevník

                  To vypisovanie, to je skor kopirovanie z navodov/poradenia. Lahsie je v navode skopiruj toto a zadaj heslo a mas. Ako najprv sa prihlas ako root. To sa robit tak. Ak si sa spravne prihlasil, tak overis to tak a potom zadavat budes tieto prikazy. To prve je viac priamociare (mat pod kontrolou co sa robi).

                  Ber to tak, ak by si bol odcestovany, tak to ony zvladnu sami, s tvojimi pokynmi.

                  Neries. Jedni maju radi tak, druhy tak. V linuxe sa mas viac moznosti. Tebe staci, ako ti staci a co ma byt. Ciel si svoj dosiahol.

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 10:50
              Avatar ra100   Návštevník

              Medzi "sudo" a "su-", alebo "su" je iba jeden rozdiel.

              "su" je daleko kratsie.

              Aj tak pri vsetkych, ak sa nemylim, musis zadat heslo.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 14:28
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                Aj tak pri vsetkych, ak sa nemylim, musis zadat heslo.

                ale práve v tom je ten najväčší rozdiel

                že pri sudo zadáš heslo používateľa ale pri su už zadávaš heslo roota

                teda použitím sudo "exponuješ" len oprávnenia toho užívateľa a jeho heslo a nie heslo roota a jeho účet, ktorý je bez obmedzení

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 15:00
                Avatar samalama   Návštevník

                Medzi "sudo" a "su-", alebo "su" je iba jeden rozdiel.

                nope, medzi kazdym jednym je markantny rozdiel...

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 19:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Rozdiel v otravnosti medzi "su -" a "sudo -i" je v troch znakoch. A v tom, že ak jeden z ľudí čo majú roota na tom stroji to skompromituje, tak nemusíš meniť heslo a obvolávať ostatných. So sudo blokneš len toho jedného, a ostatní budú fungovať v pohode.

          A na eskaláciu práv nepotrebuješ heslo pre roota. I keď pravda, stále existujú ľudia čo sa chcú prihlasovať do grafiky bez hesla a rovno ako root.

          Vedel by si povedať čo je nebezpečnejšie na tom, keď nepoužívaš heslo roota ale autentifikuje ťa nastavenie PAM, cez pracovnú skupinu (wheel/sudo/nosu), alebo ako si to myslel?

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 21:32
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          nikto ti nebráni si nastaviť prihlasovanie ako root a bez nutnosti zadávať heslo

          ale to sa s bezpečnosťou dostaneš na nižšiu úroveň asi pri Windows

          ak niektoré príkazy používaš často sprav si alias

          a ktorá distribúcia nepoužíva sudo ?

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 28.04.2020 | 22:46
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            a ktorá distribúcia nepoužíva sudo ?

            Asi to ešte platí, ale napríklad Debian.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 06:29
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To vieš, sudo bolo odjakživa v Debiane, alebo aj v RedHate. Aj keď nebolo aktívne od výroby. Doinštalovať jeden alebo druhý balíček, pridať užívateľa do jednej skupiny a poprípade odkomentovať jeden riadok (autorizácia s heslom alebo bez hesla) je fakt neprekonateľný problém.

              Ale na druhú stranu, Debian bol vždy distribúcia ktorá vychádzala užívateľom v ústretí. Predstav si, že si tvoja dcéra prinesie domov externý disk, nechce jej to pripojiť a ty jej povieš nech si pozrie výstup z dmesg. A nepustí ju, lebo nemá heslo na roota. Doteraz som nepochopil, prečo Debian tie systémové hlášky schováva pred užívateľom, podobne sa choval istý nemenovaný OS z Redmondu, ale ten ich schovával aj pred správcom.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 07:14
                Avatar h   Návštevník

                Schovava ich kvoli bezpecnosti.V dmesg mozes mat offsety crashnutych app, ktore exploitujes a ine zaujimave informacie.

                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 07:34
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  A ako sa na tie offsety dostaneš, keď už boli crashnuté a ty ajtak nemáš priamy prístup do pamäte bez toho že by si bol root? Prezraď o tom niečo.

                  Tie informácie z dmesg boli zaujímavé pred niekoľkými desaťročiami, bezpečnostný model sa od vtedy zmenil.

                  • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 13:25
                    Avatar h   Návštevník

                    Tu mas napriklad vyuzitie v ubuntu 18.04 ty arogantny curak co vsetko vzdy vie. https://googleprojectzero.blogspot.com/2018/09/a-cache-invalidation-bug-in-linux.html "Leaking pointers from dmesg"

                    Ked vies kokot o tejto teme tak sa laskavo arogantne nevyjadruj k ludom o ktorych picu vies, dobra rada do zivota.

                    A ano, aj v dnesnej dobe nepouziva kazdy program ASLR.
                    Zasa si zo seba akurat spraivl totalneho kokota.

                    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 15:02
                      Avatar samalama   Návštevník

                      Zasa si zo seba akurat spraivl totalneho kokota.

                      len ta poopravim - on nim uz davno je, len to musi zakazdym dat najavo...

                      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 06:33
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Pripadá mi pekné, keď má človek osobného trola ktorý ho stalkuje. Ale keď má dvoch, ktorí si navzájom dráždia, ako ste si to sami nazvali, svoje arogantné údy, tak vidí kam sa tí troli vo svojom živote posunuli.

                        Ten blog je z projektu Zero. A bol opravený za necelé dva týždne. A ten bug vyžaduje nielen kernel.dmesg_restrict na ktorý obidvaja reagujete, ale aj kernel.panic_on_oops ktorý je blbosť keďže tieto informácie patria do automatického core dump generátora a nie do syslogu.

                        Ale, kľudne si obaja navzájom dráždite čo potrebujete. Možno prídete k vyvrcholeniu, ktoré ale nebude na intelektuálnej úrovni.

                        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 06:53
                          Avatar h   Návštevník

                          Pointa toho celeho ale je ze v dmesg aj v dnesnej dobe ziskas zaujimave informacie ked vies co robis a teda neplati ta tvoja mudrost "Tie informácie z dmesg boli zaujímavé pred niekoľkými desaťročiami, bezpečnostný model sa od vtedy zmenil." To ze ty nevies co by si odtial ziskal nic neznamena. Ty security expert.

                          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 07:44
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Pointa je v niečom inom. Zakázanie zdroja dôležitých informácií, len aby sa záškodník nemohol dostať ku informáciám ktoré v tom zdroji nemajú byť (majú byť inde).

                            Ale ak považuješ cenzúru za bezpečnostné riešenie, tak si bezpečák starej školy.

                            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 09:24
                              Avatar h   Návštevník

                              Napisal si "Tie informácie z dmesg boli zaujímavé pred niekoľkými desaťročiami, bezpečnostný model sa od vtedy zmenil." a ja som ti dal dokaz ze to tak neni - ubuntu 18.04.

                              Viem ze to aj tak nepochopis..
                              Ide o to, ze v dmesg mozes ma leaknute kadeco.. to ze ty si to neuvedomujes nic neznamena.

                            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 09:26
                              Avatar h   Návštevník

                              A to ze teraz pises ako by veci mali byt (co neni to o com je debata) nic na veci nezmeni.. aj ked viem ze by si velmi rad odbocil od temy, ako to rad robis.

                              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 11:14
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Áno, bezpečnostný model sa už dávno zmenil. Napríklad, pokiaľ správca nie je debyl, tak nepovoľuje spúšťateľné programy na miestach, kde majú užívatelia právo zápisu. Takže ten akoby exploit je dosiahnuteľný veľmi, naozaj veľmi ťažko. Presnejšie povedané, je nemožný.

                                Teda, u teba na tvojom počítači ten exploit určite funguje. A rád o tom dodáš dôkaz.

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 08:53
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              debian používam roky a všade mám sudo

              ale až teraz som si uvedomil že vždy si vytváram nového užívateľa a priamo ho dávam do sudo skupiny a teda že to tam nie je out of box

              zaujímavé príde mi to že to je automatická vec, že admin má vlastného užívateľa s povoleným sudo a zvyšok užívateľov nemá povolené sudo a nikto sa neprihlasuje ako root

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 10:02
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ja tiež. Ono to nie je problém pridať si sudo alebo su do bežnej distribúcie. Preto sa vždy divím, ako môže takýto maličký rozdiel niekomu vadiť.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 10:34
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Týmto samozrejme tvoja otázka stráca zmysel

                a ktorá distribúcia nepoužíva sudo ?

                Pretože "áno akúkoľvek distribúciu" si môžeš upraviť ako chceš.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 10:45
              Avatar ra100   Návštevník

              Debian ma sudo, no nespusta sa a je schovane kdesi v kute.

              Namiesto "sudo" si vystacim s obycajnym "su".

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 12:01
              Avatar redhawk75   Používateľ

              bunsenlabs helium

               

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 12:51
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Ale mne neide o to aby som sa prihlasoval ako root a ešte bez hesla. Len som lenivý písať sudo a príkaz. To sa radšej prihlásim v Konsole cez su - raz, vybavím a odhlásim.

            Nechcel som vyvolať takýto flame len ma to zaujímalo v čom je to sudo lepšie

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 13:03
              Avatar debian+   Návštevník
            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 13:12
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Podľa mňa je to v prípade jedného príkazu lepšie v nasledovnom. Keby som to robil ako Ty, tak musím prihlásiť sa cez su - so zadaním hesla, vykonať príkaz a odhlásiť sa. Teda 3 akcie. Pri použití sudo iba pred príkaz zadám sudo so zadaním hesla a príkaz sa vykoná a nemusím sa už odhlasovať. Sú tam iba 2 akcie. Je tam menej práce o jedno odhlásenie a či napíšem "sudo" alebo "su -", tak to je rovnaký počet znakov ak rátam aj medzeru.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 14:00
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                Jasné pri jednom príkaze je asi to sudo lepšie, mňa to napadlo hlavne keď som videl sériu piatich príkazov so sudo na začiatku a spomenul som si na KDE neon kde som tiež zo začiatku n používal sudo a riešil som ovládače na grafiku tak sa mi z tejto spomienky vyrojili vyrážky na zadku :D.

                Priznám sa že nakoľko som sudo nepoužíval tak som nepoznal sudo -s alebo sudo -t, čo ma tiež štvalo, že keď som riešil nejaký problém a čítal som si o tom tak mi vypršal časový limit a zase som musel zadávať heslo. Ale to bola moja neznalosť.

                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 14:38
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  a čo potom keď máš sériu príkazov kde sa strieda príkaz zadaný bežným užívateľom a príkaz ktorý potrebuje eskalované práva

                  to zakaždým budeš prepínať medzi užvateľom a rootom ?

                  existuje viacero prípadov kedy je príkaz priam nevhodné spúšťať ako root alebo s eskalovanými právami - lebo napríklad takto vytvorený súbor nemusí byť dostupný bežnému užívateľovi (lebo jeho vlastníkom bude root)

                  napríklad aplikácia sonarr (automaticky vyhľadáva, sťahuje, premenováva a zoraďuje epizódy tv seriálov) ak je spustená pod rootom tak znemožní z web rozhrania akákoľvek manažovanie (lebo vlastnícke práva k súborom má root) teda stratí polku funkcionality preto aj existuje crontab na užívateľskej úrovni aj eskalovanej urovni, niektoré príkazy jednoducho nechceš spúšťať ako root (nielen kvôli bezpečnosti)

                  ja ťa nekritizujem, každý si robí čo chce ako on chce (aj o tom je linux) len mne práve používanie su príde ako zbytočné strácanie času prihlasovaním a odhlasovaním (odhliadnuc o bezpečnostného hladiska, ktorému nerozumiem len viem že to odporúčajú zdatnejši odo mňa)

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 15:01
                    Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                    Na to mám záložky v Konsole, v jednej som prihláseny cez su- v ostatných ako user.

                    Mne šlo len o to že keď robím toho viac a potrebujem práva root tak mi to príde nepraktické.

                    Samozrejme ak raz za mesiac potrebujem niečo s jedným či dvoma príkazmi tak to sudo je výhodné ako sa prihlasovať a odhlasovať.

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 11:51
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          ja som sudoidný. väčšinou spravím len jednu operáciu. samozrejme sú aj veci ako sudo -s a podobné veci. každému vyhovuje niečo iné. u mňa so sudo spokojnosť

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 12:40
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Asi som moc lenivý mne sa nechce v kuse písať to sudo a sudo mám aktívne len kvôli štátnej správe.

    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 11:32
      Avatar debian+   Návštevník

      Ozaj, XFCE ma lepsie UI. I ked XFCE nie je tak bleskove - pre efekty, synchronne prepinanie okna alebo iny dovod.

      scrot
      ➕ htop
      ➕ mc

      ➖ auto login for live user
      ➖ krajsia default GTK tema
      ➖ v sound widget nemoznost prepinat medzi interna a HDMI hlasitost zvuku (ak je HDMI, tak widget nastavuje len hdmi)
      ➖ ScreenGrab pri printscreen okna na HDMI (FullHD Firefox) vrati nepozadovany obsah
      ➖ LXDE - ak je notebook primarna a HDMI rozsirena obrazovka, preco mi potom nove okno otvara na HDMI
      ➖ ikona na ploche ako "File" a pripadne prehladavac
      ➖ jpeg a png nech otvara LXImage, a nie Firefox
      ➖ LXImage - ak dam otvorit priecinok so subormi (bolo domovsky) tak ziadne obrazky, aj ked tam boli (2 png, 1 jpg)

      ✖️ nema Gucharmap
      ✖️ nema tam a la KPaint
      ✖️ nema Inkscape
      ✖️ nema Audacity

      😏 linuxos.sk v zalozkach Firefoxu

      Mas GIMP v jednookennom rezime?

      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 11:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        tak gucharmap sa samozrejme hodí :)

      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 15:43
        Avatar debian+   Návštevník

        ➕ cfdisk

        ➖ GParted
        ➖ nejdu klavesy Fn+HLAS_PRIDAT, Fn+HLAS_UBRAT a Fn+JAS_MONITOR
        ➖ Compton (naco je nainstalovany, ak sa neda spusti: „Antoher composite manager is already running“)
        ➖ naco mas 3 spravcov balickov?
        ➖ apka na hesla (nvm ako sa vola), hadze warning „GnuPG not found“

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 18:08
          Avatar debian+   Návštevník

          Po tom tu zhodnoteny rozumiem, ze este to LXQT neni hotovy zaklad.

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 19:26
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          jop, celkovo má 20.04 neskutočne veľa bugov. akurát idem písať o ďalšom...

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 19:30
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ale začiatočníkom za odporúčalo prejsť až keď sa zdvihla verzia na XY.04.01, teda v lete. Nepočkáš radšej?

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 19:40
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              toto som sa len bavil, skúšal som sa hrať s nástrojmi, či to stále funguje. začiatočníkom momentálne *buntu 20.04 rozhodne neodporúčam.

              v rovnakom čase vychádza Fedora a Manjaro a pochybujem, že to bude tak (ospravedlňujem sa za vulgarizmus) dojebané ako *buntu 20.04...

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 19:51
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Nuž, pokiaľ má Fedora už konečne zapnutý TRIM (ako je vidno v správičke), tak by mala byť kvalitnejšia ako Ubuntu v ktorom to bolo automaticky zapnuté už v prvej LTS verzii z leta roku 2006. A Manjaro je AFAIK rolling release, takže verzionovanie u neho nehrá rolu.

                Ale, nikto ti tvoj názor neberie. Proste to zverejnili, a teraz sa za behu vychytávajú muchy. Všetci čakajú že to bude fungovať hneď, úderom polnoci v deň zverejnenia. Ale nikomu sa nechcelo ísť do testovania a hnátu pri odstraňovaní bugov keď to bolo v štádiu testovania. Tak sa teraz testuje za živej prevádzky.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 20:43
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                A koľko si nahlásil bugov a s koľkými vývojármi si si písal o nejakých problémoch?

                Koľko ľudí čo sa mihli okolo si oslovil.

                Ja som kvôli tomu aby som mohol pomáhať zmenil aj zamestnávateľa a neprijal ponuky čo sa neodmietajú a ono to zrazu nejak ide.

                Ľudia ktorí obetujú nemalú časť svojho života aby tu spravili lepšie na Zemi by ťa ...

                Stano piči ja som kluďas, ale neskúšaj moju trpezlivosť.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 21:35
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  A vieš Mário že ma z tvojej reakcie napadlo, žeby si mal napísať blog o tom, ako nahlasovať bugy a pomáhať tak riešiť problémy? Súhlasím že šomrať je jedna vec a pomáhať s odstraňovaním chýb druhá, toto by zaujímalo aj mňa lebo často si robím také súkromné testovanie distier a z času na čas na niečo narazím,,,

                  • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 21:56
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    súhlasím s obidvomi :)

                    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 22:50
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Stano Len tak preu mňa. Pamätáš si keď si ma prvý krát oslovil a prečo to bolo? Ja neviem, možno rok 2007. Tu som sem už chodieval, ale nebol regnutý, mno nejak som si s tunajšou komunitou písal aj cez Jabber. Ja som to ešte nezabudol, hoci bežne si zabudnem kúpiť chleba :-)

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 29.04.2020 | 22:38
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Vždy ma dokázali udiviť ľudia ktorí mi napríklad po roku, dvoch a trebárs aj piatich dokázali hodiť špinu do očí. To som si vždy hovoril, že čo to dá práce pre takú zbytočnosť.

                    Ja osobne nič ani pre seba nearchivujem. Občas niečo pozitívne čo sa nám podarilo spomeniem, ale možno nájdem cestu ako to nejak stráviteľne podať a možno nie, neviem. S tým proste človek musí žiť aby to iných neobťažovalo.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 06:25
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník
                      Vždy ma dokázali udiviť ľudia ktorí mi napríklad po roku, dvoch a trebárs aj piatich dokázali hodiť špinu do očí. To som si vždy hovoril, že čo to dá práce pre takú zbytočnosť.

                      Vždy ma udivovali ľudia, ktorých X ročné chovanie niekomu ubližovalo. A oni, aj keď sa nezmenili, tak očakávali že im bude automaticky odpustené. A že sa automaticky zabudne na ich nevhodné chovanie, lebo to je minulosť. Aj keď nemenná.

                      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 06:42
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        A ktože ti ubližoval?

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 06:50
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Hmmm, považuješ tie tvoje útoky na mňa za zabudnutú minulosť len preto že si ich scenzuroval?

                          Kľudne pokračuj.

                          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 07:02
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Počúvaj ma, ty si pre mňa duševný chudák.

                            Jako budeš do každého rýpať a keď ti niekto odpíše nadávku, tak hneď "aha" on mi nadáva.

                            Si pre mňa to čo vidím ráno vo vecku. Na tvoju smolu si píšeme aj mimo portál a všetci ťa majú za úbožiaka.

                            Zas tu vyleješ svoje výkaly, ale som rád, že sa v nich budeš topiť sám. Mne stačí že si túto informáciu dostal a uži si ju.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 07:41
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Takže to tvoje vyjadrenie, že keď neslopem tak som feťák bolo podľa teba správne rovnako ako tvoje vyhrážanie sa fyzickou inzultáciou. A malo ma posilniť.

                              Skús to teda konečne splniť. Možno kvôli tebe zmením názor, a prestanem považovať alkohol za neurotoxín.

                              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 10:10
                                Avatar samalama   Návštevník

                                pocuj golis, ake to je, ked ta uz pomaly na kazdom fore posielaju do pice, a rovno ti povedia, ze si kokot? nezanechava to na tebe nejake psychicke problemy? alebo to je naopak - to, ze si kokot, je nasledok nejakej prezitej traumy...?

                                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 11:03
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                  Noo ja ti neviem, ja mám 40 a z jeho vyjadrovania mám pocit sa akoby prežil druhú svetovú, to nebude on :-D

                                  • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 14:04
                                    Avatar samalama   Návštevník

                                    som si na 100% isty, ze je to on. poriadne si porovnaj posty. na abc sa ta jeho porucha neprejavuje az tak ako tu, ale aj tam sa najdu rovnake sracky, hlavne ked to vytrtka niekto chytrejsi ako on (kubecek, max..., nechce sami to teraz hladat). arogancia, sakrazmus, rovnaky styl a sloh...

                                    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 14:35
                                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                      Ja mám z teba dosť :-D S tebou musí byť sranda na pive,,,

                                      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 14:47
                                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                        Mrkni sa na PS v tomto komente a nebudeš pochybovať o identite. Takýchto to tam má more

                                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 15:01
                                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                          A veru budete mať asi pravdu pánové,,,

                                          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 19:27
                                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                            Ty koki, toľko stalkerov. To by ste sa mu už mohli mäsovo priznať.

                                            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 21:44
                                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                              pridavam sa k tym co by radi poznali legendy tohto fora (teba a samulamu napriklad ale posledne aj debiana+) aj osobne lebo by to veľa mohlo vysvetliť

                                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 21:56
                                                Avatar samalama   Návštevník

                                                tak plesateho aj debiliana sme uz rozluskli... :D :D :D

                                                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 01.05.2020 | 06:42
                                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                                  Ako stalker si neuspel, ale vyvracať ti tvoje lásky nemá zmysel.

                                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 11:16
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Ty si doň zaľúbený že ho všade vidíš a spomínaš pri tom genitálie? Skús mu teda priamo vyznať lásku, možno tú tvoju traumu pochopí.

    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 30.04.2020 | 22:32
      Avatar redhawk75   Používateľ

      hm len co s 32 bit?

      To budes sledovat vyvoj ubuntu a tym padom sa stane greenie v podstate ubuntu v sk zelenej.

       

      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 02.05.2020 | 09:24
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        32bit nemá význam. Robil som ho tak dlho len pre to, že môj pc nezvládal 64bit virtualizáciu. Takže som vytvorený systtém nemohol pozrieť vo virtualboxe

        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 02.05.2020 | 22:17
          Avatar redhawk75   Používateľ

          jasne.

          ja len ze mnoho ludi co poznam ma stale cpu 32bit (P4 / AMD na sock. 754)

          a taktiez niektore Atomy maju problem. 

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 03.05.2020 | 11:36
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            novšia mašinka je na bazoši zadarmo

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 03.05.2020 | 11:58
              Avatar redhawk75   Používateľ

              kde? 

              ako mam 2-4 corecpu aj zbierku stariniek ci specialitiek. z toho 4 stroje 32 bit a s 2GB krasne zvladaju so slimjetom aj web.

              a 70 rocnemu cloveku (nie mne) tazko vysvetlis ze je jeho pc na ktorom mal win xp zastaraly. 

              Ale jasne len som sa pytal, neber to ako rypanie, cize ostane na galadriel

               

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 03.05.2020 | 12:02
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              a na atom má skôr zmysel úzko špecializovaný systém. viď toto tuto ľaľa

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 03.05.2020 | 12:53
                Avatar redhawk75   Používateľ

                on nema atom, ma P4 soc.478

          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 03.05.2020 | 13:21
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            tu ešte zostáva otázka či sa tieto ako to vlasaty volá "vykurovacie telesá" neoplatí vymeniť len kvôli spotrebe

            aj stare 100w žiarovky stále dobre svietia ale radšej ich všade vymením za ledky a aj keď pôjdu 24/7 zjedia menej

            + asi aj rpi4 je výkonnejšie ako tie 32bit stroje a hlavne staré atomy a to je 50e investícia

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 03.05.2020 | 19:12
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              k žiarovkám... 13W a 100W za rovnaký výkon je veľká šleha.

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 01:38
              Avatar redhawk75   Používateľ

              tak problem nie je stroj vymenit, problem je u uzivatela.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 07:22
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Takže navrhuješ vymeniť užívateľa?

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 09:34
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  tak pan ma daco cez 70....

                  Toho tiez asi tak skoro nevymenim :D ale v podstate za chvilu nebude vela 32bit distribucii na vyber

                  • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 09:57
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Nech sa mu darí :-)

                    Nejaký čas to ešte určite pôjde. antiX stále podporuje staré železo a nevyzerá to, že by anticapitalista s tým chcel prestať.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 10:02
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      ani Jerry, Manyroads a Andy z MX neplanuju zarezat 32-bit.

                      • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 18:17
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        debilná kvesčn, ale bude na starom PC s core 2 duo (čo má podporu 64bit) fungovať 32bit systém výrazne lepšie ako ten 64bit? je tam 64bit nahodený a ide to veľmi pomaly... ale tak ten PC má problémov až až...

                        • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 19:07
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          mam C2D 64bit + 3GB ram a 120SSD. Ani jedna distribucia na ubuntu na tom hladko nejde.

                          Na plynuly beh potrebujes 2GHz CPU (64bit) a 4GB ram  + vga ak to je notebook aspon igpu HD3xx

                          • 2 GHz dual core processor
                          • 4 GiB RAM (system memory)
                          • 25 GB of hard-drive space (or USB stick, memory card or external drive but see LiveCD for an alternative approach)
                          • VGA capable of 1024x768 screen resolution
                          • Either a CD/DVD drive or a USB port for the installer media
                          • Internet access is helpful

                          • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 19:35
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Možno by stačilo vypnúť 3D eye candy efekty (kompozítor aj s grafickými efektami).

            • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 09:15
              Avatar Wlasaty   Návštevník
              aj stare 100w žiarovky stále dobre svietia ale radšej ich všade vymením za ledky a aj keď pôjdu 24/7 zjedia menej

              Od LED svetla spermie kapu a muzi skor plesateju. S LEDmi by som to v domacnosti neprehanal.

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 10:50
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
                Od LED svetla spermie kapu a muzi skor plesateju. S LEDmi by som to v domacnosti neprehanal.

                Vieš aj poskytnúť odkaz na článok, ktorý toto tvrdenie potrvdzuje?

                • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 18:18
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  však to sa písalo tam pod chemtrails článkami o 5G, to nevieš?

              • RE: upravené Lubuntu 20.04 (64bit) je na internetovi, vyskúšajte 04.05.2020 | 18:28
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Mladý pán, máte preklep v Avatare.