Nový ntb

Sekcia: Ostatné 16.05.2020 | 21:18
Avatar symbio   Používateľ

Podarilo sa mi kúpiť novy ntb Asus M509DA EJ025 s predinstalovanym Ubuntu 20.04 LTS GNOME.

Neviem však rozchodiť wi-fi pripojenie. Viď príloha, len neviem, čo ďalej bez internetu. Ten ntb nemá žiaden RJ 45 konektor :( Prosím vás o pomoc.

Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: Nový ntb 16.05.2020 | 21:32
      Avatar debian+   Návštevník

      Co ti hodi:

      ip a
    • RE: Nový ntb 16.05.2020 | 21:38
      Avatar debian+   Návštevník
    • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 07:55
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja sa vyjadrím len k tomu internetu

      za pár eur sa dá zohnať usb to lan adaptér a ak máš mobilný internet, usb tethering tiez zväčša funguje bez problémov (možno aj cez bluetooth)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 11:22
        Avatar symbio   Používateľ

        Pravdaže mam internet v mobile cez domácu WiFi sieť... Však pomocou neho aj s vami komunikujem, ibaže vôbec nemám jasno, čo je ten tethering a ako ho sprevádzkovať na mojom mobile, aby som mal web aj na tomto ntb :(

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 11:39
          Avatar majkoo   Návštevník

          Ak mas samsung, tak je to v nastaveniach -> Pripojenia -> Mobilny bod a zdielane pripojenie a v nom je USB tethering, ktory povolis (samozrejme, najprv musis byt pripojeny mobilom na Wifi a USBl kablom k PC ).

    • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 09:46
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak sa jedná o nový ntb s predinštalovaným linuxom, tak by som ho reklamoval, že neide wifi.

      • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 11:01
        Avatar symbio   Používateľ

        Ten Linux mi predistaloval brat, kúpil ho totiž na firmu a dal tam tú linuxovu predinštaláciu skôr, ako mi ho poslal...

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 10:24
      Avatar Majkoo   Návštevník

      V ubuntu mi pomohlo nainstalovat z repa balicek rtl8821ce-dkms.

      Samo si to aj skompiluje voci kernelu. Po restarte, sa mi wifi sama rozbehla

      • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 10:47
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Stiahnuť na inom počítači sa ten balíček dá tu potom klikneš na toto a balíček sa stiahne. Potom by malo stačiť na nainštalovanie, ho preniesť na cieľový ntb a naň dvojkliknúť.

        • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 11:25
          Avatar majkoo   Návštevník

          alebo sa mobilom propojit na Wifi, mobil pripojit kablom k NTB a nasledne v mobile zapnut USB tethering. Tym padom na NTB bude mat internetove pripojenie.

          Potom uz len staci napinstalvoat via

          sudo apt-get install rtl8821ce-dkms

          Pozor; stiahne si to kopu zaivslosti - kernel headers, nejake libka, nejake dalsie somarinky, ale nakoniec to nakompiluje a loadne

          Este som zabudol pripomenut, ze je potrebne mat vypnuty secure boot pred instalaciou balicka, inac ten moful neloadne (kedze nie je podpisany certifikatom. Da sa sice modu podpisat a nasledne loanut aj so secure boot-om, ale je to trochu voser - takto je to jednoduchsie) ...

          • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 15:44
            Avatar symbio   Používateľ

            Ďakujem ti veľmi krásne za pomoc, rozchodil som to podľa tvojho návodu... Už mi po reštarte naskočila možnosť WiFi pripojenia, takže internet mi už ide úplne super cez WiFi 👍

            Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
            • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 15:55
              Avatar Majkoo   Návštevník

              Som rad, ze som Ti pomohol a funguje to 😀

          • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 16:12
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Super vecička s tým USB tetheringom, nepoznal som to. Dobre vedieť aj nabudúce, keď niekto nebude môcť pripojiť ntb káblom.

            • RE: Nový ntb 18.05.2020 | 00:51
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              však toto sa tu uz riesilo viac krát, minimálne wlasaty to pravidelne odporúča, som to považoval za bežnú vedomosť

              btw ja mám väčšiu úspešnosť s bluetooth tetheringom ako s káblovým (90% k 70% v prospech BT)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 13:57
      Avatar janko_hrasko   Návštevník

      To je dobrý príklad toho ako je zmršený tento svet. Wifi nefunguje lebo nemá ovládač, ale ovládač sa nedá stiahnuť a inštalovať lebo nefunguje wifi.

      To mi pripomenulo ako som po škole nemohol nájsť prácu v odbore. Bez praxe ma nikde neprijali a tú prax som nemal kde nadobudnúť.

      Neberte to tak, že sa sťažujem, skutočne nie. Bolo to už dávno, len poukazujem na to aký je ten svet skur..ný.

      PS: prax v odbore dodnes nemam ziadnu ani po 20 rokoch musel som brat aj prace co iny nechceli

      • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 14:22
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Nestazujes sa, iba sa opakujes, toto iste sme tu uz v minulosti citali. Zial, taketo trable linuxos.sk vobec nedokaze uspesne riesit.

        • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 17:28
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Takéto trable riešia na slovenskom portáli Profesia.SK alebo na Indickom portáli Linked.IN (patriaci pod známu osobnosť s menom Satya Nadella).

    • RE: Nový ntb 17.05.2020 | 20:41
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      má ten NB konektor USB-C?

      • RE: Nový ntb 22.05.2020 | 07:39
        Avatar symbio   Používateľ

        Áno, má 😉

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE