Externý disk nechce pripojiť

Sekcia: Hardware a Drivery 31.05.2020 | 19:22
Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

Srdečne zdravím. používam ubuntu-mate 16.04. Používam Externý disk Elements 4TB na bežnú zálohu. Dnes som tiež kopíroval zopár súborov. Všetko šlo ako inokedy až do momentu,kedy ho odpojilo a nejde opäť pripojiť. V prílohe sú snímky systému,hlášky,ktorú ukazuje pri zapojení a aj test výkonu,ktorý je robený pri spustení,systém disk vidí ale nechce ho pripojiť. Žeby mi odišlo dačo s HW? Pri W7 ide v poriadku. Odkaz na stiahnutie snímkov Ďakujem

    • RE: Externý disk nechce pripojiť 01.06.2020 | 09:38
      Avatar redhawk75   Používateľ

      1. skusil by som restart do live a pripojit.

      2. netusim aky pouziva ubuntu ntfs driver ale toto robilo vo firme na Linux Mint s kernel driverom, pomohlo pouzivat ntfs-3g

      3. este ma napadol dualboot a zle vypnutie windows.

    • RE: Externý disk nechce pripojiť 01.06.2020 | 21:34
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Máš tam chybu:

      $MFTMirr does not match $MFT (record 0)
      

      Alokačná tabuľka súborov (Master File Table) sa vyskytuje na disku vo viacerých kópiách pre prípad jej poškodenia. Podľa textu tej chyby je jasné, že sa ti tá tabuľka nezhoduje s jej zrkadlovou kópiou (Mirr(or)). To vyzerá ako keby si vytiahol kábel pred zapísaním všetkých dát, alebo aj neklikol pri honinkách na "Bezpečné odpojenie disku".

      Ďalej tam máš napísané niečo o windowsovom programe chkdsk, ktorý by si mohol použiť podľa popisu. Teda ak to nie je WinRAID alebo Dynamický Disk, čo asi v prípade externého 4T USB disku nebude.

      • RE: Externý disk nechce pripojiť 01.06.2020 | 23:03
        Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

        No...neviem čo to spôsobilo,lebo to urobilo v čase bežného kopírovania. Ako som popísal,po zapojení do W7 to išlo hned(nie v dualbote) Našťastie som tam nemal mnoho dat tak som ho preformátoval nanovo. V aplikácii gnome-disks som potom upravil voľby pripojenia a identifikovať ako...čím sa zmenil aj prípojný bod a spustilo sa to. Ale stým odpojením kábla to je pravda,je tam taká záludnosť,lebo najskôr sa musí vzadu ručne vypnúť disk a až potom vytiahnúť kábel. Každopádne ďakujem za každý názor.

        • RE: Externý disk nechce pripojiť 02.06.2020 | 02:01
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Takže to bezpečné odpojenie sa už teda nemusí robiť aby systém uložil všetky rozrobené veci na disk ktorý mu chceš vypnúť? Tak to som sa naučil zas niečo nové. Dobre vedieť.

          • RE: Externý disk nechce pripojiť 02.06.2020 | 18:41
            Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

            Ano. Ak sa vytiahne najskôr kábel,tak disk opticky vypne a aj zhasne kontrolka ale v skutočnosti sa to vlastne nevypne ale iba preruší. To je taká záludnosť pri týchto diskoch.

            • RE: Externý disk nechce pripojiť 02.06.2020 | 19:07
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Teda ak počas nejakého procesu vyrveš kábel a proces sa preruší (a skončí v pastave), to je záludnosť? Tak si to myslel? Lebo tak to vyznelo.

              • RE: Externý disk nechce pripojiť 03.06.2020 | 22:16
                Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                Asi som to nesprávne popísal. Myslel som to tak,že ak skončím kopírovanie a chcem vypnúť disk,musím ho manuálne vzadu vypnúť. Ak totiž použijem bežný postup vypnúť-odpojiť v lište,tak v podstate stále ide. Akurát zmizne ikona z plochy.

                používam ešte jeden 3TB rovnakým spôsobom už tri roky a ide ako hodinky. Nevyznám sa v tom,akurát viem že ten 3TB je MBR a tento 4GB je GPT.

            • RE: Externý disk nechce pripojiť 03.06.2020 | 21:34
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To si ale pletieš. Tu nejde o to, že máš šindelový disk ktorý si sám u seba rieši svoju vnútornú cache z ktorej si to dokáže na tie šindele prepísať aj keď ho prerušíš vypnutím. Tu ide o to, že sa ti nedostanú všetky dáta z vyrovnávacej pamäte RAM cez USB kábel na disk. A následne o ne prídeš lebo si to vypol príliš skoro.