Prečo nie je Linux rozšírený

Sekcia: Ostatné 05.01.2007 | 10:01
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
Prezerám pár stránok o Linuxe a nadobudol som pocit, že Linux sa rozširuje narozdiel od sevrerov na desktopy strašne pomaly. Prečo podľa Vás je Windows aj napriek komercii stále monopol? 1. Windows je dlhšie prístupný pre bežných Userov 2. Windows má lepšiu podporu hardware driverov 3. Windows si získal komerčné a štátne podniky 4. Useri nemajú záujem učiť sa iný operačný systém 5. Iné - doplňte:
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 01:56
      Avatar chembro   Používateľ
      2,4, 5-nekale praktiky M$, slaba informovanost verejnosti, etc..
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 09:41
        tomy   Návštevník
        Nekale praktikty MS??? Koho nuti MS si kupovat ich OS? Koho nuti MS stahovat ich OS?
        • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 09:42
          lama   Návštevník
          Plny suhlas
          • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:43
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            tomy (147.232.52.236), lama (147.232.52.236) ... schyza odpovedat sam sebe ...
            • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 15:54
              Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
              zeby rozdvojena osobnost ??? :)
              You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
              • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 16:24
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                mno, keby len rozdvojena ...
                • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 23:40
                  Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                  neviem preco by pod rovnakou ip musela byt jedna osoba. Ved je kopa, ludi ktory su v lanke za routrom s NAT a v internete vystupuje cela podsiet/siet z jednou verejnou ip adresou...
                  DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
                  • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 08.12.2007 | 00:00
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    a pisu v rovnakej minute do rovnakej diskusie na nejakom serveri linuxos.sk :D
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 08.12.2007 | 11:30
                      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                      tak toto som si nevsimol...
                      ma poruchu osobnosti
                      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
        • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:51
          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
          tymi praktikami sa mysli zneuzivanie monopolneho postavenia co robi problemy aj linuxu; ale bolo by to nadlho rozoberat
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 02:00
      Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
      1.) Neviem, je to možné... 2.) Jedine vo veľmi fantazijných snoch. 3.) To je bohužiaľ pravda. 4.) To je tiež čiastočne pravda. 5.a) Mozog vymývajúce praktiky spoločnosti Microsoft a závislosť od ich formátov kancelárskych dokumentov donucujú bežných používateľov rozhodnúť sa pre ich operačný systém (+kancelársky balík atd.). Keďže Linux nemá miliardy na svoju propagáciu (cháp: na vymývanie mozgov), nemá možnosť dostať sa do povedomia širšieho okruhu ľudí a vďaka tomu nemá žiadnu šancu. (hoci aj to sa časom mení - Novell a pod.) 5.b) Userovia chcú hrať najnovšie WinHry
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 02:22
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        urcite je to tak s tym hardverom? pokial viem tak som este nenasiel napriklad skener, ktory by nemal ovladace pre win. ale napriklad ten co mam doma nema ani nahodou ziadnu zmienku o linuxe :(
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 02:27
          WlaSaTy   Návštevník
          nezabudaj na stare hardware kde vyrobca dany produkt nepodporuje a os uz dane ovladace nedokaze spapat. a u mna je to presne opacne, hardware funguje lepsie pod linuxom ako pod wirdosom.
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 14:07
            Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
            presne aj u mna... bez akychkolvek problemov spravne funguje vsetok hardware. Skener, tlaciaren, dig. fotak, usb kluc, graf.karta, (monitor :D) atd. atd. atd.
            • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 09:53
              hard   Návštevník
              No neviem, ale co poznam ludi linuxakov, tak vsetci maju problemy s hardware. Ja som si kupil TV tuner no dodnes som ho nerozbehal, taktiez zvukova karta, na tlaciarni a skenery nemam vsetky funkcie. Nemozem suhlasit, ze pod linuxom ide hardware lepsie ako pod win, ked vyrobca nanho neda ovladace. Len vyrobca vie ako ten jeho hardware funguje a len on vie spravit optimalne ovladace.
              Len tolko
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 11:29
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        S tými drivermi s tebou nesúhlasím, stále sa vo svete Linuxu označuje hardvér, ktorý sa nedá rozbehať za "exotický". A úplne s tebou súhlasím /tiež som to mohol dať do ankety ako ďalšie možnosti/ - preferované najmä kancelárske formáty a samozrejme Windows hry.
      • Re: Re: nedoslednost ? 19.10.2006 | 10:37
        jokra   Návštevník
        Mam rad linux z inych dovodov, ale doteraz ziadny graf. desktop linuxovy nie je bezproblemovy. Najviac ma vsak zarazaju Mandriva, Suse, Fedora, ktore si robia narok na nahradu Win.Moje prakticke skusenosti. Doska Assus K8N4-E-Deluxe, Athlon 64 3000+, graf. geforce 7600GS s 512 RAM a 1G Kingstone pamate (2x512). suse 10.1, nedeteguje sietovu kartu on board, problemy so zvuk. serverom, problemy so zvukom v kino,nedeteguje webcam preferovanu logitech quickamexpress, nehovorim o inych zariadeniach ako skener, genius tablet a pod.Skener aj tablet by som ozelel ale webkamera patri k zakladom komunikacie na webw (dnes).Podobne sa sprava aj Fedora 5 aj 6, a najviac som smutny z mandrivy 7 free. Uvedeny matherboard ale aj ostatnyhardware je dop. pre linux. Nedostatky su v ditribucii a jej doslednom odskusani. Zda sa mi ze zabudame, ze pocitac je uzitkovy nastroj (prostiredok) pracovny alebo pre zabavu.Uzivatel si ho chce nainstalovat a vyzaduje plnu funkcnost. Auto, fotoaparat, Tv prehravac a pod, nic nechcete doinstalovavat. Moj nazor a zdroj problemov.
        • Re: Re: Re: nedoslednost ? 25.12.2006 | 16:13
          M   Návštevník
          ja by som povedal, ze problem je medzi klavesnicou a stolickou...
          • Re: nedoslednost ? 07.12.2007 | 10:16
            OS   Návštevník
            ja by som povedal ze problem je v nepritomnosti OS na PC :)
            OS = Win
        • Re: Re: Re: nedoslednost ? 28.12.2006 | 00:29
          Rixsus   Návštevník
          Tez si myslim, ze problem neni v kompe ... Aj ked vem co suse dokaze :D:D ale problemy s detekciu urcite nema ... ja mam asus P5B deluxe, core 2 e6400, 7600GT,1gb ram, HP skener 3530c, canon IP400 tlac., dig. fotak olympus, usb kluc, a so ziadnym s tymto zariadeni suse nemal problemy :) narozdiel od ubuntu, mandrake ... iba na ovladace na sietovku nevem preco si vybera sk98lin aj ked je v blackliste a vobec nefunguje :) ale staci mala uprava a s skge modulom slape vsetko ako ma ;)
        • Re: nedoslednost ? 07.12.2007 | 09:58
          michalko   Návštevník
          Myslim, ze kazdy normalny clovek chce svoj pocitac poskladat, nainstalovat OS a hned ho pouzivat. V linuxe je ten problem, ze musim vsetko konfigurovat, mnoho 99% harwaru nie je vyrobcami podporovany, uzivatel musi dlhe hodiny sediet a hladat po internete riesenia, ktore nie su idealne a castokrat ani user friendly. Toto je hlavny dovod preco sa pouziva win a nie linux.
          • Re: nedoslednost ? 07.12.2007 | 11:52
            Avatar titanik mint  Používateľ
            myslim, ze "a hned ho pouzivat" je u linuxu viac ako vo win. Ved win nainstalujes a nic tam neni (a este k tomu zabera kopec miesta), vsetko treba stahovat a instalovat. Ak chces mat win na pouzivanie, tak minimalne tyzden ti trva kym ho doladis (ak ho uz dobre poznas a uz si ho x-krat instaloval). A vyskytnu sa tiez niekedy problemi s hardwarom.
            OK, ani linux na tom nie je najlepsie ale predsa len mas pod jednou strechou pri instalacii nainstalovanych viac veci. S hardwarom to je trosku horsie pri linuxe ale ked si idem nieco kupit vecsinou pozriem po webe, ktore veci podporuje linux.
            A este je tu jedna vec a to je uhol pohladu. Kazdy windowsak nauceny stiahnut aplikaciu naklikat next->next nevie ze v linuxe je to inak. Myslim, ze keby bol clovek od narodenia linuxak a prechadzal by na linux, tiez by sa riadne cudoval, ze vo win nie je ziadny repozitar, ziadne balicky a next->next by mu pripadalo uplne hlupe
            tolko moj pohlad
          • Re: nedoslednost ? 07.12.2007 | 14:28
            Peter S.   Návštevník
            Nie je dôležité či ho podporuje výrobca, ja rozhodne nechcem chodiť dakde na stránku a manuálne sťahovať ovládača a väčšinou sú tieto ovládače menej kvalitné ako ovládače v kerneli. Takže potrebujeme špecifikáciu a dať ovládač do kernelu.
            A dlhe hodiny čo sa snažiš niečo vyriešiť sa dajú obísť výberom HW, takže tu problém nevidím, ide o to čo je pre teba priorita, či dotyčná značka HW alebo OS, niekedy sa jedno musí prispôsobiť druhému......
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 09:46
        bubuntak   Návštevník
        Povedz, cim vymyva MS mozog? To mi chces povedat, ze vsetky firmy pouzivajuce Win sa nechali zmanipulovat alebo co? Na 98 perc. PC je win, to su podla teba vsetko idioti, ktori si takto ovplyvnitelni? Necitis sa akoby si prisiel na operu a vsetci by boli v oblekoch a len ty v monterkach?
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 04.01.2008 | 12:41
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        Ja si myslim ze ovladace niesu pod Linuxom rozsirene prave preto lebo Linux nieje tak propagovany ako Win a vyrobcovia investuju v prvom rade do rozsirenejsieho OS.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 02:12
      Stano   Návštevník
      chvalim za dobru anketku :) prve 4 body urcite. sa to prebieha ze co skor. doplnil by som z vlastnych skusenosti do polozky 5 (takze ine) az 4 vecicky... 1) kamarat povedat ze je to blbost... 2) pod linuxom ide menej hier, zvlast krvave hluposti ktore su zdrojom "vzdelania" menej inteligentnych na linuxe jednoducho nejdu 3) a naco? vsak mam antivir 4) inteligencny kvocient. ked som kamaratovi vysvetloval co je to linux a ako funguje, tak sa pytal par veci k veci. po pol hodine sa ma spytal - da sa spustit aj internet???
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 01.10.2006 | 10:23
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        co su krvave hluposti? to o nicom nevypoveda okrem toho stary dobry doom a quake je aj na linuxe
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 01.10.2006 | 11:50
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tym myslele hry typu doom3 a podobne, ked ide detom len o grafiku
          • Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#65533;ĹźË&#65533 01.10.2006 | 16:27
            ethyl   Návštevník
            ved doom 3 ide pod linuxom... dokonca podla mna trosku lepsie ako pod win. ale nevydrzal som to hrat dlhsie ako par dni. k srdcu mi skor prirastol UT2004 :)
            • Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#65533;ĹźË&#65533 06.12.2007 | 16:02
              doom :)   Návštevník
              a ja som pocul ze crysis ide pod linuxom
          • Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 07.12.2007 | 10:14
            doomcek   Návštevník
            Tym bolo myslene, ze linuxaci su obmedzeni ludia, ktori zastavaju heslo: ja som lietadlo a vy ostatni ste kreteni.
            • Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 07.12.2007 | 10:21
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ja mam poruchu osobnosti a vy vsetci ostatni ste kreteni :P

              hlavne ti co tu reaguju na 14 mesiacov mrtvu diskusiu
              Debian. apt-get into it…
              • Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 07.12.2007 | 10:37
                je to tu   Návštevník
                A dostal som Ta :))))
                • Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 07.12.2007 | 10:43
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  ani nahodou, ja viem presne co robim
                  Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 08.10.2006 | 02:39
        LUcoRP   Návštevník
        to je este v pohode, mne jeden mudrlant zadrel ze linux ma odjakziva problem s internetom, nech sa na to vyseriem a hodim si tam windows, tak som ho vyhodil z bytu, zmrda jedneho.
        • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:23
          net   Návštevník
          A nema problemy s netom? V praci na skoleni sme instalovali Fedoru, spustim system, chcem ist na internet a Page not found. Po hodine som zistil, ze nemam nastavene proxy v prehliadaci. Naozaj je linux "user - friendly". Neviem naco vobec sa obtazuju posielat mi domov instalacny disk, ved ja si ten linux naprogramujem sam.
          • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:26
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            mozes byt prosim odideny?

            ti ludia dnes sadnu za pocitac a myslia si, ze im automaticky detekuje topologiu siete, potrebne nastavenia a vsetko... no nic :)

            a mi povedz ako si chcel ist na internet, ked si tam nenasiel modre e :D
            Debian. apt-get into it…
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 02:21
      WlaSaTy   Návštevník
      5) v predaji OEM produktov nema tradiciu. nakolko ho nepredavaju, tak na nom obchodnici nezarabaju a preto preferuju predaj blbosti za vyse 100 eur.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 10:32
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      pretoze je to pre ludi vyhodnejsie.
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 01.10.2006 | 11:01
        Avatar david Debian Lenny  Používateľ
        poviem nieco aj ja, momentalne frcim na novom noteboku na XP preco nie? mam ho legalne a tiez aj office 2007 beta2 legalne, baterka vydrzi omnoho dlhsie ako v linuxe, win startuje kratsie (nevadi mi dlzka startu na elektrike ale ked idem na baterke tak ano), ide mi xeroxka laserovka vo win v pohode pod linux som ovladac nenasiel, vykon CPU si kontrolujem pohodlne cez kvalitny software atd.... offtopic > na desktope mam jednoznacne linux a na notebooku ako IM gaim for win :) Linux podla mna nema sancu u pohodlnych ludi, ktory su jednoducho zvyknuty na nejaky standard v podani MS, darmo ich budeme verbovat na linux, kde sa treba so systemom pohrat aby sme dosiahli dobry vysledok a k tomu HW > vo fore som si vsimol jedu temu asus a instalacia linuxu > bez acpi?! ak mam instalovat OS bez acpi na notebook tak na co mi to je?
        dreamwalker
        • Re: Re: Re: PreÄÂ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ 01.10.2006 | 11:18
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          > ak mam instalovat OS bez acpi na notebook tak na co mi to je? niektori su zvyknuti na nejaky standard v podani linuxu... hmm. taky clovek by si ale vedel vybrat nb
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 07.10.2006 | 12:01
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Vykon CPU sa da v lin kontrolovat pomocou cpufreq.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 11:42
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Keď zhrniem mimo hlavnej ankety Vaše príspevky, sú aj ďalšie dôvody, prečo sa Linux rozrastá na desktopy tak pomaly: 6. Striktná podpora MS kancelárskych dokumentov 7. Zábava zaužívaná z Windowsu - obľúbené hry 8. Windows má jednoznačne väčšiu propagáciu 9. Windows je jednoduchší a pohodlnejší systém Samozrejme že existuje OOo, hry v Linuxe a Linux portály ako je aj tento posúvajúci Linux vpred,,,
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 01.10.2006 | 11:49
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        9. nie je [subjektivny nazor]
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 01.10.2006 | 11:56
          david   Návštevník
          >nie? myslis system ako celok alebo pouzivanie a celkova praca?
          • Re: Re: Re: Re: Pre�Ä?ĹźË?o nie je Linux rozÄ 01.10.2006 | 11:59
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            jedno implikuje druhe.
            Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 11:54
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        Windows je pohodlnejsi... kvoli autocadu som musel nainstalovat windows, takze mam teraz win + ubuntu. pod winom mi 2x padla instalacia zakladnej dosky, otravuje ma stara dobra tabulka ze to mam nelegalne, a co je najlepsie, musim teraz nahadzovat programy na ktore som zvyknuty. a pekne zaradom chcem napriklad nainstalovat winamp: musim si nastavit pripojenie do internetu, a stiahnut winamp z ineho PC. tu nemam internetovy prehliadac takze to musim robit takto :( a ten si musim tiez najskor cez siet poslat :( IE jednoducho ignorujem tak ako sa len da.
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 11:57
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        Windows ma vecsiu propagaciu... ano je to tak, ale... este som nevidel mladeho cloveka, ktory by vsade vyhlasoval ze ma Windows. ale takych Linuxakov co vyhlasuju ze Windows jednoducho nemaju a nechcu mat, je coraz viac
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 12:28
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          este som nevidel mladeho cloveka, ktory by vsade vyhlasoval ze ma Windows Jednoducho preto, lebo Windows je štandard a je zbytočné hovoriť o niečom, čo je bežné.
        • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:10
          ???   Návštevník
          Co je to vlastne linux? Fedora, Ubuntu, Mandriva, SuSe, Debian ...? Debianista trvdi, ze Fedora nie je OS, Fedorak tvrdi, ze ubuntu nie je OS, Ubuntak ze Suse nie je ... atd. Len nech sa linux triesti dalej a jednoha dna zistime, ze kazdy linuxak pouziva vlastny linux a 99,9% populacie bude ficat na win a budu sa rehotat.
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 06.12.2007 | 16:06
        win   Návštevník
        Kde bolo tam bolo, jedneho dna ku mne domov zavital chlapik z Microsoftu, prilozil mi pistol k hlave a prinutil ma kupit si Win. Nasledne pod rovnakou hrozbou donutil mojho suseda stiahnut si piratsku kopiu. Strasne praktiky Microsoftu.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 13:47
      Avatar chatpall   Používateľ
      Pred nedávnom si sa rozculoval nad Stanovymi anketami a teraz toto? :) 5. neexistuje main stream - tazka propagacia - kazdy kto ma zaujem si najde tu vlasnu distribuciu, ale k tomu patri aj to ze sa musi nieco o tom naucit, prakticky pre bezne pouzivanie Windowsu sa nemusi nic ucit. 6. pristup k rychlemu internetu je zatial v plienkach 7. IT vzdelanost je na strasne slabej urovni!!!
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 13:55
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        casopisi ako PC Revue, CHIP a dalsie pisu stale o bezpecnosti, ako si zabezpecit pocitac. stale dookola testy programov proti spyware, antivirov... ale o linuxe len kde tu pol slova. ved linux nie je heroin ani sex, tak preco to nie je napisane hocikde?
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 15:10
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Napadla ma taká blbosť: Čo ak tebou spomínané časopisy sú sponzorované práve recenzovanými programami, pre ktorých chod je nevyhnutný MS Windows? Tak prečo by sa "trápili" písať o Linuxe? Ale ak sa nemýlim, v PC Revue je rubrika venujúca sa Linuxu a Unixom,,,
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 15:46
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ano je tam rubrika, ale tych par pismeniek... ehm...
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 16:40
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            ono to az taka blbost nebude :). vid itnews.sk a zive.sk
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • PC Revue 02.10.2006 | 17:58
            Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
            V PC Revue už nejaký čas nie je rubrika o Linuxe, presunuli to do časopisu Infoware. Je to škoda.
            • Re: PC Revue 02.10.2006 | 21:48
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              PC Revue som nemal dlhšiu dobu v rukách, väčšinou čítam free články na nete :) Ale je to fakt škoda,,,
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 05.11.2006 | 19:28
            Avatar ops   Používateľ
            a este dali na CHIP aj suse 10.1
        • Re: Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 18.12.2006 | 22:40
          Rozšírenie Win...   Návštevník
          No a prečo tak píšu? Pretože Windows je stále najrozšírenejším OS vo svete. Ak so mnou nesúhlasíš tak sa skús len tak z fleku na ulici spýtať nejakého človeka či mu niečo hovorí slovo Linux. Ja som to skúsil a veľa ludí o Linuxe ani nepočulo. ale zhrozený som nebol - čakal som to. Ono treba najskôr nejakú malú reklamu, aby sa Linux dostal do povedomia ľudí. Tak ako to robí MS. (Mám na mysli tie pobehujúce postavičky v TV) Ďalej čo sa týka školstva: Na väčšine škôl je na PC nainštalovaný primárne Windows. - od zakúpenia. Čiže tí ktorí sa chcú naučiť niečo iné ako MS tak tí majú smolu. PC sieť tam totiž spravuje \"nevzdelanec\" rozumejúci sa akurát Windowsom. (aj to nei kompletne) Je to tak napr u nás na škole. (Hotelová akadémia v PN). Pokus zaviesť Linux do našej školy bol ale stretol sa s odporom ako zo strany niektorích žiakov a tak aj učiteľov. Ďalej ...MS vyžaduje na svoj OS stále vyšší a vyšší výkon. To podnecuje výrobcov HW, aby svoje výrobky hnali do šialenejších výkonov. - Z toho vyplýva vyšší zisk. Bolo by toho viac keby sa mi chcelo písať... Preto sú Linuxy tak neznáme.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 16:49
      -   Návštevník
      myslim ze je to preto lebo v case zaciatku masoveho rozsirovania dostupnosti pc bol windows v pravom case na spravnom mieste - (graficke rozhranie + marketingova podpora). vyrobcovia sa toho chytili a potom sa to uz casom stalo standardom a dnes je to absolutny monopol. podla mna ludi ktori pouzivaju windows uz odradi iba krach microsoftu :-) alebo _masivne propagacne kampane_ na alternativne operacne systemy s tym ze alternativny operacny system musi priniest nieco viac ako windows uz v zakladnej instalacii: teda podpora mp3, videa, core fonts, absolutna kompatibilita s ms office (odf sa tak skoro nepresadi - co by robili ludia ktori maju uz kupeny ms office - oni si nebudu instalovat nijake pluginy na export do odf!), vyborna podpora hardveru, jednoducha instalacia softveru, vypracovane graficke rozhranie (tj. aplikacie pre kde budu pod gnome vyzerat ako keby boli urcene pre gnome - potrebne su perfektne temy, nie nedorobky), ponuka predinstalovaneho linuxu na nove pocitace u predajcov hardveru (ak si raz zvykne na linux tak sa ho nebude bat pouzivat)
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.10.2006 | 17:16
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        myslim ze je to preto lebo v case zaciatku masoveho rozsirovania dostupnosti pc bol windows v pravom case na spravnom mieste Úplne s tebou súhlasím podla mna ludi ktori pouzivaju windows uz odradi iba krach microsoftu :-) Neodradí ich ani to :) Čo sa týka multimédií a fontov, veď sú distrá s podporou multimédií už po inštalácii a nie je problém dohrať podporu aj do ďalších distier. Fonty nie je problém raz stiahnuť a hocikedy pridať nezávislo od desktopu cez balík. Podpora hardvéru sa si nedá zvládnuť na 100% v žiadnom OS, nedá sa ani usledovať koľko nových hw kúskov bolo vyrobených. A asi by bolo dosť veľa dát navyše (nie som programátor) keby malo jadro obsahovať podporu každého hardvéru. A predinštalovaný Linux niektoré PC firmy ponúkajú, na Slovensku napr Shark a celosvetovo IBM/Lenovo.
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 04.10.2006 | 21:20
          -   Návštevník
          no, ta propagacia by musela byt _velmi masova_. je skoda ze sa open source softver viac nevyuziva napr. v skolach apod. lebo je kvalitny. multimedia - viem ze sa to da vsetko dostahovat a jednoducho nainstalovat. ale situacia je taka ze treba ponuknut nieco _neporovnatelne_ lepsie aby sa linux presadil v konkurencii reklamneho natlaku, presviedcania... s predinstalovanym softverom - ludia si radsej bez rozpakov vypitaju priamo v predajni (!) piratsku kopiu windows aby vobec zistovali ci existuje nejaka nahrada. keby mala vascina predajcov zaujem tak by mu ponukli napr. ubuntu (lisovane cd!) zdarma a nemyli s tym ziadne naklady a nemuseli by robit veci nelegalne. mne napr. pri predaji pocitaca nainstalovali piratsku kopiu windows (samozrejme ze som ju zmazal) aj ked som im vyslovne povedal ze si tam dam linux! ale aspon sa tesme ze my pouzivame nieco kvalitne :-)
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 04.10.2006 | 21:20
          -   Návštevník
          no, ta propagacia by musela byt _velmi masova_. je skoda ze sa open source softver viac nevyuziva napr. v skolach apod. lebo je kvalitny. multimedia - viem ze sa to da vsetko dostahovat a jednoducho nainstalovat. ale situacia je taka ze treba ponuknut nieco _neporovnatelne_ lepsie aby sa linux presadil v konkurencii reklamneho natlaku, presviedcania... s predinstalovanym softverom - ludia si radsej bez rozpakov vypitaju priamo v predajni (!) piratsku kopiu windows aby vobec zistovali ci existuje nejaka nahrada. keby mala vascina predajcov zaujem tak by mu ponukli napr. ubuntu (lisovane cd!) zdarma a nemyli s tym ziadne naklady a nemuseli by robit veci nelegalne. mne napr. pri predaji pocitaca nainstalovali piratsku kopiu windows (samozrejme ze som ju zmazal) aj ked som im vyslovne povedal ze si tam dam linux! ale aspon sa tesme ze my pouzivame nieco kvalitne :-)
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 04.10.2006 | 21:35
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Čo sa týka multimédií som si spomenul, že Windows ponúka ak sa nemýlim autorizáciu multimediálnych súborov cez WMP a násedné prehranie, čo zatiaľ nie je možné v Linuxe. Opravujem dosť často komplet Windows inštalačky po PC firmách, zvyčajne nahadzujú Windows kvôli základnému otestovaniu hardvéru, či náhodou neposkladali PC so zlým komponentom. Samozrejme nelakuje ich licencia.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.10.2006 | 19:23
              -   Návštevník
              nech si to testuju ako chcu ked je to pc u nich. ked mi ho privezu domov tak chcem aby bolo 100% legalne. ked im navyse poviem ze si tam dam linux tak mi je pravdepodobne otestovanie toho ze hardver je kompatibliny s windowsom dost nanic :-)
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 02:04
          tuleník   Návštevník
          Fonty práveže SÚ problém. Z tých, čo sú pridávané k linuxu sú profesionálne urobené IBA fonty fy Bitstream (Vera) - opravte ma, ak sa mýlim. Robím sadzbu a dosť dobre viem, o čom vravím - to nie je len aby nejaký font bol (inak "aby aspoň dačo bolo" je v linuxe bežný problém a amatérsky nedorobok vo verzii 0.0.0.x je vydávaný za riešenie A TOTO JE CHYBA) ale ide o to aby mal aj čo najlepšie urobený hinting (prispôsobenie renderingu rozlíšeniu výstupného zariadenia) a kerning (zarovnanie znakov), zliatky (fi, fl, ...). A nielen to, dobrý font je "minimalistický" - robený cez čo najmenej referenčných bodov a kriviek (a div divúci, pôvodná TTF definícia od M$ umožňuje vo všetkých spomenutých smeroch tvorbu kvalitnejšieho fontu ako PostScriptové písma Type1 špecifikácie od Adobe... našťastie to máme - ich dohodou - už zjednotené v OpenType štandarde). V praxi to potom niekedy dopadne tak, že máme síce napr. voľne dostupné písmo ktoré je objektívne veľmi kvalitné PRE TLAČ - napr. Lido od F. Štorma (Střešovická písmolijna), ale ak s ním robíte na počítači, na obrazovke vidíte vďaka odfláknutému hintingu grc (a to je profík čo sa designom písma živí!!! ako toto chce zvládnuť stádo linuxerských fundamentalistov?!). Vo win býva síce typickejšie odfláknutý kerning... a že urobiť písmo, ktoré by vyzeralo dobre na obrazovke aj na papieri JE problém (hlavne iné hintovanie) jasne dokazuje aj to, že nielen M$, ale aj svätí Adobe (ktorí toho o DTP a prepresse vedia asi najviac) radšej dodajú ten istý font vo 2 verziách - 1 "pre obrazovku" často označené ako web-optimised a 1 "normálne", pre tlač. (Mimochodom, už ste si to všimli, keď sa bavíme o fontoch? Lebo ak má byť OS nasadený PRODUKČNE, tak o inej ako high-endovej podpore sa baviť ani nemá význam!!! viete, ako trpeli Win32 - teda "predNTčkové" Windows, buďme presnejší akékoľvek Windows pred príchodom Win2k, tým, že nevedeli natívne - bez doinštalovania Adobe Type Managera alebo iného, linuxovsky povedané, font servera, pracovať s T1 fontami?) Druhý problém je podpora fontov. Teda v linuxe font server a jeho kvalita. Dnes je už snáď jakžtakž vyriešená podpora asi všetkých historických formátov fontov v linuxe, ale otázka je, ako ďaleko to jakžtakž siaha. Totiž, nielen outline, ale aj tie informácie o hintingu a kerningu sa musia regulérne spracovať - so SUBpixlovou (hinting! antialiasing!) presnosťou pre dané rozlíšenie daného zariadenia, pre každé inak a to tak aby bol výsledok na danom zariadení ak nie ideálny, tak optimálny - čo znamená, že ani pohľadom tvorcu písma alebo skúseného sadzača od ideálneho nerozoznateľný! Argument "ak sa ti fontserver nepáči, naprogramuj lepší" je neprejazdný. Na programovanie sú programátori, ale MUSIA VEDIEŤ, ČO A AKO PROGRAMOVAŤ. A to sa občas musia spýtať "sprostého sadzača", ktorý pre zmenu neprogramuje - ale zato vie, či ponúkané "riešenie" naozaj niečo rieši, alebo je to iba hrubá záplata na veľkej diere. Sadzač je na sadzbu, programátor na programovanie, konečne to pochopte, že ak sa má systém používať v praxi, nesmie UŽÍVATEĽ byť nútený vraždiť značnú časť času bojom so systémom. Užívateľ si vlastne OS nemá ani uvedomovať!!! Čo by bolo treba asi tiež riešiť, tak napr. pomenovanie fontov - neviem ako je to dnes, ale tie staré makarónske názvy... veľmi by som sa prihováral za sprehľadnenie adresárových štruktúr a la Win (s tým sa už v niektorých distribúciách začalo a JE to dobrý krok a mimochodom aj uľahčujúci prechod z win... tie rôzne /biny, /sbiny a ten bordel v nich JE odrádzajúci, ako aj neustále konflikty knižníc - presná obdoba windowsovského ".dll hell" - niet si čo vyčítať!) a tým aj existenciu obdoby adresára Fonts a pekné krátke mená. Však všetko podrobnejšie je uložené v .otf, .ttf, či súboroch T1 písiem, font server to odtiaľ musí vedieť vytiahnuť a zobraziť info...
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 10:38
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            No vidim ze si fakt sadzac (nic v zlom, respektujem ta) a o linuxe toho vela nevies. Tie "bin" a "sbin" a ostatny "bordel" nieje bordel ale "Filesystem Hierarchy Standard" (vid FSSTND na wikipedii) a mne sa to zda super prehladne. No ak k tomu zvysku, mne sa zda scestny nazor ze programatori MUSIA nieco naprogramovat. My nic nemusime, my si vsetko robime hlavne pre seba. Proste nieco chcem tak si to spravim. To ze ked chces od linuxu nieco naviac tak si to musis naprogramovat je podla mna zakladna pointa celeho Linuxu. Linux je OS pre hackerov/geekov/nerdov. Kompilovanie po nociach, to je nase. Problem je v tom ze z vizualnej stranky sa Linux priblizil/vyrovnal/prekonal sucasny MS Windows takze bezny clovek si mysli ze je to to iste a musi to robit to iste. Linux nieje windows a nikdy nebude.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 11:53
              tuleník   Návštevník
              Som síce AJ sadzač, ale zároveň mi pod stolom v kancelárii na istej univerzite frčia 2 servery. Jeden je Win2003S a druhý je hádaj čo... Nepovedal som, že niečo MUSIA naprogramovať, ale že ak chcú vydrtiť win, musí tam byť niečo, čo ak chcú použiteľne oprogramovať, MUSIA VEDIEŤ AKO. Bez toho linux nikdy nebude PRODUKČNÝ SYSTÉM a ako taký nikdy neprekoná nijaký "normálny" systém. Napr. aj BSD, Solaris alebo Irix... Toť posledne som testoval CMYK v Gimpe. Bol to samozrejme des a hrôza, ale zaujali ma v CVS "pribalené" dokumenty o color managemente, popise ICC formátu a pod., takže sa tým aspoň niekto zaoberá a hľadá si dokumentáciu. Ono často na danú vec je dávno stabilizovaný "jediný správny" postup, len si ho treba nájsť a nie vymýšľať nezmysly. K FSSTND len toľko, že sú aj blbé štandardy... čo je nevýhodné na tom, mať v roote 3 adresáre - system, users, programs, v users home adresáre, v programs separované aplikácie pekne každá vo svojom adresári, v system mi to je jedno (a nech ti na pobavenie zostane aj "lib hell")? Podľa mňa je práve blbé hľadať súbory jednej aplikácie na 5 miestach... Posledným vážnym antilinux argumentom je jeho "rozbitosť". Čo funguje v jednej distribúcii, nemusí v druhej, väčšina distribúcií používa 2 rôzne spôsoby konfigurácie... BSDčkári nazývajú linux bordelom splácaným stádom amatérskych hračičkov ;).
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšíre 19.10.2006 | 18:20
                Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                "... že ak chcú vydrtiť win ..." Ja som programator co programuje v linuxe, par distribucii som vyrobil ale toto vobec nieje moj ciel, ja na nejaky windows zvysoka kaslem. "Gimp a color management" To pocuvam stale dookola ale problem nieje v tom ze by to niekto nevedel naprogramovat ale ze vsetko (snad okrem RGB) je chranene patentami. Suhlasim ale s tym ze trhu chyba bezplatna distribucia linuxu ktorej jedinym cielom by bolo 100% identicke chovanie s Windows. Velke distra ktore si spomenul toto za ciel oficialne nemaju.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux roz 19.10.2006 | 21:46
                  tuleník   Návštevník
                  Minimálne RGB, CMY a CMYK modely sú rané plody vyše 100ročného výskumu (ktorý bol v podstate ukončený v čase zrodu farebnej fotografie, typografie a televízie) a NIE SÚ patentovo chránené. Je možné, že normatívne ISO dokumenty venujúce sa napr. transformáciám farebných priestorov sú poněkud drahšie, ako je v kraji zvykom (keď som posledne kupoval nejakú ISO normu stálo ma to do 40 EUR). Samotná RGB CMY transformácia je dokonca ultraprimitívna, nastavenie K tresholdu je už machine-dependent (tou machine sa nemyslí PC, ale osvitka/rotačka/sublimačka/atramentovka/laserovka/monitor/whatever. ICC špecifikácia je pokiaľ viem open (inak by nemohla byť pribalená v CVS repository) a kolorimetrické transformácie potrebné pre color management sa tiež skôr zjavili prvý raz na akademickej pôde než v komerčnom výskume. Aj čo sa týka komparatívnej kolorimetrie, videl som dosť publikácií v odbornej tlači - stačí prehľadať ScienceDirect alebo WoK... a veci okolo color managementu sa tam odkazujú na úrovni učebnicových vedomostí! Je ale fakt že čo som videl špecializovanú knižku, koštovala asi 2000 Sk. Ale buď to niekto zvládne na úrovni korektného oprogramovania, alebo akékoľvek ašpirácie linuxu (a tým chcem povedať, že regulérny color management je skôr záležitosťou systému ako aplikácií) na production deployment vo sfére grafiky, sadzby, pre-pressu a videa je iba prázdne cancanie. Bajdvej, oprogramované to už je. Viď Scribus... a ten sa mi celkom začína páčiť. Mimochodom, aj s tým RGB to je zložité: ktoré RGB? :)) sRGB? Adobe RGB? Photoshop RGB? Apple RGB? Wide Gamut RGB? alebo niektorá z ďalších zo 30 definícií?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ?o nie je Linu 19.10.2006 | 23:11
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    napr. za Pantone sa musi zaplatit...
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż 20.10.2006 | 08:51
                      tuleník   Návštevník
                      Pantone sa našťastie používa málokedy, hlavne v našich končinách, kde sú náklady na tlač aj tak dosť mastné. Presnejšie: zadávatelia zvonka to pýtajú, naši sa tomu vyhýbajú (oba prípady z nákladových dôvodov). Takže to by nebol až taký problém. Nekorektný CMYK je však konečná. Napr. ja som ešte nič čo použilo priame farby nezalamoval :].
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 18:56
            luki   Návštevník
            k tomuto by som sa aj ja rad vyjadril.. Este tak pred troma mesiacmi mi bol linux velmi vzdialeny a aj pre mna (kedze som vzdy pracoval len na mikrositoch) boly take vecicky ako /bin /sbin bordel.. ale netrvalo dlho kym som pochopil ako to setko ide a teraz po par mesiacoch nechcem win ani vidiet...Samozrejme pokial sa nechcem hrat:) A aj to ze user nema o systeme ani vediet tak to kde sme v amerike??? Sak ked na niecom robim tak aspon by som mohol vediet o com to je... Ked som prvy krat zbadal instalaciu gentoo tak ma slo porazit... ale teraz ked si to vsetko spatne uvedomim tak o setkom co sa deje mam pekne prehlad a system si nerobi to co sa mu zachce... Jeden priklad... Ked sa aktualizuje win xp.. dole je pekna informacia ze bezi aktualizacia a ze mozeme v pohode pracovat dalej na pc.. HAHA to si museli robit prdel... Aj na tom najlepsiom pc je system mrtvi kym sa to zaaktualizuje... A pome dalej k internet exploreru... Skus sa pol roka hrabat po weboch na winxp s ie a na dakom linuxiku... Dam ruku do ohna ze windowsik za ten cas napadne tolko virusov a co ja viem akeho bordelu ze to nerozdycha......
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 22:08
              tuleník   Návštevník
              tým že užívateľ nemá o systéme v podstate vedieť neznamená že má byť úplný lamer... u windows je ovšem hlavný problém, keď sa pitomec hrabe, v čom nemá, zatiaľ čo u linuxu je občas problém dostať behavý systém - a PRODUKČNÝ systém nie je o tom, že niečo pol roka rozbieham kým v tom začnem robiť (to sa dá nazvať tak akurát systém na hranie) keby sme trvali na tvojej premise že v systéme sa má vyznať kvázi každý, tak mojim skromným odhadom 90% administratívneho personálu môžeš zajtra prepustiť - to sa ale rieši inak (obmedzením práv debilného usera) inak zavedenie GUI malo o.i. izolovať "menej zdatných" userov od manipulácie s command line, ktorá ak je nezvládnutá, je vysoko riziková (a aj dnes kopa vecí vo win ide len z command line) pri hrabaní sa po weboch MSIEčkom ti hrozí zavírenie hlavne pri návšteve ISTÝCH stránok, a aj to hlavne pri nezapatchovanom browseri, oba tieto faktory sú problém s užívateľom, nie OS :] ... mám ti porozprávať story o večne deravom sendmaili v linuchu? síce je to z čias keď si ešte možno do plienok prdel... Inak tú legendu o MSIEčku je ťažké fanatickému linuxerovi vyvrátiť - k tomu toľko, že MSIE po 50 patchoch zďaleka nie je ten MSIE ako na inštalačnom CD s Oknami. Mimochodom, zrátajte si za ten čas vydané subverzie a patchlevely gecko-based browserov, nebude to oveľa menej ako u MSIE (kde je pravidelný update každý 2. utorok v mesiaci a kritické sa vyskladňujú po zistení a zaplátaní okamžite) Win2003 Server sa mi plynule updatuje za plného behu, pri jeho záťaži aj bez performance dropu, akurát si raz za čas pýta reboot. Ono, aj u win je rozdiel medzi typom, čo si myslí, že všetko ukliká - NENÍ TOMU TAK. Ale základná inštalácia je v podstate použiteľná bez ďalšieho ladenia. Čo o linuchu zďaleka platiť nemusí. Mimochodom červene wokénečko NODu hlásiace že zo stránky sa ku mne tlačí nejaká neblahosť som VEĽMI DÁVNO nevidel!!!
          • Re: Re: Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 19.10.2006 | 23:18
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            bez urazky - dalsi debilko co place nad linuxom... uz len tym, ze povazujes Filesystem Hierarchy Standard za bordel a este si za tym stojis - tym si sa uplne odrovnal. dalej si myslis, ze linux chce znicit windows. LOL. to je len vedlajsi efekt. bohuzial. ano, citas dobre - bohuzial. tvoj nazor je jednym z dovodov preco si to myslim. neberiem ti, ze ti nieco chyba, ale necakas privela? predsalen do toho co pozadujes by sa muselo vrazit vela kapitalu... btw. adresar Fonts je /usr/share/fonts btw2. hinting je chraneny patentom
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux 20.10.2006 | 11:03
              tuleník   Návštevník
              Ja nad ním neplačem, ty inteligentko. Iba vymenúvam dôvody, prečo nemôže byť produkčnou platformou v konkrétnom prípade. Sám zastávam zásadu "right tool for the right job" a podľa toho volím nástroje. Že Filesystem Hierarchy Standard je problematický, nie je, mimochodom, z mojej hlavy - myslím, že na linux.cz (??? nepamätám sa presne) bolo už recenzovaných pár distribúcií linuchu kde bol systém adresárov zmenený ako som opísal. Recenzent to, mimochodom, obišiel hodotením "why not" - v okamihu, keď prestaneš skúšať iné varianty vývoja, začínaš "mrznúť na jednom bode". Mne sa celkom páči idea, ktorou sa riadi dosť open source vývojárov vo Windows (vrátane napr. aplikácií projektu Mozilla), že rozbalíš aplikáciu do adresára (pokiaľ možno v Program Files), hodíš shortcut do manu či na desktop a frčíš - inštalované. Odmažeš adresár a shortcuty - odinštalované. V prípade zlyhania inštalačných skriptov to dosť pomôže. A sám asi poznáš početné problémy so závislosťami... ich riešením zas napr. je programovať síce dlhšie, ale standalone aplikácie, a nie podmieňovať napr. lyx ghostscriptom a imagemagickom (ktorého kvalita algoritmov je BTW zúfalá, ale aspoň podporuje HDR). Potom síce máte dojem že vaše aplikácie sú krátke, ale... podmienené hafom ďalších. V súčte to môže byť dosť nepríjemné numero. V produkčnom prostredí sa zasa standalone aplikácia prejaví zvýšením rýchlosti a tým aj produktivity. K tomu kapitálu toľko, že je nielen ten vyjadrený peniazmi. Čo sa týka patentovej ochrany, tá je vždy na obmedzený počet rokov a na ten hinting som ochotný sa špeciálne pozrieť (mnohé open source aplikácie vo win hintujú veľmi dobre). A napokon mi to ešte nedá pozastaviť sa opäť nad debilkom. Ty ma nepoznáš a ja ťa nepoznám. Tak sa predstavím: RNDr. Erik Rakovský, PhD., anorganický chemik a štruktúrny kryštalograf, správca anorganika.fns.uniba.sk, bakalarchemie.fns.uniba.sk, hawkey.fns.uniba.sk, príležitostný webmaster a občasný (ale high-level) technický redaktor a sadzač odbornej literatúry. O unixy sa bežne potkýnam vo svojej práci, čo nemám rád, sú zabordelené nedorobky a vydávanie provizória za riešenie. Z dôvodu môjho značne ľavicového presvedčenia by som bol vcelku happy, keby OS ako linux, a vôbec projekty akademickej a komunitnej proveniencie mali ... poněkud vyššiu využiteľnosť, ale na rozdiel od "komunity" sa nehrám že nevidím slabé miesta, chyby, nedorobky, výhovorky a zabednenosť. Keďže z uvedeného vyplýva, že na nejaké programovanie mimo kryštalografie nemám čas (mám aj iné záujmy ako sedieť za compom 25 h denne), tak svoju konštruktívnu kritiku sa snažím podsúvať do správnych uší. Inak, veľmi pozitívne moje podnety žerie spolok ľudí okolo OpenOffice. Bez takýchto výpad(k)ov. A ty si kto?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#65533;Ĺź 20.10.2006 | 15:09
                Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                Poviem ti ako ja vidim tvoj prispevok (analogia): "Ahoj. Tak som si konecne kupil osobne auto lebo skoro vsetci oklo mna ho maju. Ale niesom spokojny, sused stavia dom a vobec sa mi do auta nevosla miesacka ked som mu ju chcel doviest. Navyse ked som chcel poorat pole tak som zapadol hned na kraji, vobec sa s tym neda orat. A navyse to neobsahuje funkciu zehlenia a prania siat, proste je to na prd. V manuale sice VOBEC nepisu ze tieto funkcie to podporuje ani to tam nespominaju a ani na stranke vyrobcu v roadmape nie je ze to planuju spravit ale podla mna by to auto malo podporovat, ta to uz kde by sme boli... Preboha ved nezijeme v stredoveku!" Chapes pointu?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝Ä&#6553 20.10.2006 | 22:27
                  tuleník   Návštevník
                  K tvojmu príspevku poviem iba toľko, že sám som vyššie povedal že volím right tool for the right job. Naozaj nemám problém kúpiť do roboty za asi 18 000 kompletný Adobe Creative Suite (akademická licencia). Ale - rád by som im nedal zarobiť A PRETO rád provokujem všetky aktivity ktoré im trošku znepríjemnia existenciu. Že niekto kritiku chápe ako osobný útok na svoju modlu a na seba, je jeho problém. Ale pokiaľ chce byť linux ambiciózny projekt... treba ísť ďalej. "Vývojári dobrovoľníci" sa delia na 2 skupiny. K tým chlapíkom od OpenOffice. Nezvyknutý naň (aj keď už asi 3 mesiace som na Word nesiahol s výnimkou že mi prišiel dokument zvonku - normálne pracujem "pre ostatných" v RTF a pre seba v ODF) som položil otázku v užívateľskom fóre ako na delenie slov (typografické pravidlo max. 2-3 riadky po sebe), načež som bol znavigovaný do správnej záložky, a potom som nadhodil známy problém česko-slovenskej typografie - pružné nedeliteľné medzery po krátkych spojkách a predložkách. Autor zatiaľ najnamakanejšieho makra ma znavigoval k nemu, zároveň s popisom jeho nedostatkov - NEZAKRÝVAL ICH A NETVÁRIL SA ŽE NEEXISTUJÚ - a po krátkej diskusii už bez mojej účasti sa zhodli, že to proste treba vyriešiť raz navždy a poriadne (čiže nie odignorovať, prípadne ma zdrbať načo mi také niečo je - 10 rokov dozadu ma linuxeri, čiže nekritickí fanatici, takto džubali, načo vraj mi je lokalizácia - UNCOMMENTABLE!). Inak čo sa týka color managementu: littlecms library už je dostatočne vychytaná a stabilná, a portovaná asi na všetky významné OS platformy ... ako to dohľadať na sourceforge snáď nemusím vysvetľovať. Built-in color management na úrovni systému + zverejnené API NEVIDÍM AKO ZLÚ IDEU. A hlavne, operačný systém je len nejaká medzivrstva medzi železom a aplikáciou. Ak tá medzivrstva je na prekážku nejakého využitia, niečo nie je OK, hlavne ak sa hrá na rádoby náhradu inej medzivrstvy, ktorá daný problém nemá. Preto treba chýbajúce vlastnosti RIEŠIŤ. S tými patentami, a to patrí aj kolegovi punkerovi - japončíci mali patent na nevýbušnú trhavinu. Raz to predviedli na nejakej výstave tu na Slovensku, písal sa rok asi 1985. Kolega si po predvádzačke zobral kus stvrdnutej hmoty a žluťásek sa len uškľabil spoza brejliček. Kus skončil na difraktometri, načo bolo jasné, ako to pracuje, následne bol nájdený ešte much more lepší materiál a patent sa - obišiel vlastným vývojom (ktorý netrval snáď ani 3 mesiace)... chápeš? A náklady? 1 difraktogram... 1 hodina pri príkone nech 4 kW, a nejaké hodiny na riti nad databázou, pardon, vtedy ešte skôr kartotékou.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä?ĹźË?Äᦠ21.10.2006 | 03:09
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    > zároveň s popisom jeho nedostatkov - NEZAKRÝVAL ICH A NETVÁRIL SA ŽE NEEXISTUJÚ tak neviem. ty to povazujes za nieco nezvycajne? ved tie sa pisu aj do manualovych stranok. omg. lenze ty tu pozadujes velmi specializovane veci a zadarmo, dokonca chranene patentami. > a po krátkej diskusii už bez mojej účasti sa zhodli, že to > proste treba vyriešiť raz navždy a poriadne ano, a? takto to chodi vsade. uz tu neplac a pridaj bug alebo feature request. vybavene. lenze na to co pozadujes sa ti z roznych dovodov vyseru (keby to bolo take ziadane a jednoduche, uz to predsa davno je...). > 10 rokov dozadu ma linuxeri, čiže nekritickí fanatici, takto > džubali, načo vraj mi je lokalizácia - UNCOMMENTABLE!). otazka je, ci si si to vylozil spravne. pokial vies anglicky, tak ti je nanic. uvedom si, ze to nie je windows. zacinam mat pocit, ze tu trollujes. poziadavky na samostatne instalatory, windows hierarchia, BFU friendly prostredie. neviem kto ti co nakukal, ale Linux is not Windows. hoci sa to o to niektori ludia/firmy pokusaju. > a to patrí aj kolegovi punkerovi nedalo ti to, ze? niekedy staci malo a ludia sa zacnu prejavovat. tak trosku bigotnejsi si, co? a teraz k tym patentom - uvedomujes si rozdiel. zoberme si fonty. to akoze si mame teraz vymysliet nejaky lepsi sposob (och ty chytrak) a celosvetovo ho presadit? ved to sa da stihnut za hodinku, nie? uvedomujes si ake usilie a kolko penazi stalo presadit format ODF? a to za nim stalo Oasis konzorcium! a pritom by to bolo hodne nicoho, ak by sa vo svete nezacala sirit nalada podporujuca otvorene formaty (a navyse som skepticky, novy wordovsky default ma vacsiu silu)
                    Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä?ĹźË?o nie je Lin 20.10.2006 | 18:46
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                > Sám zastávam zásadu "right tool for the right job" a podľa > toho volím nástroje. tak preco tu places? takych ako ty uz bolo. > Odmažeš adresár a shortcuty - odinštalované. to je pekne. tak zabudni na vsetky unixy a drz sa windows ked sa ti lubi bordel v systeme. (ty totiz nevidis co ostatne sa kopiruje a nevies co sa zapisuje do registrov). > V prípade zlyhania inštalačných skriptov to dosť pomôže. zmen distribuciu. to sa balickovaciemu systemu nikdy nemoze stat. > A sám asi poznáš početné problémy so závislosťami... nie, nepoznam. ale poznam nutnost reinstalacie windows. najlepsie po uplnom formate... > Potom síce máte dojem že vaše aplikácie sú krátke, ale... > podmienené hafom ďalších. chytry clovek nebude vynaliezat koleso dvakrat. takto to na unixoch funguje od nepamati... > V produkčnom prostredí sa zasa standalone aplikácia prejaví > zvýšením rýchlosti a tým aj produktivity. haha. myslis, ze shared libraries predstavuju taky performance loss? > na ten hinting som ochotný sa špeciálne pozrieť len sa pozri. > (mnohé open source aplikácie vo win hintujú veľmi dobre). ano, windowsacky backend to pouziva legalne. > A napokon mi to ešte nedá pozastaviť sa opäť nad debilkom. whatever. ked si to tak chces brat, ja ti branit nebudem. > poněkud vyššiu využiteľnosť zda sa, ze to potom nie je rigth tool. je vela ludi, ktori su s vyuzitelnostou nadmieru spokojni a predstav si, ze tieto nevyuzitelne systemy pre nich nemaju konkurenciu. > tak svoju konštruktívnu kritiku sa snažím podsúvať do správnych uší. tak to si najdi usi investora ochotneho nezistne investovat do niecoho, za co sa na inych platformach platia obrovske peniaze. > A ty si kto? som niekto, kto je (bol?) ochotny pokusit sa otvorit ti oci aby si zbadal co to pozadujes a ake barbarske nazory tu prezentujes.
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝Ä&#6553 20.10.2006 | 23:00
                  tuleník   Návštevník
                  > tak preco tu places? takych ako ty uz bolo. hm, ale problém je (a opakujem, že neplačem - ja sa v poho zaobídem s komerčnou alternatívou ale rád by som mal aj inú - ale reálnu!) že sa to bralo ako "plač nejakých nepodstatných idiotov" a nie ako podnet na to, niečo dorobiť, zlepšiť, etc. - a to aj taká prkotina ako lokalizácia, a to som tu už spomínal, sa riešila ROKY, pričom ti viem vyhrabať nie až tak starého Mandraka kde bola ešte stále úctyhodne skopaná! Sorry ale toto mal Big Bill vyriešené Anno Domini 1995 k úplnej spokojnosti ("ne"štandard win-1250 mi nevadil - konvertnúť charset nie je problém - a od w2k (1999) je všetko beztak Unicode). > > Odmažeš adresár a shortcuty - odinštalované. > to je pekne. tak zabudni na vsetky unixy a drz sa windows ked sa ti lubi bordel v systeme. (ty totiz nevidis co ostatne sa kopiruje a nevies co sa zapisuje do registrov). hm, ako part-time windows admin sa v nich vyznám slušne, a okrem toho mal som na mysli SW ako SeaMonkey, Thunderbird, Firefox - dodávané ako .zip - rozbalíš a ideš, kde podobne ako v linuchu máš všetko pri troške hľadania popísané... a navyše založené na textových konfigurákoch ono, väčšinou aj u tých .msi a pod. nie je chyba v inštalátore ako takom, ale tom nedovzdelancovi, čo inštalačný balík vyrábal... čo občas nie je celkom easy > > V prípade zlyhania inštalačných skriptov to dosť pomôže. > zmen distribuciu. to sa balickovaciemu systemu nikdy nemoze stat. neviem, či to je tvoj článok viery, ale áno, menili sme kedysi RedHat za Debian (za potato čias - vtedy ešte tá lokalizácia napr. skôr nebola ako bola, rozhodne nebehala rada a ochotne sama od seba hneď po inštalácii) práve preto, že debianovské balíky lepšie riešili závislosti (a dodnes som si náklonnosť k Debianu zachoval - hoci pre pokoj v dome ten newindows server je momentálne BSD) prípona .rpm vo mne dodnes budí nedôveru :) > nie, nepoznam. ale poznam nutnost reinstalacie windows. najlepsie po uplnom formate... dole spomínaš nejakého barbara... táto hláška je u mňa dôvod na the same hlášku anorganika.fns.uniba.sk bol od kúpy reinštalovaný raz - lebo sa zapiekol harddisk po asi 3 rokoch :)) > chytry clovek nebude vynaliezat koleso dvakrat. takto to na unixoch funguje od nepamati... článok viery... moja odpoveď: it depends! > haha. myslis, ze shared libraries predstavuju taky performance loss? LIBRARIES ani nie, APPLICATIONS aj hej shared libraries sú "v jadre dobrá idea", pokiaľ nevyústia do conflicting libraries (unixy) alebo DLL Hell (wokna) "najradšej" mám forced library downgrades, keď sa stará dobrá unix applications nenávidí s novšími verziami knižníc (vo win existuje opak, ktorý je o kúsok logickejší) ale hlavne, riešiť napr. resize grafiky vo webovej galérii ImageMagickom je čistá pakáreň - OK, podporuje viac formátov ako gd2, ALE gd2 mi beztak podporuje tie 3 základné webové a kto by asi tak pchal niečo iné na web a tak si radšej v PHP aktivujem gd2 a nemusím inštalovať (vo win tuším) 15 mega IM, tý dupľom, že výsledky ich resize algoritmov sú POROVNATEĽNE SHITNÉ. Výhoda 16bit/channel verzie IM nehrá rolu, vo webovej grafike to je beztak nanič + performance loss. > > na ten hinting som ochotný sa špeciálne pozrieť > len sa pozri. to bolo inak zaujímavé info - nic naplat, patenty majú spravidla časove obmedzenú platnosť, ďalej, US-like patenty "na ideu" sú v EU obnedzene aplikovateľné a navyše existuje tá posledná možnosť, "vlastný vývoj" > zda sa, ze to potom nie je rigth tool. je vela ludi, ktori su s vyuzitelnostou nadmieru spokojni a predstav si, ze tieto nevyuzitelne systemy pre nich nemaju konkurenciu. niekedy/často je to iba nekritický fanatizmus nadšenca ja som napr. ešte nezažil heterogénnu sieť kde by Samba fungovala bez chyby, čo mi potvrdila aj frajerka - odborníčka na IT bezpečnosť a veci súvisiace sám som mal jeden http/ftp server roky na linuxe kým som nepremigroval na BSD z dôvodu konzistentného systémového dizajnu a pár ďalších pozitív... tam naozaj nebolo treba diakritiku, cm ani hinting :] ale uznáš že to je very limited deployment :] > tak to si najdi usi investora ochotneho nezistne investovat do niecoho, za co sa na inych platformach platia obrovske peniaze. našiel som kopu iných uší, čo robia zadara > ake barbarske nazory tu prezentujes. tvoj názor
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&# 21.10.2006 | 01:16
                    Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                    > "Ale pokiaľ chce byť linux ambiciózny projekt..." Stale nechapes. Linux nic nechce. Linux tu len tak lezi. To nieje nejakou firmou zastreseny projekt ktory ma jasne ciele. Proste dneska je to takto, zajtra uvidime, pohodicka, nikam sa neponahlame. Preco nieje v gimpe dokonaly color management. Lebo mi ho netreba. A ten komu ho treba krici "preco neimplementujete color management, treba mi ho" namiesto toho aby a) spravil ho sam b) pouzil nieco ine. Ked sa nabuduce sam seba opytas, preco je v linuxe "Toto spravene takto alebo preco nieje to a to?" tak si mozes rovno odpovedat lebo "proste je to tak", tu neexistuje ziadny vyssi plan. Proste niekto potreboval v programe funkciu XYZ tak si ju implementoval. Vynasob si X ludi Y pozadovanymi funkciami ktore spravili a vyjde ti z toho typicky sucasny linuxovy program. To je vsetko. To ze si niekto nejaku funkciu implementoval ho nezavazuje k tomu aby robil to co mu niekto iny prikaze. Inak. Preco v gimpe nieje CMYK? Ja som programator, mne CMYK nechyba, preto ho do gimpu nebudem implementovat. Naco. Rovnako je na tom 99.999999 % programatorov. A absolutne ma to netrapi a ani to nemienim menit pretoze je to vo svojej podstate hlupost chapes. Pred domom mame zahradku s jahodami, pracou na nej som nejaky ten cas stravil, a teraz si predstav ze tam sedim, rypem sa v zemi a prijde niekto cudzi a povie "Preco mi neprides okopat zemiaky? Keby si prisiel bol by to pre mna prinosom. Aj pre moju rodinu. Dokial niekto neokope moje zemiaky nebude to pre mna dobre." Posledna veta: Chapes uz absurdnost tvojho povzdychu nad tym co v linuxe nie je?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż 21.10.2006 | 01:35
                      Jaro   Návštevník
                      Takze sam tvrdis, ze vyvoj je chaoticky, neusmerneny, len pre urcitu skupinu ludi/jednotlivca a pokial neviem programovat, tak si to nemam instalovat. ok, v tom pripade necakam, ze sa mi linux objavi na desktope, netreba ho propagovat, zasielat ubuntu postou, mal by sa zrusit shop na linuxos.sk,dotahovat problemy, pretoze kvoli niekoho jesitnosti nemozem povedat, co by som chcel lepsie a co by sa hodilo aj pre inych. "Pred domom mame zahradku s jahodami, pracou na nej som nejaky ten cas stravil, a teraz si predstav ze tam sedim, rypem sa v zemi a prijde niekto cudzi a povie "Preco mi neprides okopat zemiaky? Keby si prisiel bol by to pre mna prinosom. Aj pre moju rodinu. Dokial niekto neokope moje zemiaky nebude to pre mna dobre."" ....uplne od veci....
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä? 21.10.2006 | 02:11
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        > netreba ho propagovat, linux propaguju len firmy, ktore z toho maju zisky. ked ho "propaguju" obycajni ludia, komunita = "dobre zbozi se chvali samo"... komunita ma zaujem o ludi, ktori maju zaujem o linux. ziadna world domination, o to tu vobec nejde.
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&# 21.10.2006 | 02:37
                          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                          presne tak oni to proste nechapu.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pr 21.10.2006 | 17:07
                            Jaro   Návštevník
                            Pokial to mam zadarmo, je mi to srdecne jedno, ci to vyvija jednotlivec alebo firma. Ok, nechapem este tie snahy lugconu zaviest linux anywhere, alebo sa mi to iba zdalo zatial? Afaik, sponzoring zasielania ubuntu postou nezabezpecuje jednotlivec, co kedysi zbohatol aj vdaka linuxu? Diskusia sa povodne mala tykat, preco linux nie je rozsireny a nie vytlkania toho, preco nie je a snazit sa nevidiet problemy, ktore ma. Mna proste neuspokoji, ze je zadarmo a myslim, ze ani inych hlavne BFU ludi. Ked uz si niekto kupi comp za 20.000, it's rudiculous ze si nevie kupit system za niekolko tisic. Ludia chcu drivre, aplikacie pre lin., ktore nie su amaterske a na spojazdnenie niecoho treba kopec casu. Firmy vyvijajuce drivre a soft zase chcu ludi, pre ktorym to predaju. Pokial sa komunita bude tvarit, ze nie su problemy a ponukat linux dalej, ludia to nebudu masovo pouzivat a cela snaha spravit nieco "fasa" si myslim ze ide na "celkom nic".
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä?ĹźË?Äᦠ21.10.2006 | 02:48
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    > a to aj taká prkotina ako lokalizácia, a to som tu už > spomínal, sa riešila ROKY lokalizacia nie je prkotina, je to vela roboty. ja by som to neriesil ani dnes, pretoze ju nepotrebujem a nemam ani ine dovody. >> zmen distribuciu. to sa balickovaciemu systemu nikdy nemoze stat. > neviem, či to je tvoj článok viery wtf? to nie je viera, ale ucel balickovacieho systemu. > anorganika.fns.uniba.sk bol od kúpy reinštalovaný raz - lebo > sa zapiekol harddisk po asi 3 rokoch :)) no a? to nie je u serveru nic neobvykle (dokonca dost zle). aj XP na desktope tak dlho vydrzi, ale ta rychlost je neslavna... > shared libraries sú "v jadre dobrá idea", pokiaľ nevyústia do conflicting libraries (unixy) jasne. ved ty si predstavujes, ze pre kazdu aplikaciu sa budu aj kniznice doprogramovavat - a ked nie, tak aspon staticky linkovat... toto je starost distribucie a hlavne je to pri rychlosti vyvoja dost nepravdepodobne, pretoze autori sa vacsinou o svoje programy staraju (alebo niekto po nich) alebo existuje nejaky iny, uspesnejsi a vyvijajuci sa projekt. neviem preco furt kydas na imagemagick, ale s nim je vela ludi spokojnych a vela ludi ho nepotrebuje (napr. ja som ho nikdy nepouzil). ale pre pripad potreby ho mam naistalovany (presnejsie, jeho fork graphicsmagick) a ked ho budem potrebovat, budem s nim tiez spokojny. tak preco tu miesto plakania neriesis svoj problem? my ho mame riesit za teba? > zda sa, ze to potom nie je rigth tool. je vela ludi, ktori su s vyuzitelnostou nadmieru spokojni a predstav si, ze tieto nevyuzitelne systemy pre nich nemaju konkurenciu. > ja som napr. ešte nezažil heterogénnu sieť kde by Samba fungovala bez chyby pokial sa snazis naznacit, ze windowsy samotne nemaju problem s komunikaciou, tak ta musim kruto vysmiat... > sám som mal jeden http/ftp server roky na linuxe kým som > nepremigroval na BSD z dôvodu konzistentného > systémového dizajnu a pár ďalších pozitív... tam naozaj > nebolo treba diakritiku, cm ani hinting :] ale uznáš že to je > very limited deployment :] to uznam. s HTTP a FTP serverom toho viacej nenarobis, ked tam nenainstalujes aj ine... > našiel som kopu iných uší, čo robia zadara zadarmo, ale urcite nie bezdovodne. keby nemali motivaciu, tak by sa na to vysrali. ale spat k problemom, ktore si same o sebe vyzaduju peniaze, ze... >> ake barbarske nazory tu prezentujes. > tvoj názor vyjadrujes tu hodne kontroverzne myslienky (alebo si neuvedomujes na akom fore si?). zatracujes modularnost a velmi logicke a PRAKTICKE usporiadanie filesystemu (co do prehladnosti a praktickosti - ale to zjavne nechapes, ty si cely system urcite hadzes na jednu particiu...)
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż 22.10.2006 | 19:01
                      tuleník   Návštevník
                      > lokalizacia nie je prkotina, je to vela roboty. ja by som to neriesil ani dnes, pretoze ju nepotrebujem a nemam ani ine dovody. Mne to nemusíš vysvetľovať, lokalizoval som svojho času napr. Nucleus CMS (myslím, že stále najaktuálnejšia verzia). Bolo to pár kB ale trvalo to víkend, skin nemám hotový dodnes, lebo som lemra. Ale tu sa bavíme o tom, prečo Linux nie je rozšírený a to je iný viewpoint. Ty zastávaš sebastrednú pozíciu, totiž že má všetko, čo TY potrebuješ, ty SI chceš programovať a TY si myslíš že Linux je LEN pre tých, čo sú schopní zvládnuť pomerne hi-level administráciu A ešte aj programovanie, lebo v Linuxe je tradíciou, že kto niečo chce, SI to doprogramuje. A to je PRESNE trefa do príčiny. Sebastredne ponímaný OS NEBUDE už z tohoto dôvodu nejako veľmi rozšírený. Nie je úloho hardwaru umožňovať beh OS a OS nie je to dominantné, čo na HW beží. Počítače nemáme na to, aby nám na nich bežal OS, ale aby na nich bežali produkčné aplikácie. V TOMTO zmysle hovorím o tom, že o OS nemusím ani vedieť, že existuje. Mimochodom, toto zahlásil kedysi ktosi zo zakladateľov Apple. A môj známy, teraz DTPák, kedysi slušný programátor, na Macoch kedysi oceňoval práve to, že o OS sa nebolo treba nejako zvlášť starať. Džubkanie sa s administráciou OS v produkcii žerie totiž čas a čas sú peniaze, alebo ujma na inom čase, ktorý normálne využijem inak. A súčasťou toho je aj lokalizácia ak nie hlášok samotného jadra OS (v textovej konzole - tam by som naozaj prioritu nevidel), tak rozhodne GUI. Položme si otázku, či je nutné a potrebné, aby každý užívateľ vedel ingliš. Isteže nie. Dokonca aj ja sa považujem, hoci si to mnohí o mne nemyslia, za jazykového antitalenta a pociťujem pri používaní iného jazyka istý diskomfort (pritom som v poho prešiel Fallouty, Baldur's Gate a pod. so všetkými ich slangami v originálnom znení a publikujem v angličtine... ale len nebo MUSÍM, a MUSIEŤ nie je bohviečo) Z tohoto hľadiska ti teda môže byť úplne šoufl lokalizácia OS, ktorý slúži len ako platforma pre servery, pretože s jeho rozhraním nepríde do styku nijaký užívateľ, čo by nevedel, vo co go, resp. koncový užívateľ poskytovanej služby. Ale prečo asi si situácia VYNÚTILA lokalizáciu Wokien a MacOS? Mimochodom, anglická debug hláška pri páde aplikácie spôsobuje psychické problémy typu "čo mám robíííť?" aj doktorom vied... potom volajú mňa aby som im povedal "proste to zavri", čo ma stojí ročne niekoľko lepšie využiteľných hodín. >> zmen distribuciu. to sa balickovaciemu systemu nikdy nemoze stat. > neviem, či to je tvoj článok viery > wtf? to nie je viera, ale ucel balickovacieho systemu. Moja hláška bola PRÁVE o tom, že ešte som nevidel bugless package system. RPM bol prvý, na ktorý som narazil, a na Debian sme prešli preto, lebo jeho balíčkovací systém nechával po sebe menej bordelu a celkove bol menej problematický. Ale aj teraz sa mi stane, že po apt-get update sa dosť začudujem. Opakujem: ja nie som niekto, čo Linux nepoužíva, ale jasne vidím, prečo ho nepustím za hranicu servera, prípadne VEĽMI OBMEDZENE výpočtovej mašiny (lebo práve pre užívateľskú nepopularitu naň bol do značnej miery pozastavený vývoj po všeobecnom nástupe NT-based Windows). > anorganika.fns.uniba.sk bol od kúpy reinštalovaný raz - lebo > sa zapiekol harddisk po asi 3 rokoch :)) > no a? to nie je u serveru nic neobvykle (dokonca dost zle). aj XP na desktope tak dlho vydrzi, ale ta rychlost je neslavna... ad 1 - zlé to je, u toho HD :( ad 2 - kto si nezamrší, ten frčí - a mimochodom, rýchlosť Win a Linux GUI po fresh installation je... neporovnateľná v prospech win (pokiaľ netrváme na používaní kadejakých animácií, efektíkov a pod. pri ťukaní v menu, čo vypínam prvé). Mimochodom, z dôvodu client-server architektúry ti ani hry nepobežia v linuxe tak rýchlo ako vo win. Aj keď v praxi je to malý (odhad do 10, možno 20%) drop a pri dnešných fps je spravidla nevýznamný. > jasne. ved ty si predstavujes, ze pre kazdu aplikaciu sa budu aj kniznice doprogramovavat - a ked nie, tak aspon staticky linkovat... nie, ja len hovorím, že nie je všetko zlato, čo sa blyští vo win sa mi nikdy nestalo že aplikácia papuľuje na novú verziu knižnice (aj keď nie že by som to asi 1-2x nepočul od iných), v linuxe bežne > neviem preco furt kydas na imagemagick, ale s nim je vela ludi spokojnych a vela ludi ho nepotrebuje (napr. ja som ho nikdy nepouzil). ale pre pripad potreby ho mam naistalovany (presnejsie, jeho fork graphicsmagick) a ked ho budem potrebovat, budem s nim tiez spokojny. tak preco tu miesto plakania neriesis svoj problem? my ho mame riesit za teba? Veľa ľudí je spokojných s DVD rekordérmi, ktoré sú z princípu horšie ako dobré analógové (S-VHS) a veľa ľudí nenadávalo na VHS videá, ktoré boli z princípu horšie ako už vtedy existujúca iná alternatíva (Beta). Aby sa niekto sťažoval, musí byť schopný rozoznať chybu. Adminovi, čo rozbieha webovú galériu, stačí, "že to beží". Grafik po zhliadnutí výsledku uteká vyvrátiť raňajky. Môj problém som vyriešil a už vyššie opísal ako (gd2 je built-in v PHP a hoci rovnako shitná, nemusím už inštalovať nič ďalšie). Že vývojári IM nevidia tento problém, je ich vec - ale jeho riešenie je práve na nich (a myslím, že o ňom dobre vedia). Ono je dosť sprostý prístup, ak niekto sa SÁM A DOBROVOĽNE rozhodne programovať "image manipulation tool" a potom sa zastaví na istom leveli na ktorom má s quality tých spracovaných images zásadné problémy. To nie je vývoj aplikácie, ale hranie sa. Tvoj problém, ktorý tu ale vidím, je, že už dopredu predosielaš, že s niečím budeš spokojný. Ja som VŽDY spokojný AŽ PO reálnom otestovaní. nebude to linuxerská ideology, že v linuchu je ti dobré čokoľvek, vo win nič? > sám som mal jeden http/ftp server roky na linuxe kým som > nepremigroval na BSD z dôvodu konzistentného > systémového dizajnu a pár ďalších pozitív... tam naozaj > nebolo treba diakritiku, cm ani hinting :] ale uznáš že to je > very limited deployment :] > to uznam. s HTTP a FTP serverom toho viacej nenarobis, ked tam nenainstalujes aj ine... ale on je IBA na to, ak si to nepostrehol, a na nič iné nebol ani plánovaný a moja hláška bola o inom - že tuná je linux dostatočnou produkčnou platformou (aj keď BSDčkári ma za toto umlátia) > zatracujes modularnost a velmi logicke a PRAKTICKE usporiadanie filesystemu (co do prehladnosti a praktickosti - ale to zjavne nechapes, ty si cely system urcite hadzes na jednu particiu...) ja som zmenu usporiadania filesystému zrovna nevymyslel, to som našiel v recenzii nejakej distribúcie, ako som už písal - a s ohľadom na "prebehlíkov" mi to neprišlo ako zlý nápad! modulárnosť nekomentujem, lebo to je opäť tá otázka že niekedy je to OK, niekedy nie... a o tom sa môžeme hádať do nevidím AHAAA, a ešte ku kolegovi punkerovi - tak trošku som na punku vyrastal (aj keď nie zrovna so zicherkou v nose, skôr vnútri ako navonok) a malo to vyjadriť istý styčný bod :) a ty si to zobral vzťahovačne :)
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä? 22.10.2006 | 21:12
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        > si myslíš že Linux je LEN pre tých, čo sú schopní zvládnuť pomerne hi-level administráciu a vies preco si to myslim? pretoze vsetci ostatni chcu windows bez problemov a zadarmo! to proste nie je mozne. mozno o desat rokov budu hotove jednoduche konfiguracne nastroje, mozno nie. ale ty vidis riesenie v tom, ze by si pretvaral system a nie v tychto nastrojoch. smola, takto to nepojde. > A ešte aj programovanie, lebo v Linuxe je tradíciou, že kto niečo chce, SI to doprogramuje. niekedy staci pridat bug do bug tracking systemu a autor - alebo aj niekto UPLNE INY, to dorobi. takto to chodi. ale moze to trvat aj velmi dlhu dobu... aj niekto kto vie programovat si rozmysli ci mu to stoji za cas a namahu. > Sebastredne ponímaný OS NEBUDE už z tohoto dôvodu > nejako veľmi rozšírený. Nie je úloho hardwaru umožňovať > beh OS a OS nie je to dominantné, čo na HW beží ale ty nemas problem s jadrom a systemovymi nastrojmi, ty mas problem s aplikaciami. nehadz to do jedneho vreca. GNU/Linux ti v nicom nebrani. mozes si napisat akykolvek dobry software a drivre. tebe unikaju suvislosti a podstata problemov. > Opakujem: ja nie som niekto, čo Linux nepoužíva, ale jasne > vidím, prečo ho nepustím za hranicu servera, prípadne > VEĽMI OBMEDZENE výpočtovej mašiny rovnako by som ja nedaval windows niekomu, pre koho je praca s nim frustrujuca. vidis, ze to funguje aj opacne. > (lebo práve pre užívateľskú nepopularitu naň bol do značnej > miery pozastavený vývoj po všeobecnom nástupe NT-based > Windows). ako prosim? mozes uviest zdroj tejto , ehm, informacie? nejak nechapem ako by bolo take nieco mozne... > Mimochodom, z dôvodu client-server architektúry ti ani hry > nepobežia v linuxe tak rýchlo ako vo win. prosim, nevyjadruj sa k niecomu o com nemas ponatia. akceleracia sa deje uplne rovnakym sposobom (ako inak) a client-server s tym nema co robit. mozno si pocul o rozdiele vykonnosti proprietarnych ATI a nVidia driverov (ATI na to kasle ovela viac nez nVidia a tych 20 a viac % je realnych). >vo win sa mi nikdy nestalo že aplikácia papuľuje na novú verziu knižnice nie, nema to ako zistit. DLL hell... > v linuxe bežne vazne? mne nikdy. taka aplikacia sa totiz hlavne neda skompilovat (osetrene v configure) alebo nainstalovat (osetrene pomocou zavislosti). aby sa toto stalo, musel by binarny program naslepo loadovat kniznicu az za behu, alebo by si mu ju musel vnutit pri spustani. > Adminovi, čo rozbieha webovú galériu zda sa, ze sa nechapeme. podla mna je to tiez zle riesenie. a naco nieco instalovat, ked thumbnaily sa daju generovat vopred? > Ja som VŽDY spokojný AŽ PO reálnom otestovaní. som si isty, ze mi vytvori pekne thumbnaily. > nebude to linuxerská ideology, že v linuchu je ti dobré čokoľvek, vo win nič? neviem o tom, ze v pripade potreby by som bol vo windowse schopny za par sekund toto spravit (vratane instalacie). > že tuná je linux dostatočnou produkčnou platformou do produkcie je treba investovat. nech ta nematie fakt, ze spickovy serverovy software je aj zadarmo - je jedna z mala vynimiek. > (aj keď BSDčkári ma za toto umlátia) som toho nazoru, ze "sme jedna scena". > skôr vnútri ako navonok imidz nie je podstatny.
                        Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&# 22.10.2006 | 01:15
                    Avatar chatpall   Používateľ
                    Pán RNDr. Erik Rakovský, PhD., dovolte sa mi predstavit :) Bc. Peter Oslanec, student materialoveho inzinierstva specializacia technicke materialy. Niektore vase pripomienky ku PRODUKCNEMU systemu ma naozaj pobavili. Aj ked iba velmi nerad, ale musim suhlasit s kolegami Linuxakmi, ze Linux je naozaj iba nastroj pre programatorov. Preco? Vsetky veci okolo sadzactva (ktorym som rozumel tak na 3%) sa mi zdaju dost specificke, cize dostatocne zaujimave na to aby sa tomu venovali KOMERCNE firmy, na to aby vytvarali PROPRIETARNE riesenie. Linux je naozaj z hladiska nejakeho systemu pristupu k tvorbe rieseni jeden velky bordel, kde vyhrava prave najpouzivanejsia alternativa, ktoru zvolia prave ti ktory pouzivaju Linux - a najviac pouzivaju Linux podla mna IT zanietenci, administratori, programatori. Tych par beznych uzivatelov, ktori maju to stastie ze sa zvezu do toho vela nenakecaju. Existuju aj platene riesenia pod Linux, ale to vy dobre sami viete. Skusim to povedat vasou recou: Nepaci sa vam ako vam pracuje EDAX ? Napisali by ste na dany hardware software a poskytli by ste ho vsetkym ludom v obore? Predpokladam ze asi nie. Za tieto veci sa plati! CMYK je beznemu uzivatelovi asi na dve veci, takze je mu sum a fuk ci je alebo nie je implmentovany. Ak ste grafik tak si urcite radi doplatite, nie? :) Ano je to zly pristup a rad by som bol aby ludia mali pristup k najmodernejsim informacnym technologiam. OpenSource software im to aspon priblizuje a niekedy aj prekonava ocakavania. Ak sa bude chciet Linux (a nielen on) posunut dalej tak bude musiet prekonat este jednu barieru a tou je ukecanost a zbytocnu kritiku ludi, ktori nemaju ani z daleka zaujem pomoct. Ak ste ludom od OO poslali vase pripomienky a boli pouziete pri rieseni problemov tak je dobre. Ak nie, aj tak je dobre. Preco? Aspon ste videli ako to je v skutocnosti s opensource komunitou. Opensource komunita je stale len komunita ludi. Ti co to myslia vazne robia co je v ich silach a moznostiach. Neviem ako inac to napisat.
                    NERUSTE TENTO UCET!!!
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż 22.10.2006 | 18:58
                      tuleník   Návštevník
                      > musim suhlasit s kolegami Linuxakmi, ze Linux je naozaj iba nastroj pre programatorov ... prečo potom riešia problém malej rozšírenosti? Pozri, máš čisto serverové OS na ktorých bežia mainframy a pod. a nikto neplače že sú málo rozšírené - sú rozšírené tak, ako treba a tam, kde treba. Nikto by neprevádzkoval servery toho typu na linuxe, ani na BSD, a ani na Windows Server. Je to jednoúčelová vec. Na druhej strane prídeme napr. na toto fórum, kde je hodená do pléna otázka, prečo linux nie je rozšírený. Keby sa proste povedalo, že linux je v podstate tiež určený na limited deployment ako serverový OS a vývojová platforma (pričom v tomto okamihu vyvstáva otázka pre koho a čo - ja pamätám časy NeXTu ako vývojovej platformy pre DOS - napr. sa na ňom programoval Doom), tak by ešte bolo všetko relatívne OK s tým, že to len linuxová komunita nemá predstavu o reálnej potrebe počtu nasadení linuxu oproti iným alternatívam a preto tie náreky. Na druhej strane, náreky nad BFU sú už dosť podobné tým, ktoré občas ventilujú aj windows admini a vývojári, teda ľudia okolo OS určeného evidentne na všeobecné použitie. Potom sa ale musia už riadiť nie pravidlami sebastredného OS pre hračičkov, ale desktopového OS pre univerzálne použitie, kde už neplatia hlášky ako "JA niečo nepotrebujem tak to proste neurobím". Motivácia by sa mala zmeniť na "aby sme sa viac rozšírili potrebujeme dorobiť (napríklad) lokalizácie" a dostatočne rýchlo zareagovať. Ja som začal linux sledovať v časoch win95, ktoré boli naozaj úctyhodný bordýlek a tak sme sa pomerne potešili alternatíve, ale keďže sme potrebovali napr. písať záverečné správy, skenovať, tlačiť, atď., a nie prevádzkovať http/ftp/whatever server, vieš si predstaviť, že sme to rýchlo vzdali. Na riešenia podaktorých vecí by sme čakali asi dodnes... príznačné je, že väčšina skutočných riešení, sprístupňujúcich linux univerzálnemu nasadeniu, je z prostredia MIMO linuxových fanatikov a mám pocit že je to práve pre ich do seba zameranú psychológiu. OpenOffice je v podstate dáreček od Sunu, podobne Mozilla, aj ten inak nedotiahnutý GIMP bol tuším mimolinuxového pôvodu (a CMYK tam nie je objektom hlášok "však to netreba", ale "vieme o tom a pracujeme na tom", podobne ako color management - škoda len, že pomaly). Mimimálne je to príspevok ľudí, ktorí pochopili, že hrať sa dookola iba so systémom samotným nemá praktický význam. BTW napadá tu niekoho, ako sprístupní OS tým BFU lokalizácia a sprístupnenie v GUI základných systémových nastavení, spolu s helpom na náležitej úrovni v lokálnom jazyku? DOSŤ! > Vsetky veci okolo sadzactva sa mi zdaju dost specificke, cize dostatocne zaujimave na to aby sa tomu venovali KOMERCNE firmy, na to aby vytvarali PROPRIETARNE riesenie. Lenže pre mňa ako sadzača môže byť práve dosť podstatnou vecou, aby som: 1. ako človek z akademickej sféry komerčné riešenia nepotreboval (ide o to aby ľudia vedeli VŠEOBECNÉ riešenia a nároky na ne a v budúcnosti si na základe toho vybrali podľa svojich podmienok nejaké konkrétne, hoci komerčné) a prípadne ešte - typické v .sk prostredí aj ŠETRIL 2. ako človek, ktorý strávi nad nejakou publikáciou čas, možno chcem, aby bola znovu použiteľná aj keď autor pôvodného SW medzičasom skrachoval a nová OS platforma už jeho riešenie nepodporuje, preto je práve veľmi vhodné mať to v open formáte. Tu je inak dosť vhodný príklad TeX - jeho zdroják použitý kedysi na VAXe na vygenerovanie (cez medzistupne) PostScriptu dnes na NTčkach (aj kdekoľvek inde) vypľuje na 1/65536 palca zhodný výsledok v PDF, napríklad. Pritom zdroják je čistý text. A je to systém, ktorý autor napísal z frustrácie, ako mu sadzači hovadili publikácie (sám bol matematik-informatik) a dal zadarmo k dispozícii. Jeho algoritmus riadkovo-odstavcového zlomu používa napr. InDesign (a mám podozrenie, že aj jeho optické zarovnanie je opálený algoritmus ktorým sa rieši v TeXu chýbajúca info o kerningu?). Takisto vie pracovať s kerningom a Type-1 hintingom, dokonca mám podozrenie, že niektoré DVI viewery (jeho výstupný formát) riešia viac ako dobre aj problém hintingu všeobecne (možno odtiaľ opálili v Macromedii autohinter do font editora?). Jeho hlavné 2 chyby sú ale diskomfortná práca s fontami a faktická nemožnosť vizuálneho návrhu dokumentu (čiže WYSIWYG editácia). To VEĽMI prekáža grafickému dizajnérovi alebo sadzačovi, pokiaľ ideme za obzor vedeckého alebo čisto textového publikovania a spomaľuje príšerne proces sadzby. Čas sú peniaze - 300-1000 Sk hodina... čiže - InDesign stojí asi 40 h ušetreného času špičkového dizajnéra alebo 80 h bežného sadzača alebo asi 120 h mojich. Inak povedané, Knuth a spol. sami a dobrovoľne a zadarmo vyriešili pre svet mnohé významné algoritmické problémy. Ktorých iné riešenia sú predmetom patentov. Nič nebráni implementovať "nejaký" autohinting napr. nečítajúci info z .ttf - a ak si chce niekto dokázať, aký je borec, nech to napíše! Ja nevravím, že to je sranda, ale značná časť "komunity" beztak rieši vyriešené a pomerne elementárne záležitosti. Zatiaľ čo toto je naozaj výzva (skrytá v jednoduchom zadaní). Koniec koncov, vo vede je istý štandard "skrátenej copyrightovej ochrany" - vedecká komunita dosť tlačí na to, aby veda zostala "public domain" a aby prístup k poznatkom nebol podmienený preniazmi. Preto - stačí si prečítať vyhlásenia o prevode autorských práv vo vedeckých časopisoch - sa práva prevádzajú na publishera na 3-5 rokov a to ešte nie exkluzívne. Tým tá reusability zdrojákov nadobúda aj ďalší rozmer. Po 5 rokoch je vedecká publikácia spravidla voľná a ja ako jej sadzač ju rád dám k dispozícii všetkým. V prípade open formátu a free softwaru stačí iba zavesiť zdroják na web. Ďalší "kulturizačný" rozmer takého činu je, že sa iný záujemca o sadzbu z toho môže naučiť, ako bolo čo riešené. Isteže je to v príkrom rozpore s komerčáckou mentalitou zhromažďovania si osobných výhod "proti všem" kvôli zvýhodneniu sa na "trhu práce" ale v tomto práve akademická komunita má a musí zaujímať protistanovisko, lebo "všichni proti všem" je ad finitum zvrhlé. Preto aj by som rád lámal na nekomerčných riešeniach. Ale kvalitu obetovať nechcem. A ten "kultúrny" rozmer je ešte hlbší... > Nepaci sa vam ako vam pracuje EDAX ? Napisali by ste na dany hardware software a poskytli by ste ho vsetkym ludom v obore? Predpokladam ze asi nie. Za tieto veci sa plati! Toto si nezvolil správne. EDAX ako metóda má 2 časti - samotný rozptyl elektrónov a jeho zákonitosti - a spracovanie tejto informácie je prístupné každému, kto je schopný zvládnuť na náležitej úrovni teóriu. Druhá časť je hardwarovo závislá. Čiže samotný obslužný program prístroja. A tu ti závisí celá možnosť na tom, či ti výrobca mikrosondy uvoľní popis komunikácie. (Ten istý problém ako drivery v linuxe.) Pokiaľ nie, máš možnosť použiť ako svoj vstup už iba to, čo ti obslužný program prístroja dodá ako výstup - čiže spracovávať iba to v tej "všeobecne dostupnej časti". S obomi riešeniami som sa už stretol, dokonca aj s ďalšími. (Kryštalografický software s ktorým denne robím je fakticky zadarmo, niekedy ako pre koho - cvaká ten, kto ho chce použiť komerčne.) > Ak ste grafik tak si urcite radi doplatite, nie? :) Keďže ako tu už padlo, sadzbu a grafiku robím síce hi-end, ale povedľa iných činností, tak ten sw, čo mám v robote, je samozrejme za akademické ceny. Ale aj tak, z rozpočtu slovenského akademického pracoviska je asi 20 000 za kompletný Adobe Creative Suite DOSŤ a ďalšia komplikácia je, že lepšie sa mi robí doma a tam už nič podobné pochopiteľne nemám možnosť kúpiť. Tých pár tisíc za sadzbu na dohodu zařve úplne inde (treba aj bývať, mám aj nejaké záujmy a pod.). Takže si ma nepredstavuj ako tvora zarábajúceho na týchto fuškách desaťtisíce mesačne. Skôr sa mi stane, že mi to niekto nariadi v rámci peknej formulácie "a ostatné činnosti podľa potrieb pracoviska" v pracovnej zmluve a je vymalováno. Odmena je v štandardnom prípade až post factum a skôr zo strany napr. Slovenskej chemickej spoločnosti, univerzitného vydavateľstva alebo z projektu ľudí čo si to zadali a nedosahuje väčšinou "štandardnú výšku". > bude musiet prekonat este jednu barieru a tou je ukecanost a zbytocnu kritiku ludi, ktori nemaju ani z daleka zaujem pomoct Kritika poukazujúca na nedoriešené veci nie je zbytočná a práve ak sa zamýšľame nad obmedzenou použiteľnosťou linux-based riešení je tu skrytá odpoveď na "prečo"... vyššie niekto spomenul hlášku o použití 20 rokov technologicky zaostávajúceho systému (Win, reč bola pravdepodobne "ešte stále" o Win3.x a Win32, ako aj pred 10 rokmi?) na v podstate nič iné ako výmenu dát. Tak toto je podobné. Načo mám používať technologicky aspoň 10 rokov starý OS (od jeho štartu pred asi 10ročím sa na jeho základných systémoch fungovania nič nezmenilo, nie?) na dosiahnutie výsledkov, ktoré mi boli schopné zabezpečiť už 16bitové windows aplikácie léta Páně 1986? V prípade TeXu môžem ísť pokojne do čias textovej konzoly na nejakom prastarom unixe či VMSku... Proste ľudia musia mať na prechod dôvod (ten istý alebo lepší výsledok za tú istú alebo nižšiu cenu a s tou istou alebo menšou námahou, pričom aspoň 1 z týchto porovnaní musí byť výhodné) a ten prechod im ešte musíte uľahčiť (user-friendly GUI, ľahká základná konfigurácia, plná základná funkčnosť hneď po inštalácii). Bez toho sa vám do toho vrhne len kto musí, alebo kto má "inú motiváciu" (hystericky prehnanú nenávisť k Billovi). Ešte k tomu "od jeho štartu pred asi 10ročím sa na jeho základných systémoch fungovania nič nezmenilo". Princípy fungovania OS sú analyzované, spracované a popísané (vo verejne dostupných zdrojoch - je to tiež veda) nie 10, nie 20, ale oveľa viac rokov. Možných systémových architektúr a prístupov ku vzájomnej väzbe HW OS aplikácia užívateľ je VEĽA, a navyše sú v zásade rovnocenné a VŽDY ide o to moje obľúbené "right tool for the right job". Napr. viete asi všetci, že Apple malo spor o "okienkové" rozhranie so Xeroxom a tuším sa to isté očakávalo aj na úrovni Xerox alebo Apple kontra M$. Na čom to ale padnúť muselo, je, že problém interakcie užívateľ počítač sa riešil OVEĽA skôr, a tak stačilo tie návrhy vo vedeckej a odbornej tlači prejsť, inšpirovať sa a niečo si navrhnúť, čumieť do patentov Xeroxu naozaj nikto nemusel. A nemôžete očakávať od každého, čo nájde nejaký nedorobok, že to bude aktívne odstraňovať. Jazykovedec vám nebude programovať delenie slov a vkladanie pevných medzier v OpenOffice, lebo veľa humanitných vedcov sú technickí antitalenti - ALE vám môže povedať jeho pravidlá (AK SA OPÝTATE - bez komunikácie vývojár - užívateľ ste v pr...). Ja vám k tomu môžem dopovedať typografické konvencie a ako sa problémy ktoré program nevie riešiť dorábajú ručne (aby sa automatizovalo čo sa dá). Raz som hlásil bug v gnuplote "ktorý nebol bug" ale proste chýbala dokumentácia - odpoveď bola "dík za upozornenie, doplníme - a inak, robí sa to tak a tak". Takto to má vyzerať... A v podstate to funguje všade mimo zaslepených linuxerov. Čo je škoda. Oni to berú ako útok na božstvo, nie ako poukázanie na (odstrániteľnú) chybu a mám pocit že táto psychology spôsobuje, že ako desktopový OS je linux aj po 10 rokoch len obmedzene použiteľný.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä? 22.10.2006 | 20:12
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        > Pozri, máš čisto serverové OS na ktorých bežia mainframy a > pod. a nikto neplače že sú málo rozšírené - sú rozšírené tak, > ako treba a tam, kde treba. Nikto by neprevádzkoval servery > toho typu na linuxe, ani na BSD, a ani na Windows Server. Je > to jednoúčelová vec. urcite? a co superpocitace? (As of June 2006, Linux is the OS on 75% of systems on the Top 500 supercomputers list, including the top two on the list.) get the facts. > windows admini a vývojári, teda ľudia okolo OS určeného > evidentne na všeobecné použitie. ROTFL :P > aj ten inak nedotiahnutý GIMP bol tuším mimolinuxového pôvodu to akoze dnes sa viaze na linux? FOSS programy byvaju portabilne a neviazu sa na 1 jadro, takze je uplne tri na akej platforme ho zacali vyvijat - ale je velmi pravdepodobne, ze to bol linux, neviem. > CMYK tam nie je objektom hlášok "však to netreba", ale > "vieme o tom a pracujeme na tom", podobne ako color > management - škoda len, že pomaly) rychlost je umerna: 1) potrebe 2) obtiaznosti 3) sponzorskym darom na tento ucel > ako sprístupní OS tým BFU lokalizácia a sprístupnenie v GUI > základných systémových nastavení, spolu s helpom na > náležitej úrovni v lokálnom jazyku? DOSŤ! cloveku, ktory o to nema vazny zaujem ani velmi nie. akurat by mu dlsie vydrzalo experimentovanie. > Jeho hlavné 2 chyby ... a > faktická nemožnosť vizuálneho návrhu dokumentu (čiže > WYSIWYG editácia). chlapci, pripravte hranicu. ideme palit kacira... ty si nejaky profesional? tahaj naspat k wordu, uz ma nebavis. ked ti unika ucel TeXu, tak to je zle... > Nič nebráni implementovať "nejaký" autohinting napr. > nečítajúci info z .ttf coze? a to ako? hinting je sucast fontu. stroj nevie kedy to bude vyzerat dobre a kedy nie... alebo si predstav, ze mas profi font, za ktory si zaplatil a namiesto profesionalneho hintingu od autora mas "nejaku" nahradu. > Zatiaľ čo toto je naozaj výzva (skrytá v jednoduchom zadaní). neviem o co ti ide. toto nie je vyzva ale [censored]. toto je riesenie vyrieseneho, pripadne aj zaplateneho... > Preto aj by som rád lámal na nekomerčných riešeniach. Ale > kvalitu obetovať nechcem. konecne si sa otvorene priznal. mas smolu, ze z tvojho odboru nie je vacsina zanietenych FOSS programatorov. iba vtedy by si sa mal sancu dockat. > A ten "kultúrny" rozmer je ešte hlbší... tak sa zaoberaj unixami a programovanim. toto je najviac "kulturny" odbor. sanca na pretvorenie inych je velmi mala (aspon v dohladnej dobe), museli by ste sa o to postarat sami (tak ako programatori), je naivne si mysliet, ze takymto rypanim k tomu niekoho presvedcis... > môžem ísť pokojne do čias textovej konzoly LOL. textova konzola je vecna! co myslis, ze mi bezi na /dev/tty[1-6]? > Bez toho sa vám do toho vrhne len kto musí, alebo kto má > "inú motiváciu" (hystericky prehnanú nenávisť k Billovi). stale nechapeme? ty si myslis, ze to niekto robi pretoze neznasa Gatesa? :D BTW prehnana?! Windows has set back the computing industry by at least 10 years. Bill Gates should be drawn, quartered, hung, shot, poisoned, disembowelled, and then REALLY hurt. ty nechapes kolko zla narobil v oblasti IT?!? > odpoveď bola "dík za upozornenie, doplníme - a inak, robí sa > to tak a tak". Takto to má vyzerať... LOL. tak si nam uviedol dalsi priklad, ze to tak VYZERA (napriek tomu, ze to robia zadarmo). > je linux aj po 10 rokoch len obmedzene použiteľný. mas naozaj desktopove poziadavky! zda sa, ze ti unika vyznam slova desktop. a ako by si riesil neexistujuce specifikacie k hardware? a patenty? alebo proprietarne formaty? alebo existuju ine desktopove prekazky? nejake co este nemaju riesenie a nie je zaujem ich riesit?
                        Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#6553 23.10.2006 | 12:33
                        chatpall   Návštevník
                        Neviem preco ten EDAX nebol dobry priklad. Ved ste si sami odpovedali. Je to o zvladnuti problemu. Ano na akademickej pode je vyriesenych obrovske mnozstvo problemov. Ano su niekedy volne dostupne. Sikovny clovek vsak vyuzije moznost zivit sa niecim co nikdo iny nevie. Tak ako keby ste robili EDAXom komercne rozbory zadarmo. Robili ste ich? :) Je to vela o zvladnuti problemov. Ak v komunite nie je niekto kto dany problem zvlada a chce ho riesit tak potom sa mozeme aj na hlavu postavit a ak si to sami neurobime tak sa k nicomu nedostaneme. A vyvojari sa na druhej strane obycajne zaujimaju iba o to co sami potrebuju. Ak sa ma niekto opyta: pocuvaj ma, chcem spravit databazu ktora bude mat take a take moznosti vyhladavnia a neviem cim ju mam zaplnit, povedz mi co potrebujes tak mu poviem: no nikdo na svete nema databazu superzliatin, dodam ti informacie. Otazka je preco sa ma to nikdo neopyta. Lebo naco? A ja si musim hladat vsetko v papieroch a knihach. Kym si nenajdem ludi s ktorymi to vyriesim a dam na pouzivanie dovtedy mozem riesit tieto otazky ze preco sa komunita nepohne dalej. Komunita sa kazdym dnom pohyna dalej, niekedy aj pekne dozadu :)
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 17.11.2006 | 19:27
        Avatar ops   Používateľ
        s tou grafikou to tak neprehanaj musi byt dobre kompatibilny
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 02.10.2006 | 18:52
      Ykso   Návštevník
      2.no zaprve mi chyba podpora vyrobcov pre linux - tzn. kvalitne drivery...mam tlaciaren canon, jednu aj druhu, a ziadna sanca ich rozchodit.Ak ano tak maju extra slabu podporuv driveroch sa neda nic nastavit. Podpora perfierii, robim grafiku a este som nerozchodil naplno ani tablet,ani skener, a to nehovorim o plotri atd dalej kvalitny soft-tr.nahradu za acdsee som este nenasiel aj ked pouzivam Gwenview, ktore je oproti tomu slabe... dalej mnozstvo software na vyber cii uz freeware alebo plateneho a dalej zrejme aj hry atd atd podla mna pre tieto veci je stale monopol a preto ze ludia su ako stado
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 02.10.2006 | 20:22
        Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
        Nepoznám síce veľmi ACDSee, ale skúšal si namiesto neho Digikam + pluginy?
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 03.10.2006 | 00:36
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          Ja AcdSee poznam az velmi dobre. a viem ho dobre pouzivat: Start/nastavenia/ovladacie panely/pridat alebo odstranit softver... dalej je to jasne :)
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 03.10.2006 | 01:00
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Ja by som to riešil asi takto: Na prehliadanie fotiek Gwenview a na úpravu fotiek (najmä veľkosti a ostrosti) Gimp.
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 06.10.2006 | 15:39
            Stano   Návštevník
            musim uznat ze pokial ide o upravu fotiek, tak je na tom win lepsie... a zaroven horsie... v programe ako napriklad paint shop pro sa mi funguje skvele... ale... neviem o tom ze by bol zadarmo...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 02:15
              tuleník   Návštevník
              Hmm, a keď sme pri fotkách, ako je u väčšiny linuxovských splodín riešený color management a ako je v GIMPe riešená práca s HDR grafikou (16 a 32 bit/channel) a CMYK separácie (ktoré bez PORIADNEHO color managementu proste NEPÔJDU)? AUUUU, však? To že VY to nepotrebujete, neznamená, že to nepotrebuje ten, čo chce robiť OZAJSTNÚ grafiku napríklad pre tlač (tým myslím na ofsetovej mašine, nie na vašej domácej atramentovke)... za raných čias linuxerstva som počúval podobné "argumenty" o tom, že načo mi je lokalizácia, a vlastne načo mi je kancelársky balík, keď môžem list napísať vo vi-čku... tak TADETO cesta nevedie... faktom bolo, že to boli argumenty ľudí spravujúcich linuxovské (web)servery a tým vi k robote bohato stačí, ale čo my normálni? :))
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšíre 21.10.2006 | 02:58
                Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                Ide o to, ze linux a jeho aplikacie su pracou programatorov, ktory tie aplikacie vyrabaju pre seba, nie pre niekoho ineho. Komunite, teda nikomu inemu to iba "ukazu" (zverejnia na webe) a dalsi a dalsi ludia si to medzi sebou rozoberaju a upravuju atd. az z toho vznikne finalny (hoci nie celkom - lebo vzdy sa bude vyvyjat, vzdy sa najde niekto, kto bude chiet novu funkciu a pod.) produkt, ktory sa niekde stretne (povodny vyvojar ?) a zacne sa sirit tato upravena verzia. Takto vznikaju linuxove softwary, a nie tak, ze sa spolocnost 1000000$XYZ rozhodne - spravime produkt taky a taky a za tazke peniaze produkt vyrobi. Samozrejme ze spolocnosti z toho idu zisky, a preto sa snazi vyvijat to, co chcu pouzivatelia. Ale ak produkt vyvyjam pre seba, tak NACO, opakujem NACO budem pridavat funkciu, aku chce nejaky pouzivatel?! Sak nech si ju tam prida sam. A ak nevie programovat, bohuzial, musi si vystacit s tym co existuje.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux roz 21.10.2006 | 13:59
                  Jaro   Návštevník
                  Linux vyvijaju aj komercne firmy, nie len komunita ak si si nevsimol...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux 21.10.2006 | 16:04
                    Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                    Hej, ja viem, len som to tam nejako blbo napisal... Ten priklad o firme 1000000$XYZ samozrejme plati aj pre linux.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 03.10.2006 | 19:35
      /mnt/inquisitor/slackware 10.2/   Návštevník
      Myslin si ze preto lebo: 1. Ma slabu zakladnu hier [osobne ich moc nehram, ale myslim ze toto je najvacsi dovod, pretoze najviac userov PC su prave mladi ludi 15-35 rokov] Toto zacinaju troska odmazavat multimedialne programy, kde sa uz tucniak viditelne chyta. 2. Nenainstalujete ho a nevyladite "par kliknutiami". Bezny user pride pred PC, sadne si a chce s nim zacat ihned pracovat. Nie sa babrat tyzdne vyladovanim systemu, pripadne kompilovanim.
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 04.10.2006 | 00:59
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ja ked som zacinal, tak som sa ho ucil pouzivat a nie vyladovat...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 04.10.2006 | 22:40
          skywaker   Návštevník
          s tymi hrami suhlasim, ale zacina sa to hybat k lepsiemu , napr. Savage2 je aj pre Linux inac tych "obycajnych" hier je kopa a zvacsa su dobre ako zabyjak casu ale su onicom.. isteho casu bol hitom Frozen Bubble a potom ClanBomber ale to je malo... a co sa tyka s tou instalaciou prosim nechapte ma ze problem je medzi pocitacom a stolickou ale MS Vista beta2 som chcel nainstalovat 3krat a vzdy po 1a pol hodine ked som videl ze celkovi priebeh nieje ani v stvrtine tak som dal tvrdy reset a hodil som tam Win XP......... jednoducho povedane neviem kde bola chyba ale podla mna skor u MS .... ja si nainstalujem plnu instalaciu mandrivi za 3stvrte hodiny a to je uz co povedat ked mam PowerPack a blby windows mi bude 1a pol a pritom mam len stvrtinu z celku? dakujem pekne. nic proti windows lebo XP mam rad ale no ide to dolu vodou. a Xgl v linuxe mi bude stacit v pohode a nie ze by som daval Vistu lebo povedzme si pravdu dneska si vystacim este s XP ale co bude o rok dva ked programi sa budu zvacsa robit len na Vistu... nevidim v tom buducnost.... ibaze by MS prisisiel s nejakou Lite verziou. Na Viste sa mi najviac paci C# to musim povedat je prinos lebo robit v C je dobre na systemove vci, C++ na gui a C# prinesie super veci... A ten bordel na disku co zanecha Vista :) no nic ... moj nazor: keep Win XP + Linux
          • Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄ 04.10.2006 | 23:38
            chatpall   Návštevník
            hry su obycajny zabijak casu
          • Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄ 04.10.2006 | 23:39
            chatpall   Návštevník
            hry su obycajny zabijak casu
          • Re: Re: Re: Re: PreÄÂ?o nie je Linux rozĹĄĂ­r 04.10.2006 | 23:41
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ale ved linux ma (okrem C#) kopu inych jazykov - perl, python. ruby a z menej znamych - ocaml, haskell, scheme, s-lang.
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ă&#65533;ďż˝o n 05.10.2006 | 22:58
              Neftali   Návštevník
              1. ludia o linuxe nevedia 2. ked kupuju komplet kompik v obchode, automaticky je tam windows... 3. myslia si, ze je zlozity, alebo len pre programatorov 4. malo ludi sa ho snazi rozsirovat 5. po prvych problemoch pri instalacii to vzdaju
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝Ä&#65533;Ĺź 06.10.2006 | 14:55
                Garcia   Návštevník
                s tymi hramy by som to zas tak cierne nevidel... je hromada hier pre linux ktore su portovane z windowzu.. Doom3, UT2004, Neverwinter nights, Return to castle wolfenstein, Savage, Cold War, Railroad tycoon II, majesty Gold, Descent 3, Shogo: mobile armor division, Enemy territory, Jagged aliance 2, Homeworld, HOMAM 3, atd.. je ich vela.. ale vela ludi ani len nevie ze tieto hry idu bezne na linuxe.. taktisto su aj gamesy priamo linuxacke.. Nexuiz, Cube, Temulous, Alien arena 2007, Black Legacy, Ethernal Lands, No Gravity, Planeshift, UFO: Alien Invasion, Warzone 2100 atd.... a hry na linux stale pribudaju.. tak isto sa da hromada hier rozbehat cez Wine/Cedega takze problem je aj mala informovanost, neochota ucit sa novy OS, bojazlivost "co ak mi nieco nepojde" , problem s niektorymi HW kedze niesu ovladace, atd.. nejak som sa rozpisal :)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#6553 06.10.2006 | 14:57
                  Garcia   Návštevník
                  este som zabudol dodat ze tu si mozte kuknut par super linux hier http://beos.ic.cz/tux/index.htm
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä?ĹźË?�Ŋ07.10.2006 | 12:42
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  Skor si myslim, ze problemy su: mala informovanost a pretlacanie M$ vsade kam sa len da -> vsetci ich musia pouzivat (dokonca este aj ja v skole :'( ). Neochota ucit sa novy OS nie je dovod, moja segra ma linux a poriadne ani o tom nevie (a to je BFU).
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝Ä&# 07.10.2006 | 15:50
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ako bolo povedane na blackhole: (Ľudia a) spoločnosti musia používať technologicky prekonaný operačný systém, aby dokázali niečo tak jednoduché, ako je výmena dokumentov.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä?ĹźË? 07.10.2006 | 17:26
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      :'( Windows has set back the computing industry by at least 10 years. Bill Gates should be drawn, quartered, hung, shot, poisoned, disembowelled, and then REALLY hurt.
                      Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄ 19.10.2006 | 02:28
            tuleník   Návštevník
            Nuž ale tá Vista je samozrejme beta, alebo release candidate - nikto ti nehovoril, že má byť bezproblémová (a BTW, dal si jej správne železo?), práve preto bola uvoľnená do sveta, aby sa vychytali chyby (napísal si report a poslal ho? nie? a ako to majú vychytať, keď o tom nevedia?). S tým "robením programov len na Vistu" to VÔBEC nebude také tragické, vzhľadom na systém programovania vo win mi na či 2k alebo XP (alebo aj patričných serveroch) idú aplikácie písané tak od r. 95-6, resp. s niektorými win32 je problém, ale odkedy sa všetko píše pre NT jadrá (čo má aj Vista), tak od 2000, problémy už vôbec žiadne, dokonca ovládací program spektrofotometra, ktorého výrobca zaspal v r. asi 1999 a je natívne písaný pre Win3.x mi stále frčí. Vista sa dá "lajtnúť". A nielen Vista (ak to nevieš ručne - "uklikať" sa to nedá - aj my windowsáci niekedy ručne búchame skripty - zagoogli napr. nLite). "C# prinesie super veci" je iba fráza (žeby odpočutá a bez rozmýšľania prebratá?), tak skús byť konkrétnejší (nech vieme, či frázuješ, alebo ovládaš) ;). A k Viste RC2: na dualcore Athlone s 1 GB RAM, nejakou nVidia grafárňou a 250 GB SATA diskom som ho mal za asi 50 min a frčí slušne. "Bordel" na disku - neviem čo myslíš, ja sa v tom vyznám.
          • Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄ 19.10.2006 | 11:09
            Avatar titanik mint  Používateľ
            keby si vedel ze c# je cisto skopirovana java, robil by si v nom nadalej?
            • Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#65533;ĹźË&#6 19.10.2006 | 11:56
              tuleník   Návštevník
              Nie je, to by sa už dávno ozvali právnici fy Sun. BTW už sme to raz zažili, keď si M$ skúšal Javu "prekopať" po svojom. Ale je to podobný systém. NIE TEN ISTÝ!
            • Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#65533;ĹźË&#6 21.10.2006 | 01:45
              Jaro   Návštevník
              c# ma o cosi ine vlastnosti, staci si pozriet nieaku recenziu java vs .NET, ktoru nepisal nieaky zaryty fundamentalista, ktori sa najdu vsade a zistil by si, ze co sa tyka vlasnosti VM, java je o cosi lepsia, ale vzajomne sa doplnaju. "keby si vedel ze c# je cisto skopirovana java, robil by si v nom nadalej?" Nie som zo SUN, takze je mi to jedno, ci je alebo nie je to skopirovane. Ide o to, co vyzaduje projekt/zamestnavatel a za co budem plateny. Inak celkom detinsky argument....
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 08.10.2006 | 12:32
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Mam aktualny priklad - seba - preco sa Linux nerozsiruje. Niekedy to chce fakt dost nervov nejake to distro rozbehat. Dva dni som behal cez kamarata po nete, pozeral rozne fora kym sa mi podarilo nahodit Debian na moj book. Ked vsetko nahodite samozrejme mate znova par otazok, pretoze chcete vediet viac o distre ktore este nepoznate a nie vsetko sa podari rozbehat podla vasej predstavy na prvy krat. A v tom to je, nie kazdy ma cas a chut riesit dlhe hodiny problemy nad bookom. Ved len kym som nahodil Debian mal som najmenej 10x sformatovany disk a menil som Ubuntu kvoli netu a foram a Debian v ocakavani ze uz nabehne a experimentoval som,,,
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 10.10.2006 | 16:41
      chaby marketing   Návštevník
      jedniny dovod je chaby marketing
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 11.10.2006 | 21:47
        Michalxo   Návštevník
        Mam 17, celkom schopny WIN user. Pred 2 tyzdnami som sa dozvedel o ubuntu, kamos odporucal, tak som skusil live cd a neskor som ho nainstaloval. Dost sa mi paci, akurat zo zaciatku mam v tom veeeelky chaoz, no uz na tom pracujem. Vsetko co tu pisete je sväta pravda. Ubuntu mi kamos pomahal instalnut (a hlavne wifinu (ovslink wl-80000 pomocou ndiswrappera), kt PADA! seknutie linnuxu! nasledne pomoze len tvrdy reset) je hrozne, co ma prinutilo ku kupe novej sietovej karty. Dalsi problem mam SB 5.1 live! ja ako zaciatocnik asi tazko rozbeham tento driver pretoze na to nemam vedomosti, hoci som nasiel na to postup, no hroozne tazky (aspon pre mna). Jednoducho, ak chcem linux, musim VELA citat, a to odradza veela ludi -> pohodlnost nadovsetko :( ohladom skol -> s linuxom maju problemy aj ucitelia :)
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 11.10.2006 | 21:59
          Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
          Mam taky debilny pocit, ze maju problemy nielen s linuxom, ale aj s vyndowsom. (aspon u nas na zakladke) Ucitelka, kt. uci pocitacovy kruzok, ani nevie najst funkcie v tom mikrosoftnom impresse (point alebo tak nejako)... a ze problemy s linuxom... haha.
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 11.10.2006 | 22:09
            Michalxo   Návštevník
            nj, prave dnes som spominal ucitelke, ze mam ubuntu, tak na mna pozerala ako na tupca :)) "o com to len keca?? :)) " neviem ako su na tom ucitelia na inych skolach, ale zakladky a stredne su u nas dost na chabej urovni.. ziak uci ucitela :) (cest vynimkam)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 12.10.2006 | 00:10
              Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
              Ja pre istotu pri kazdej zmienke o mojej mandrive pripisem, ze je to linux, iny operacny system, a teda ziaden vyndows. Bez toho prirovnania k vyndowsom by to asi nepochopil nikto :(
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšíre 21.10.2006 | 02:06
                Jaro   Návštevník
                Distribúcia: Mandriva 2007, ktora si zo mna robi srandu. Ked je pre Teba linux uplne super system, lepsi ako vsetko ostatne, nechapem potom druhu cast tvojho profilu "Mandriva 2007, ktora si zo mna robi srandu".... Zrejme aj ty vies, ze linux nie je az tak uplne bezchybny system vhodny pre BFU, kde vsetko ide na prvykrat... Je to pre toho, koho bavi sa sprtat, samozrejme je super na niektore specificke ulohy, avsak pre BFU este dost dlho nebude. Samozrejme netvrdim, ze nieco ine je bezchybne, ale win + vsetky aplikacie nevyhnutne k mojej praci viem spojazdnit tak do hodiny, pricom na linuxe som nespojazdnil niektore veci VOBEC, pri tom som robil vsetko podla oficialnych navodov. Nieako uz na to nemam nervy, potrebujem zarabat $ a nie instalovat nieco. Takze ako uz bolo spomenute vyssie, nie je to pre mna. Btw. zase dat 5tis raz za niekolko rokov do systemu, pokial mi zarobi 5kaciek za niekolko dni a mam ako tak po starostiach je myslim lepsie. Treba sa teda rozhodnut, ci peniaze investovat do programu, alebo do casu, ktory mi nikto nezaplati...
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux roz 21.10.2006 | 03:29
                  Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                  >Distribúcia: Mandriva 2007, ktora si zo mna robi srandu. Ked je pre Teba linux uplne super system, lepsi ako vsetko ostatne, nechapem potom druhu cast tvojho profilu "Mandriva 2007, ktora si zo mna robi srandu".... Je to super system, ale kedze som doteraz robil iba na oknach, je to pre mna nezvyk, a nie vsetkemu celkom chapem, nie vsetko funguje celkom tak, ako by som chcel. Vo vyndowsoch sa rypem uz aspon 5 rokov, a to je dost dlhy cas, aby som mu chapal. Linux mam nainstalovany asi 2 tyzdne, takze ta hlaska je celkom pochopitelna. >Zrejme aj ty vies, ze linux nie je az tak uplne bezchybny system vhodny pre BFU, kde vsetko ide na prvykrat... Je to pre toho, koho bavi sa sprtat, samozrejme je super na niektore specificke ulohy, avsak pre BFU este dost dlho nebude. Nie, nie je bezchybny, a ani nikdy nebude. Nevidim dovod, preco by nemohol byt pre obycajnu kancelarsku BFU krysu. OOo ide, internet ide, tlacit ide... v com je problem? Co ine robia kancelarske krysy? Bude im robit problem, ze namiesto na s napisom start budu klikat na ikonku ozubeneho kolecka v KDE ??? >Samozrejme netvrdim, ze nieco ine je bezchybne, ale win + vsetky aplikacie nevyhnutne k mojej praci viem spojazdnit tak do hodiny, pricom na linuxe som nespojazdnil niektore veci VOBEC, pri tom som robil vsetko podla oficialnych navodov. Nieako uz na to nemam nervy, potrebujem zarabat $ a nie instalovat nieco. Takze ako uz bolo spomenute vyssie, nie je to pre mna. Neviem presne, co su aplikacie nevyhnutne k tvojej praci. Mna bavi ma rypat sa v tom a vsetko okolo toho. Ked to nie je pre teba, mozes skusit dual-boot, na pracu pouzivat windows a linux iba ako hobby objavovat, a mozno niekedy zistis, ako to malo byt spravne, a ze to tam ide (mozno) ovela lepsie ako vo windowse. >Btw. zase dat 5tis raz za niekolko rokov do systemu, pokial mi zarobi 5kaciek za niekolko dni a mam ako tak po starostiach je myslim lepsie. Treba sa teda rozhodnut, ci peniaze investovat do programu, alebo do casu, ktory mi nikto nezaplati... Mozes vrazit peniaze aj do komercnej distro linuxu, kde budes mat officialnu podporu , budes sa mat na koho obratit (preco to nefunguje) a bude ti mat kto poradit(ako spravit, aby to fungovalo)... ale za to uz platis.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux 21.10.2006 | 13:43
                    Jaro   Návštevník
                    Je to super system, ale kedze som doteraz robil iba na oknach, je to pre mna nezvyk, a nie vsetkemu celkom chapem, nie vsetko funguje celkom tak, ako by som chcel. Vo vyndowsoch sa rypem uz aspon 5 rokov, a to je dost dlhy cas, aby som mu chapal. Linux mam nainstalovany asi 2 tyzdne, takze ta hlaska je celkom pochopitelna. Ehm, nebude to ine, ani ked budes robit neviem kolko rokov, pokial budes mat pristup k root a nebudes nad tym vysedavat cele dni... Na windowsoch nemusis prilis vela toho chapat, click, click zavolam skusenejsieho kolegu, co mi zapoji tlaciaren do zasuvky :) a ide to vacsinou. Nie, nie je bezchybny, a ani nikdy nebude. Nevidim dovod, preco by nemohol byt pre obycajnu kancelarsku BFU krysu. OOo ide, internet ide, tlacit ide... v com je problem? Co ine robia kancelarske krysy? Bude im robit problem, ze namiesto na s napisom start budu klikat na ikonku ozubeneho kolecka v KDE ??? OOo nejde az tak 100%tne ako si mysli kazdy kto ho nepouziva, ale pouzit sa da... Internet nejde vzdy, potom by sa tu neriesili problemy s USB modemmi. Hahaha, tlacit ide, ok, az mi prides domov rozbehat hp deskjet 920 c, nech som robil co som robil, na Ubuntu som ju nenainstaloval za 2 dni, dalej som neriesil, mam aj ine a dolezitejsie problemy ako instalacia tlaciarne, ktora mi priamo $ nezarobi. "Neviem presne, co su aplikacie nevyhnutne k tvojej praci. Mna bavi ma rypat sa v tom a vsetko okolo toho. Ked to nie je pre teba, mozes skusit dual-boot, na pracu pouzivat windows a linux iba ako hobby objavovat, a mozno niekedy zistis, ako to malo byt spravne, a ze to tam ide (mozno) ovela lepsie ako vo windowse." Hahaha, linux ako hobby. Sme tam kde sme boli, nie je pre BFU a komunita nechce tieto problemy vidiet. Ak sa nevyriesia problemy pre BFU, nebude nikdy rozsireny (toho sa mala tykat aj diskusia, to nie je osocovanie jednej alebo druhej platformy). "Mozes vrazit peniaze aj do komercnej distro linuxu, kde budes mat officialnu podporu , budes sa mat na koho obratit (preco to nefunguje) a bude ti mat kto poradit(ako spravit, aby to fungovalo)... ale za to uz platis." Mozem, ale nebudem, pretoze free alternativa ma uz dost odradila. Za podporu potom zaplatim viac ako za system na cd, ktory si mozem hockedy preinstalovat. Btw. pride mi niekto do kancelarie skompilovat aplikacie, jadro a drivre aby som mohol plnohodnotne robit?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ?o nie je 21.10.2006 | 20:29
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      http://www.linuxprinting.org/show_printer.cgi?recnum=HP-DeskJet_920C Color inkjet printer, max. 2400x1200 dpi, works Perfectly Recommended driver: hpijs (Home page, view PPD, download PPD) Generic instructions for: CUPS, LPD, LPRng, PPR, PDQ, no spooler najprv si musis byt isty, ze problem nesedi na stolicke... > Ak sa nevyriesia problemy pre BFU srat na BFU.
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#6553 21.10.2006 | 20:53
                        Jaro   Návštevník
                        Tak super punkac sa prejavil. Mne to neslo, riesil som to minuleho roku, dalej neriesim. Ja ziadne stranky citat nechcem, chcem proste vlozit cd, nie stahovat veci. "srat na BFU." zrejme uz ti dosli vsetky argumenty... Diskusia sa mala tykat preco nie je linux rozsireny, je viac BFU ako U so skills. Asi nevies o com pises a nema s tebou vyznam nieco diskutovat, lebo robis z toho len flame. Diskusia sa tyka preco nie je linux rozsireny, nie preco srat na bfu.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂá 21.10.2006 | 21:35
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          >> srat na BFU. > zrejme uz ti dosli vsetky argumenty... tak preco ma neskusis presvedcit, ked prekypujes argumentami? nemam jediny dovod nesrat na nich. > Diskusia sa mala tykat preco nie je linux rozsireny tu nie je co diskutovat - co na tom nechapes? momentalne a este dost dlho to nebude OS pre BFU. keby sa mali presadit take kontroverzne myslienky ako boli sominane aj tu, tak vsetci schopni ludia prejdu na iny system - pretoze oni o to nestoja. a preto sa to ani nemoze stat... nie je to pekny zacarovany kruh? existuje riesenie, ale to moze trvat este velmi dlho. > robis z toho len flame skus akceptovat moj nazor. pripadne sa nad nim aj zamysliet. ten hype je len na skodu a zaujem BFU moze mat len nepriamy priaznivy dopad (ale len v pripade zaujmu velkeho percenta vsetkych uzivatelov pocitacov a nejedna sa o hlavne pouzitie linuxu), zato ma priamy negativny.
                          Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#6553 21.10.2006 | 20:53
                        Jaro   Návštevník
                        este som zabudol Bye
            • Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­ren 17.10.2006 | 20:23
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              u nas je ta vinimka na programe asi tak 2x denne :)
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 02:45
            tuleník   Návštevník
            Hm, ale podľa mňa je NORMÁLNE, že nikto nevie všetko, a ani nič zlé na tom, ak sa učiteľ niečo naučí od žiaka! Učiť by sa mali a mohli v podstate všetci od všetkých. Že ti učiteľka nenájde nejakú funkciu sa nediv. Ja v tom PowerPointe robím tak 3x ročne a tiež sa tam nepohybujem spamäti - ale viem, *kde asi* hľadať. A to ma v istom zmysle ako VŠ učiteľa živí... aj keď tabuľa a krieda sú najneprekonateľnejšie prezentačné pomôcky (pretože prenosové rýchlosti "z huby do uší" a "z ruky na tabuľu" sú rovnaké a veľmi podobné rýchlostiam "z uší do mozgu" a "z tabule do zošita" na náprotivnej strane). PP používam skôr na prezentácie na konferenciách. Koľkokrát ročne v PP robí tá učiteľka? Ale na Slovensku sú tak piati ľudia, čo ovládajú WinGX... a ja som jedným z nich... proste každý najlepšie ovláda to, čo pravidelne používa. Na druhej strane by som od učiteľky, čo vedie počítačový krúžok, očakával, že tie okná uadministruje. Nielen cez klikací interface.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 17:57
              Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
              Nemusi nic administrovat, iba vediet to co uci.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšíre 19.10.2006 | 22:26
                tuleník   Návštevník
                Učil si ty niekedy niečo? :)) Podobné "odborné hlášky" prejdú každého po prvých 30 min stepovania pred tabuľou. Hovoril o krúžku, ak sa nemýlim, to znamená, že tá učiteľka mohla byť "zdobrovoľnená" (donútená) ho zobrať, to je prvá vec... a druhá, naozaj je rozdiel - VEĽKÝ - robiť lektora v nejakom Macrosofte (firma čo robí školenia na PC software) a mlieť o PowerPointe v kuse každý deň dookola - a robiť učiteľa informatiky a mať to 2-3 týždne resp. 6-15 h ročne!!! Vôbec sa nečudujem, že je stratená v menu... pri takom komplexnom balíku ako je MS Office je podstatné poslucháčom ukázať základné (naozaj základné) operácie, dať im feeling pre menu (nie náhodou je uniformné) aby zhruba vedeli kde čo hľadať a naučiť ich základné postupy. 80 % našich docentov a profesorov nie je schopných regulérne napísať vnorené zoznamy či pracovať so štýlmi... to je proste fakt - spôsobený napr. pretrvávajúcim dojmom, že Word sa obsluhuje ako písací stroj. A ani mladšia generácia na tom nie je oveľa lepšie, čo už je zvláštnejšie - proste taký komplexný balík sa treba už učiť ovládať dlhšie, s manuálom a stále budeš vedieť z toho komplexu len tebou používanú časť (ale to je OK). Jsem zvjedaff čo by si pri dodaní tlačového podkladu "z blbého Wordu" (potvrdzujem, že v ňom ide pri fair use pripraviť takmer bezprácne zalomiteľný podklad) predviedol ty :)).
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux roz 21.10.2006 | 03:38
                  Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                  Neviem, co by som "predviedol" ja, ale urcite by som si vedel poradit na otazke nejakeho ziaka, ktory robi zo systemom maximalne klik klik do internetu a uci sa klik klik do powerpointu povedat, ako sa dostat k nejakej funkcii pri tom, aby som nad tym nevyzeral ako idiot (hoci chytrejsi (resp. skusenejsi) ako ja by sa na tom mohli pozastavovat). Vtedy som tam cosi vybavoval a 10 minut stepoval na mieste, kedy sa podari ucitelke preklikat cez menu. Cele to bolo ako komentar k poznamke niekoho nado mnou, ze ucitelia sa nevyznaju v linuxe. Co od nich mozeme cakat, ak sa nevedia preklikat cez menu? Tukanie do prikazoveho riadku ? NO FLAME.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux 21.10.2006 | 13:57
                    Jaro   Návštevník
                    Je sice pravda, ze ucitelky na zakladnej skole za mojich cias toho vela nevedeli na win95, ale stacilo to osnovam, pokial viem. Niekde si pisal, ze si z dediny, tam pokial viem, chodi ucit hocikto a "nevidi" sa dovod, preco by telocvikar nemohol ucit matematiku. Takze nad ucitelkami sa netreba pozastavovat. Moja profesorka zo strednej vedela co je to linux a okrem ineho vedela ho ako tak aj z "administrovat", teda na urovni pridat uzivatela a skupinu... Ked si taky skuseny, mudry, preco kruzok nevedies ty? Vsetko sa da... U nas na strednej specializovane kruzky viedli studenti. Btw. to ze na konci das NO FLAME, neznamena este, ze si ten flame nezalozil, presne ako teraz. Napisal si si ulohy, tak ta pustili rodicia k internetu a bojujes za linux pred zlymi windowsakmi hahaha? Kedze nikto nechce vidiet problemy, ktore ma linux na desktope, nebude ich riesit, cakat na nieaky alternativny system k win alebo aj mac nemusim. Dalej sa budu vzrusovat useri ako ty, ze ms pritvrdzuje proti piratom a bude sa masovo prechadzat na linux, co je celkom omyl. Ani po novej soft ochrane, ktore bude podla sprav coskoro, sa to nieako nezmeni.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je L 21.10.2006 | 23:41
                      Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                      Mam pocit, ze mas nieco proti mne. Z jednoducheho doplnenia faktov, ze ucitelia v zivote nepocili o linux o informaciu, ze nemaju sancu, pretoze ani o windowse moc toho nevedia, hoci s nim vedia ako tak robit. A o boji proti piratom som sa vobec nezmienil, neviem, odkial to beries. K ostatnemu sa uz ani nevyjadrujem, nema to cenu.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 20.10.2006 | 14:26
              snup   Návštevník
              man is never too old to learn.... e. hemingway
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 21.10.2006 | 01:50
            Jaro   Návštevník
            Ked je pre Teba linux to najlepsie co moze byt, preco sa nevenujes iba jemu a chodis na pocitacovy kruzok niekde na zakladnu skolu, kde to uci nieaka ucitelka co nevie najst funkcie v tom mikrosoftovom impresse? Naco ti je taka hodina, hm?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 21.10.2006 | 03:32
              Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
              Ja tam nechodim, iba som sa nahodou tam zjavil pri niecom takomto, a pripadalo mi to dost nezvycajne, ked ucitelka strasi 10 minut pred obrazovkou pri hladani nejakej funkcie, ktora sa myslim dokonca nachadzala priamo v menu.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšíre 22.10.2006 | 13:45
                tuleník   Návštevník
                A tebe sa to, chceš mi povedať, nestalo? Napr. všeobecné nastavenia sa v MSIE nachádzajú v Tools (CZ verzia tuším Nástroje), v Mozilla/Sea Monkey v Úpravách a veľa aplikácií ich má v menu Súbor... a to som zažil aj v Helpe :|. A to M$ Office nemá submenu o 5 položkách, ale up to 20 + skryté.
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 11.10.2006 | 23:40
          -   Návštevník
          to je uz raz tak ked linux pouziva 1% ludi. keby ho pouzivalo povedzme 30% tieto problemy by tu neboli lebo by bola omnoho vyssia podpora zo strany softverovych spolocnosti, predajcov... existovalo by pre neho omnoho viac gui konfiguracnych utilit pre beznych ludi a boli by viac odladene. na to ze ma taku malu zakladnu pouzivatelov je linux neobycajne prepracovany a odladeny system. a je v mnohych ohladoch lepsi ako win xp. keby mal windows tolko malo pouzivatelov tak by uz davno skoncili s jeho vyvojom a microsoft by zacal predavat paradajky alebo chovat lucne koniky.
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 15.10.2006 | 12:45
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Úplne s tebou súhlasím, stále je Linux pre mnoho softvérových spoločností nelukratívny. Ale aj tak si myslím, že sa to slimačím tempom zlepšuje. A keď sa tak zamyslíme, fakt je sradna, že sa vôbec programátori "trápia" pre jedno percento užívateľov napísať komplet operačný systém. Na ktorý v konečnom dôsledku "nadávajú" tí, ktorí nenapísali ani riadok kódu.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 19.10.2006 | 18:06
              Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
              Ti programatori sa vsak vacsinou netrapia pre percento pouzivatelov, ale pre seba. A ten vysledok len tak mimochodom dovolia zobrat si tomu 1% pouzivatelov. A Microsoft (tm) Lucny konik (tm) (prispevok vyssie) ma fakt pobavilo. Ale lepsie by bolo, ak by prevzali vsetky vyrobky od JOJO: Microsoft (tm) Kysle zizalky (tm) Microsoft (tm) Opice (tm) Microsoft (tm) Pavuky (tm) atd. :D:D:D
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 21.10.2006 | 13:02
      Jakub   Návštevník
      Jednozačne hry. Každý tvorca sníva o okamžitom zárobku a to sa mu podarí len na najrozšírenejších OS. Konečne Flat Out zlomil bariéru a dúfam, že to bude podobné aj u iných výrobcov hier (Electronic Arts). Takisto reklamy. Linux nemá na reklamy, no má veľa prívržencov v oblasti techniky a internetu. A preto navrhujem vytvoriť Zvaz linuxových fanušíkov, s ktorými budú môcť tvorcovia OS Linux komunikovať a tak vytvárať lepšie služby. Určite už takýto klub existuje, ale tento bude slovenský.. Ak každý člen si dá reklamu na svoju stránku alebo blog, Linux by napredoval. Výrobcovia by si začali uvedomovať, že ich softvér a hardvér bude viac vynášať ak budú drivery aj na Linux a všetci budeme šťastný. A preto zakladám klub Linuxákov! - šialený nápad, viem, veď tými prekypujem :-)...
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 21.10.2006 | 13:05
        Jakub   Návštevník
        a ešte by som navrhoval vytvoriť odlahčenú verziu linuxu, v ktorej sa vyznajú aj úplný začiatočníci a bude sa predávať s príručkami..
        • Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 21.10.2006 | 16:33
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Uz existuje minimalne 6425 takychto distribucii, ale ked chces mozes pridat dalsiu. Vela stastia. K predoslemu prispevku: "Linux nemá na reklamy" To je dobra blbost, reklama na linux (ten kde si kazdy robi co potrebuje) je nezmysel. Nieco som potreboval, spravil som si to tak naco s tym mam otravovat niekoho ineho?
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 22.10.2006 | 17:28
        Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
        Som za takyto napad. Posli link na homepage projektu.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 21.10.2006 | 13:17
      Ferjo   Návštevník
      Drivery, drivery, drivery...to je stale problem. Automaticka instalacia - to je problem tiez. Sice uz existuje aj pracuje, ale v ,nedostatocnej miere.
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 21.10.2006 | 14:13
        KiLo   Návštevník
        ad a) drivery + vyrobcovia sw + vyrobcovia hw robia len to, co sa im oplati. o tomto zacarovanom kruhu sa tu uz pisalo. ad b) myslis apt-get install? co ti na tom nepracuje, alebo je zlozite?
        • Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 21.10.2006 | 21:27
          skywaker   Návštevník
          Taze som stastny clovek uz par dni bezim bez Windowsu...... zatial Ubuntu Co sa tyka Visty niesom si isty ci Net aplikacie budu kompatibilne pretoze tusim Vista ma novsi .Net nieco som cital na ReactOS kde sa hadali ako na C# aplikacie vo Viste s kompatibilitou... Musim uznat ze rc1 je na tom instalaciou podstatne lepsie nez beta2 co som skusal... Okrem toho je tu aj FreeBSD a ine free os takze linux nie je sam, ... Krok Mandrivi k distribucii propiertarnych hier nevnimam ako najstastnejsi krok ale co uz .... podla mna je tu vela inych a open source hier o ktorych sa len nevie. a nazor ze v linuxe nie je dana funkcia len preto lebo programatory ju nepotrebuju vnimam ako totalnu blbost --> neviem ale uz som videl na strankach free projektov ze programatory pytali o dotaciu vo forme zeleza aby to bolo podporovane ich systemom .... grafiky, radice a tak... a okrem toho su tu aj komercne firmy ako Novell zo Suse, ktore urobili pre linux vela --> staci sa len pozriet do jadra linuxu kolko veci urobili ludia od suse.... inac problem Linuxu je asi reklama lebo linux nie je zly ale ked MS da 900mil na reklamu ta bodaj by obycajny clovek co si kupuje komp nevedel najpr o Windows a az potom sa dozvie ze existuje aj nieco lepsie :)
          • Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#65533;ĹźË&#65533 23.10.2006 | 13:45
            fathum   Návštevník
            a este taky detail ...stara utkvela predsatva ludi, ze linux je velmi obtiazny na ovladanie ...stale sa tu omiela konzola a toho sa niektory boja - prikazov, stretol som sa s tym uz zoparkrat ...my vsak vieme, ze opak je pravdou a preto by pomohla prave lepsia propagacia zo strany privitevosti k uzivatelovi operacneho systemu ...samozrejme aj niekolko-krat preberana tema "hry" (viem, ze mnohi si povedia: na hry su herne konzoly, no pre monzstvo ludi je prave PC zdrojom tejto zabavy a chytaju sa kazdej hernej novinky, ktora vyjde) ...a podpora profesionalneho softwaru (nemyslim emulovanie windowsackych programov), napr. uz len pre grafikov, Adobe Photoshop vo verzii pre linux by bol vacsim lakadlom zo strany lacnejsieho operacneho systemu a tym aj mensich financnych nakladov na sofwarove vybavenie PC a to nehovorim o samotnej stabilite a rychlosti OS ....no tu sa opat nastoli otazka penazi, ci sa oplati vyvyjat software pre system, ktory nie je az tak rozsireny a ci predaj pre mensinu PC pokryje samotne naklady na vyvoj ..no a tu sa opat kruh uzatvara - rozsirenie linuxu - zla propagacia - neinformovanost verejnosti atd.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 30.10.2006 | 21:37
      palinko   Návštevník
      v niektorych pripadoch si fakt nenavyberas a musis mat windows. naozaj sa mi nepodarilo rozbehat (teda lepsie povedane zohat) zopar programov pod linux - matlab, aspen a hlavne hysys. kedze musim robit s tymito programami tak mi ine ako windows neostava.
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 30.10.2006 | 22:54
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        matlab? to je ten program, ktory je aj pre linux?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄšÄ&# 02.11.2006 | 14:51
          palinko   Návštevník
          hej, matlab je aj pre linux, to viem. lenze ked potrebujem kombinaciu vsetkych troch programov a len jeden mam pre linux tak mi to pomoze ako mrtvemu horalka.
    • Prečo nie je Linux rozšírený 2 31.10.2006 | 00:04
      Dumaru   Návštevník
      1. Pretože musíte mať ten istý OS (Windows) ako tá osoba, ktorej idete opravovať pokazenú inštalačku. S Linuxom si nepomôžete, keď musíte skúšať nový soft pre Windows. 2. Pretože učíte niekoho pracovať s Windowsom z dôvodu, že vám je to známy, ktorý musí vedieť s PC aby sa zamestnal na voľné miesto do kancelárie. 2.Možno aj preto, že je strašne veľa distier a veľa užívateľov sa nevie rozhodnúť pre svoje distro. Nebolo by lepšie mať na výber napr. z piatich distier a tie naplno vylepšovať a ladiť?
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 2 31.10.2006 | 01:07
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        3. nie
        • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 2 01.11.2006 | 14:15
          tulenik   Návštevník
          ja zas mam ten dojem, ze heterogenita linuxovych distribucii JE urcitou prekazkou pre vyvojarov...
          • Re: Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 2 01.11.2006 | 16:26
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            myslim, ze su uplne zufali z toho, ze mozu mat taku co im vyhovuje...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝o nie je Linux rozÄ 02.11.2006 | 16:03
              tulenik   Návštevník
              To nebolo o tom... ... ale o tom, ze mne ako uzivatelovi je soufl jedno, na com to vyvojar stlkol (aj Doom bol programovany cross-platform na NeXTe), ale pokial v jeho sebastrednosti urobi distribucny balik pouzitelny len na tej jeho distribucii, zas sme sa nikam nedostali. Ano, existuju utilitky ako alien a pod., ale pravidlom na neodradenie uzivatela je drzanie ho od takychto veci co najdalej :). Vsetko mi potvrdzuje, ze linuxerska community je tam, kde sme boli pred 25 rokmi... ja som este v 85om vnimal pocitac ako nieco do istej miery pre vyvolenych, ako nieco, co vyzaduje aditivnu gramotnost dost vysokej urovne ku svojej obsluhe a podobne blbiny. A ze co budem potrebovat, si SAM naprogramujem. Dnes VIEM, ze tadeto cesta nevedie. Lenze v 85om som riesil elementarny problem "napis program co ti nakresli graf (jedinej) funkcie (na jedinej a k tomu simple platforme)", dnes je to o niecom uplne inom. Do dosledku dotiahnutym vyssie uvedenym nazorom by sme sa totiz dostali k tomu, ze kazda sekretarka by mala bravurne administrovat svoju osobnu distribuciu OS a sama si napisat nieco ako Word, nieco ako Excel a dokonca aj nejaky ten groupware. Ach jo.
              • Re: Re: Re: Re: Re: PreÄ&#65533;ďż˝Ä&#65533;ĹźË&#6 02.11.2006 | 16:59
                Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                Prave som tusim pochopil co je to flame. Kazda strana dookola omiela stale svoje stanoviska a argumenty, a je uplne hlucha k inym nazorom. Ti co chapu linux ako projekt ktory ma nejaky jasny ciel (napr. Tulenik): "Aby bol linux rozsireny tak musi obsahovat funkcie A, A1, A2 ... An" Programatori (napr. ja): "Linux je prostredie v ktorom si mozem spravit B" alebo "Linux tu nieje nato aby som ja urobil funkciu Ax ktoru mi netreba" Ti co vyrabaju distribucie (napr. ja): "Spravil som dalsiu, 4876 distribuciu linuxu lebo som funkciu C chcel spravit inak ako je vo vsetkych sucasnych, resp. chcem linux s funkciou C ale bez A" Skusaci linuxovych distier: "Skusil som novu verziu distra D pribudlo E novych veci F novych chyb G chyb bolo opravenych, treba este H veci spravi. Myslim ze je na dobrej ceste. Woknam davam rok, nanajvys dva. Poslednu vetu od nich pocut kazdy rok." Ty co linux nechapu "Wow, linux je fakt cool." Hackeri a anarchisti "Nechapem co tu furt riesite" Zli linuxovi administratori "Neznasam ten dementny linux. Vo windowse som 3x klikol a mal som pokoj. Tu sa s tym musim furt drbat." Dobri linuxovi administratori "Pri nejakom probleme napisu 3 slova do googlu, potom napisu 3-riadkovy skript v perle a zvysok dna hraju MUDy s byvalymi spoluziakmi z vysky" Manazeri a sekretarky Obavaju sa ze premeskaju vyvoj v oblasti pripadne pracovnu prilezitost alebo ze sa budu musiet zase nieco nove ucit. Ludia plateny microsoftom a blbci z presvedcenia "Bla bla bla..." Bezny ludia "Co je to linux?"
                • pekne :)) 02.11.2006 | 20:24
                  tulenik   Návštevník
                  a dost pravdive :))
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: PreĂ&#65533;ďż˝Ä&#65533;Ĺź 09.11.2006 | 15:36
                  dvh   Návštevník
                  pls tento tvoj prispevok je pod akou licenciou? mozem ho pouzit? :) Alebo prosim autora o povolenie pouzit ho...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Pre�Ä?ĹźË?o nie je Linux r 02.11.2006 | 19:01
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                > ... ale o tom, ze mne ako uzivatelovi je soufl jedno, na com > to vyvojar stlkol, ale pokial v jeho sebastrednosti urobi > distribucny balik pouzitelny len na tej jeho distribucii, zas > sme sa nikam nedostali. vyvojarovi moze byt tiez jedno ci niekto spravi baliky aj pre ine distribucie. maju k dispozicii zdrojaky a to je balik pre vsetky distribucie rovnako pouzitelny, preco z toho vinis vyvojara? alebo si myslis, ze ma povinnost vyrabat baliky pre vsetky distra (a teda udrzovat si kopie vsetkych distier v roznych verziach)?
                Debian. apt-get into it…
                • Prečo je linux 10 rokov v cca. rovnakej defenzíve 02.11.2006 | 20:19
                  tuleník   Návštevník
                  Pozri, je rozdiel medzi SEBASTREDNYM vyvojarom (co sa hrajuska lebo ho to napr. bavi, ale nikdy nic vseobecne prospesne neurobi) a vyvojarom prakticky zameranym, ktory napr. ma radost z toho, ze ludia pouzivaju co napisal ;) a ten to rad zabali pre 4-5 top distribucii. Podobne existuje aj sebastredny admin co stale dookola instaluje nove a nove distribucie a "skusa si". Len to na nic nesluzi (ulohou hardwaru je riesit nase rozne problemy, nie iba umoznovat beh OS). Sources nie su samospasitelne, resp. v linuchu mozno (i kdyz, uz som spominal distribuciu, meno si nepamatam, ktora obslahla WinNT strukturu adresarov aby sa v tom lepsie vyznali migranti - tak to by BOL problem) - pohybujem sa v prostredi kde sa vyvija multiplatformne a mam obcas DOST problemov si skonfigurovat makefile tak, aby mi kompilacia prebehla bez vad. Vzhladom na to, ze mi to zerie pracovny cas, radsej si vacsinou pockam dni az tyzdne na binarku a robim zatial nieco ine. Koniec koncov ani v linuchu to nemusi byt celkom easy, nepisal som pren sice nikdy nic vacsie, ale uz len ked uvazim 2 coexisting ways of configuration (BSD-like a System V) tak to moze byt problem.
                  • Re: Prečo je linux 10 rokov v cca. rovnakej defenz 02.11.2006 | 20:37
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    > a ten to rad zabali pre 4-5 top distribucii. to nie je pravda. ak by mal projekt len 1 vyvjara, tak nie je v jeho silach starat sa o 4-5 distribucii. to, ze vacsinou byvaju pre viacere distra je kvoli tomu, ze rozni vyvojari maju rozne distra a kazdy si vytvara pre seba balik. a spominas este multiplatformnost - s kolkymi projektami si sa stretol, ze by vytvarali baliky aj pre ine architektury nez x86? urcite ich nie je vela...
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Prečo je linux 10 rokov v cca. rovnakej de 03.11.2006 | 01:22
                      tulenik   Návštevník
                      TeXLive... gnuplot... shelx... sir... platon... ortep... z tych ktore poznam ale na ktore som ani nesiahol (nevidel z kodu ani riadok, obcas prilozil hubu k dielu) OOo a Scribus... dost som robil pred rokmi na SGI (Indy, Oxygen, Octane - MIPS architektura) jedno je fakt, zatial co asi okolo r. 1997 sme mali ako celkom nadejnu domacu platformu vo vyhlade aj Alphu, dnes fakticky okrem x86 nic ine neexistuje, na SPARC alebo MIPS este obcas natrafis, ale \"hrat\" sa s tym velmi nemozes :) ale vsjo ostatnuo je vydochnutuo, a ako boli kedysi RISC procaky povazovane za perspektivne, tak dnes vidis same ultra-CISCy :) ci ako to nazvat :)
                      • Re: Re: Re: PreÄ?o je linux 10 rokov v cca. rovnak 03.11.2006 | 11:00
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        > TeXLive to je live CD, to musia spravit vyvojari, lebo niekto nezasvateny by to spravil tazko. >... gnuplot... idem si oci vyocit - Linux rpm/deb/etal packages: see servers of your favourite distributor. > shelx... tam vidim akurat zmienku o zrojakoch a TGZ s linuxovymi binarkami (ziadna zmienka o platforme) > sir... platon... ortep... ani som nepozeral ci maju alebo nie. pochybujem, ze vyrabaju distribucne baliky, navyse pre rozne platformy. ale na druhu stranu su to veci co pouzivaju akademici, takze mozu mat moznost pouzivat ine platformy...
                        Debian. apt-get into it…
                        • vyuka 09.11.2006 | 15:26
                          Xstorm   Návštevník
                          keby sa na skolach ucil od zakladnej skoly(kde si najviac ovplivnitelny) linux tak by to bolo mozno o inom vela ludi je takych ze sa nieco naucia a nove nieco do nich dostat sa proste neda
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 27.11.2006 | 18:55
      vanNate   Návštevník
      Ja som prisiel na jeden priklad preco nieje linux rozsireny: A.doma na desktope som mal XP,ale povedal som si, ze "rozsirim obzory"...nainstaloval som si Linux Mandriva(lebo je vraj pre zaciatocnikov)...celkom sa mi aj pacilo vsetko OK,az na to ze mi nesiel EDGE internet...nasiel som aj niejeke tie skripty na roznych strankach ,ale nepomohlo ...no a bez netu tazko fungovat a nevedel som si rady...takze nic z linuxu B. po case som to chcel skusit na notebooku(stale ma ten linux lakal:))...najprv som opet skusil staru znamu Mandrivu(tentokrat uz 07),no ale po instalacii sa mi nespustilo X-window a niejak sa neda rozbehat,zatial som neprisiel na to ako....Ale nenechal som sa odradit a skusil som Ubuntu :)...ale tu mi instalacia stale mrzla...zaujimave.....ale z linuxu opet nic.... no co uz ostava mi stare dobre XP ktore funguje vsade. C. aj keby som linux mal aj tak musim este stale udriavat aj linux z dovodu ze je pren lahsie dostupny softver napr. taky matlab sa da stiahnut v pohode(samozrejme ze nelegalne nestahujem to len ako priklad:)) pre XP ,ale pre linux ee:(
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 27.11.2006 | 18:56
      vanNate   Návštevník
      Ja som prisiel na jeden priklad preco nieje linux rozsireny: A.doma na desktope som mal XP,ale povedal som si, ze "rozsirim obzory"...nainstaloval som si Linux Mandriva(lebo je vraj pre zaciatocnikov)...celkom sa mi aj pacilo vsetko OK,az na to ze mi nesiel EDGE internet...nasiel som aj niejeke tie skripty na roznych strankach ,ale nepomohlo ...no a bez netu tazko fungovat a nevedel som si rady...takze nic z linuxu B. po case som to chcel skusit na notebooku(stale ma ten linux lakal:))...najprv som opet skusil staru znamu Mandrivu(tentokrat uz 07),no ale po instalacii sa mi nespustilo X-window a niejak sa neda rozbehat,zatial som neprisiel na to ako....Ale nenechal som sa odradit a skusil som Ubuntu :)...ale tu mi instalacia stale mrzla...zaujimave.....ale z linuxu opet nic.... no co uz ostava mi stare dobre XP ktore funguje vsade. C. aj keby som linux mal aj tak musim este stale udriavat aj linux z dovodu ze je pren lahsie dostupny softver napr. taky matlab sa da stiahnut v pohode(samozrejme ze nelegalne nestahujem to len ako priklad:)) pre XP ,ale pre linux ee:(
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 01.12.2006 | 13:02
      Milos   Návštevník
      Je majiteľom licencií ktoré linux nemôže zdarma poskytnut.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 20.12.2006 | 14:30
      martinko   Návštevník
      lebo v linuxe pracuju iba tlste prdele co neic ine ako pocitac a porno z netu nepoznaju
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 20.12.2006 | 14:33
      martinko   Návštevník
      lebo v linuxe pracuju iba tlste prdele co neic ine ako pocitac a porno z netu nepoznaju
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 22.12.2006 | 12:52
      Avatar Plado ubuntu  Používateľ
      Mozno ma tu zvozite pod ciernu zem, ale musim pridat kritiku LINUXU... Vy si to mozno neuvedomujete, ale LINUX je v porovnani s WINDOWSOM nehorazne zlozity.... "uzivam linux" cca pol roka a neviem nainstalovat ani jeden mplayer s "--enable-gui" bo vraj treba GTK+, na to potrebujem nejake cairo, pango, atk a glib a pri glib mi zlihava dajaky test.. Kazda moja praca v LINUXE sa konci cca po dvoch hodinach bez vysledku... pouzivam windows a LINUX sa snazim na nieco pouzit, ale zatial mi to nejde... Pani LINUX nieje pristuny pre priemernych pouzivatelov. Priemerny pouzivatel je sprosty! A na toto treba vyzsie znalosti vo vypoctovej technike.
      • Re: Re: PreÄ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 22.12.2006 | 13:04
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        suhlasim. ale instalacia sa da dosiahnut aj korektnejsimi sposobmi nez kompilaciou...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: PreÄÂ?o nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ 25.12.2006 | 12:21
          Attila Tóth   Návštevník
          ...že Linux je zložity ? ...kto povedal nejakému začatočníkovi aby používal terminál, ....ja práve naopak som rád, žemám LInux, je to omnoho jednoduchšia práca ako s win, kde musím dlhé hodiny hľadať cez google nejaký soft a daľších párminu nejaký crack :) ...asi nejako tato to vyzerá vo svete indows ...xixi No ja už pár rokov praujem čisto len s wina som šťastný, zapnemem komp a do minutky pracujm už v gnome, srfujem si cez net beztoho, aby som mal antivirk a pod. Uplne stačí loveku, kt. chce prejsť z win d lin i niečo o tomlinuxe prečítať, pozreť nejake taulky na nete alternatívnych programov, ktomu , čo dotera používal. Každéme odporúčam, mplayer, gnumeric, abiword+všetky jeho pluginy gnme commander, evolution, opera cez qt knižnicu :), xsane, nerolinux, hytmbox, frostwire, gimp, xnview, nič ine bežný užiateľ, vôbec nepotrebuje. čtovnícstvo je tiež už pod linuxom a aj so slovesnkou či českou legislatívou, pravidelne aktualizovanou, bud komerčné honycac alebo gpl linkonto S pozdravom Attila Tóth tothsoft@gmail.com ...a už viac nehladáš hru pre Linux
        • Nehnevajte ma ! 25.12.2006 | 12:21
          Attila Tóth   Návštevník
          ...že Linux je zložity ? ...kto povedal nejakému začatočníkovi aby používal terminál, ....ja práve naopak som rád, žemám LInux, je to omnoho jednoduchšia práca ako s win, kde musím dlhé hodiny hľadať cez google nejaký soft a daľších párminu nejaký crack :) ...asi nejako tato to vyzerá vo svete indows ...xixi No ja už pár rokov praujem čisto len s wina som šťastný, zapnemem komp a do minutky pracujm už v gnome, srfujem si cez net beztoho, aby som mal antivirk a pod. Uplne stačí loveku, kt. chce prejsť z win d lin i niečo o tomlinuxe prečítať, pozreť nejake taulky na nete alternatívnych programov, ktomu , čo dotera používal. Každéme odporúčam, mplayer, gnumeric, abiword+všetky jeho pluginy gnme commander, evolution, opera cez qt knižnicu :), xsane, nerolinux, hytmbox, frostwire, gimp, xnview, nič ine bežný užiateľ, vôbec nepotrebuje. čtovnícstvo je tiež už pod linuxom a aj so slovesnkou či českou legislatívou, pravidelne aktualizovanou, bud komerčné honycac alebo gpl linkonto S pozdravom Attila Tóth tothsoft@gmail.com ...a už viac nehladáš hru pre Linux
          • Re: Nehnevajte ma ! 25.12.2006 | 15:33
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            ...že Linux je zložity ? ...kto povedal nejakému začatočníkovi aby používal terminál, .... Windows je jednoduchší, tu nie je čo riešiť. Len čo sa týka hardvéru, nahodíš driver a máš istotu že ti to bude šľapať hneď (väčšinou). A konzole sa nevyhne ani začiatočník. S Windowsom a crackmi máš pravdu. Každéme odporúčam, mplayer, gnumeric, abiword+všetky jeho pluginy gnme commander, evolution, opera cez qt knižnicu :), xsane, nerolinux, hytmbox, frostwire, gimp, xnview,.. Nooo ja odporúčam niečo iné, zamenil by som OpenOffice, Firefox, s ostatným viacmenej súhlasím. Ale prečo NeroLinux? Veď existujú iné kvalitné programy, napr. K3B, Gnomebaker, Brasero.
            • Re: Re: Nehnevajte ma ! 25.12.2006 | 18:00
              Attila Tóth   Návštevník
              Pre windowsaka je asi nerolnux bliší, a k3B som dlhe roky používal ,ale mám teraz jeden japonský notebook , ale len pod neroinuxom mi funguje buffer proti podtečeniu, ...inak k3b is numer u mna :) .....ja som starý fanušik opery, a na firefox ma nikto nenahovorí :) ...bezproblemovo mi ide aj s komunikacia s bankami na slovensku cez operu
          • Re: Nehnevajte ma ! 26.12.2006 | 21:23
            Avatar Plado ubuntu  Používateľ
            Linux je zložitý! A mne ako začiatočnikovi nikto nepovedal, aby som použival terminál. Jednoducho mi nikto nepovedal, že čo mam zo začiatku použivať. A to pravdepodobne preto, že nepoznám osobne nikoho, kto Linux používa. A kim sa dostanem k nejakej stranke, ktora o nečom ohľadom mojho problému piše, trvá mi to pol storočia a potom polovici textu nechápem. A k tim programom... MPlayer som rozbehal len cez konzolu... qt sa mi nepodarilo zvišiť verziu a tak som sa na programy, ktoré to potrebujú vykašľal... a tie zvišné programy mi nič nehovoria... Ak by mal niekto nervy vysvetľovať úplnému amatérovi banálne veci ohľadom LINUX: vladolf88@post.sk ICQ: 293-373-215
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 25.12.2006 | 16:03
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Ja používam Linux 2 roky, aktívne single 1 a pol roka, ale už by som za Windows nemenil. Je fakt pravda, že Linux je odosť ťažší ako Windows, ale keď raz do neho človek príde, je to len otázka "správneho distra", ktoré sadne užívateľovi a hardvéru a je veget. Na druhej strane ale keby sa vyučoval Linux od svojich počiatkov v školách, ako napr. Microsoft od MS-DOS , cez Windows 3.1 až po Windows XP, bolo by to o niečom inom. Ale to je o komercii. Výhody Linuxu sa skrývajú až za počiatočným úsilím naučiť sa niečo nové a mať chuť prekonávať prekážky. Pri mojich začiatkoch som tiež nadával na Linux, vrátil som sa na mesiac k Windowsu (neuznávam dual boot), ale teraz som spokojný so single Linuxom. Používam aktívne Ubuntu Edgy, celkovo sa mi toto distro páči najviac z ostatných. Je jednoduché, moderné, s dobrou podporou hardvéru, a spomeniem ešte jeden príklad debianoidného distra: Windows inštalácia znamená stiahnuť soft zvyčajne z domovskej stránky, stiahnuť crack a čakať, či to pôjde. Ubuntu inštalácia: sudo apt-get install balík a to je všetko.
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 25.12.2006 | 19:22
          jfredy   Návštevník
          ja sa nestazujem ani na winXP ani na linux...mam ich oba na hdd...a oba mi idu dobre.. win XP mam na hry, a Linux na net...mailovanie...a som nesmierne spokojny s oboma systemami...no len tak...win XP mam nelegalne ale linux je free.
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 26.12.2006 | 01:21
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Opravujem Windows inštalačky už niekoľko rokov, ale s Windowsom so nebol nikdy spokojný, i keď som ho používal cez 10 rokov. Jednoducho som nepoznal inú alternatívu (Apple sú stále dosť drahé). Linux je zložitý, ale páči sa mi na ňom, že každú vec ktorá nefunguje už riešil niekto pred vami a že sa v ňom dá nastaviť cez konfigy skoro všetko. A nemusíte voliť ako vo Windowse správnu kombináciu: Firewall, antivirák, čistenie Aware, Spyware, tempov, registrov, defragmentovať disk. Pri nesprávnej kombinácii rozbijete Windows a bude to chcieť novú inštaláciu.
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:52
        win&linux   Návštevník
        Ja ta nezvozim. Plne suhlasim s tvojim nazorom. Linux je zbytocne zlozity, ma uplne nelogicku strukturu. To co pod win urobim za minutu pod linuxom trva aj hodiny. K tomu nulova podpora hardwaru, ovladace su casto od "podomovych" tvorcov ... to je hlavny dovod preco linux nie je rozsireny.
        • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:55
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          mojko, kolko rokov si ty studoval logiku? lebo tvoje vyroky a usudzovanie z nich velmi nedavaju najavo, ze by si "do toho videl"
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 30.12.2006 | 22:56
      Tom   Návštevník
      Windows je rozsireny hlavne kvoli dobremu marketingu a centralizovanemu systemu vyvoja. Preco nie Linux (myslene ako distro)? - pretoze je v nom bordel a niekedy maju problem sa v nom vyznat aj skuseny uzivatelia. - ma totalne decentralizovany system vyvoja (chaos) - chybaju mu kvalitne zakladne graficke kniznice, po textovy rezim je v pohode (dnes o textovy rezim asi nikto nestoji) - mnozstvo distribucii iba matie uzivatelov. navyse v kazdej nefunguje nieco ine :-) Velmi slubne vizera skupinka Microsoft-Novell. Ak sa profesionalom podari navrhnut dobre graficke rozhranie pre Linux, tak je velka sanca na jeho masivny nastup ;-) V sucastnosti je Linux v ulohe tulaka, ktory caka, co mu kto hodi. MS a Novell by sa mohli stat maintainermi konecne poriadneho Novell Linuxu.
      • Re: Re: Prečo nie je Linux rozšírený 30.12.2006 | 23:15
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        Sorry kamo ale si fakt uplne ale uplne mimo. Rektalne spojenie Novell->Microsoft nasralo 95 % vyvojarov okolo linuxu (vratane mna) takze sa Novellu otacaju chrbtom (vratane mna), takze je dost pravdepodobne ze o par rokov uz po Novelli nestekne ani pes. Dalej, Microsoft nebude vyvijat ziadne graficke rozhranie pre Linux ani nic podobne. Zobud sa. No a ked padne Novell, Microsoft pojde po krku RedHatu. No a na koniec tu zostane len Debian za ktorym stoji len (chvala bohu) komunita. Tak to vidim ja.
        • Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozĹĄĂ­renĂ˝ 04.01.2007 | 22:04
          Duro   Návštevník
          Je to smutné ale je to tak.
          • Re: Re: Re: Re: Prečo nie je Linux rozĹĄĂ­r 05.01.2007 | 10:01
            Ladik   Návštevník
            Skutocne to je tak, ako si napisal. I hate Microsoft, pre jeho nenasitnost.
            • Re: Prečo nie je Linux rozĹĄĂ­r 07.12.2007 | 11:20
              struk   Návštevník
              No, asi nevies o tom, ze Open Source zije prave z dani MS, kedze EU dodatocne zdanuje MS za "monopol" a ziskane peniaze dava prave Open Source. Ved co myslis, ako by si mohli nejaki "nezavisli" tvorcovia dovolit rozosielat po celom svete CD a DVD s linuxom? Zabijes MS, zabijes tucniaka.
              • Re: Prečo nie je Linux rozĹĄĂ­r 07.12.2007 | 11:47
                Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                heh, no ty do toho vidis ;) CD rozosiela Canonical Marka Shattelwortha, ktory sponzoruje ubuntu zo svojich penazi. Nieco si o tom najskor nastuduj.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 06.12.2007 | 23:10
      Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
      Nie je, ale bude, ak kancelarsky balik OpenOffice ziska kvalitu porovnatelnu s Microsoft Office. To je alfa a omega vsetkeho. Nie je to uz ani ovladacmi, ani marketingom.
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 06.12.2007 | 23:31
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        clovek velmi lahko zabudne na hry, ked ich nehrava

        a tiez nie je take jednoduche vyfuknut niekomu zavedeny monopol...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 08:18
          Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
          No, sice hry nehravam, ale nezabudol som na ne. Podla mna nemaju velky trhovy podiel oproti Officu.
          A samozrejme, MS drzi monopol vsetkymi moznymi sposobmi.
          • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 08:56
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            nesmies porovnavat trhovy, ale casovy podiel, ktory je isto v nasobkoch casu straveneho pri office
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 09:55
              Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
              No, nebude to v nasobkoch, pretoze aj v kancelarii je v PC Office stale pouzivany. A naviac, deckam je jedno, ci hraju hru na linuxe alebo Windowse- im staci vediet, ze na aku ikonu maju kliknut.
              Pricom ked vysvetlis nejakej slecne, ze OpenOffice ma ine ovladanie (aj jej ho ukazes), tak po chvili predsa len pride s tym, ze ona je naucena robit v inom programe.
              Ta kancelaria je taka velka sila, ktora, ak sa prekona, so sebou strhne aj ostatne segmenty pocitacoveho priemyslu (graficky, herny atd.)
              • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:03
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ja si to proste nemyslim

                okrem toho je velmi smiesna predstava, ze kazdy v robote bez prestavky tuka do blbeho ofisu :D
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:15
                  Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                  Ja si to zase myslim :)
                  A ta predstava nie je smiesna- v drvivej vacsine sa na pocitacoch Office pouziva. Ci uz za tym clovek stravi 60% casu alebo 95% casu je jedno- je to jeden z jeho najpouzivanejsich SW.
                • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:20
                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                  Plne s tebou súhlasím. Najprv treba niečo namerať - nejaký program spolupracujúci s prístrojom, potom to treba vyhodnotiť do grafov - Originlab, QTIPlot, a až nakoniec to môžeš publikovať - teda nejaký ten Office. :-)
                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                  • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:31
                    Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                    Vobec s tebou nesuhlasim. Uvedom si, ze ludia, co meraju, maju casto nainstalovany Office. Ludia, co to hadzu do grafov maju nainstalovany Office a ludia, co publikuju, maju nainstalovany Office.
                    A k tomu ani netreba hovorit, ze kolko je este ludi, co robia ine aktivity a takmer pravidelne maju nainstalovany Office.
                    Holt, prebehni si pocitace vo vasej firme a schvalne spytaj sa kazdeho, ci ma nainstalovany Office a ci aspon niekedy pouziva nejaku sucast z neho (Word, Excel, Outlook, Project...).
              • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 11:01
                grafik   Návštevník
                Herny priemysel asi tazko strhne. Co myslis, ze vsetci prejdu na Open GL? V hernom priemysle je jasnou jednotkou DX, a prave nan su stavane aj graficke karty. Ved Open GL je na ustupe a jedinou hrou ktora za dlhi cas vysla je Enemy terittory QW. A obavam ze to bol posledny vykrik.
                • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 11:22
                  Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                  Ano, strhne... Vznikne napr. nove OpenGL, hry sa zacnu portovat aj na OpenGL atd.
                • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 12:18
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  to vysvetluj fy Sony, nak si tam hodia DX, sellaci :D
                  Debian. apt-get into it…
          • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 11:05
            jozef vresak   Návštevník
            O tom, ze MS ma monopol nerozhodol MS ale uzivatelia, ktori si ich software kupuju resp. stahuju.
            • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 11:09
              Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
              Neda sa 100% suhlasit. Nie je to LEN preto. Vid najnovsie praktiky s OOXML...
              Microsoft sa sprava ako typicka monopolna firma, ktora prisla k monopolu aj vdaka IBM.
    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:17
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      mne to nevadi; linux je super aj ked ma ledva 1%-ny podiel
      • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:40
        lllll   Návštevník
        Uz sa tesim az bude mat 4% :) To sa akurat prekryje s teplejsou castou populacie.
        • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 10:46
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          linuxaci nezvyknu byt homofobni, prave naopak

          inac uvaha, ze by sa nieco prekrylo je uplne nepodlozena, statistika ukazuje 4% z celej populacie (neviem kolko je na tom pravdy) no nemas ziaden dovod usudzovat, ze by to na nejaku (nesuvisejucu) skupinu nemalo platit tiez -- tazke zase 4% zo 4%
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 11:40
            Radek Hulán   Návštevník
            Podle předpovědi jedné opravdu významné firmy (Siemens Business Systems) bude mít Linux v roce 2008, což je za necelých 6 týdnů, celkem 20% podíl na trhu desktopů. Tato predikce byla vyslovena v roce 2003. Musím říci, že se Linux bude muset hodně moc snažit, protože ke konci listopadu 2007 má podíl pouze vyloženě směšných 0.8%, zatímco různé verze Windows mají přes 92% (dle MarketShare.hitslink.com). Samozřejmě, ne všechny Windows stanice mají internet, takže jejich podíl bude ještě vyšší (97-98%).

            Troufnu si být také vizionářem a tvrdit, že během 6 týdnů Linux ztrátu 19.2% na predikci Siemens Business Group nedožene. A nedožene ji ani za dalších pět let. Linux zemřel již při porodu, a někteří fanatičtí "pravověrní" to stále nejsou schopni pochopit.

            Už více než deset let neustále naslouchám kravinám typu "Linux porazí Windows! Už zítra!" či "Linux dosáhne pozítří významného (desítky procent) podílu na trhu!". Neděje se tak. Linux, kromě pár zmatených "pravověrných", nikdo nechce.

            Lidé totiž nejsou až takové socky aby nemohli utratit 2.000 Kč (v ceně 20-40.000 Kč nového počítače) za Windows Vista Home Premium a za fantastický ekosystém, který kolem nich je vytvořen.
            • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 11:47
              Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
              Polopravdy, od teba take typicke... Priklad:
              "Lidé totiž nejsou až takové socky aby nemohli utratit 2.000 Kč..."
              A realita?
              Ludia su totiz az take socky, ze vacsina Windowsov je nadobudnuta nelegalnym sposobom... Taka je realita.
              • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 13:04
                Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                Ale zase je tu protirečenie.

                Linux majú možnosť zohnať si legálne bez postihov, i tak však si ludia radšej zoženú ilegálny Windows, kde spravidla velmi málo su za to stíhaný.

                Krutý fakt z okolia.
                Close the Windows Open The Source
                • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 13:12
                  Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                  Protirecenie tam praveze nie je. Keby ludia boli v otazke kradnutia viac uvedomeli, tak by pekne linuxu stupal podiel. No a vo vo vo vo vo tom to je..... :)
            • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 12:20
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              keby sa mi nezhnusil ten citat o mozgu vacsom ako "angrest", tak by som ho sem dal

              ako to suvisi s homosexualmi radku?
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:41
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                prosim rypala s IP 147.232.52.236 ktoremu zjavne ide o flame a pise tu pod nickom radek hulan, lll, win&linux a pod. aby sa laskavo ukludnil ...
                • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:44
                  hulan   Návštevník
                  Ale vam to trvalo :)))))))))))))))))))))))))))
                  • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:48
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    mojko, co nam trvalo?
                    Debian. apt-get into it…
                  • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:49
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    prepac, nie vsetci sme tu zakomplexovane deti s mnozstvom casu a nevyhonenym egom, niektori su tu pracujuci (a popripade aj otcovia rodin), ktori nemaju cas reagovat na tvoje stupidity.
                    • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 07.12.2007 | 14:51
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      no mna pobavil, ja mam momentalone fajront a nezeniem sa do povinnosti :)
                      Debian. apt-get into it…
            • Re: Prečo nie je Linux rozšírený 08.12.2007 | 10:57
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Hmm, čo keby sme sa stretli na chate? Celý rozhovorm by bol samozrejme zaznamenávaný.